Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.08.2015, 12:06:28
unu_oarecare unu_oarecare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Nedumerire

Vreau să întreb și eu ceva. Azi am fost la Biserică, ceea ce fac foarte rar, și după slujba preotul a împărțit asa cum se face,anafura. Fiecare avea un șervețel, o hârtie, o pungă în care preotul punea anafura cu mâna lui. Eu nuam avut nici un șervețel și am întins mâna să îmi dea așa, dar el mi-a zis să iau din coșul ală, cât vreau eu....i-am zis saru-mana părinte și mi-am văzut de drum, cum se zice. Nedumerirea mea e... De ce nu mi-a dat el ....?!?!?!
Va mulțumesc de lămurire și va doresc numai bine și Domnul să aibă grijă de noi toți!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.08.2015, 20:37:26
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unu_oarecare Vezi mesajul
Nedumerirea mea e... De ce nu mi-a dat el ....?!?!?!
Spre deosebire de Sfanta Impartasanie, care nu poate fi atinsa decat de preot, anafura este paine. Paine sfintita, dar paine si atat. Oricine poate atinge anafura, nu e necesar sa o luati din mainile preotului.

Fiind, deci, egal daca va da preotul sau luati dv, poate ca intrebarea e din ce motiv celor cu servetele ori pungi le-a dat el, pe cand dv, care ati intins mana, nu v-a dat, ci v-a invitat sa luati ? Din motive pur psihologice, nimic mai mult. Inchipuiti-va ca sunteti gazda si aveti in maini un platou cu fursecuri pentru musafirii care pleaca. Unii intind punga, altii servetelul altii mana. Asa-i ca nu va vinesa-i puneti fursecurile in palma, ci mai degraba ii veti intinde platoul, sa-si ia el ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.08.2015, 21:41:19
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unu_oarecare Vezi mesajul
Vreau să întreb și eu ceva. Azi am fost la Biserică, ceea ce fac foarte rar, și după slujba preotul a împărțit asa cum se face,anafura. Fiecare avea un șervețel, o hârtie, o pungă în care preotul punea anafura cu mâna lui. Eu nuam avut nici un șervețel și am întins mâna să îmi dea așa, dar el mi-a zis să iau din coșul ală, cât vreau eu....i-am zis saru-mana părinte și mi-am văzut de drum, cum se zice. Nedumerirea mea e... De ce nu mi-a dat el ....?!?!?!
Va mulțumesc de lămurire și va doresc numai bine și Domnul să aibă grijă de noi toți!
Din cate cunosc eu(s-ar putea sa ma insel) la noii ortodocsii anafura este paina ramasa
dupa ce s-au prefacut preacinstitele daruri in Sangele si Trupul Mantuitorului in
urma Epiclezei.Asta inseamna ca anterior Epiclezei, prea-Sfiintitele Daruri, au fost facute
tocmai din aceasta paine .Asta inseamna ca
inainte Epiclezei, aceasta paine este Sfiintita si Binecuvantata de Duhul Sfant in urma
rugaciunilor speciale, facute de catre preot.Asta inseamna ca anafora nu este nicidecum
paine obisnuita si nu oricina are voie s-o ia.Aceea paine a fost oferita inaintea lui Dumnezeu, inaintea Tronului Sfintei Treimi.Nu este oricefel de paine.
Din aceasta cauza, au voie sa ia anafora numai cei care sunt fie spovediti, fie impartasiti.
dar nu oricum.
Cei care sunt doar spovediti au voie sa ia anafora, doar daca au luat inainte aghiasma mare.Ai voie sa iei aghiasma mare doar daca esti spovedit si la timpul curent nu te aflii
intr-o ispitire mare sau nu te macina patimii.

Orice preot isi stie parohia(adica starea duhovniceasca a fiecaruia).Faptul ca te-a lasat
pe tine sa iei anafora, inseamna ca preotul nu stie nimic de starea ta duhovniceasca
(spovedit/impartasit) si atunci se fereste sa-ti puna in mana anafora , prin asta
ferindu-se pe el sa faca un mare pacat si ferindu-te pe tine de la ispita foarte mare.
(anafora este binecuvantata de Duhul Sfant, iar Duhul Sfant nu isi face locas acolo unde
nu este curatie.)

De aceea te-a lasat pe tine sa iei, pt ca tu esti responsabilul actiunilor tale.Cum preotul
nu te cunoaste, rezulta ca daca iti iei anafora nefiind spovedit/impartasit, preotul
nu are nimic pe constiinta.In plus nu se face vinovat de ispitire.

Acum ai inteles de ce pe tine te-a lasat sa iei tu , si nu ti-a dat ?

In plus, este obligatoriu ca atunci cand se ia anafora corul/strana sa canta imnuri
heruvimice, pe toata durata impartirii anaforei.
Anafora simbolizeaza trupul Sfintei Nascatoare de Dumnezeu.

Sigur la alte religii, anafora este paine obisnuita, pt ca... cam asta e.Adica, acolo unde
nu este Duh Sfant , nu are Cine s-o binecuvanteze si prin urmare paine a venit, paine a
plecat.

Last edited by Copacel; 02.08.2015 at 21:51:41.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.08.2015, 11:09:42
unu_oarecare unu_oarecare is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4
Implicit Parere

Așa...deci cel mai bine iau anafura și o las undeva s-o mănânce păsările cerului, ca sa nu fac cine stie ce "istorie"....fiindcă eu nu-s nici spovedit, nici împărtășit....de mult.Oricum, pe mine ce m-a marcat, a fost atitudinea preotului, care a avut un fel de tresarire si respingere și de aia m-am mirat, în mod negativ. M-am simtit ciumat :). Numai bine!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.08.2015, 13:15:36
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de unu_oarecare Vezi mesajul
Oricum, pe mine ce m-a marcat, a fost atitudinea preotului, care a avut un fel de tresarire si respingere și de aia m-am mirat, în mod negativ. M-am simtit ciumat :). Numai bine!
Pai da.Pt ca l-ai pus intr-o situatie delicata.Tu practic fara sa vrei il ispiteai pe el
sa faca un pacat.Faptul ca a tresarit, inseamna ca preotul a avut trezvia mintii
si ingerul sau pazitor l-a tras de maneca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.08.2015, 13:17:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Exista motive cat se poate de practice pentru care preotul nu ti-a dat Sfanta Anafura in mana. Trebuie sa stim ca, fiind paine sfintita, e pacat sa cada pe jos. Sfanta Anafura poate fi luata pe nemancate de catre orice crestin. In momentul in care preotul iti da Sf. Anafura in mana, pot cadea firimituri pe jos si raspunde el in fata lui Dumnezeu pentru neglijenta. In schimb, daca iti iei singur Sf Anafura si scapi pe jos si nu ridici firimiturile, raspunzi tu. Nimic sfant nu poate fi calcat in picioare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.08.2015, 13:25:11
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Sfanta Anafura poate fi luata pe nemancate de catre orice crestin
care este in prealabil cel putin spovedit si a luat inainte aghiasma mare .
Daca crestinul este impartasit atunci nu se mai pune problema acestor
restrictii.
Este bine de specificat ce fel de crestin.Pt ca in ziua de azi crestin inseamna si
cel doar botezat si doar atat, cel practicant, cel doar spovedit si cel spovedit
si impartasit(adica un crestin-etalon).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.08.2015, 14:08:57
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ce este Sfânta Anafură.
Sfânta Anafură este pâinea sfințită prin binecuvântarea preotului la Sfânta Liturghie în timpul cântării Axionului. În fapt, bucățelele de anafură care se binecuvintează sunt ceea ce rămâne nefolosit din cele 5 prescuri din care s-au scos părticelele, iar când nu este de ajuns pentru toți credincioșii, este îngăduit să se adauge pâine. Anafura se mai numește *“antidoron”, adică “în loc de dar”, pentru că se împarte la sfârșitul Sfintei Liturghii spre mângâierea și sfințirea credincioșilor care nu se pot împărtăși cu Trupul și *Sângele *Mântuitorului.
[COLOR=#ffffff].[/COLOR]
Cum se ia Sfânta Anafură.
Sfânta Anafură se ia, închinându-ne cu semnul Sfintei Cruci:
• de toți cei care s-au împărtășit, după Sfânta Împărtășanie;
• de cei cărora le este îngăduit, în fiecare zi, de obicei dimineața, fie la biserică la sfârșitul Sfintei Liturghii, fie acasă;
• întotdeauna înainte de aghiasma mică;
• după aghiasma mare, când credinciosul a primit binecuvântare pentru a lua aghiasmă mare, sau în perioada 5-14 ianua*rie, când tot creștinul are binecuvântare de a lua aghiasmă mare;
• numai pe nemâncate, adică numai de cei care nu au mai mâncat și băut nimic după miezul nopții precedente.
[COLOR=#ffffff].[/COLOR]
Nu este îngăduit a lua Sfânta Anafură:
• cei care trăiesc în desfrânare;
• soții cununați care au avut relații sexuale în noaptea precedentă;
• femeile în perioada lunară și bărbații care au avut scurgeri în noaptea precedentă.
Dacă anafura, fiind păstrată rău, a mucegăit, ea nu se aruncă, ci trebuie arsă și îngropată în locul amenajat special al bisericii, sau la alt loc curat, ca orice lucru sfințit.
Sursa:
http://lumeacrestinilor.blogspot.ro/...a-anafura.html

[COLOR=#ffffff].[/COLOR]

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tie-69037.html
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.08.2015, 14:13:00
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
care este in prealabil cel putin spovedit si a luat inainte aghiasma mare .
Daca crestinul este impartasit atunci nu se mai pune problema acestor
restrictii.
Este bine de specificat ce fel de crestin.Pt ca in ziua de azi crestin inseamna si
cel doar botezat si doar atat, cel practicant, cel doar spovedit si cel spovedit
si impartasit(adica un crestin-etalon).
Asa este. Multumesc pentru atentionare.
Reply With Quote
Răspunde