Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2014, 01:20:50
mela me's Avatar
mela me mela me is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.12.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 98
Implicit De ce sunt atatia tineri singuri?

Intrebarea imi vine ades in minte , mai ales ca am mai auzit in jur aceasi nelamurire.
Multe fete ( sunt si baieti ce-i drept ) desi sunt credincioase, cuminti, apropiate de biserica , se spovedesc, se impartasesc, frumoase, destepte etc sunt totusi singure? Eu personal daca ma gandesc am in jur multe exemple si sunt sigura ca si voi aveti in cercurile voastre astfel de persoane.
Excludem de aici pe cei care vreau sa mearga la manastire.
Sunt multe care au ajuns la o anumita varsta si totusi nu au pe nimeni.
E mai greu pentru tinerii din Biserica sa-si gaseasca pe cineva ?
__________________
Nihil sine Deo.
Primim ceea ce oferim.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2014, 01:50:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dupa mine, insingurarea este o problema indiferent de gradul de frecventare a bisericii. Este un rau al secolului si un paradox. Spun paradox, fiindca niciodata in istorie oamenii nu au avut atatea mijloace de comunicare ca azi. Si totusi, niciodata parca nu au fost mai departe unii de altii.
Spunea un avva, de demult, ca atunci va fi sfarsitul lumii, cand cararile intre vecini vor disparea.
Imi puteti spune cum se numeste vecinul care locuieste deasupra dv ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2014, 10:51:18
aurelian86 aurelian86 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2012
Locație: Constantza
Religia: Ortodox
Mesaje: 14
Implicit

Nu cred ca se poate generaliza, cum sunt fete singure, sunt si baietii singuri, care la fel se spovedesc se impartasesc, dar nu au pe nimeni. Consider ca fiecare avem pretentiile noastra cea ce ne face sa alegem greu pe cineva cu care sa intemeiem o relatie cu posibilitatea unei familii, cand te gandestica toti ne plangem, dar pe parcursul anilor am dat la diverse caractere cu piciorul pentru ca pur si simplu nu ne placea el/ea. Cred ca prima data trebuie sa vedem ce defecte accepta/rabdam.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2014, 15:38:28
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
Intrebarea imi vine ades in minte , mai ales ca am mai auzit in jur aceasi nelamurire.
Multe fete ( sunt si baieti ce-i drept ) desi sunt credincioase, cuminti, apropiate de biserica , se spovedesc, se impartasesc, frumoase, destepte etc sunt totusi singure? Eu personal daca ma gandesc am in jur multe exemple si sunt sigura ca si voi aveti in cercurile voastre astfel de persoane.
Excludem de aici pe cei care vreau sa mearga la manastire.
Sunt multe care au ajuns la o anumita varsta si totusi nu au pe nimeni.
E mai greu pentru tinerii din Biserica sa-si gaseasca pe cineva ?
Cu riscul de a răspunde neconsolator, îndrăznesc să aduc în discuție următoarele observații:

- o prejudecată curentă în lumea credinței colorează în tonuri pastelate calitatea umană a persoanelor care frecventează slujbele bisericii, în speță tinerele și tinerii cu viață încă netocmită. Or realitatea de pe teren arată adeseori cu totul altfel decât în potretele cosmetizate din mintea multora. Personal am observat că există destui oameni aflați în inerție celibatară nedorită pe fond de religiozitate asumată care se încăpățânează să confirme postulatul discutabil al lui Freud cum că religia seamănă cu o nevroză persistentă a copilăriei. Adică: retard emoțional și mentalitar, proiecții compensatorii ale unor relații nefirești cu părinții în imaginarul metafizic, rezistență cronică la maturizare, căutarea în religios a unei surse alternative de siguranță, confort material și afectiv unde să-și conecteze cordonul ombilical după ce primul furnizor, familia genitoare, dispare etc. Există extensii și mai grave: idolatrizarea și erotizarea relației cu duhovnicul, cristalizarea unor modele mentale de aspect fizic croite după criterii halucinante (de exemplu el să semene cu cutare preot sau cu îngerii efeminați din tablourile renascentiste), cărora potențialul partener/parteneră trebuie să le corespundă invariabil, pretenții exagerate care depășesc cu mult raportul echilibrat dintre cerere și ofertă, eșuarea în religie după ce în repetate rânduri s-au dovedit incapabili de a deveni niște "buni păcătoși" ș.a.m.d .


Dar, Slavă Domnului, există excepții și acelea sunt normative pentru adevărata viețuire întru Hristos...!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2014, 17:33:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Sa stiti ca eu am observat acolo unde merg ca multi tineri frumosi s-au cuplat ( scuze, suna urat dar nu-mi vine acum alt termen), sau am observat ca fetele care veneau singure au inceput sa-si aduca si prietenii.
Nu mai spun ca unii s-au si casatorit intre timp si au facut si 1-2 copii...
Asta in timp ce cei dinafara se incapataneaza sa ne considere pe toti handicapati emotional, asemeni batranilor care numai au nici o speranta, sau pe femeile de varsta mea, de ex, niste ipocrite care am pacatuittoata tineretea si ulterior am constatat ca nu mai ne merge, nu am avut succesul scontat. Cand le spun ca vad cupluri frumoase, si fericite, imi spun ca poate nu e neaparat asa, ca oameniî semai si prefac, de ochii lumii, etc ( ca de unde stiu eu, de ex, ca un tata care a fost plecat la munca afara nu a avut o relatie extraconjugala pe acolo). Din pacate sunt si cel putin 2 famili, am vazut eu, pe una o cunosc mai bine, care nu se pot abtine de la ostilitati nici in sfanta biserica ( isi vorbesc urat, chiar am surprins si o inghionteala), simai au si cate 2 copii, iar intre astia si ceilalti e destul de vizibila diferenta. Adica nu poti sa te prefaci doar ca iti respecti si iubesti sotia, chiar atat de bine ( sa-i deschizi usa si sa o ajuti sa coboare din masina, iar acasa sa o jignesti sau injuri).
Una peste alta cel putin la noi procentul personalitatilor normale il covarseste pe cel a celor patologice, desi pe cuplurile disfunctionale nu le putem considera chiar patologice, pt ca in restul lumii sunt la ordinea zilei, e vorba doar de proasta crestere si mitocanie, nu de ceva patologic propriuzis.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.11.2014, 20:55:21
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Mai este o posibilitate: in lumea in care traim, daca iti exprimi intentia de a merge duminica la biserica risti pe de o parte sa fii considerat idiot sau cel putin ciudat, pe de alta parte orice evenual partener sa aiba pretentia sa stai duminica dimineata acasa sa ii tii companie, cat mai intima de preferinta... plus ca oricat de crestini ar fi si ei, lumea asta e atat de dependenta de cele materiale, incat nu ii va fi usor sa renunte la munca in zi de sarbatoare, la cumparaturi si alte treburi, si eventual sa si posteasca. Apoi e mai usor sa faci asta ( sa pleci la biserica fara remuscari) cand esti singu sau ai un partener cu care oricum nu prea te intelegi, si nu iti/ii pasa de tine ce faci, unde te duci,decat unul/una care iti e draga si te roaga frumos sa mai stai, sa nu pleci de langa el/ea...
Deci, profilul psihologic pe scurt: ori ai fost singur de la inceput, nu ai gasit pe nimeni, si ti-e frica sa nu nimeresti rau; ori ai fost intr-o relatie, nu a mers, si acum ti-e frica sa nu nimeresti mai rau. Posibila si var ca unul dintre cei doi potentiali parteneri, bisericosi amandoi, sa fie dispus sa riste, insa celalalt nu.
Desigur caracterizarea e a celor singuri, nu a celor care au reusit sa isi gaseasca jumatatea si is bine mersi de-acum.

Last edited by fallen; 14.11.2014 at 21:16:00.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.11.2014, 21:28:15
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mai este o posibilitate: in lumea in care traim, daca iti exprimi intentia de a merge duminica la biserica risti pe de o parte sa fii considerat idiot sau cel putin ciudat, pe de alta parte orice evenual partener sa aiba pretentia sa stai duminica dimineata acasa sa ii tii companie, cat mai intima de preferinta...
Nu degeaba a lăsat apostolul Pavel următoarele cuvinte:

Nu vă înjugați la jug străin cu cei necredincioși, căci ce însoțire are dreptatea cu fărădelegea? Sau ce împărtășire are lumina cu întunericul? Și ce învoire este între Hristos și Veliar sau ce parte are un credincios cu un necredincios? (2 Corintieni 6: 14-15)

E adevărat că realitea de astăzi duce la o înțelegere nuanțată a versetelor pauline, deoarece mersul la biserică duminica și peticirea omului vechi cu inserții evlavioase superficiale nu garantează deloc o asumare profundă și reală a credinței.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.11.2014, 10:50:33
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Ok, si cum ar trebui sa procedam? Daca cunoastem o persoana interesanta, si ne place, o intrebam intai daca e credincioasa, apoi cat de " practicanta"? Sti doar ca/multi zic ca sint dar nu vor sa auda de biserica si popi, sau poate doar de nunta botez inmormantare si lumina de Pasti...plus vizite la obiectivele turistice, preferabil de afara.
Eu personal nu m-am gandit la asta, cand ne-am cunoscut. Am zis ca daca voi vrea sa merg dumina nu va fi nici o problema, desigur cand nu erau alte planuri. Si nu ar fi fost daca nu interveneau aspecte care sa influenteze si pe el, adica postul ( desi am mai tinut cateva zile si nainte, fara macar sa observe si sa-l deranjeze), si faptul ca i-am adus la cunostinta ca traiul inafara casatoriei nu e ok. Apoi au aparut, e drept, si exagerari din partea mea . Cand a inceput sa planifice intentionat alte activitati, de ex, a intimpinat o reactie de protest, care l-a facut sa se inversuneze si mai tare. A si afirmat ca inainte nu avea nici o problema cu biserica, religia, dar acum are. A patit cumva cam ca Inorogul, i s-a scarbit cand a auzit de perspectiva dezaprobarii divine pt actiunile noastre care ne fac placere si ne sunt necesare ( ce Dumnezeu e asta care nu vrea sa ne simtim bine si sa ne iubim, de ce avem nevoie de un popa si o slujba pt asta, plus de o obligatie civila, mult mai nasoala?)

Last edited by fallen; 16.11.2014 at 11:01:06.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.11.2014, 15:09:25
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Cred ca aceste aspecte trebuie discutate si lamurite inca de la inceput, in momentul in care doi oameni se cunosc si se plac, pentru a nu aparea neintelegeri ulterior.
Cred ca doi oameni maturi pot discuta deschis, cu calm, orice problema!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare