Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 23.03.2014, 15:33:34
ioana-ancuta ioana-ancuta is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2012
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarianStefan Vezi mesajul
Stiu ca pare o dovada de egoism din partea mea si poate si este sa ii impun cuiva pauze si sa i cer raspunsuri, dar pur si simplu la un moment dat tre sa avem si puterea sa hotaram ce ne dorim.
Eu am vazut la mine in familie cazul acesta, mama mea casatorindu-se cu tata doar ca i s-a parut baiat bun dar nu l-a iubit niciodata, ceea ce a si dus la divort. Si mi-am promis ca sa nu fac la fel.....deci desigur ca raman alaturi de prietena mea dar daca isi doreste si ea cu adevarat lucrul acesta
Exact. Trebuie sa iubesti omul respectiv. Doar atasamentul si mila nu sunt de ajuns.Astea nu vor duce niciodata la o relatie trainica sau de casatorie. Iar sufletul tau se va simti neimplinit. Si sa stii ca neimplinirea iti va aduce multa suferinta. Ai luat decizia corecta...chiar daca poate iti e greu.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.03.2014, 16:43:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarianStefan Vezi mesajul
Eu am vazut la mine in familie cazul acesta, mama mea casatorindu-se cu tata doar ca i s-a parut baiat bun dar nu l-a iubit niciodata, ceea ce a si dus la divort. Si mi-am promis ca sa nu fac la fel.....deci desigur ca raman alaturi de prietena mea dar daca isi doreste si ea cu adevarat lucrul acesta
Si s-a dovedit ca de fapt nu era baiat bun, s-au s-a trezit ca a fi baiat bun nu e suficient, ar avea nevoie si de ceva pasiune nebuneasca pentru o familie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.03.2014, 18:07:50
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si s-a dovedit ca de fapt nu era baiat bun, s-au s-a trezit ca a fi baiat bun nu e suficient, ar avea nevoie si de ceva pasiune nebuneasca pentru o familie?
Doar ptr. ca o persoana este buna, nu inseamna ca te si indragostesti de ea.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.03.2014, 20:39:40
MarianStefan MarianStefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2013
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si s-a dovedit ca de fapt nu era baiat bun, s-au s-a trezit ca a fi baiat bun nu e suficient, ar avea nevoie si de ceva pasiune nebuneasca pentru o familie?
Sa dovedit ca era nevoie si de ceva pasiune
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.03.2014, 20:41:44
MarianStefan MarianStefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2013
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Doar ptr. ca o persoana este buna, nu inseamna ca te si indragostesti de ea.
Asta asa e , dar atunci nici nu stai langa ea pana gasesti pe altul care te atraga (vbesc la general)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 24.03.2014, 23:36:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Clasica confuzie intre dragoste si indragostire - se pare ca bantuie pana si pe cele mai (aparent) bisericoase feminine fiinte..

De ce sunt in stare telenovelele astea..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 24.03.2014, 23:37:53
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarianStefan Vezi mesajul
Stiu ca pare o dovada de egoism din partea mea si poate si este sa ii impun cuiva pauze si sa i cer raspunsuri, dar pur si simplu la un moment dat tre sa avem si puterea sa hotaram ce ne dorim.
Eu am vazut la mine in familie cazul acesta, mama mea casatorindu-se cu tata doar ca i s-a parut baiat bun dar nu l-a iubit niciodata, ceea ce a si dus la divort. Si mi-am promis ca sa nu fac la fel.....deci desigur ca raman alaturi de prietena mea dar daca isi doreste si ea cu adevarat lucrul acesta

Serios?Acesta a fost motivul de despartire ?
Daca intrebi o femeie ce asteapta de la un viitor sot(care sunt criteriile)95% spun ca doresc un"baiat bun"-intelegandu-se prin asta unul care sa le respecte,sa nu le bata,sa nu le insele,etc etc etc...
Oricum ciudata mai este lumea...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 25.03.2014, 00:51:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Cica unii isi bat femeile tocmai de asta, sa nu cada in cealalta categorie, care nu mai pot de bine si cad in cealalta extrema.. :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 25.03.2014, 04:47:39
MarianStefan MarianStefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2013
Mesaje: 13
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Serios?Acesta a fost motivul de despartire ?
Daca intrebi o femeie ce asteapta de la un viitor sot(care sunt criteriile)95% spun ca doresc un"baiat bun"-intelegandu-se prin asta unul care sa le respecte,sa nu le bata,sa nu le insele,etc etc etc...
Oricum ciudata mai este lumea...
Acum desigur ca si tatal meu a facut greseli ,dar asa daca nu iubesti un om, probabil ca nu i treci cu vederea greselile...
Asta "doar cred" ca vor majoritatea, dar pana la urma constata ce celalalt e mai interesant., sau poate ca pentru multe conteaza cel mai mult acel statut social (daca al meu e mai bun a prietenei mele, daca e popular etc) o data ce te obisnuiesti asa e greu sa te dezveti. Acestea fiind valabile si in cazul a ceea ce urmaresc multi baieti cand au o prietena
Reply With Quote
  #30  
Vechi 25.03.2014, 09:40:53
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pasiunea nu tine loc de lipsa dragostei.

Pasiunea se termina, dragostea nu cade niciodata. (1Corinteni13:8)

Ca sa nu mai vorbim ca ceea ce se intelege in mod curent despre pasiune, e o chestiune care e strans legata de patima sexualitatii.

Sa nu schimbam subiectul, ca era vorba despre femei si cum vad ele dragostea, mai ales in casnicie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde