Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.07.2009, 12:27:43
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Care e mai bun dintre un ateu si un om care injura de Dumnezeu ?

Raspuns: un om care injura pe Dumnezeu deoarece acesta il pomeneste si e constient de existenta Lui, pe cand ateul nici macar nu accepta faptul ca exista Dumnezeu.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.07.2009, 12:30:29
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Nu are cum sa-ti raspunda pt ca ar trebui sa inteleaga intrebarea, or, unii am constatat cu tristete ca nu inteleg pur si simplu ce-i intrebi. E ca si cum tu i-ai intreba "cam cat faci cu masina pana la Sibiu?" si ei ar raspunde: "eu o prefer cu smantana multa si neaparat cu ardei".
Plus, chiar daca le-ai da un argument zdrobitor si prin absurd l-ar intelege, rezultatul va fi ca din acel moment vor ignora topicul...
Pe langa atacuri la persoana ai si argumente?
Ignorarea topicurilor se face mai ales prin banarea nejustificata a ateilor deci nu vad de unde pana unde dai vina pe noi!
Folosesti masuri diferite pentru persoane diferite (adica discriminezi) dar pretinzi ca esti corect si speri la un loc in rai. Eu zic sa te mai gandesti.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.07.2009, 12:33:08
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Care e mai bun dintre un ateu si un om care injura de Dumnezeu ?

Raspuns: un om care injura pe Dumnezeu deoarece acesta il pomeneste si e constient de existenta Lui, pe cand ateul nici macar nu accepta faptul ca exista Dumnezeu.
Pledoarie pentru atacul la persoana!? Asta da religie a iubirii!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.07.2009, 12:48:21
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Pledoarie pentru atacul la persoana!? Asta da religie a iubirii!
ateii inteleg numai ce vor si ce le convine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.07.2009, 12:52:10
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
ateii inteleg numai ce vor si ce le convine.
Si credinciosii nu? Atunci de ce va certati intre voi?
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.07.2009, 18:50:44
IonutS's Avatar
IonutS IonutS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 115
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Si credinciosii nu? Atunci de ce va certati intre voi?
Deja ma faci sa rad :))
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.07.2009, 22:14:05
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@ai2: Stimate Ai2,

Eu nu te-am atacat pe tine ca persoana, nu te cunosc si ca urmare nu am cum sa te atac.

Nu am bannat pana acum pe nimeni, iar pe topicurile pe care am conversat cu cei ce se declara atei am ramas pe toate singura, se pare ca ateii au ramas in pana de idei sau metode de abordare. Ateismul asta are marele defect ca ii face pe adeptii lui sa se simta superiori, nu stiu din ce motiv, si din cauza asta e cam ca si cum ai discuta cu peretele, ca ateul pleaca oricum din start de la premisa ca orice ai zice eu nu cred. Nici nu analizeaza continutul, doar forma, asa ca tine, ca si eu daca ma uit pe geam si vad un miting al sindicatului CFR si un rand de oameni care asteapta sa sarute sfintele moaste, as putea afirma ca intre sindicalism si religie nu e nici o diferenta.

As mai putea de asemenea afirma ca nu e nici o diferenta intre religie si plajele din Mamaia, ca si acolo se inghesuie oamenii si se calca in picioare, deci daca ne gandim un pic mai bine, am putea chiar sa afirmam ca intre Radu Mazare si Isus Christos e diferenta doar de imbracaminte! Cine nu e de acord cu mine sa aduca argumente!!!!!

Ideile pe care le scrii insa sunt atat de ridicole incat nu comporta argumentatie. Este ca si cum ai scrie "eu cred ca intre Picasso si Grigorescu nu e nici o diferenta, ca ambii dadeau cu bidineaua pe cate un cearceaf, si daca nu sunteti de acord cu mine aduceti argumente". Cam asa suna ce ai spus tu.

Din aceasta perspectiva nu am ce sa argumentez, ca nu exista o logica la care sa lipim aceste argumente. Tu te astepti ca ceilalti sa te convinga pe tine de ceva (nu stiu ce) dar tu la randul tau nu convingi pe nimeni de nimic. Nu ai afirmat nimic plauzibil si argumentabil, ai zis ca tie ti se pare ca cerul e verde, ca asa vrea muschii tai, si cui nu-i convine sa aduca argumente. Nu merge asa. Daca majoritatea sustine ca cerul e albastru si tu zici ca e verde, adu tu argumente ca e verde!!!! Altfel, scuza-mi intrebarea, ce faci pe forumul asta (unde evident nu esti in majoritate)?

Modul in care reactioneaza restul autorilor, CARE SUNT IN MAJORITATE, CEEA CE TU NU ESTI, este normal, ca le ofensezi credintele. Si eu daca ma asez la meci in galeria de la Dinamo si strig Hai Rapidul! o sa stau in spital o saptamana. Din aceasta perspectiva, autorii care te-au apostrofat discret pe-aici pe forum au dat dovada de muuuuulta mila si dragoste crestina in exprimari.

Nu am nimic cu tine, nu vreau sa te ofensez, da daca vrei discutie da dovada de deschidere, nu de "superioritate". Daca vrei dialog, considera-te egal cu ceilalti, si incearca sa-i intelegi, nu sa-i consideri "mase manipulate de religie". In cazul in care inca nu te-ai prins, pe forumul asta se discuta DESPRE RELIGIE. Daca vrei asa ceva, tre sa te consideri egal cu aia care asta discuta, iar din postarile tale nu cred ca a inteles cineva asa ceva.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.07.2009, 22:29:04
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@andreicozia



Electoral College (United States)

From Wikipedia, the free encyclopedia


Jump to: [COLOR=#0000ff]navigation[/COLOR], [COLOR=#0000ff]search[/COLOR]
[COLOR=#0000ff][/COLOR]



The Electoral College consists of the popularly elected representatives (electors) who formally elect the [COLOR=#0000ff]President[/COLOR] and [COLOR=#0000ff]Vice President of the United States[/COLOR]. Since 1964, there have been 538 electors in each presidential election.[COLOR=#0000ff][1][/COLOR] [COLOR=#0000ff]Article II, Section 1, Clause 2 of the Constitution[/COLOR] specifies how many electors each state is entitled to have and that each state's legislature decides how its electors are to be chosen; [COLOR=#0000ff]U.S. territories[/COLOR] are not represented in the Electoral College. The Electoral College is an example of an [COLOR=#0000ff]indirect election[/COLOR].
Rather than directly voting for the President and Vice President, [COLOR=#0000ff]United States[/COLOR] [COLOR=#0000ff]citizens[/COLOR] vote for electors. Electors are technically free to vote for anyone eligible to be President, but in practice pledge to vote for specific candidates[COLOR=#0000ff][2][/COLOR] and voters cast ballots for favored presidential and vice presidential candidates by voting for correspondingly pledged electors.[COLOR=#0000ff][3][/COLOR]
The [COLOR=#0000ff]Twelfth Amendment[/COLOR] provides for each elector to cast one vote for President and one vote for Vice President. It also specifies how a President and Vice President are elected.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.07.2009, 22:30:40
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

deci ca sa fie clar, in SUA cetatenii nu il voteaza direct pe Presedinte. Ei voteaza pentru colegiul de electori al fiecarui stat, si colegiul se duce si voteaza presedintele.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #50  
Vechi 23.07.2009, 13:14:05
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonutS Vezi mesajul
Deja ma faci sa rad :))
Razi tu razi dar nu-i rasul tau! va certati ca la usa cortului fie ca e vb de Michael, atentatele de la 11 septembrie sau daca a ajuns omul pe luna. Toti cei implicati va declarati crestini, aveti si poze cu sfinti dar va certati in legatura cu aproape orice desi tu razi cand iti spun ca intelege fiecare ce vrea. Citeste topicurile "arzatoare" si ai sa te convingi despre ce vorbesc.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
europa



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Al 4-lea kongres ortodox din Europa de west Ion Pop Despre Biserica Ortodoxa in general 0 10.01.2012 22:41:57
Ortodoxia si Europa VladCat Stiri, actualitati, anunturi 0 15.11.2011 12:24:58
Cea mai mare catedrala ortodoxa din Europa vlad90 Despre Biserica Ortodoxa in general 30 07.05.2010 19:50:19
Alte profetii despre Romania si Europa florinrusu Intamplari adevarate 1 20.04.2009 22:29:22
Conferinta "Bisericile si Europa" la Sibiu PadreCory Stiri, actualitati, anunturi 3 11.04.2008 14:57:10