Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Slujba inmormantarii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.02.2010, 22:49:08
ar14rai
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit majoritatea sectarilor...

foamea e de vina... :))
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2010, 23:46:30
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ar14rai Vezi mesajul
Cred ca slujba de inmormantare nu mai poate face mare lucru pt mantuirea lui.
Asta nu insemna deloc. Sau ca rugaciunile pt adormiti nu sunt ascultate...
Insa ma gandesc acum la Botezul dorintei...
Pe front, 2 soldati... obuze, mitraliere, tancuri, zgomot... unul crestin unul nu...
Erau buni prieteni.... Si din vb in vb... azi, maine... auzind vb de Dumnezeu pe cel crestin, curios, pune intrebari, si mai multe intrebari... si invata sa se roage, isi plange pacatele, isi da seama cat de ratacit este si fagaduieste ca atunci cand se va termina razboiul, se va boteza si el la crestini. (e vb de ortodocsi)... pe front neavand unde...
Pilda spune ca nu a mai apucat, pt ca a murit pe front...
Intreb si eu... Hristos il va fi primit?

Sunt multi crestini care nu merg dupa Crucea lui Hristos decat 1 in viata. Si atunci la prohod...
Nu e tarziu?
Avem si noi prapaditi, alcoolici, curvari, hoti... care mor in pacatele astea si nu-i stie preotul de la spovedanie... dar au parte de inmormantare obisnuita, crestineasca... au si cruce la cap in cimitir....

Nu vreau sa judecam pe unii si pe altii...dar eu cred ca fratele asta al nostru, ortodox fiind, e primit de Hristos ca un dreptmaritor. Chiar daca la sfarsit nu a avut parte de slujba crestina (si asta nu din vina lui).

Ce se poate face pt el:
1. sa fie pomenit in rugaciuni
2. sa i se puna o cruce de lemn pe mormant.(chiar si mai mica...) da, chiar acolo in cimitirul sectarilor... langa piatra funerara...

Mie mi-e mila si mi-e sila de iehovista aia... Dar va asigur ca majoritatea (secatrilor) sunt la fel...
Dumnezeu sa il ierte si sa il odihneasca!
OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.02.2010, 22:00:43
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
OAMENI BUNI,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.Ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.Chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!Poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in IIsus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.Stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar Dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative
Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.02.2010, 02:09:56
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...
De la cine avem noi imputernicire sa judecam? Si daca te crezi atat de ortodox scrie Dumnezeu cum se scrie normal pentru ca aduci o mare insulta Domnului prescurtandu-I numele.
Am mai vazut pe un blog ortodox cum se spunea ca umanismul este satanic. Cum sa fie umanismul satanic mai oameni buni?
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 21.02.2010 at 02:12:24.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.02.2010, 10:07:53
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Pseudonimul folosit de tine (voxdei55) si limbajul folosit ma fac sa cred ca esti neo-protestant...
Esti iehovist? Astia nu au deaface cu D-zeu si cu Sfanta Treime...daca astia ajung in Rai, sunt sigur ca toti ajung, si curvarii, betivii, sodomitii, malahienii ..etc...
AMICE...nu sant nimic din ce ai zis mai inainte ,ci mai dregraba un pic mai aeresit la minte decat tine.Faci parte din grupa ignorantilor,a celor care s-au oprit cu gandirea la un nivel medieval si care habar nu are nici de istorie,nici de religie decat ce i s-a servit gata preparat si revelat si care spera cu ignoranta sa sa mosteneasca raiul.Succes....
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.02.2010, 13:11:39
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
oameni buni,...pe pamant traiesc cateva miliarde de oameni,cu vise,cu sperante,multi traiesc intr-o curatenie sufleteasca deosebita.ortodoxi santem putini,..chiar si astia cati santem avem obiceiuri si ritualuri diferite.chiar puteti sa credeti ca doar noi vom fi mantuiti,doar daca urmam niste obiceiuri facute de oameni,anacronice si chiar de-a dreptul macabre(dezgropatul la 7 ani)?!!poate nu stiai,..dar iehovistii sant si ei crestini,cred in iisus si multi din ei sant persoane cu mai multa dragoste crestina decat tine ..care spui ce ti-e sila de cineva care are alta parare.stai linistit,..cata dragoste oferi..tot atata ai parte,iar dumnezeu nu se uita la detalii nesimificative
iehovisti sint crestini??????de unde ai scos-o si pe asta?crezi ca sfintele sinoade si anatemele au fost intemeiate de dragul vorbiri in desert?crezi ca cuvintele mantuitorului sint vorbe goale????????in cazul asta te-ai cam luat la vorba cu ei!!!!atentie mare daca esti ortodox sa nu te traga in intuneric.nuuuuuuuuuuuuuu ei nu cred in iisus!!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.02.2010, 13:32:41
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Multumesc.
Si va rog mult, ca stiu ca aveti suflet mare, cine poate si isi aminteste atunci cand scrie pomelnicul pentru cei adormiti, sa pomeneasca si acest batran, care a iubit Biserica (Ortodoxa) si pe Dumnezeu, dar au hotarat altii pentru el unde si cum sa fie inmormantat.
Stau acum si ma intreb: oare chiar nu are nimeni nici un cuvant, daca sotia, care totusi ar trebui sa-si asculte barbatul, sau sotul, care ar trebui sa-si iubeasca si respecte femeia, hotaraste sa faca asa ceva? Nu stiu: Biserica, preotul, fratii lui de credinta? Nu se poate nimeni impotri intr-un fel acestui act de ura (ca altfel nu-l pot numi)... Am inteles ca ea ar fi spus: "Lasa ca daca n-ai vrut tu sa te "pocaiesti" viu si te-ai inchinat la "idoli" (Iart-o, Doamne ca nu stie ce zice), am sa te "pocaiesc" eu, mort." Oare poti converti pe cineva si dupa moarte?....
Stai linistita pentru bietul batran ca doar nu a fost alegerea lui!!!EL A LASAT CU LIMBA DE MOARTE SA FIE INMORMANTAT ORTODOX!!!Domnul ESTE DREPT SI NU NE JUDECA PENTRU FAPTELE ALTORA!!!
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.02.2010, 15:51:18
voxdei55 voxdei55 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Locație: ANCONA..iTALIA
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Implicit de stiut

Citat:
În prealabil postat de nobodyin Vezi mesajul
iehovisti sint crestini??????de unde ai scos-o si pe asta?crezi ca sfintele sinoade si anatemele au fost intemeiate de dragul vorbiri in desert?crezi ca cuvintele mantuitorului sint vorbe goale????????in cazul asta te-ai cam luat la vorba cu ei!!!!atentie mare daca esti ortodox sa nu te traga in intuneric.nuuuuuuuuuuuuuu ei nu cred in iisus!!!!
AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.02.2010, 17:40:31
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Cool

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
De la cine avem noi imputernicire sa judecam? Si daca te crezi atat de ortodox scrie Dumnezeu cum se scrie normal pentru ca aduci o mare insulta Domnului prescurtandu-I numele.

Unde se spune ca nu trebuie sa judecam cu judecata pe care o avem de la D-zeu?
Doar "maimutele" nu au judecata...
Aici este un forum unde se discuta, nu se fac ore de caligrafie nici de lb. romana, ca sa vii sa ma corectezi cum sa scriu. Daca ar aduce toti oamenii din lumea asta numai insulte de acest gen lui D-zeu, ca sa stii ca n-ar mai fi IAD...
Tu mai Don_Juan comporta-te ca un crestin, nu ca un eretic sau sectar...OK?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.02.2010, 17:49:11
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
AMICE,..esti total dezinformat despre iehovisti.,sant crestini,cred in Hristos dar nu accepta treimea in forma prezentat de ortodoxism,considerand duhul sfant ca fiind forta cu care lucreaza Dumnezeu si care nu poate fi egala lui,..ci i se supune.Sinoadele..sau adunarile(congrese)ierarhilor crestini..au fost precedate de discutii aprinse si de cele mai multe ori contradictorii.In primul sinod de la Niceea chiar au fost violente,cel pa care il numim astazi sfantul Nicolae l-a lovit pe episcopul Arie si a propus excomunicarea sa pentru ca sustinea originea umana a lui Iisus cu parinti biologici pamanteni.Problema e ca avea multi sustinatori care s-au incaierat intre ei iar arianismul inca mai exista si astazi...prin Bulgaria si Turcia.Vorbele Mantuitorului sant mai actuale ca niciodata...dar mi-e teama ca daca Iisus ar veni in acest moment si s-ar uita in Biblie...nu stiu daca si-ar mai recunoaste vorbele dupa cate transformari au suferit.
Prietene ai auzit cumva cuvintele MANTUITORULUI care ne spune ca HULA IMPOTRIVA DUHULUI SFINT NU SE VA IERTA NICI IN VEACUL ACESTA NICI IN CEL CE VA SA VINA?VAD CA LE CAM IEI PARTEA ACESTOR HULITORI!!!ESTI CUMVA UN LUP IN HAINA DE OAIE?DACA VREI SA AFLI MAI MULTE DESPRE ACEASTA SECTA CARE DE-A LUNGUL TIMPULUI A AVUT NUMAI PROFETII MINCINOASE CAUTA PE ORICE INSTITUT DE RESURSE RELIGIOASE SI VEI AFLA ADEVARUL DESPRE MARTORII LUI IEHOVA!!!(asta asa ca sa vezi ca TU esti total dezimformat)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica catolica versus biserica ortodoxa sovidiu Biserica Romano-Catolica 36 08.06.2013 23:58:51
Despre Biserica Ortodoxa... amatyyy Despre Biserica Ortodoxa in general 0 03.07.2009 11:19:58
Biserica Ortodoxa din Ucraina SSB Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 5 18.04.2008 15:40:07
cum catehizati un fost sectant? urzicuta Biserica Ortodoxa Romana 28 29.08.2007 00:51:30
Cum ati prezenta Biserica Ortodoxa? Va_iubesc Despre Biserica Ortodoxa in general 244 20.05.2007 00:46:46