Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2013, 15:27:04
elisa018 elisa018 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2013
Mesaje: 10
Implicit Consider ca mi-ar fi de folos un calculator

Asa cum am precizat in anuntul anterior, doresc sa ma pregatesc pentru bac, pentru anul ce vine. Locuiesc in centru maternal, am 2 copii mici (de 4 ani, resp. de 2 luni), iar din aceasta cauza, posibilitatile -materiale, si cele de a ma deplasa ( pentru a-mi procura materialele necesare) - fiindu-mi limitate, ma gandesc ca mi-ar fi de mare ajutor un calculator- pc , pentru a ma putea pregati mai usor pentru examen. De aceea, daca printre dvs. sunt persoane care detin unul pe care il considera ca le este in plus, sau unul mai vechi pe care nu il mai folosesc, si doresc sa il ofere cuiva, ma puteti contacta la acelasi nr., postat si anterior - 0737914675 Va multumesc anticipat Manuela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2013, 16:42:04
RalucaG RalucaG is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.11.2010
Mesaje: 82
Implicit

Cersetoria de la poarta bisericii a ajuns acum la moda si pe internet?
Nu mai bine gasiti dvs. intai o slujba din care sa va castigati un salariu, dupa aceea faceti frumos rata la banca si va achitati mult-doritul - cred ca ati vrut sa spuneti computer (calculator este acela care face socoteli de obicei)?
Dar e bine ca dvs considerati ca va trebuie un calculator.
Bine a zis cine-a zis ca nu-i prost cine cere, e prost cine da!
Asta e varianta modernizata a lui "suntem sapte frati acasa, mama este in spital, daca puteti si aveti posibilitatea sa ma ajutati si pe mine cu un ban" urmat de un cantecel lalait cu caprioare si copilasi. Cum face romanul bani din piatra seaca si din prostia altora - cinci lectii scurte.
Apropo, trolajul a inceput sa fie permis pe forumul asta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2013, 22:04:55
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Raluca, te inseli in privinta acestui mesaj. Eu o cunosc pe Manuela, in trecut am postat un anunt pentru ea la sectia umanitare. Daca vrei sa te incredintezi ca este o persoana reala care are nevoie de ajutor poti sa mergi sa o vizitezi in centrul maternal in care sta. Nu ii cunosti povestea, nu o judeca asa aspru. Cu toate ca a trecut prin multe situatii grele, s-a luptat sa faca liceul, a reusit sa faca si anumite cursuri ce i-au fost recomandate de asistentii sociali. Este important sa ia si Bac-ul, examen pe care din cauza unor grave probleme de sanatate nu l-a putut sustine la timp.

Din cate mi-a spus are nevoie si de cineva care sa o ajute, in special la matematica. Te rog mult Raluca, i-a legatura cu ea, este o fata care merita ajutata. Cu aceasta ocazie o sa-i cunosti si copilasii si poate o sa afli mai multe despre viata ei.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.09.2013, 08:04:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RalucaG Vezi mesajul
cred ca ati vrut sa spuneti computer (calculator este acela care face socoteli de obicei)?
Bine ca ne gasim sa ii corectam pe altii. Si PC este tot calculator.
Si totusi on topic, calculatorul nu este important pentru BAC. Cartile si invatatul sunt necesare. Nu stiu cum un calculator poate ajuta pe cineva la bac.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.09.2013, 08:56:00
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Bine ca ne gasim sa ii corectam pe altii. Si PC este tot calculator.
Si totusi on topic, calculatorul nu este important pentru BAC. Cartile si invatatul sunt necesare. Nu stiu cum un calculator poate ajuta pe cineva la bac.
Probabil cauta comentarii critice la literatura romana sau lectii de gramatica.
Apoi mai este ScribD ...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.09.2013, 11:48:06
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Probabil cauta comentarii critice la literatura romana sau lectii de gramatica.
Apoi mai este ScribD ...
Sau modele pentru bac. Sunt pe site-ul invatamantului. Calculatorul te poate ajuta. Mai exact internetul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.09.2013, 12:03:31
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Poate ar fi fost mai bine sa ceara totusi materiale de pregatire pentru bac?

Poate sunt printre noi unii care l-au dat nu cu mult timp in urma si ar putea-o ajuta cu carti/notite care le-au ramas.

Daca sunt in format electronic, eventual unii dintre noi ar putea-o ajuta scotandu-le la imprimanta - nu e f. usor sa citesti de pe calculator, mai ales unul vechi.

Eu cred ca as putea-o ajuta in acest sens, daca imi trimite cineva materialele de care este nevoie.

Oricum, felicitari pentru efortul care il face in condtiile astea..este totusi o mama care nu a ales calea cea mai usoara in viata.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 13.09.2013 at 12:05:59.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.09.2013, 19:43:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Important este sa o ajutam intr-un fel. Poate un calculator nu ii este atat de necesar pe cat crede. Daca va primi ajutor in alt mod va intelege acest lucru. Este adevarat ca sunt multe informatii utile, lectii pentru toate materiile postate pe diferite siteuri, dar ele pot fi inlocuite cu rezultate mult mai bune, cu ajutorul oferit in mod concret de persoane binevointoare care ii inteleg situatia.

Last edited by Ekaterina; 13.09.2013 at 20:09:59.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.09.2013, 12:44:36
elisa018 elisa018 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2013
Mesaje: 10
Implicit wow

personal sunt un prieten f apropiat al Manuelei, ...m-a rugat sa ii postez acest anunt,si ....wow! no comment! am avut cateva ,semnale ' interioare, si am intuit ca nu e bine sa postez si aici! Initial am postat pe imparte.ro, unde a mai cerut ajutor pentru carucior pentru bebe, hainute, si altele, si de unde a si fost ajutata. Acolo, nu am vazut vreo critica - daca au , dau , daca nu nu-i nici o problema, nu spune nimeni nimic. Si da, se pare ca cei de aici {frecventez acest site din 2009,}se grabesc f repede sa critice si uita ca a da este un act absolut liber. Este adevarat ca sunt f multi care, au facut din a cere o patima, insa nici fata de ei nu este indreptatit a-i judeca,-cum a spus si Domnul, sa nu judecam [neprecizand pe cine sau ce, lasandu-se sa se inteleaga ca in general, totul]- caci a-i judeca pe cei ce au patimi [oricare ar fi ele] - care sunt o boala in sine a sufletului - este ca si cum ai lovi pe unul care deja e cazut la pamant, pe unul beteag, sau schiop, in loc sa il ajuti sa se indrepte, sau sa se ridice...daca nu poti, cel putin lasa-l acolo, nu-l lovi! daca iti pasa, cheama pe altul care poate, intrucat nu esti dator sa faci ceea ce nu poti la randul tau.

Last edited by elisa018; 18.09.2013 at 12:47:43. Motiv: grammar error
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.09.2013, 13:02:58
elisa018 elisa018 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.05.2013
Mesaje: 10
Implicit ..

sincer sa fiu - si eu sunt de acord cu tine,in ultimul mesaj, ecaterina, - Si eu am simtit acelasi lucru, insa i-am respectat dorinta - poate ca isi doreste unul si pentru ca se simte f singura acolo in centru- dar s-a gandit si la faptul ca i-ar fi si mai usor sa aiba acess la informatie, intrucat ii este intradevar nu usor sa se deplaseze pe strada cu cu cei doi copii, unul de 3 luni. - rareori ii poate lasa in centru.

In fine, oricum, criticile si judecata - ca Atitudine Interioara - nu isi aveau rostul aici, chiar si de ar fi fost vorba de un caz demn de judecata aspra asa cum au crezut unii useri de aici. - cu atat mai putin pe un formul care se vrea a fi apartenent al Invataturii care promoveaza cu totul alte principii , ale blandetii, iertarii , milei si smereniei.

Dar pentru ca nu vreau sa mai aduc vreun gand de cearta,manie sau alta rautate in inimile nimanui, am sa ma opresc aici. si Dumnezeu sa ne ierte si sa ne ajute pe toti!

Last edited by elisa018; 18.09.2013 at 13:05:20. Motiv: linguistic error
Reply With Quote
Răspunde