Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.04.2011, 01:14:01
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa
Eu cred ca cel mai de pret mijloc pentru a dobandi Imparatia Cerurilor este INTELEPCIUNEA.
1 Cor.3.18-20 "Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept. 19.Căci înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru că scris este: "El prinde pe cei înțelepți în viclenia lor". 20.Și iarăși: "Domnul cunoaște gândurile înțelepților, că sunt deșarte".

Dumnezeu nu poate fi cunoscut pe cale rațională, cunoașterea de Dumnezeu vine numai din trăirea autentică a învățăturii crestine, iar asta poate să îzvorască numai din smerenie.
Înțelepciunea poate fi curată nebunie dacă nu precede credința.

Iacov 4.9. Pătrundeți-vă de durere. Întristați-vă și vă jeliți. Râsul întoarcă-se în plâns și bucuria voastră în întristare. 10.Smeriți-vă înaintea Domnului și El vă va înălța.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.04.2011, 01:22:38
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
1 cor.3.18-20 "nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept. 19.căci înțelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui dumnezeu, pentru că scris este: "el prinde pe cei înțelepți în viclenia lor". 20.și iarăși: "domnul cunoaște gândurile înțelepților, că sunt deșarte".

Dumnezeu nu poate fi cunoscut pe cale rațională, cunoașterea de dumnezeu vine numai din trăirea autentică a învățăturii crestine, iar asta poate să îzvorască numai din smerenie.
înțelepciunea poate fi curată nebunie dacă nu precede credința.

Iacov 4.9. Pătrundeți-vă de durere. întristați-vă și vă jeliți. Râsul întoarcă-se în plâns și bucuria voastră în întristare. 10.smeriți-vă înaintea domnului și el vă va înălța.
iata intelepciunea!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 09.04.2011, 01:39:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Să nu fim farisei , căci câți dintre noi sunt ca dreptul Iov !

Înțelepciunea pe hârtie și-n teorie , e mult mai blândă decât practica cea de toate zilele ! De ți-ar muri copilul, mama , tata, de ți-ar lua foc casa, sau de ai fi diagnosticată cu cancer , ți-ai pierde și slujba, oare tot atât de înțeleaptă ai fi ? Dar poate aștepți astfel de încercări pentru a-l egala pe dreptul Iov ! Mai multă smerenie s-ar impune când vorbim de suferințele celui de lângă noi ! Să te ferească Dumnezeu , ca din teoretician , să ajungi victimă , atunci să vedem cât de buni suntem la teorie , citate, sfaturi și alte asemenea ! O noapte liniștită pe măsură !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 09.04.2011, 02:20:20
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Înțelepciunea pe hârtie și-n teorie , e mult mai blândă decât practica cea de toate zilele ! De ți-ar muri copilul, mama , tata, de ți-ar lua foc casa, sau de ai fi diagnosticată cu cancer , ți-ai pierde și slujba, oare tot atât de înțeleaptă ai fi ? Dar poate aștepți astfel de încercări pentru a-l egala pe dreptul Iov ! Mai multă smerenie s-ar impune când vorbim de suferințele celui de lângă noi ! Să te ferească Dumnezeu , ca din teoretician , să ajungi victimă , atunci să vedem cât de buni suntem la teorie , citate, sfaturi și alte asemenea ! O noapte liniștită pe măsură !
Mie mi te adresezi, Cristi? Daca da, te rog sa-mi spui cu ce am gresit? Ce-am zis asa de rau?
Imi pare mie, sau ma sfatuiesti sa tac? sa plec de aici?? Si pe alt thread ma certi.
Inseamna ca am, cu adevarat, probleme cu felul meu de exprimare. Sau poate ma confunzi si tu cu cineva cu rau renume?
Nu sunt inteleapta deloc dar am mai citit si eu prin carti duhovnicesti cu ca suferintele din viata ne sunt date ca prilej de mantuire. N-am spus-o de la mine. Asa ai intele? Mi-ar fi placut sa fiu asa desteapta. Si mi-as dori sa pot rabda suferinta. Incerc si eu sa ma incurajez. Nu am dispret fata de cei ce sunt pe marginea deznadejdii, nu-i mustru si nu le ignor suferinta. ceea ce-am spus era un mod de incurajare... stangaci probabil...
Ce sa zic,,, o dau mereu cu bata-n balta...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 09.04.2011, 04:18:22
Mircea_pacatosul Mircea_pacatosul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2006
Locație: Toronto, Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mircea_pacatosul
Implicit nu-ti fa griji

Draga "Vintage",


Nu trebuie sa se tulbure inima ta ! Este probabil o greseala pe undeva, nu-ti fa griji. Dumnezeu te iubeste si pe tine, indiferent ce zice unul sau altul ! Daca cineva te vorbeste de rau, este pt. ca Dumnezeu vrea sa vada Iubirea ta, cit de puternica este ! Este Ea vie ?! Este inima ta capabila sa ierte si sa uite ?! Si, crede-ma, ca mare rasplata iti pregateste Dumnezeu daca tu ierti pe oricine si orice ! Daca tu iubesti sincer si neconditionat toate sufletele, intelegind simplu, ca Dumnezeu asa te-a creat pe tine, ca sa iubesti ! Asta este Scopul Lui cu tine !
"Cauta Pacea si urmeaz-O pe Ea !"-ne spune Mantuitorul Insusi !
Sincer, ma bucura credinta ta, sincera, simpla ! Rog pe Bunul Dumnezeu sa ti faca credinta tare ca stanca !

"RABDA CU RABDARE SI PUNE-TI NADEJDEA IN DUMNEZEU !"-a glasuit Ingerul lui Dumnezeu !

Sunteti minunati ! Minunate fapturi ale lui Dumnezeu !

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.04.2011, 09:44:30
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea_pacatosul Vezi mesajul
Draga "Vintage",


Nu trebuie sa se tulbure inima ta ! Este probabil o greseala pe undeva, nu-ti fa griji. Dumnezeu te iubeste si pe tine, indiferent ce zice unul sau altul ! Daca cineva te vorbeste de rau, este pt. ca Dumnezeu vrea sa vada Iubirea ta, cit de puternica este ! Este Ea vie ?! Este inima ta capabila sa ierte si sa uite ?! Si, crede-ma, ca mare rasplata iti pregateste Dumnezeu daca tu ierti pe oricine si orice ! Daca tu iubesti sincer si neconditionat toate sufletele, intelegind simplu, ca Dumnezeu asa te-a creat pe tine, ca sa iubesti ! Asta este Scopul Lui cu tine !
"Cauta Pacea si urmeaz-O pe Ea !"-ne spune Mantuitorul Insusi !
Sincer, ma bucura credinta ta, sincera, simpla ! Rog pe Bunul Dumnezeu sa ti faca credinta tare ca stanca !

"RABDA CU RABDARE SI PUNE-TI NADEJDEA IN DUMNEZEU !"-a glasuit Ingerul lui Dumnezeu !

Sunteti minunati ! Minunate fapturi ale lui Dumnezeu !

DOAMNE AJUTA !

Mircea
Multumesc pt vorbele frumoase, pt incurajare!
Este greu sa suportam mustrarile semenilor nostri, mai ales atunci cand asteptam lauda lor... dar totul ne este dat spre folos duhovnicesc.
Nu am spus de la inceput, nu mi-am facut intrarea pe forum cu lacrimi, cu evocarea necazului meu. Am vrut sa fiu un tovaras de conversatie simpatic, optimist, sa vin si eu cu sfatul meu. Am mai gresit pe ici pe colo dar n-am vrut sa jignesc... si totusi am facut-o. Imi cer iertare! Din 4-5 zile cate am stat pe forum, 2 le-am petrcut incercand sa conving ca am ceva de spus si 3 zile le petrc cerandu-mi scuze. Am patit ca Arghezi cu femeia... ha, ha, ha! de mine rad.
Am intrat aici sperand sa mai uit de ala mele, sa aud pe altii cum isi suporta viata lor.
Dar, incepand cu stangul, am esuat... Am si eu necazuri, cine nu are? Sunt si eu bolnava, am o boala autoimuna incurabila. Nu am dureri inca si de asta-s fericita! Sotul meu are hernie de disc avansata, cu dureri si necesita operatie. Nu poate face efort fizic si eu duc greul. Am mama in varsta pe care eu o ingrijesc. Serviciu am, multumesc lui Dumnezeu!. Lucrez 10 ore pe zi. Dar e serviciu usor si-mi place, mai ales ca pot sa mai intru pe net cand si cand... ca sa ma fac de ras pe forum (ha, ha, ha... dar nu-i bai!). Am doi copii si stam cu totii in ap. de doua camere. Dar ce bine este! nu sutem singuri niciodata!
Eu zic ca stau bine, n-am de ce sa ma plang... Doamne fereste sa-mi arda casa, sa-mi moara vreun copil sau sa mai fac un cancer!
Asa cum sunt, in situatia asta inca pot zice ca psalmistul:


1. Domnul ma paste si nimic nu-mi va lipsi.
2. La loc de pasune, acolo m-a salasluit; la apa odihnei m-a hranit.
3. Sufletul meu l-a întors, povatuitu-m-a pe caile dreptatii, pentru numele Lui.
4. Ca de voi si umbla în mijlocul mortii, nu ma voi teme de rele; ca Tu cu mine esti.
5. Toiagul Tau si varga Ta, acestea m-au mângâiat.
6. Gatit-ai masa înaintea mea, împotriva celor ce ma necajesc; uns-ai cu untdelemn capul meu si paharul Tau este adapându-ma ca un puternic.
7. Si mila Ta ma va urma în toate zilele vietii mele, ca sa locuiesc în casa Domnului, întru
lungime de zile
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.04.2011, 14:31:11
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Înțelepciunea pe hârtie și-n teorie , e mult mai blândă decât practica cea de toate zilele ! De ți-ar muri copilul, mama , tata, de ți-ar lua foc casa, sau de ai fi diagnosticată cu cancer , ți-ai pierde și slujba, oare tot atât de înțeleaptă ai fi ? Dar poate aștepți astfel de încercări pentru a-l egala pe dreptul Iov ! Mai multă smerenie s-ar impune când vorbim de suferințele celui de lângă noi ! Să te ferească Dumnezeu , ca din teoretician , să ajungi victimă , atunci să vedem cât de buni suntem la teorie , citate, sfaturi și alte asemenea ! O noapte liniștită pe măsură !
Ce bine graiesti draga Cristiboss! Mereu stii citi oamenii perfect! In plus apreciez ce faci pentru acest forum, pe care unii incearca cu disperare sa-l tulbure in jocul "cu masca /fara masca"(stii bine la ce si cine ma refer)....
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.04.2011, 14:53:46
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Ce bine graiesti draga Cristiboss! Mereu stii citi oamenii perfect! In plus apreciez ce faci pentru acest forum, pe care unii incearca cu disperare sa-l tulbure in jocul "cu masca /fara masca"(stii bine la ce si cine ma refer)....
Draga Calatorule,
Imi cer iertare pt tulburarea pe care ti-am provocat-o prin tot ce am scris! Te rog, iarta-ma!
De-acum nu mi se mai pare o gluma, un joc, ceea ce se petrece... Am gresit, mi-am luat nasul la purtare la un moment dat si regret, crede-ma.
Te asigur cu toata sinceritatea, ca nu sunt cine banuiesti tu. Eu sunt Vintage si nu pot sa-ti spun numele meu adevarat, pt ca... nu pot. Ar fi prea lunga explicatia si nu stiu daca ai avea rabdare sau te-ar interesa s-o citesti. Avem pareri diferite in legatura cu parfumatul, ei? si ce?
Tu vei continua sa te aranjezi eu voi continua sa ma scald in mirosurile mele. Asta este! Nu ne vom intalni niciodata ca sa ne deranjam una pe alta... Dar de ce ma tot jignesti? De ce ma tot banuiesti ca as fi nu stiu cine? De ce te porti asa? Da-mi voie si mie pe forum! Da-mi voie si mie sa-mi spun parerea, sa scriu si eu pe aici, fara sa ma persiflezi, direct sau pe ocolite. Imi place sa citesc ce se vorbeste si-mi place sa-mi dau cu parerea.
Va rog pe toti, nu ma lungati!

Gandacul este cea mai nesuferita vietate de pe pamant: jegoasa si imputita Dar totusi este creata de Dumnezeu si trebuie sa acceptam ca el exista si are un rol in viata noastra.
Gandacica de mine te roaga sa-ti fie mila si de ea!

- De ce m-ai prins în pumnul tau,
Copil frumos, tu nu stii oare
Ca-s mic si eu si ca mă doare
De ce mă strangi asa de rău?

Copil ca tine sunt si eu,
Si-mi place să mă joc si mie,
Si mila trebuie să-ti fie
De spaima si de plansul meu!

De ce să vrei să mă omori?
Ca am si eu părinti ca tine,
Si-ar plange mama dupa mine,
Si-ar plange bietele surori,

Si-ar plange tata mult de tot
Căci am trait abia trei zile,
Indura-te de ei, copile,
Si lasa-mă, ca nu mai pot!...

Asa plangea un gandacel
In pumnul ce-l strangea să-l rupa
Si l-a deschis copilul dupa
Ce n-a mai fost nimic din el!

A incercat să-l mai invie
Suflandu-i aripile-n vant,
Dar a cazut în tarna frant
Si-ntepenit pentru vecie!...

Scarbit de fapta ta cea rea
Degeaba plangi, acum, copile,
Ci du-te-n casa-acum si zi-le
Parintilor isprava ta.

Si zi-le ca de-acum ai vrea
Să ocrotesti cu bunatate,
In cale-ti, orice vietate,
Oricat de far-de-nsemnatate
Si-oricat de mica ar fi ea!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.04.2011, 15:05:12
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Draga......Vintage....ca tot m-ai acuzat nefondat de new age si alte celea.....stii ce admir eu la budhisti? Ca nu ucid nici o vietate...prin urmare gandacii, ramele, puricii si mustele plus multe altele sunt "ocrotite"....Cu serpii e mai problematic, insa au si ei rostul lor ecologic vb....Din partea mea joaca-ti "sceneta"......se pare ca-ti plac si tie versurile...atentie doar ca tuturor replica, ne-o da de SUS.....Numai bine, in stil vintage!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 09.04.2011, 15:13:37
vintage
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
Draga......Vintage....ca tot m-ai acuzat nefondat de new age si alte celea.....stii ce admir eu la budhisti? Ca nu ucid nici o vietate...prin urmare gandacii, ramele, puricii si mustele plus multe altele sunt "ocrotite"....Cu serpii e mai problematic, insa au si ei rostul lor ecologic vb....Din partea mea joaca-ti "sceneta"......se pare ca-ti plac si tie versurile...atentie doar ca tuturor replica, ne-o da de SUS.....Numai bine, in stil vintage!
Nu stiu ce sa mai zic... nu te pot convinge ca nu joc nici o sceneta. Imi pare rau!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Martirii zilelor noastre alexandra28again Stiri, actualitati, anunturi 23 18.05.2014 22:45:09
Cum trebuie sa fie crestinul din ziua de astazi? iRoDiOn Spiritualitatea ortodoxa 25 10.08.2012 18:35:13
Vamesii zilelor noastre !... alexmatei Stiri, actualitati, anunturi 0 21.01.2012 21:18:35
Minuni ale zilelor noastre cosmin_lovin Intamplari adevarate 12 28.11.2008 23:58:26
Ereticii zilelor noastre phradmon Secte si culte 39 14.05.2008 15:20:27