Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 03.04.2012, 10:35:56
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

singuratatea nu e o povara cand ai ce face....faci un sport, te culturalizezi, te rogi, faci bine semenilor tai, ajuti aproapele...nu stiu, eu gasesc solutii si nu cazi in depresie...mai ales cand ai credinta, cand esti superficial te temi....trebuie sa ai credinta si reusesti, ba sa continui singur sau cu cineva, dac nu poti trai fara alticineva...e o societate dificila din pacate si e greu....e o cruce si asta..
  #202  
Vechi 10.04.2012, 01:50:57
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce sa faca fata mai precis?Sa se prezinte,sa te intrebe daca ai prietena si apoi sa te invite undeva?Iar barbatul,sa suspine melodramatic intr-o batista dantelata cu buline si sa-si dea ochii peste cap...
Poate sunt eu old fashioned,dar imi pare nepotrivit pt o femeie,vulgar sau chiar disperat.
Inteleg ca exista situatii cand femeia castiga cei mai multi bani in familie,se intoarce la slujba la 2 saptamani dupa nastere in timp ce sotul are grija de copil,dar totusi sa lasam barbatilor macar Atitudinea!
Total de acord, Yasmina!
  #203  
Vechi 10.04.2012, 01:59:55
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
tu iti doresti sa iti ramana niste amintiri frumoase, dar poate alta fata de varsta ta si-ar dori sa manance o ciorba si nu o are! gandeste-te deci, ca nu esti in cea mai neplacuta situatie !
Poate acea fata de varsta mea ar putea fi maritata si daca s-ar plange ipotetic pe un forum ca nu are o ciorba, multi ar certa-o si i-ar zice: zi mersi ca are cine sa te iubesca, poate alta fata nu are avantajul asta.

E clar ca intotdeauna cand noi avem o suparare, altul are o suparare si mai mare, sau macar altfel de suparare. Eu sper sa ajung la masura la care voi uita de supararile mele cand ma gandesc la ale altora.
  #204  
Vechi 10.04.2012, 02:16:27
aurelia1984's Avatar
aurelia1984 aurelia1984 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate sunt destui care zic ca "au iubire de oferit" dar in spatele "iubirii" stau de fapt propriile nevoi care trebuiesc indeplinite..

Iubirea adevarata nu sta inchisa ca intr-o cusca si isi plange de mila, ea se revarsa intr-un fel sau altul, isi gaseste vocatia intr-un fel sau altul nu depinde de un tertz subiect uman.
Vai, Alin, revarsa-ti-ai iubirea si prin cuvinte! Mai lasa teoria rece, ca a venit primavara!
  #205  
Vechi 11.04.2012, 15:59:46
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

barbatul trebuie sa faca primul pas, tu ca fata nu poti face asta de teama unei situatii inoportune si penibile pe care tu insati o provoci...cum ar putea o fata sa faca primul pas si barbatul sa nu "inteleaga" sau sa nu-l intereseze? cum te-ai simti?!
  #206  
Vechi 11.04.2012, 16:05:43
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
cum ar putea o fata sa faca primul pas si barbatul sa nu "inteleaga" sau sa nu-l intereseze? cum te-ai simti?!
te-ai gandit ca si baietii trec prin astfel de situatii?
ce crezi ca este in mintea unui baiat timid, care a facut pasul o data, dar a fost refuzat?
cel mai probabil nu fa mai face pasul vreodata, pana nu va fi sigur ca nu va mai fi refuzat.
si cum va ajunge la aceasta concluzie, daca fata nu isi va arata, in vreun fel, interesul fata de el.

Last edited by Dumitru73; 11.04.2012 at 16:07:50.
  #207  
Vechi 11.04.2012, 16:07:15
JoyDivision JoyDivision is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.04.2012
Locație: Chicago, IL
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 434
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
te-ai gandit ca si baietii trec prin astfel de situatii?
ce crezi ca este in mintea unui baiat timid, care a facut pasul o data, dar a fost refuzat?
cel mai probabil nu fa mai face pasul vreodata, pana nu va fi sigur ca nu va mai fi refuzat.
si cum va ajunge la aceasta concluzie, daca nu fata nu isi va arata, in vreun fel, interesul fata de el.
acel baiat va fi complet distrus ! dar gandeste-te ca o fata are alta constitutie psihica decat baiatul, este un vas mai slab prin urmare predispusa din start suferintei !
  #208  
Vechi 11.04.2012, 16:12:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de JoyDivision Vezi mesajul
acel baiat va fi complet distrus ! dar gandeste-te ca o fata are alta constitutie psihica decat baiatul, este un vas mai slab prin urmare predispusa din start suferintei !
cand va convine, va numiti vas slab.
in rest ... emancipare cat cuprinde ...
  #209  
Vechi 11.04.2012, 17:16:56
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Exista o piata a partenerilor. E o piata in care se joaca dupa toate regulile cunoscute ale economiei de piata. Cererea si oferta dicteaza tot.

Fiecare din noi, ca ne place sau nu, ca ne dam seama sau nu, reprezentam - prin simplul fapt ca existam si ne dorim un partener - o marfa pe aceasta piata. Felul in care aratam, ne comportam, traim, plus situatia financiara - tote astea reprezinta niste criterii dupa care ne ghidam atat in alegerea partenerului cat si in auto-aprecierea pe care ne-o facem.

A iesi in oras pentru prima oara cu o persoana e de fapt o actiune prin care incepem sa facem o radiografie a celuilalt, pentru a vedea, la final, cat de potrivit este pentru o relatie / casatorie / etc.

Cand ai 28 de ani si n-ai gasit nimic, inseamna ca:

- nu te-a interesat sexul opus;
- te-a interesat, insa n-ai avut ce sa oferi, ori te afli la capatul de jos al listei;
- ai avut pretentii foarte ridicate, relativ cu ce poti oferi.

La tine cred ca e cazul doi sau trei.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
  #210  
Vechi 11.04.2012, 18:02:36
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
- nu te-a interesat sexul opus;
- te-a interesat, insa n-ai avut ce sa oferi, ori te afli la capatul de jos al listei;
- ai avut pretentii foarte ridicate, relativ cu ce poti oferi.

La tine cred ca e cazul doi sau trei.
la cine te referi?
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta costel Generalitati 34 28.11.2012 12:09:06
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Bunicul din visul fetei mele clementia Generalitati 13 17.06.2011 13:06:08
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19