Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.01.2011, 21:45:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Duminica trecuta s-a intamplat un lucru straniu la Biserica din Kingsbury-Londra (pe care o frecventez). O femeie, care se dadea ortodocsa, a cerut permisiunea Preotului Sarpe de a darui credinciosilor niste carti. Preotul a cerut sa vada cartile (pentru a nu fi sectare...) si i-a permis feneii, ca la terminarea slujbei, sa le distribuie. Femeia, pe langa carti, dadea credinciosilor si "binecuvantare", ba mai mult incepea sa "prooroceasca" ceva unuia sau altuia... Preotul a fost foarte necajit, a alungat-o pe femeie, iar Duminica aceasta, la finalul slujbei, ne-a atentionat sa nu primim binecuvantare de la orice, pentru ca doar preotimea este in masura sa binecuvanteze, iar despre asa zisele "proorociri" a zis nici macar sa nu le luam in seama... Erau doar o imbinare de probleme psihice si duhuri demonice...
Voi ce parere aveti?
Nu știu unde, dar am citit întâmplarea asta povestită de preot
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.01.2011, 23:09:51
anatolie
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preotul are dreptate.
Binecuvantarea este data de Dumnezeu. Dumnezeu prin apostolii sai a dat putere preotilor.

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.01.2011, 12:17:22
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
In plus, Isav si-a nesocotit dreptul de "intai-nascut" si i l-a vandut lui Iacob. Asa ca pierderea binecuvantarii e o consecinta a faptei lui.
Citind un comentariu despre "dreptul de intai nascut", mi-am amintit de postarea ta. Sfantul Ioan Gura de Aur spune ca Esau - robul pantecelui, n-a crezut vrednic de nimic dreptul de intai-nascut si, deci, avand grija numai de odihna (si pofta) cea momentana si trecatoare, a ajuns pana la a-si vinde dreptul de intai-nascut (lui Iacob). Astfel ca acum dreptul de intai-nascut este al nostru (al crestinilor), si nu al iudeilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 15:55:34
Va rog cine poate dona......sau... mara2008 Umanitare 3 21.09.2010 08:46:40
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06