Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 30.03.2009, 19:13:35
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cugetatorul Vezi mesajul
CINCIZECIMEA DUPA STIINTA MEA NU ESTE INTRARAE DOMNULUI IN IERUSALIM CI ESTE RUSALILE -POGORIREA DUHULUI SFINT
Ai dreptate!!!! Ca sa intelegi mai bine citeste si mesajele de sus si atunci ai sa intelegi ce am vrut sa spun cu FLORIILE.
Reply With Quote
  #342  
Vechi 08.05.2009, 17:20:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doartemporar Vezi mesajul
Va multumesc ca ati facut corectura. Vedeti de ce este important sa verificam orice ni se spune? Nu trebuie sa va suparati, insusi marele apostol Pavel s-a lasat verificat de crestinii din Bereea. Fapte 17,11
S-a lasat pentru ca avea poate incredere in judecata lor.
In mod sigur nu s-a lasat judecat de farisei si falsii crestini.
Reply With Quote
  #343  
Vechi 11.05.2009, 21:16:11
57Li 57Li is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2008
Locație: Turda, jud.Cluj
Religia: Ortodox
Mesaje: 10
Implicit Anca,

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Am niste intrebari pe care le adresez adventistilor, baptistilor si penticostalilor, caci au aceeasi metoda de a intelege biblia prin biblie, si anume: cum se poate explica Noul Testament prin Vechiul Testament?
Si ca sa dau si un exemplu: cum explicati prin intermediul VT iubirea de vrajmas, stiut fiind ca in VT se aplica Legea, care spune: ochi pentru ochi. Ce faceti intr-o situatie, incare VT indeamna la "ochi pentru ochi", iar NT la intoarcerea si a celuilalt obraz?

Deasemeni v-as ruga sa imi spuneti cum se face impartasania cu Trupul si Sangele Domnului in bisericile adventiste, baptiste si penticostale? Cum se procedeaza pentru a transforma painea si vinul in Trupul si Sangele Domnului? Cand are voie credinciosul sa se impartaseasca?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Imi permit sa raspund din perspectiva unui baptist , deci neoprotestant convertit la ortodoxie in urma cu 9 ani.

Liderii, conducatorii , ideologii neoprotestanti sunt respectati si adorati de comunitati la fel ca si apostolii si chiar se socotesc urmasii fideli ai acestora prin citirea epistolelor si invataturilor noutestamentare si incercarea de aplicare intocmai in adunarile lor. Se studiaza asiduu si Vechiul Testament in paralel cu N.T si se diseca amanuntit toate scrierile biblice. Interesul si costiinciozitatea studierii acestora sunt infinit de scrupuloase, fiind socotite ca esentiale pentru mantuirea sufletului si necesare pentru combaterea altor invataturi.Pana aici este in regula, pentru ca nici un cuvant nu se va intoarce fara sa aduca rod, dar marea inselare pentru omul nestiutor este interpretarea pe care acesti lideri o dau Sfintelor Scripturi. Lingvistii stiu si stim si noi ce mult conteaza chiar si o virgula si un accent pentru a schimba complet sensul si semnificatia frazei, ce sa mai vorbim de 'traduceri' identic naturale. Si pentru ca manipularea sa fie completa si-au facut un scop in sine de a 'indoctrina' orice membru ca ortodocsii ( in Romania ) si catolicii sunt cei mai mari rataciti si idolatrii si FOOARTE PERICULOSI, inchinatori si slujitori la draci. Asa ca puteti sa trageti si singuri concluziile cum ,dupa aderarea la secte a unor oameni, acestia isi schimba total atitudinea fata de cei din jur.Li se innoculeaza o psihoza in masa legat de Biserica traditionala ca, niciodata, sa nu cumva sa doreasca sa se mai intoarca. Se cauta versete atat din NT cat si din VT, se fac niste analogii cu totul si cu totul puerile, care bineinteles ca 'tineau' la niste bieti oameni analfabeti . Acum vad ca tin si la cei 'scolati', dar complet in afara de teologie, de scrierile filocalice,fara o cultura a Duhului.

Cat despre Sfanta Impartasanie cu Trupul si Sangele Domnului, au cel putin aici bunul simt sa le explice adeptilor ca este doar un simbol. Au ,intr-adevar , cam o data pe luna o zi in care se impart bucatele mici de paine si un paharel minuscul de vin la fiecare dupa ce se roaga pentru binecuvantarea acestora, ca o aducere aminte a jertfei Domnului.Dar si aici intervine atacul asupra ortodoxiei ! Ridiculizand, batjocorind si defaimand credinta ca prin puterea si lucrarea Duhului Sfant si prin rugaciunile preotului sfintit painea si vinul sufera vreo trasformare reala.Lor li se innoculeaza ca toate acestea sunt doar minciuni si inselatorii.
Si eu aveam aceeasi parere si cand am inceput sa studiez ortodoxia ca sa o pot combate pentru a-mi atrage sotul la neoprotestanti am spus:" Ei asta chiar este cea mai mare 'gogorita' pe care ortodocsii astia redusi mintali o pot sustine.
Dupa ce Duhul Sfant a inceput sa-mi lumineze mintea prin scrierile filocalice,dupa minunile pe care le-am trait si de care ma temeam ca sunt de la cel rau, dupa ce tot esafodajul meu construi cu grija a inceput sa se clatine, cand inca nu stiam cu certitudine ce sa aleg ce credeti ca m-a convins ca sunt pe o cale rea, cum credeti ca a sunat chemarea cereasca?
"Veniti la Mine toti cei truditi si impovarati, toti cei flamanzi si insetati "Caci cine nu mananca Trupul Meu si nu bea Sangele Meu nu are parte cu Mine" Atunci am inteles foarte clar acest cuvan pe care-l citisem de mii de ori ,dar care atunci, in acel contest, in acea nevoie sufleteasca s-a dovedit raspunsul pe care-l asteptam. Da, era cuvantul scris pe paginile Sf. Scripturi, dar curat si degrevat de interpretarea defaimatoare si mincinoasa.Da, era chemarea la Sfanta si adevarata impartasire cu trupul si sangele Domnului si am simtit real ca eu, pana atunci, nu am avut parte de asa ceva, deci nu puteam sa am nicidecum siguranta mantuirii sufletului, indiferent de sperantele mincinoase pe care mi le dadeau acei lideri la fel de inselati ca si mine in asteptari.

Ganditi-va doar la ispitirea Domnului ! Chiar cu cuvantul scris a indraznit cel rau sa vina la insusi Fiul Lui Dumnezeu, dar denaturat nu prin slova ci prin interpretare. Exact prin aceleasi metode pot fi si acum manipulati bietii oameni fara o baza si o protectie reala.
Reply With Quote
  #344  
Vechi 11.05.2009, 22:13:59
Litanu Litanu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.07.2007
Locație: Brasov
Mesaje: 318
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 57Li Vezi mesajul
Si pentru ca manipularea sa fie completa si-au facut un scop in sine de a 'indoctrina' orice membru ca ortodocsii ( in Romania ) si catolicii sunt cei mai mari rataciti si idolatrii si FOOARTE PERICULOSI, inchinatori si slujitori la draci.

Dupa ce Duhul Sfant a inceput sa-mi lumineze mintea .
Eu stiam ca responsabil pentru minciuni este cel numit "tatal minciunilor" (Ioan 8:44), nu Duhul Sfant. Postarile dvs. nu arata nici o lucrare a Duhului Sfant in mintea dvs.
Reply With Quote
  #345  
Vechi 11.05.2009, 22:26:31
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Eu stiam ca responsabil pentru minciuni este cel numit "tatal minciunilor" (Ioan 8:44), nu Duhul Sfant. Postarile dvs. nu arata nici o lucrare a Duhului Sfant in mintea dvs.
1.Problema e ca "Duhul Sfant" de care vorbiti dvs. nu e Duhul Sfant, tocmai ca e "tatal minciunii" dar in alt chip ...
2.Duhul Sfant de regula lucreaza in inima, la ratiune mai putin....
3.Of, am uitat ca la neoprotestant nu exista notiunea de "smerenie"... daca nu strigi in gura mare "am duhul sfant!!!" esti un ratacit si nu l-ai avut niciodata. La noi la ortodoxi, omul smerit nu o sa strige si nu o sa se laude niciodata ca are Duhul Sfant dar sa nu uitam: cel ce plineste poruncile are in sine pe Poruncitor!

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #346  
Vechi 11.05.2009, 23:05:42
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Litanu Vezi mesajul
Eu stiam ca responsabil pentru minciuni este cel numit "tatal minciunilor" (Ioan 8:44), nu Duhul Sfant. Postarile dvs. nu arata nici o lucrare a Duhului Sfant in mintea dvs.
Ba, eu cred ca postarea de mai sus a lui 57Li e deosebit de sincera si plina de adevarul care izvoraste din experienta omului patit, care a cunoscut minciuna si falsitatea sectara. Cine esti tu Litanule sa dai verdicte ca cineva arata o lucrare a Sfantului Duh pe care te pomenesti ca tu ai pretentia ca o ai??? De ce nu ai curajul sa spui pe fata ca ceea ce spune 57Li este total adevarat??
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
Reply With Quote
  #347  
Vechi 11.05.2009, 23:13:07
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Ba, eu cred ca postarea de mai sus a lui 57Li e deosebit de sincera si plina de adevarul care izvoraste din experienta omului patit, care a cunoscut minciuna si falsitatea sectara. Cine esti tu Litanule sa dai verdicte ca cineva arata o lucrare a Sfantului Duh pe care te pomenesti ca tu ai pretentia ca o ai??? De ce nu ai curajul sa spui pe fata ca ceea ce spune 57Li este total adevarat??
Ia-l mai usurel Iustine, cu mandria sectara e foarte dificil de lucrat, ea tot timpul are de judecat, jignit si de dat verdicte, oricum de la un timp ne-am cam obisnuit ... ei sunt perfecti, noi saracii suntem rataciti, pierduti - ca intr-o telenovela...
Mi-a placut si mie foarte mult parerea lui 57Li, si se cunoaste ca in spatele randurilor lui se afla o intreaga experienta de viata sfarsita din fericire cu bine.

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
  #348  
Vechi 11.05.2009, 23:31:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Bun venit 57Li în mica comunitate de oameni treziți din înșelarea neoprotestantă. Te înțeleg și mă bucur că ai revenit acasă dintr-o risipire la care m-am făcut părtaș o vreme.

Dragă Litanu (uite vezi că sunt aproape tandru cu tine), ai primit cumva la adventiștii tăi darul deosebirii duhurilor? Parcă în urmă cu câteva ore îmi făceai reproșuri că mă exprim într-un anumit fel. Cam arogantă purtare manifești, nu crezi? S-au la voi așa e "frumos și creștinește" să puneți etichete arbitrare pe experiențele altora? Păi află Mariane că nici mata nu ai convins pe nimeni cu politețea ta ipocrită și semidocția în materie de Biblie.
Reply With Quote
  #349  
Vechi 11.05.2009, 23:39:13
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Interesanta joaca de-a dialogul... Daca tot v-ati apucat sa va raspundeti intrebarilor puse pe acest topic, trebuie sa stabiliti mai intai cine joaca rolul ortodoxului si cine pe cel al "sectantului". Oricum, raspunsurile noastre se sterg de-a valma de catre moderator...
Va doresc un dialog placut! :)
Reply With Quote
  #350  
Vechi 11.05.2009, 23:44:22
ClaudiuT's Avatar
ClaudiuT ClaudiuT is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2009
Locație: Vatra Dornei, student: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Interesanta joaca de-a dialogul... Daca tot v-ati apucat sa va raspundeti intrebarilor puse pe acest topic, trebuie sa stabiliti mai intai cine joaca rolul ortodoxului si cine pe cel al "sectantului". Oricum, raspunsurile noastre se sterg de-a valma de catre moderator...
Va doresc un dialog placut! :)
scuze de offtopic :D ... am avut aici o marturie care a exorcizat un sectar si apoi a facut un pic reactii alergice la adevar... dar s-a rezolvat.
Sa revenim...

Har si Pace de la Domnul!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cateva intrebari pentru neoprotestanti si protestanti. Seraphim7 Secte si culte 104 23.10.2022 00:36:38
Profeti adventisti NeInocentiu Secte si culte 592 07.05.2012 09:41:27
Cateva intrebari pentru sfintii preoti si crestini RafaelMiticaPitulice Despre Sfanta Scriptura 25 02.08.2011 09:01:17
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50