Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.06.2010, 12:53:15
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Unor ortodocsi [numai unora] le place pur si simplu sa se contrazica prin mesaje de multe ori fara substanta, scrise doar pentru a rade sau a provoca. Se deschid chiar topice speciale pentru a ataca pe cei din alte confesiuni.[sa nu-mi spuneti ca nu ati observat, dar trecem peste, sunt ai nostri] Iar cand acestia indraznesc sa se apere sau sa raspunda la intrebari apare cate un fratior sau o surioara indurerata de starea in care a ajuns forumul, cerand sa se inchida accesul celor numiti, cu multa dragoste crestineasca , "sectari". Asta asa, ca sa putem barfi in liniste si nestingheriti de nimeni...si astfel sa crestem in credinta noastra stramoseasca...

Nu mai vorbesc de pacatul de a-i baga pe toti in aceeasi oala, caci sunt pe acest forum protestanti care nu au atins niciodata ortodoxia nici cu o floare, stau cuminti si citesc si raspund cu mult bun simt. Nu-i asa, Cristina?
Nu neg ca mai apare cate un ratacit pe aici care loveste in stanga si in dreapta, dar acestea sunt riscurile spatiilor virtuale si acel user nu are viata lunga pe forum oricum, caci sta cineva si vegheaza.

Oare cati exista pe forumul acesta care au curajul sa-si asume si bunele si relele, sa recunoasca faptul ca raul cel mare e in ei insisi si sa vada pe Hristos dincolo de ochelarii de cal pusi de anumite confesiuni? Cati pot deosebi cu onestitate binele de rau fara sa zica "doar cei din tabara mea sunt buni"? Ce ar face userul normal de pe forum crestin ortodox daca ar fi oaspete si nu gazda si ar fi tratat cu astfel de atitudini? Ar fi interesant sa vedem atunci credinta fiecaruia.

Pana atunci e bine sa tinem minte ce a spus Iisus: "cine ridica sabia de sabie va pieri". Mai pe intelesul nostru, daca ataci nu te plange ca esti atacat. Nu-i frumos si nici cinstit. Fii bland si cauta pacea si vei gasi pacea. Doamne ajuta!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.06.2010, 12:58:13
gabriel 30 gabriel 30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

Tu Cristina,care banuiesc ca ai aparut prin lume pe undeva prin 83' ,te crezi cumva a fi perfecta....?
Nu stiu unde traiesti,banui ca nu sub un clopot de sticla in care se desavarseste perfectiunea neanchipuita de mintea omeneasca,ci in lumea asta,asa cum este ea.Asta este lumea in care traim,din care face parte si tipu' care s-a insurat cu o pisica la fel si ca lumea va disparea peste 100 de ani,nu stiu ce te-a deranjat asa de mult la postarea asta ,adevarul...?Sa stii ca sunt sanse reale ca sa se intample asa,iti reaminteasc,specia umana este o specie atat distructiva(distruge tot in jurul ei) cat si auto-distructiva(se distruge pe ea insasi),incet dar sigur,ori crezi cumva ca lumea in care traiesti este minunata si ca Dumnezeu o va ingadui la nesfarsit...?Te asigur ca nu.

Si in primul rand forumul asta,pe langa mesajul crestin-ortodox pe care il poarta se vrea si un forum al realitatii lumii in care traim,asa cum este ea,rea sau foarte rea.Nu traim in spatiu,iar realitatile asa cum sunt ele trebuiesc analizate si discutate,nu este nimeni obligat sa participe la discutiile pe care nu le agreeaza,exista topicuri si subiecte,pentru orice tip de "gusturi"....
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.06.2010, 13:04:08
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Doriana, si totusi care este scopul prezentei tale pe acest forum?

Cat despre "Oare cati exista pe forumul acesta care au curajul sa-si asume si bunele si relele, sa recunoasca faptul ca raul cel mare e in ei insisi", imi suna tot atat de ipocrit ca si lamentarile fara de sfarsit ale musulmanilor care se bulucesc sa traiasca in tari crestine ca mai apoi, vazandu-se cu sacii in caruta (si ajutorul social in buzunar), sa nu rateaze nici o ocazie de-a le scoate ochii localnicilor cum ca-s rai, prosti si nepriceputi!

Vreti dezbateri si discutii, vreti sa convingeti? Mergeti pe un forum care are sub-forum de religie. Veti intalni acolo si crestini ortodocsi care sunt dispusi sa va citeasca sa va dea replica. Aici, pe crestin-ortodox, din punctul meu de vedere, prezenta dvs. nu se justifica si nu este nici pe departe nevinovata si diafana asa cum pretindeti.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.06.2010, 13:18:26
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Coralina, e problema ta cum iti suna ceea ce am scris si ce crezi despre mine, nimic nou, dar daca as fi gazda si as avea o asemenea atitudine as intra in pamant de rusine. Asta numai daca ma numesc crestina. Daca sunt lumeasca se scuza.
Am fost si pe forumuri np, vin ortodocsi si acolo, dar nu am vazut niciodata sa fie intrebati ce cauta si de ce nu pleaca, asa cum suntem intrebati noi de nu stiu cate ori si nici nu ma mai chinui sa raspund, da si tu un search si vei vedea de cate ori am raspuns.

Discutiile in contradictoriu apar in special acolo unde suntem intrebati, pe sectiunea Secte si culte. E normal sa se raspunda la intrebari si e normal sa spunem ce credem. Uita-te cate topice sunt cu intrebari pentru neoprotestanti. Si dupa ce raspundem la intrebari tu vii si-mi spui mie ca am venit sa conving? Asta e logica ta ? Pur si simplu imi sustin punctul de vedere. Cum traieste fiecare credinta e treaba fiecaruia si da socoteala inaintea lui Dumnezeu. Nici Dumnezeu nu obliga omul sa se pocaiasca si sa fie fericit, de ce as face-o eu?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.06.2010, 16:30:43
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

In opinia ta Doriana, postarea cu pomul doborat din al carui lemn se fac si icoane si WC-uri Doamne iarta-ma! trebuia sa ma maguleasca???
Faptul ca m-a indignat dovedeste ca nu sunt crestina?? Iti sugerez sa-ti masori cuvintele. Si gazda trebuie sa fie politicoasa, insa nici musafirul sa nu-si permita sa fie obraznic!

Ok, iau in considerare cele scrise de tine in al doilea paragraf si-i indemn pe toti ortodocsii sa va ignore interventiile pe acest forum si sa nu mai initieze topicuri menite a va starni!!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.06.2010, 16:52:24
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Mesajul cu pomul doborat si WC-ul nu a fost scris de mine, Coralina, deci nu accept sa-mi spui ca am fost obraznica. Mai sunt si alte mesaje scrise de userul respectiv, mai rele ca acesta. Chiar eu am luat atitudine , ca musafir, sa apar gazdele, caci acel user mi s-a parut prea virulent si atacase o ortodoxa pe care o apreciez foarte mult. Se pare ca s-a mai linistit, ramane de vazut. De fapt era doar un copil pe langa noi, astia copti la minte...

Incearca si ia omul cu binele si el va vedea ca ortodocsii nu sunt atat de rai cum auzise. Nu e neaparat nevoie sa-i confirmi teoria. Un raspuns bland potoleste mania; daca as sari in sus la fiecare atac ortodox as face infarct dupa o zi. Imagineaza-ti cum e sa fii facut sectar, eretic ,tremurici, demonizat, satana ..etc...plus povesti nemuritoare si absolut false, menite numai pentru a semana ura fata de noi... Dar daca tu nu poti deosebi un user de altul si bagi toti neoprotestantii intr-o singura oala, nu stiu cum ti-ar place sa te confund cu anumiti ortodocsi, nu zic cu care...

Sfatul tau final e bun, cu mentiunea ca, posibil ca nu toti sa aiba ideile tale. unii vor pur si simplu sa stie, sa discute, si o vor face in continuare indifent de interdictiile cuiva.

Eu cam atat am avut de spus. Sper sa va gasiti pacea, cei ce nu o aveti. E posibil ca intr-o zi "sectarii" sa dispara de pe forum si sa aveti mult dorita pace.
Oare?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.06.2010, 17:04:50
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Nu va certati !!! Nu va certati !!! Nu va certati !!!

Nu va certati !!! Nu va certati !!! Nu va certati !!!
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.06.2010, 19:13:41
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Voi continua sa-ti raspund aici Doriana, insa nu in ideea de-a avea "ultimul cuvant", ci pentru a-ti spune cat de mult imi displace genul de psihologie inversa ieftina pe care-l exersezi in mesajele tale de pe acest topic.
"Sarmanii ortodocsi au atatea hibe ascunse incat ajung sa rabufneasca si sa-si verse neputinta pe bietii protestanti care se-ntampla sa fie pe forum in scopuri absolut nobile si de buna credinta!!" - asta insinuezi tu. Ti-as fi apreciat mai mult postarea daca ai fi avut verticalitatea de-a scrie "pe sleau" aceste lucruri.

Te simti jignita cand esti numita "sectara, demonizata, tremurici, eretica", etc?
Tu singura te poti scuti de aceasta corvoada ducandu-te pe un forum unde vorbitul neinteligibil si alte manifestari asisderea sunt percepute drept normale. Corect sau nu?

Incerc sa nu bag toti protestantii in aceeasi oala, asa cum pretinzi tu, insa, statistic vorbind, mesajele agresive scrise de catre acesti useri in ultima vreme s-au inmultit foarte mult. Si nu numai, s-a ajuns si la jigniri pe fata, la hule strigate in gura mare la care noi, gazdele, trebuie sa reactionam moderat, altminteri n-am fi politicosi?! Adevarul nu e negociabil, cale de mijloc intre noi si voi nu exista - asa ca, despre ce discutam aici??

Imi pare rau daca mesajele mele par "infierbantate" insa eu sunt de parere ca in jurul adevarului nu te poti invarti precum in jurul cozii, iar lucrurile trebuie spuse in fata, chiar daca "doare".
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.06.2010, 19:25:22
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Nu va certati !!! Nu va certati !!! Nu va certati !!!

Nu va certati !!! Nu va certati !!! Nu va certati !!!
a iti spune punctul de vedere nu se cheama cearta frate Hector.

sincera sa fiu si eu m-am cam saturat de atata tacut din gura in numele "linistii si pacii" de care noi ca si crestini ortodocsi trebuie sa ne ingrijim.
Pana la urma, daca forumul se cheama crestin ortodox nu vad de ce nu ne-am dori sa fie doar locul nostru un fel de casa a noastra virtuala unde sa ne retragem sa discutam atunci cand avem nevoia.

Da, stiu ca in lume trebuie sa ne purtam dupa cum ne invata Hristos si sa intoarcem si celalalt obraz, sa fim intelegatori cu pacatosii, cu cei care ne supara, sa nu le raspundem urat, sa cautam inlauntrul nostru pacea... dar... asta nu inseamna ca nu avem si noi dreptul sa avem un spatiu al nostru si doar al nostru.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.06.2010, 19:27:10
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Asa e, Coralina, ai dreptate. Tu sa fii fericita. Numai bine!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce intelegeti prin citatul acesta Marcel_Ionut Spiritualitatea ortodoxa 10 03.11.2012 16:24:26
"Acesta este canonul pentru voi, cei ce va aflati in lume" Ekaterina Spiritualitatea ortodoxa 1 10.10.2012 12:15:13
Fericirile veacului acesta Marius22 Generalitati 7 09.06.2011 12:44:01
Acesta este Dumnezeu si asa lucreaza El ! zaharia_2009 Intamplari adevarate 6 25.05.2011 10:35:02