Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 10.02.2011, 17:46:59
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Dar de când ne temem fraților? Sfântul Ioan Gură de Aur a spus că mai degrabă să se oprească soarele din mers decât să se oprească Psaltirea.

Păi dacă „cu noi este Dumnezeu”, cine ne va fi nouă opreliște ? „Cuvânt bun răspuns-a inima mea; grăi-voi cântarea mea Împăratului....” (Ps 44)

Psamul 26:
„1. Domnul este luminarea mea și mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieții mele; de cine mă voi înfricoșa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc și vrăjmașii mei, aceia au slăbit și au căzut.
5. De s-ar rîndui împotriva mea oștire, nu se va înfricoșa inima mea.
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.

Psalmul 45:
„1. Dumnezeu este scăparea și puterea noastră, ajutor întru necazurile ce ne împresoară.
2. Pentru aceasta nu ne vom teme când se va cutremura pământul și se vor muta munții în inima mărilor.

Nu fraților, să continuăm cu Psaltirea cea sfântă. Maxim 3 catisme au fost rânduite pentru noi, atâtea vom citi! Fără frică, fără teamă, ci cu nădejdea la bunul Dumnezeu! Păi noi mergem cu jumătăți de măsură, cu treimi sau facem întocmai cum trebuie ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
  #12  
Vechi 10.02.2011, 17:50:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/
De când sunt blogurile normative pentru cine greșește și cine nu, în Biserică? De fapt cine sunt băieții care vorbesc acolo. Știi mata ceva despre identitatea lor?
Părintele Teofil are un nume și o identitate. Dacă dorește cineva să pună în discuție ce a spus el, să iasă la lumina zilei și să vorbească deschis!
Blogodoxia nu e totuna cu ortodoxia!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #13  
Vechi 10.02.2011, 17:55:48
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Iar legat de întâmplările „nocturne”...

Când mergem pe uliță și vedem câini ce facem? Luăm bățul și îi alungăm. Asta face Psaltirea, căci alungă dracii.

Dar dacă câinele e legat cu lanțul de noi și noi îl alungăm nevăzând lanțul nu credeți că mai tare va tăbărî asupra noastră, neavând unde să se ducă altundeva?

Așadar trebuie mai întâi rupte legăturile cu diavolul înainte de a începe Psaltirea.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html
  #14  
Vechi 10.02.2011, 18:04:02
colaps3's Avatar
colaps3 colaps3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2011
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 107
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De când sunt blogurile normative pentru cine greșește și cine nu, în Biserică? De fapt cine sunt băieții care vorbesc acolo. Știi mata ceva despre identitatea lor?
Părintele Teofil are un nume și o identitate. Dacă dorește cineva să pună în discuție ce a spus el, să iasă la lumina zilei și să vorbească deschis!
Blogodoxia nu e totuna cu ortodoxia!
Nu-i vorba de bloguri aici. Cred că putem să ne dăm foarte bine seama că ele au dreptate în chestiunea asta.

În nici un caz nu-l desființăm pe părintele Teofil, dar nici să punem tot ce zice el la suflet. Trebuie mai întâi să probăm spusele oamenilor ca să vedem dacă sunt întocmai cu rânduielile Sfinților.

Și acum... domnule, ce facem, ignorăm aceste abateri? Păi... împreună rugăciunea cu catolicii (nu numai susținerea ei dar și înfăptuirea ei), împărtășirea cu catoliciii, atitudinea suspectă față de respectarea Canoanelor, ăstea-s abateri foarte grave! Nu putem să închidem ochii și gata să zicem „nu-i nimic”.

Și asta în primul rând nu o zic nimeni alții decât Sfinții Părinți prin Sfintele Canoane. Canoanele nu se discută, ele se aplică și se respectă!

Trebuie să avem grijă la ceea ce spun oamenii astăzi. Nu mă refer gata a spus cutare lucru, să nu mai aud de el, dar trebuie să verificăm dacă sunt învățături ziditoare sau smintitoare și să alegem doar ce este întru Adevăr.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, masoneriei, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului, părăsirii patriei și a venirii antihristului de papă în România!

Semnați petiția împotriva venirii diavolului de papă în România! - http://www.petitieonline.ro/petitie/...p66477055.html

Last edited by colaps3; 10.02.2011 at 18:10:27.
  #15  
Vechi 10.02.2011, 18:23:51
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Păi dacă iei așa nu scapă nimeni de vânătoarea asta de greșeli. Nici chiar părintele Iustin de la Petru-Vodă, să-mi fie cu iertare. Și-apoi, ce canoane și care sfinți sunt normativi? Că poți să ai o viață sfântă și să vorbești tâmpenii. E o discuție lungă aici.

Ce-am văzut pe blogurile alea sunt poziții radicale exprimate de niște necunoscuți despre personalități notorii. Analizele trădează atât influențe idelogice zelotiste cât și semidoctism teologic. Dacă sunt așa de buni mistagogi, de ce nu-i văd la lumina zilei. Sau: de ce nu-i văd pe dânșii respectând poruncile lui Hristos înainte de a cere cuiva să respecte cine știe ce canoane și scrieri de sfinți (care?).
Să-și mai spun ceva, colaps: creștinii au lucrat întotdeauna la lumina zilei și nu sub obrocul unor "username-uri" obscure.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #16  
Vechi 10.02.2011, 18:30:29
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit Cetirea Psaltirei cu folos de înduhovnicire

Cetirea Psaltirei cu folos de înduhovnicire - fie ziua, fie noaptea, n-are importanță - înseamnă rugăciune. Și rugăciunea e comunicare cu Tatăl Ceresc. Credeți că o să-L lămuriți de înțelegere pe Cel Ce Este Iubire? Fiți înșivă, voi, oricând și oriunde, respectând poruncile Sale și iubind pe măsură!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
  #17  
Vechi 10.02.2011, 22:12:09
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps3 Vezi mesajul
Nu te lua după tot ce spune părintele Teofil. A spus și mari prostii.

Citește pentru lămuriri:
1. http://saccsiv.wordpress.com/2009/10...eofil-paraian/
2. http://www.razbointrucuvant.ro/recom...iti-va-si-voi/
3. http://theologhia.wordpress.com/2008...nismul-sibian/
Multumesc pt link-urile de mai sus.Merita citite de toata lumea.:-)))
Il apreciez foarte mult pe parintele Teofil Paraian si ceea ce numesti tu "mari prostii", eu numesc "non-habotnicii"..
  #18  
Vechi 11.02.2011, 13:48:37
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Am o intrebare despre parintele Teofil Paraian: era ungur? Ca vorbeste cam ca Marko Bella... Totusi din ce am citit despre sfintia sa era un mare duhovnic,extrem de intelept si avansat duhovniceste. Am o carticica mica de-a sa,cu titlul "Cine este Iisus Hristos",mi-am cumparat-o de la Lainici,insa pe atunci nestiind de parintele,adica continutul cartii m-a facut sa o cumpar si nu numele autorului. S-a intamplat si o mica minune cu aceasta carte,mai exact cu forografia parintelui care este pe coperta din spate,si nu in imprejurari intamplatoare.
  #19  
Vechi 11.02.2011, 15:10:18
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am o intrebare despre parintele Teofil Paraian: era ungur? Ca vorbeste cam ca Marko Bella... Totusi din ce am citit despre sfintia sa era un mare duhovnic,extrem de intelept si avansat duhovniceste. Am o carticica mica de-a sa,cu titlul "Cine este Iisus Hristos",mi-am cumparat-o de la Lainici,insa pe atunci nestiind de parintele,adica continutul cartii m-a facut sa o cumpar si nu numele autorului. S-a intamplat si o mica minune cu aceasta carte,mai exact cu forografia parintelui care este pe coperta din spate,si nu in imprejurari intamplatoare.
Părintele Teofil s-a născut la 3 martie 1929 într-o familie de plugari din satul Topârcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele Ioan. S-a născut fără vedere, motiv pentru care urmează cursurile unei școli primare pentru nevăzători la Cluj-Napoca, între anii 1935 – 1940. Își continuă cursurile la o școală de nevăzători la Timișoara, între anii 1942 – 1943, iar până în 1948 urmează, tot în capitala Banatului, cursurile liceale într-un liceu teoretic pentru văzători. În această perioadă îl cunoaște pe părintele Arsenie Boca, cel care-l va iniția în viața duhovnicească.
Aici gasesti o scurta biografie,din care am extras textul de mai sus :
http://parinteleteofilparaian.blogsp...ui-teofil.html

Deci daca a fost botezat IOAN, sigur nu era ungur.:-)

Daca ai placerea de a povesti de mica minune despre care ai amintit,te ascult cu drag.

Last edited by Melissa; 11.02.2011 at 15:17:13.
  #20  
Vechi 11.02.2011, 16:32:11
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Vezi pe privat

Am intrebat daca era ungur datorita modului in care vorbeste,cu un curat si evident aspect unguresc... Nu stiu de unde i se trage.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DESPRE PSALTIRE iubire Rugaciuni 121 14.09.2011 10:33:00
Exista pomenirii la psaltire ...... mara2008 Generalitati 30 27.07.2011 18:04:52
pomenirea la psaltire onyx235 Generalitati 32 04.11.2009 12:32:10
Cuvinte din Psaltire phradmon Despre Biserica Ortodoxa in general 29 29.12.2007 17:01:04