Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2016, 23:20:41
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.
Eu stiam ca preotul necasatorit este mohaul, calugarul iar preotul casatorit
este preotul de mir.
Eu stiu astfel:
fie esti preot de mir si ai nevasta, fie esti monah si n-ai nevasta.
Eu n-am intalnit preot de mir fara nevasta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2016, 23:26:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Parcă ești țiganul cu girafa...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.06.2016, 00:36:36
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Copacel, absolut nimeni pe acest pământ poate să oblige pe cineva să se căsătorească, de aia Biserica nu o face. Dacă vrei să fii preot necăsătorit, bine, episcopul te hirotoniseste, dar trebuie să te mentalizezi că așa o să rămâi până la moarte, necăsătorit.

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.06.2016, 00:56:47
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu știi bine: și cineva necăsătorit poate fi hirotonisit. După asta nu se mai poate căsători. De aia, de ex, TOȚI preoții care ajung văduvi, văduvi rămân! Nu se mai pot căsători, dacă mai vor să fie preoți.
Se pare ca vorbesti despre 2(doua) lucruri diferite ca si cum ar fi la fel.
Tema topicului este despre hirotonire a unui celib, iar vaduvul(deja hirotonit) nu e celib, e vaduv; el a fost hirotonit numai dupa ce s-a casatorit, altfel nu era hirotonit.
Biserica hirotoneste fara exceptie numai candidati casatoriti pentru slujirea in parohii.

Mai sunt si hirotoniri ale celibilor, dar acestia sunt dedicati Domnului(de obicei selectati din manastiri) in Episcopii, nu in parohii, chiar daca, ocazional, inlocuiesc pe preotul paroh doar la Liturghii.

De cele mai multe ori, absolventii cu sanse de hirotonire se casatoresc ca sa nu amane hirotonirea si candidate la maritis se gasesc din plin fiindca domeniul le asigura fidelitate.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 05.06.2016, 01:33:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
... dar trebuie să te mentalizezi ...
Aoleu! ....
Reply With Quote
  #16  
Vechi 05.06.2016, 02:00:41
oitza ratacita's Avatar
oitza ratacita oitza ratacita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2015
Locație: RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 271
Implicit

Eu am cunoscut un preot ortodox celib. A slujit la mine în parohie. Avusese nunta programată, iar la o săptămână hirotonisirea programată. Viitoarea mireasă a dat înapoi și a anulat nunta. El nu a dat înapoi de la hirotonisire, și astfel a rămas celib. Și-a purtat cu demnitate crucea. Fusese prin anii 2000 si preot secretar al Facultății de teologie ortodoxă.
A murit săracul de câțiva ani, avea până în 50 de ani...Dumnezeu să-l odihnească.

PS. Da, Copacel, la noi în Transilvania se poate; și nu pentru că suntem mai aproape de Apus.
__________________
"Fiecare persoana este responsabila de desfasurarea intregului univers fizic si spiritual. Cel mai mic gest al nostru pune lumea in vibratie si ii modifica starea. (...) Deci niciodata actiunea noastra nu se infaptuieste intr-un cerc absolut inchis."(Pr. D. Staniloae)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 05.06.2016, 07:46:47
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Demetrius, eu vorbesc despre același lucru: incompatibilitatea dintre hirotonie și căsătorie (în ordinea asta). Cu cele două cazuri amintite.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.06.2016, 10:17:20
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Parcă ești țiganul cu girafa...
Care-i faza cu tiganul si girafa ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.06.2016, 10:24:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oitza ratacita Vezi mesajul
Se poate; intalnim mai rar preoti de mir celibi dar exista. Nu le mai este permis sa se casatoreasca dupa hirotonie; iar daca nu s-au casatorit inainte de hirotonie, raman celibi.
In ultimii ani, in aceste vremuri "moderne", Mitropoliile/ Episcopiile refuza sa hirotoniseasca preoti celibi pentru a evita pacatul desfranarii in care ulterior cad multi. Sunt sfatuiti sa aleaga calugaria sau casatoria, dar daca dovedesc cu acte medicale anumite disfunctii sexuale sunt hirotonisiti celibi.
Nu stiu ce fel de explicatie este asta data de Mitropolie...
Dar cum de avem preoti calugari care slujesc in Manastiri unde vin si pelerini??
Si aceia spovedesc mireni,vorbesc cu ei ca si orice preot...de ce preotii de mir necasatoriti ar cadea mai degraba in pacatul desfranarii ?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 05.06.2016, 10:29:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Nu stiu ce fel de explicatie este asta data de Mitropolie...
Dar cum de avem preoti calugari care slujesc in Manastiri unde vin si pelerini??
Si aceia spovedesc mireni,vorbesc cu ei ca si orice preot...de ce preotii de mir necasatoriti ar cadea mai degraba in pacatul desfranarii ?
Pe baza acestei observatii, parintele Arsenie Boca spunea ca mirenii sa se
spovedeasca la preotii de mir si sa vina la manastiri pentru dezlegari si slujbe
importante.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare