Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.04.2010, 15:41:34
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit Cine poate binecuvanta?...

Duminica trecuta s-a intamplat un lucru straniu la Biserica din Kingsbury-Londra (pe care o frecventez). O femeie, care se dadea ortodocsa, a cerut permisiunea Preotului Sarpe de a darui credinciosilor niste carti. Preotul a cerut sa vada cartile (pentru a nu fi sectare...) si i-a permis feneii, ca la terminarea slujbei, sa le distribuie. Femeia, pe langa carti, dadea credinciosilor si "binecuvantare", ba mai mult incepea sa "prooroceasca" ceva unuia sau altuia... Preotul a fost foarte necajit, a alungat-o pe femeie, iar Duminica aceasta, la finalul slujbei, ne-a atentionat sa nu primim binecuvantare de la orice, pentru ca doar preotimea este in masura sa binecuvanteze, iar despre asa zisele "proorociri" a zis nici macar sa nu le luam in seama... Erau doar o imbinare de probleme psihice si duhuri demonice...
Voi ce parere aveti?
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.04.2010, 16:19:57
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

E posibil sa aiba dreptate preotul.
Dar sa nu uitam ca multi oameni au fost proroci fara ca sa fie preoti.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.04.2010, 16:21:41
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
E posibil sa aiba dreptate preotul.
Dar sa nu uitam ca multi oameni au fost proroci fara ca sa fie preoti.

Preotul nostru nu e prooroc... Oricum el se referea la binecuvantare... Chiar nu inteleg aluzia!
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.04.2010, 16:23:42
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lacrimi Vezi mesajul
Preotul nostru nu e prooroc... Oricum el se referea la binecuvantare... Chiar nu inteleg aluzia!
Mam referit la femeie nu la preot ca ar putea proroci.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2010, 16:58:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În sensul cel mai larg posibil, adică a "cuvânta de bine" sau a exprima cuiva dorința ca Dumnezeu să îl ajute pe acela, evident că oricine poate binecuvânta.
În sens mai restrâns, binecuvântează numai acela care are ceva de dat sau de transmis. Iacob și Esau dispută cine să fie binecuvântat de tatăl lor. Tatăl își binecuvântază fii, dar nu și invers. Într-un asemenea sens restrâns este și binecuvântarea sacramentală. Ea este administrată de cei care se ocupă cu administrarea sacramentelor în Biserică, iar aceștia sunt preoții.
În concluzie, părerea mea este că preotul are dreptate. Nu este ministerul laicilor să dea binecuvântări sacramentale.

Vedem că această idee a superiorului care îl binecuvântează pe inferior este prezentă încă de la primele cuvinte ale Sf Liturghii în rit răsăritean, când diaconul cu orarul desfășurat aflându-se cu fața spre altar spune: "Binecuvântează, părinte !".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.04.2010 at 17:01:54.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2010, 17:40:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Noi Il binecuvantam pe Dumnezeu la fiecare inceput si sfarsit de Liturghie:

Strana: Mărire Tatălui și Fiului și Sfântului Duh. Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin
Binecuvintează, suflete al meu pe Domnul, și toate cele dinlăuntrul meu numele cel sfânt al Lui. Binecuvântat ești Doamne.


...

Strana: Fie numele Domnului binecuvântat de acum si pana-n veac! (de 3 ori)


Insusi preotul se roaga dupa cum stim:

Cel ce binecuvântezi pe cei ce Te binecuvântează, Doamne, și sfințești pe cei ce nădăjduiesc întru Tine, mântuiește poporul Tău și binecuvântează moștenirea Ta. Plinirea Bisericii Tale o păzește; sfințește pe cei ce iubesc podoaba casei Tale; Tu pe aceștia îi preamărește cu dumnezeiască puterea Ta; și nu ne lăsa pe noi cei ce nădăjduim întru Tine. Pace lumii Tale dăruiește, bisericilor Tale, preoților și la tot poporul Tău. Că toată darea cea bună și tot darul desăvârșit de sus este, pogorând de la Tine, Părintele luminilor, și Ție slavă și mulțumire și închinăciune înălțăm, Tatălui și Fiului și Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor.


Deci, daca noi Il binecuvantam pe Insusi Dumnezeu, de ce sa nu-i binecuvantam si pe oameni?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2010, 21:21:23
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

"Iar Eu zic vouă: Iubiți pe vrăjmașii voștri, binecuvântați pe cei ce vă blestemă, faceți bine celor ce vă urăsc și rugați-vă pentru cei ce vă vatămă și vă prigonesc"

Crestinul este dator sa binecuvinteze. Pe cine? Pe toti, inclusiv pe vrajmasi.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.04.2010, 23:27:12
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Cuvântul "Binecuvântare" are în limba română mai multe sensuri.
Poate să însemne preamărire, ca atunci când spunem "Binecuvântat să fii Doamne!".
Se mai poate referi la "vorbirea de bine", în antiteză cu "vorbirea de rău" cum este în expresia "Binecuvântați pe cei ce vă blestemă".
Dar are și sensul de transmitere a harului divin, cum este cea dată doar de preoți, prin rostirea cuvintelor "Binecuvântarea Domnului să fie peste voi".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2010, 14:14:58
dianadi's Avatar
dianadi dianadi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2009
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 174
Implicit

eu stiu ca parintele binecuvanteaza punand o mana pe capul credinciosului iar un episcop punand ambele maini.

acuma, cum ramane cu binecuvantarea parintilor asupra copiilor lor? in anumite situatii parintele spunea sa cer binecuvantare de la mama...cum trebuie sa se comporte un parinte intr-o situatie ca aceasta?
__________________
Iertati-ma!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.04.2010, 19:14:58
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dianadi Vezi mesajul
eu stiu ca parintele binecuvanteaza punand o mana pe capul credinciosului iar un episcop punand ambele maini.

acuma, cum ramane cu binecuvantarea parintilor asupra copiilor lor? in anumite situatii parintele spunea sa cer binecuvantare de la mama...cum trebuie sa se comporte un parinte intr-o situatie ca aceasta?
Gandesc ca binecuvantarea parinteasca se refera la acordul pe care si-l dau sau nu intr-o numita privinta. Spune Sfanta Scriptura ca "binecuvantarile parintilor intaresc casele fiilor"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine poate da sfaturi? florin.oltean75 Generalitati 11 25.03.2011 15:55:34
Va rog cine poate dona......sau... mara2008 Umanitare 3 21.09.2010 08:46:40
cine ma poate ajuta gherman Pocainta 10 12.11.2009 23:56:59
Cine nu poate fi inmormantat costel Generalitati 8 03.04.2009 10:58:06