Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 28.05.2009, 21:40:47
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
E citat din biblie, nu parerea mea personala.
Dar la tine in biblie cum scrie?
Stiu ca este un citat din Biblie. Vroiam doar sa va ajut sa-l intelegeti corect.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.05.2009, 11:59:38
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
Vroiam doar sa va ajut sa-l intelegeti corect.
Evident, asa spun toți sectanții, iar această "înțelegere corectă" vine intodeauna in spiritul sectei in care a fost îndoctrinat fiecare.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 29.05.2009, 12:48:15
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Alejandro Bullon nu a fost sectant.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 29.05.2009, 13:26:28
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

tigerAvalo9, Ellen White a fst un profet fals, demonizat, fondatoarea sectei adventiste de ziua a șaptea, iar principiul Sola Scriptura este de origine protestantă, antibiblic.
Sectele neoprotestante se folosesc de acest principiu pentru a-și promova propriile interpretări și deviații.

Dacă vrei o să te ia Litanu- adventistu în primire ca să te "lămurească". Adventiștii abia asteaptă.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #65  
Vechi 29.05.2009, 13:42:25
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
tigerAvalo9, Ellen White a fst un profet fals, demonizat, fondatoarea sectei adventiste de ziua a șaptea, iar principiul Sola Scriptura este de origine protestantă, antibiblic.
Sectele neoprotestante se folosesc de acest principiu pentru a-și promova propriile interpretări și deviații.

Dacă vrei o să te ia Litanu- adventistu în primire ca să te "lămurească". Adventiștii abia asteaptă.
D-le Ovidiu, va recomand si dvs. cartea "Calea catre Hristos" scrisa de Ellen White (pe care a primit-o si tigerAvalo). Gasiti in ea invataturi pur crestine, cu care ar fi de acord orice ortodox (si orice crestin, in general). Nu veti gasi nici o invatatura specific adventista.

Sa-i indrume pe oameni spre Hristos (adevarata noastra nadejde) este datoria oricarui crestin (indiferent de confesiunea din care face parte).
Reply With Quote
  #66  
Vechi 29.05.2009, 13:43:25
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Eu spuneam de carte nu de autor.Cartea nu cred ca are vreo legatura si face vreo referire la adventism,sau are vreo diferenta interconfesionala,sau are vreo invatatura neorotodoxa.Sunt informatii generale pentru toate religiile,adica despre Iisus.Pana acum nu am intalnit la ea vreo greseala marcanta.Dar nu ma alatur adventistilor in nici un caz,nu inseamna ca daca citesc o carte scrisa de un autor adventist sau catolic ma alatur religiei respective.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 29.05.2009, 13:49:38
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
iar principiul Sola Scriptura este de origine protestantă, antibiblic.
.
Argumentati afirmatia dvs.(sola scriptura- principiu antibiblic). Daca puteti. Dar, eu cred ca dvs. va doriti, ca oamenii, sa nu cerceteze Sfanta Scriptura, cu seriozitate.

Poate va spune ceva semnatura mea. Este un citat din Sfanta Scriptura (mai exact, din scrierile Sfantului Apostol Pavel).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 29.05.2009, 14:05:46
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Dar nu ma alatur adventistilor in nici un caz,nu inseamna ca daca citesc o carte scrisa de un autor adventist sau catolic ma alatur religiei respective.
Adventismul nu-ti poate oferi mantuirea; Domnul Iisus Hristos, da. Lasa-L sa intre in viata ta si vei avea totul.

"Iata Eu stau la usa, si bat. Daca aude cineva glasul Meu si va deschide usa, voi intra la el, voi cina cu el si el cu Mine." (Apocalipsa 3:20)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 29.05.2009, 18:24:39
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu
Dar, eu cred ca dvs. va doriti, ca oamenii, sa nu cerceteze Sfanta Scriptura, cu seriozitate.


De unde ai scos reflectia aceasta D-le Litanu? Credeti ca ortodocsii nu au Biblii acasă si au nevoie de indrumarea vreunui sectant ca sa îi ajute sa o inteleagă?
De ce nu mergeti pe forumurile penticostale si baptiste sa îi "ajutati " pe cei de acolo sa "inteleaga Biblia" (adica sa inteleagă si ei ce inteleg adventisti din ea) Doar si penticostalii sustin principiul Sola Scriptura. De ce nu le spune Biblia acelasi lucru pe care il spune adventistilor?

Citat:
În prealabil postat de Litanu
D-le Ovidiu, va recomand si dvs. cartea "Calea catre Hristos" scrisa de Ellen White (pe care a primit-o si tigerAvalo). Gasiti in ea invataturi pur crestine, cu care ar fi de acord orice ortodox (si orice crestin, in general). Nu veti gasi nici o invatatura specific adventista.
Păi ce faceți d-le Litanu? Când intrați pe forum sub numele de Vasinec si Mariann, vă laudati că nu va "interesează ce a scris acea femeie", si ca va interesează doar Biblia. Ati prins aici un forumist care a pomenit ceva de o carte a E G White si sunteti dornic sa "il lamuriti". Deci ce sa cred? Ce spuneati pe vremuri, ca nu va iteresează cea a scris fondatoarea sectei din care intamplator faceti parte sau ceea ce scrieti acum?


Citat:
În prealabil postat de Litanu
Sa-i indrume pe oameni spre Hristos (adevarata noastra nadejde) este datoria oricarui crestin (indiferent de confesiunea din care face parte). .


NU exista decat o singura Biserica care duce la Hristos:

Există o singură mărturie a credinței:

Efeseni 4.5 "Este un Domn, o credință, un botez,"

Iacov 2.10 "Pentru că cine va păzi toată legea, dar va greși într-o singură poruncă, s-a făcut vinovat față de toate poruncile."

Ioan 8.31 "Dacă veți rămâne în cuvântul Meu, sunteți cu adevărat ucenici ai Mei;Și veți cunoaște adevărul, iar adevărul vă va face liberi."

Matei 16.18 Și Eu îți zic ție, că tu ești Petru și pe această piatră voi zidi Biserica Mea ([COLOR=red]nu spune Bisericile mele!!![/COLOR]) și porțile iadului nu o vor birui. 19. Și îți voi da cheile împărăției cerurilor și orice vei lega pe pământ va fi legat și în ceruri, și orice vei dezlega pe pământ va fi dezlegat și în ceruri.

__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #70  
Vechi 07.05.2020, 16:31:59
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 163
Implicit

Salut.
Sunt bune cursurile de la Institutul Sola Scriptura?
M-ar interesa un curs de sănătate și unul de nutriție.
Vreau să știu dacă sunt bune,folositoare?

PS:știu că sunt institut adventist însă chiar daca eu sunt ortodox eu ma consider creștin și îmbrățișez toate cultele neoprotestante care cred că Domnul Iisus este Dumnezeu întrupat și chiar ascult de mult timp muzica neoprotestante ,e foarte frumoasa.Chiar mi-aș dori că toate confesiunile creștine sa se unească și să fie UNA,Biserica Creștină așa cum a fost la început.

A făcut cineva un curs la ei ptr a învăța lucruri noi?
Mai greu găsești cursuri gratis prin corespondenta de sănătate și nutriție(ei mai au și cursuri biblice)

Vreau de acum să îmi ocup timpul folositor și să încât lucruri noi.
Iar un curs de calificare sau o școală nu pot face ptr că sunt pensionat pe caz de boala temporar Ècacinu pot munci așa că pentru hrănirea intelectului și ocuparea timpului meu intr-un mod mai plăcut și util am ales sa fac cursul asta.Am liceul facut și absolvit
Mă interesează dacă a mai făcut cineva cursuri la Sola Scriptura si cum sunt?
Primești și o diplomă la sfârșit?

Multumesc și multă sănătate!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Necazuri si daruri ionut12 Generalitati 16 18.06.2012 22:13:26
Daruri si talanti NECTARIE Generalitati 1 27.01.2011 00:23:02
Daruri dorinastoica14 Pocainta 49 10.05.2009 23:38:29
Sola Scriptura?? danyel Despre Sfanta Scriptura 16 02.07.2008 21:58:50