Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.02.2010, 23:47:53
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit E pacat, frate!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Bine a facut BOR-ul ca l-a interzis!
Inca mai exista in BOR profunzime in credinta si in Intelegere adevarata a scripturilor.
Doamne-ajuta!

BOR l-a interzis pe Sf. Arsenie Boca doar formal si numai pe vremea comunistilor. A luat atunci aceasta decizie la presiunea aparatului politic. Astfel, vreme de 30 de ani Sf. Arsenie Boca a fost scos din randul preotilor. Ulterior, dupa prabusirea aparatului represiv, BOR a revenit asupra acelei decizii nedrepte si a corectat-o printr-un act oficial. 30 de ani Sf. Arsenie nu a scos nici un cuvant impotriva BOR.

BOR lucreaza la dosarul de canonizare al Sfantului Arsenie Boca si sunt putine zilele care ne despart de canonizarea sa. Sau poate multe. Dumnezeu stie. Nu sunt curios ce veti zice atunci. Pentru ca nu va mai conta.

Romanii, a caror istorie se confunda cu istoria crestinismului pe aceste meleaguri. nu spun "e gresit", sau "e fals", sau "e incorect" ci zic cu of in suflet: "E pacat". Imi pare tare rau ca aceasta remarca vi se potriveste intocmai, dar este doar "meritul" fratiei voastre.

Pentru mine nu are importanta daca sunteti roman, rus, evreu sau turc. Nu conteaza nici daca sunteti ortodox, musulman sau ateu. Nu conteaza daca va aflati in Romania sau in SUA. Sunteti fratele meu si sunt fratele fratiei voastre indiferent de sentimentele noastre reciproce. Daca am constientiza mai adanc aceasta relatie intru Hristos, poate ca am fi ceva mai atenti la cele ce afirmam. Nu ne putem permite luxul de a zice orice numai pentru ca suntem liberi si avem fiecare o opinie. Si, in general, nu e oare mai bine sa vorbim cu respect fata de neamul romanesc si mai ales despre valorile sale.

Este evident ca stiti foarte putin despre Sf. Arsenie Boca. Foarte putin. Si totusi "nu ratati" nici o ocazie sa-l denigrati. La ce va foloseste? Faceti aceeasi greseala pe care o fac ateii cand vin pe forum si sustin ca nu exista Dumnezeu. Nu citesc nimic din vietile sfintilor, de multe ori nu citesc nici macar Sfanta Scriptura in intregime, nu fac o rugaciune, nu ii intereseaza ce sunt Sfintele Taine, nu ii intereseaza nici macar cine sunt si vin aici si se lanseaza in nenumarate speculatii ieftine pe teme pe care nu le cunosc. Dar ei macar sunt sinceri si spun cine sunt si ce cred.

Daca sunteti ortodox, daca sunteti roman, de ce nu va puteti abtine sa denigrati una din marile personaliati ale acestui popor? Nu vreau sa cred ce imi spun postarile fratiei voastre, dar oricum, e pacat. Sfantul Arsenie Boca si-a iubit poporul mai presus de sine. Adica, inclusiv pe fratia voastra. Daca tot va permiteti sa-l defaimati cu atata sarg, poate va rememorati ce ati facut pentru neamul din care ziceti ca faceti parte, pentru ca ce a facut Sf Arsenie Boca pentru romani este bine stiut. Doar acum 2 luni a unit intru Hristos cateva zeci de mii de oameni la Prislop si alte zeci de mii in tara si in afara. Pentru ca sa va fie clar in cine aruncati cu pietre cu o indarjire demna de o cauza mai buna, poate trebuie revedeti pozele de atunci:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=7638&page=3

Si asa, poate va lamuriti si ce semnificatie avea proorocirea "De la Prislop va lua foc tara" si veti avea si imaginea tragi-comica in care va asezati. Cine pe cine critica?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.02.2010, 23:18:14
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
30 de ani Sf. Arsenie nu a scos nici un cuvant impotriva BOR.

de ce nu va puteti abtine sa denigrati una din marile personaliati ale acestui popor?!
Deci cum iti spuneam draga Laurentiu, eu nu denigrez pe nimeni, si daca l-as fi cunoscut personal sigur i-as fi inteles felul sau militant de a fi. Asta insa nu inseamna ca as fi adoptat perspectiva dinsului, asa cum nici acum din ce am citit nu o fac.

Repet, eu fac referire, si am dreptul sa o fac cind vreu si cit vreau, la felul lui de a vedea lucrurile, deci sub nici o forma jigniri personale ci sunt lucruri pe care eu i le-as fi spus cu siguranta in fata. Si cind spun asta, sa ma crezi, deoarece eu am discutii libere cu preoti si cu stareti!

Faptul ca tu le percepi asa are o explicatie de natura psihologica deoarece esti foarte atasat de acest nume, eu, in schimb , bazat pe greselile de perceptie a lumii care le face in scrierile sale NU, intelegi cum stau lucrurile.
Vremurile ortodocsilor alora docili care pot fi usor invirtiti din condei dupa cum vezi s-au dus!

Deci vezi-ti tu frumusel de blog-ul tau( destul de reusit de altfel) si incearca sa nu impui prferintele si MAI ALES predilectiile tale altora.

Deci el poate fi o mare personalitate PENTRU TINE insa dupa cum vezi, in urma ultimului control facut in tara, Legionarii inca nu erau la putere, deci impunerea prin forta a unuia sau a altuia NU TINE! oricit de talentat ai fi in scris.

Am lucrat si lucre si pe schela la biserici, cunosc tehnicile de fresca , de mozaic, de iconografie, deci nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
Eu cind iti spun ca acest personaj nu a reusit sa ma impresioneze cu mare lucru, este bazat pe experienta, studiu din carti si din vizite in locuri Bizantine, intelegi?

Ca sa o scurtez, cred ca solutia este sa ne vedem de felul in care vede fiecare din noi ortodoxia( in nici unul din cazuri gresit ci doar diferit) si sa ne acceptam diferentele de opinie.
..si astea fiind spuse
Doamne Ajuta! si tot inainte!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 10.02.2010, 02:14:34
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Deci cum iti spuneam draga Laurentiu, eu nu denigrez pe nimeni, si daca l-as fi cunoscut personal sigur i-as fi inteles felul sau militant de a fi. Asta insa nu inseamna ca as fi adoptat perspectiva dinsului, asa cum nici acum din ce am citit nu o fac.

Repet, eu fac referire, si am dreptul sa o fac cind vreu si cit vreau, la felul lui de a vedea lucrurile, deci sub nici o forma jigniri personale ci sunt lucruri pe care eu i le-as fi spus cu siguranta in fata. Si cind spun asta, sa ma crezi, deoarece eu am discutii libere cu preoti si cu stareti!

Faptul ca tu le percepi asa are o explicatie de natura psihologica deoarece esti foarte atasat de acest nume, eu, in schimb , bazat pe greselile de perceptie a lumii care le face in scrierile sale NU, intelegi cum stau lucrurile.
Vremurile ortodocsilor alora docili care pot fi usor invirtiti din condei dupa cum vezi s-au dus!

Deci vezi-ti tu frumusel de blog-ul tau( destul de reusit de altfel) si incearca sa nu impui prferintele si MAI ALES predilectiile tale altora.

Deci el poate fi o mare personalitate PENTRU TINE insa dupa cum vezi, in urma ultimului control facut in tara, Legionarii inca nu erau la putere, deci impunerea prin forta a unuia sau a altuia NU TINE! oricit de talentat ai fi in scris.

Am lucrat si lucre si pe schela la biserici, cunosc tehnicile de fresca , de mozaic, de iconografie, deci nu vorbesc sa ma aflu in treaba.
Eu cind iti spun ca acest personaj nu a reusit sa ma impresioneze cu mare lucru, este bazat pe experienta, studiu din carti si din vizite in locuri Bizantine, intelegi?

Ca sa o scurtez, cred ca solutia este sa ne vedem de felul in care vede fiecare din noi ortodoxia( in nici unul din cazuri gresit ci doar diferit) si sa ne acceptam diferentele de opinie.
..si astea fiind spuse
Doamne Ajuta! si tot inainte!
Doamne-ajuta!

In felul acesta o sa iesiti campion la "tir pe langa". Ceea ce nu-i chiar atat de simplu pe cat pare.

1. Va anunt ca nu am blog si nici nu imi doresc.
2. Nu am cum sa impun nimanui, nimic.
3. Nu avem cum sa vedem ortodoxia diferit si in acelasi timp corect. Nu exista doua feluri de ortodoxie.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #24  
Vechi 10.02.2010, 02:21:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
3. Nu avem cum sa vedem ortodoxia diferit si in acelasi timp corect. Nu exista doua feluri de ortodoxie.

Doamne-ajuta!
Poate, dar nu sunt convins.
Oricum, in cazul asta o sa vedem la urma care dintre noi o vede corect(daca exista asa ceva, sau mai bine zis MAI corect)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2010, 02:24:09
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

In felul acesta o sa iesiti campion la "tir pe langa". !
Multumesc de jignire, dar nu vad nimic care sa ma convinga ca parerea ta este obiectiva...
Inteleg ca tu le stii pe toate cu precizie, si stii cine se mintuieste si cine trage pe linga.
Ce sa-ti spun?
Felicitari!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.02.2010, 02:28:40
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

In felul acesta o sa iesiti campion la "tir pe langa". Ceea ce nu-i chiar atat de simplu pe cat pare.

1. Va anunt ca nu am blog si nici nu imi doresc.
2. Nu am cum sa impun nimanui, nimic.
3. Nu avem cum sa vedem ortodoxia diferit si in acelasi timp corect. Nu exista doua feluri de ortodoxie.

Doamne-ajuta!
Laurschepsis, am urmarit discutia.. stiu ca nu este frumos ce fac.. dar este hilar..
Cu toata prietenia (si simpatia!).. multumeste omului ca-ti apreciaza blogul si.. las-o balta!
Vezi bine, Andrei l-ar aprecia pe Par. Arsenie Boca daca l-ar cunoaste PERSONAL.. dara asa.. a cui e vina? A parintelui, poate, ca este smerit cu inima si cu drag ar lua vina asupra lui, daca ar fi cu folos duhovnicesc!
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.02.2010, 02:31:21
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Multumesc de jignire, dar nu vad nimic care sa ma convinga ca parerea ta este obiectiva...
Inteleg ca tu le stii pe toate cu precizie, si stii cine se mintuieste si cine trage pe linga.
Ce sa-ti spun?
Felicitari!
Nu mai face pe victima, Andrei, omul nu te-a jignit..
Vrei sa redau eu epitete clare cu care m-ai catalogat? Chiar azi mi-ai "servit" una si erai mandru.. Nu fac caz de ele ca stiu ca este degeaba.. bunul simt nu se invata (il ai sau nu, pur si simplu), educatia se mai imita, dar fara mare succes.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 10.02.2010, 02:36:39
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Doamne-ajuta!

Nu. frate draga, era doar o gluma. Te rog sa ma ierti daca te-ai simtit jignit. Nu am vrut decat sa ne mai destindem putin pentru mi s-a parut ca erati putin incordat. Nu va suparati. Nu am avut nici cea mai mica intentie sa va supar.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2010, 02:38:10
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu mai face pe victima, Andrei, omul nu te-a jignit..
Vrei sa redau eu epitete clare cu care m-ai catalogat? Chiar azi mi-ai "servit" una si erai mandru.. Nu fac caz de ele ca stiu ca este degeaba.. bunul simt nu se invata (il ai sau nu, pur si simplu), educatia se mai imita, dar fara mare succes.
Ce ne faceam noi fara mediatoarea Anna21:)))?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.02.2010, 02:39:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Ce ne faceam noi fara mediatoarea Anna21:)))?
Lasa, Andrei, nu te impiedica de mine..
Vorba ta: "tot inainte!"..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre regimul comunist din Romania Florinvs Generalitati 562 16.09.2016 18:36:38
despre aurul din Romania sunsray Generalitati 15 11.12.2011 15:14:15
Profetii despre romania IonelS Intamplari adevarate 74 22.09.2010 13:46:09
Profeția lui Agatanghel de la 1272 colaps Generalitati 33 17.09.2010 15:03:48
Materiale despre Romania coralina Generalitati 15 12.10.2009 09:23:01