Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.02.2008, 09:11:14
istoica istoica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 112
Implicit

Dar sora s-a rugat vreun pic?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.02.2008, 14:41:49
Rafaela's Avatar
Rafaela Rafaela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

sa rugat un pic sora, i-am daruit o iconita a Maicii Domnului "Ajutatoare la nastere" a citit si acatistul sf Nectarie de citeva ori cind era insarcinata,
si eu am citit de citeva ori acatistul sf.Nectarie cind era in travaliu, m-am rugam mult dar sora s-a chinuit 24 ore (citisem undeva ca sf. ajuta femeile sa nasca in mai putin de o ora)dar ea nascut fff greu. nustiu de ce sa intimplat toate acestea,
am ramas cu un gust amar dupa aia si de asta sunt putin suparata pe sf.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.02.2008, 15:06:10
quasar quasar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.11.2006
Mesaje: 343
Implicit

ia gandeste-te pe partea cealalta.Daca sa presupunem ca situatia surorii tale trebuia sa fie cu mult mai grea iar Sfantul a reusit sa o imbunatateasca in felul in care a si facut-o.Iti pot spune ca o cunostinta a mea s-a chinuit sa nasca de vineri pana duminica seaa la 12 noaptea deci mai mult de 50 de ore pana i-au pocnit toate vasele de sange de la ochi si de pe toata fata...am dat acest exemplu ca sa iti dai seama ca se poate si mai rau...apoi mai tine si de credinta surorii tale in ajutorul Sfantului.Nu e de ajuns sa crezi doar tu...si poate asta a fost un fel de incercare a Sfantului sau a lui Dumnezeu sa vada daca a vostra credinta in ajutorul de sus e puternica sau din contra f slaba...nu trebuie sa te superi ca nu primesti ajutor de sus atunci cand vrem...chiar daca in anumite situatii este mare nevoie...pana la urma tre sa mai si meritam acest ajutor...zic eu...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.02.2008, 16:47:12
Juli Juli is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.2007
Mesaje: 146
Implicit

De ceva vreme, de cand citesc despre martirii inchisorilor comuniste, am inceput "sa ma gandesc" mai mult la sfintii nostri romani pe care evitam sa ii canonizam (noi ca natiune, noi ca fiind madulare ale BOR). Spun ca ma gandesc, dar simt nevoia sa ii cinstesc cum se cuvine ca pe Sfintii mucenici.
Citind din viata Pr. Calciu, din Intoarcerea la Hristos, din Sfantul inchisorilor ma trec fiori si adesea plang pentru ca mucenicia lor nu e departe de a unui Sf. Mina, Sf, Dimitrie, Sf. Gheorghe, iar la mucenicia fizica se adauga si teroarea psihica. Oamenii aestia au murit pentru ca L-au marturisit de Hristos...si ei se roaga petnru noi chiar daca noi nu ii cinstim, pentru ca, sunt sigura, ii cinsteste Hristos.

As vrea sa pot sa fac ceva, dar ma simt neputincioasa... Sa facem noi ceva, dar ce?!
Stiu doar ca s-a compus un acatist pentru acesti mucenici.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.03.2008, 21:33:54
Jonica Jonica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.10.2007
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rafaela
sa rugat un pic sora, i-am daruit o iconita a Maicii Domnului "Ajutatoare la nastere" a citit si acatistul sf Nectarie de citeva ori cind era insarcinata,
si eu am citit de citeva ori acatistul sf.Nectarie cind era in travaliu, m-am rugam mult dar sora s-a chinuit 24 ore (citisem undeva ca sf. ajuta femeile sa nasca in mai putin de o ora)dar ea nascut fff greu. nustiu de ce sa intimplat toate acestea,
am ramas cu un gust amar dupa aia si de asta sunt putin suparata pe sf.
Daca pot sa-mi spun si eu putin parerea...
Eu am citit, pana in ziua in care am nascut, Acatistul Sf. Parinti Ioachim si Ana. Am avut travaliu de duminica de la amiaza si pana miercuri seara. Am nascut fara nici o anestezie, nu au avut calciu la sala de nasteri pentru perfuzie, copilul mi-a avut de 3 ori cordonul in jurul gatului si a avut o pata de sange pe ochi vreo 2 luni de cat de mult s-a chinuit.
Cu toate acestea eu stiu in sufletul meu ca daca nu erau Sf. Parinti, eu nu as fi avut nici acum copilul si in continuare le multumesc din suflet! (sincer nu mi-ar fi trecut prin gand sa ma supar ca nu am nascut usor). Cat despre nasteri intr-o ora, din ce am vazut eu, nici biologic nu prea merge asa repede. Fara suparare!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.03.2008, 03:15:02
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
Doamne ajuta!
Se zice: spune-mi cu cine te insotesti, ca sa-ti spun cine esti.
:) ptr ca eu nu am un sfant/ sfanta cu numele meu, cu ani in urma m-am gandit sa-mi aleg eu un sfant protector: si mi l-am ales pe Sf. Gheorghe.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 19.03.2008, 20:57:47
andreicosminus andreicosminus is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.02.2008
Mesaje: 34
Implicit

daca doriti, ati putea sa le postati din acatistele sfintilor la care aveti evlavie si care se gasesc mai greu, pentru a le putea citi si altii
Reply With Quote
  #18  
Vechi 01.04.2008, 22:57:10
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

eu am pentru ioan botezatorul cred ca cea mai mare evlavie si catre Hristos,si stiu ca nu e bine,dar Maica Domnului nu prea...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 02.04.2008, 13:42:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-mi este dat sa fac o ierarhizare a sfintilor. Consider ca daca cineva se apropie mai mult de un sfant decat de alti sfinti pe motiv ca acela este mai "sus" se inseala amarnic. Ajungi sa pomenesti mai mult numele unui sfant in rugaciune pentru ca ti-a placut cum a incorporat in sine viata lui Hristos, ca acest mod iti este mai aproape si tie de a realiza unirea cu Hristos. Dar cel care dupa o vreme de indelunga petrecere cu un anumit sfant nu simte in el dorul de a-i cunoaste si pe ceilalti sfinti, petrece in zadar.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 02.04.2008, 13:59:53
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Juli
sunt curioasa catre care Sfinti va indreptati cel mai des rugaciunile, carora le purtati o evlavie deosebita
Catre Sfatul lui Israel, adica Iisus Hristos, Dumnezeu binecuvantat in veci Amin!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Zilei mirela.t Diverse Sarbatori 1098 23.03.2023 12:13:00
toti sfintii florin112 Sfinti Parinti (Patrologie) 8 10.01.2013 18:47:12
Sfintii alinutzica Generalitati 34 17.10.2011 10:15:32
Sfintii ortodocsi si sfintii catolici. voxdei55 Generalitati 8 04.12.2010 22:48:51
Sfintii de la Putna Tudor Biserica Ortodoxa Romana 6 29.11.2006 21:54:03