Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.05.2010, 13:02:43
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
Apostolul Ioan ii incuraja pe cei care credeau ca au viata vesnica:
"Acestea am scris vouă, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să știți că aveți viață veșnică".
Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Viata vesnica era conditionata de credinta, credinta conditionata de materializarea ei in fapte. Deci...
Deci...discutia nu as axa-o pe a conditiile mantuirii.
Hai sa presupunem ca sunt indeplinite conditiile, fiind vorba de un ortodox, nu de un NP.

Sfantul Apostol Ioan scria ortodocsilor din aceea vreme si le zicea:
Eu v-am scris cu un scop clar: ca voi sa stiti ca aveti viata vesnica.

Acei ortodocsi carora le scria erau vii, erau in viata.
Deci in viata fiind puteau sa stie ca au viata vesnica.

Nu doar dupa moarte.

P.S. Te rooog nu-mi spune ca destinatarii epistolei erau Biserica Primara si noi astazi nu mai suntem si...Adica, am pretentii de la tine, asta vreau sa zic :).

Last edited by penticostalulmantuibil; 10.05.2010 at 14:05:28.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.05.2010, 15:27:49
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Viata vesnica era conditionata de credinta, credinta conditionata de materializarea ei in fapte.
Deci...
Un crestin autentic are faptele, e un om nou, are o fire noua. Ioan se refera la credinta, ca cel credincios are viata vesnica.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Mantuirea este talantul.
E moca, daca vrei sa o iei asa.
Insa ceea ce va scapa voua din vedere este bilantul final, cand se numara talantii.
Mantuirea nu e talant, dc ar fi asa ar trebui sa o dai inapoi, lucru care nu cred ca ti-ar conveni.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chestia asta cu "automatul" este problema..
Voi confundati niste schimbari morale de suprafata, care se pot face in definitiv si fara asistenta crestina cu schimbarile autentice care le produce Harul.

Dar voi neavand Harul si necunoscandu-L niciodata, va rezumati la aspectele morale de suprafata.
Nu, tu esti cel care nu intelege semnificatia "nasterii din nou" si prin care omul e schimbat. Nu are nimic a face cu schimbari morale de suprafata ci sunt schimbari pe care le face Dumnezeu in viata credinciosului.
Cel mai probabil nu esti nascut din nou si de aceea nu intelegi, la fel cum nici Nicodim nu intelegea cand Hristos ii vorbea despre nasterea din nou.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai nu..mai torni din cand in cand putina cenusa in cap sa vada ceilalti ca esti pocait..
Dar de pacatos, ai fost, acum nu mai esti, inainte faceai, acum nu mai faci...
Pocainta e intre mine si Dumnezeu, nu ma intereseaza sa ma vada altii punandu-mi cenusa in cap. Important e sa ma vada Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Serios? Si daca e cum zici tu, de ce n-au scos demoni cu puterea lor si au trebuit sa apeleze la Hristos?
Nu e cum zic eu, asa zice Hristos. "Plecati de la mine, niciodata nu v-am cunoscut". Deci nu au apelat la Hristos sa scoata demoni. Dar tie nu iti convine asta...
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.05.2010, 15:41:12
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Pentru a nu pierde mantuirea, Parintele Cleopa spunea ca ... cel mai bun dascal este moartea... moartea... moartea... si nu vei gresi. In orice clipa daca omul s-ar gandi ca este trecator prin viata, poate n-ar gresi.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.05.2010, 15:42:49
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Pentru a nu pierde mantuirea, Parintele Cleopa spunea ca ... cel mai bun dascal este moartea... moartea... moartea... si nu vei gresi. In orice clipa daca omul s-ar gandi ca este trecator prin viata, poate n-ar gresi.
si poate daca am vedea mai mult viata asta, ca singura noastra sansa de mantuire si am uita de lucrurile lumesti si trecatoare....
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.05.2010, 15:43:51
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Adevarat, Lacrimi!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.05.2010, 17:23:10
eclesiastul eclesiastul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2010
Locație: Cluj
Mesaje: 159
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
si poate daca am vedea mai mult viata asta, ca singura noastra sansa de mantuire si am uita de lucrurile lumesti si trecatoare....
ai dreptate, viata asta e singura sansa la mantuire, numai ca unii cred ca mai poti fi mantuit si dupa ce mori asa ca prefera sa traiasca in pacat ca oricum vor fi mantuiti prin diferite ritualuri dupa ce au murit.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 10.05.2010, 17:24:55
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Pentru a nu pierde mantuirea, Parintele Cleopa spunea ca ... cel mai bun dascal este moartea... moartea... moartea... si nu vei gresi. In orice clipa daca omul s-ar gandi ca este trecator prin viata, poate n-ar gresi.
Adica de frica mortii sa sar in bratele lui Cristos? Cam "subtire" motivatie.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 10.05.2010, 17:28:47
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eclesiastul Vezi mesajul
unii cred ca mai poti fi mantuit si dupa ce mori asa ca prefera sa traiasca in pacat ca oricum vor fi mantuiti prin diferite ritualuri dupa ce au murit.
In teorie da, dar in practica n-as zice, eu n-am auzit pe nimeni, dintre batrani mai ales sa aiba "viziuni" de acest gen. Cei care se ocupa dupa de anumite practici, o fac de cele mai multe ori din necunostinta, iar Dumnezeu nu judeca pe oameni in acest context.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 10.05.2010, 17:32:04
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Gandeste-te la moarte si nu vei gresi. Incearca... si vei intelege filozofia adanca...
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mantuirea ortodoxa-mantuirea protestanta Ioana-Andreea Secte si culte 77 16.11.2013 22:42:56
ce se poate face pentru mantuirea unui om pe moarte cred_cu_adevarat Generalitati 13 26.11.2012 13:52:06
Romania pierde si rezervele de LIGNIT si ANTRACIT. hydro314 Generalitati 3 22.08.2012 14:28:04
Teama de a nu fii catalogati extremisti pierde viata in duh si adevar ! zaharia_2009 Spiritualitatea ortodoxa 71 11.05.2011 15:52:32
In ce conditii se poate pierde sau ceda parohia? sophia Preotul 3 26.10.2009 23:34:58