Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.08.2009, 16:18:59
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Da, insa nu a facut-o, asta e ideea...
Asta crezi tu ca ti-au bagat in cap adventistii, dar daca ai citit cum se hotara secta voastra pe baza "viziunilor" isterice ale EG White sa adopte sau nu o invatatura, te-ai gandi mai mult.

vă ofer și eu niște citate din poruncile Vechiului Testament de care voi adventiștii spuneți că sunteți atât de îndrăgostiți.
Să vedem ce mai spunea legea veche:
Leviticul 19.37 "Să păziți TOATE legile Mele și TOATE rânduielile Mele și să le pliniți. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru".

Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți zilele Mele de odihnă, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"

Lev 16. 29-31 "Aceasta să fie pentru voi lege veșnică: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică".

Dacă voi adventiștii sunteți atât de îndrăgostiți de sâmbăta și de Vechiul Testament, de ce nu țineți TOATE zilele de odihnă? Evreii nu aveau doar sâmbăta ziua de odihnă. Spune clar D-zeu că Sărbătaorea Ieșirii din Egipt „e cea mai mare zi de odihnă" și că „este lege veșnică" la fel ca cele zece porunci și că e valabil pentru toate popoarele cu care evreii intră în contact.

7. Caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu ii mustra si le zice: "Iata vin zile, zice Domnul, cand voi face, cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului; caci ei n-au ramas in testamentul Meu, de aceea si Eu i-am parasit - zice Domnul. ...
13. Si zicand: "Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire. Evrei 8,7-13
10. Caci toti cati sunt din faptele Legii sub blestem sunt, ca scris este: "Blestemat este oricine nu staruie intru toate cele scrise in cartea Legii, ca sa le faca".
11. Iar acum ca, prin Lege, nu se indrepteaza nimeni inaintea lui Dumnezeu este lucru lamurit, deoarece "dreptul din credinta va fi viu"... Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se pentru noi blestem; Gal. 3,10-11

Deci iata ca Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii
4. Caci undeva, despre ziua a saptea, a zis astfel: "Si S-a odihnit Dumnezeu in ziua a saptea de toate lucrurile Sale".
5. Si in acelasi loc, zice iarasi: "Nu vor intra intru odihna Mea!".
6. Deci, de vreme ce ramane ca unii sa intre in odihna, iar aceia carora mai dinainte li s-a binevestit, pentru nesupunerea lor, n-au intrat,
7. Dumnezeu hotaraste din nou o zi, astazi rostind prin gura lui David, dupa atata vreme, precum s-a zis mai sus: "Daca veti auzi astazi glasul Lui, nu invartosati inimile voastre".
8. Caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihna.
9. Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu.
10. Pentru ca cine a intrat in odihna lui Dumnezeu s-a odihnit si el de lucrurile lui, precum Dumnezeu de ale Sale.
11. Sa ne silim, deci, ca sa intram in acea odihna, ca nimeni sa nu cada in aceeasi pilda a neascultarii, Evrei 4,4-11

Asa ca voi ati cazut in aceeasi pilda a neascultarii, prin invartosarea inimilor voastre". Evrei 4,4-11
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #22  
Vechi 15.08.2009, 17:43:23
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit Completare

Citat din prima postare de pe acest topic:

Doamna E.G. White, profet, lider și fondator principal al Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea, [...] E delegată de oamenii ei ca Mahomed de mahomedani, Joseph Smith de mormoni, Ann Lee de Quakeri și doamna Eddy de adepții Științei Creștine.

Completare: ... și ca Mihaela Tărcuță de adepții sectei "Noul Ierusalim de la Pucioasa", care pretinde și ea că primește "comunicări șfinte din ceruri" intitulate "Cuvântul lui Dumnezeu" sau "Noua Biblie de la Pucioasa"
  #23  
Vechi 15.08.2009, 20:37:21
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
De ce scoti din context caci are cu totul alt sens?
23. Și pe când mergea El într-o sâmbătă prin semănături, ucenicii Lui, în drumul lor, au început să smulgă spice. 24. Și fariseii Îi ziceau: Vezi, de ce fac sâmbăta ce nu se cuvine? 25. Și Iisus le-a răspuns: Au niciodată n-ați citit ce a făcut David, când a avut nevoie și a flămânzit, el și cei ce erau cu el? 26. Cum a intrat în casa lui Dumnezeu, în zilele lui Abiatar arhiereul, și a mâncat pâinile punerii înainte, pe care nu se cuvenea să le mănânce decât numai preoții, și a dat și celor ce erau cu el? 27. Și le zicea lor: Sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. 28. [b][font=Arial] Astfel că Fiul Omului este domn și al sâmbetei.

Prin aceste ultime cuvinte Hristos vrea sa spuna ca El este Domn nu numai al sambetei, ci al tuturor zilelor si ca El ca Dumnezeu poate sa schimbe ziua de odihna dupa cum vrea El, chiar daca a sfintit aceasta zi,
Asa interpretati dvs. Sfanta Scriptura? Cand Domnul Iisus Hristos il da ca exemplu pe patriarhul David (care a pazit, fara indoiala ziua a saptea), dvs. intelegeti ca, de fapt, a vrut sa schimbe aceasta zi?

Domnul Iisus Hristos niciodata nu a schimbat ziua de odihna hotarata de Dumnezeu de la facerea lumii. A schimbat modul gresit in care evreii pazeau acesta zi.

Daca vreti sa paziti o alta zi de odihna, in afara de ziua a saptea, sa stiti ca veti pazi o zi hotarata de oameni, nu de Dumnezeu.
  #24  
Vechi 15.08.2009, 21:28:47
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Asta crezi tu ca ti-au bagat in cap adventistii, dar daca ai citit cum se hotara secta voastra pe baza "viziunilor" isterice ale EG White sa adopte sau nu o invatatura, te-ai gandi mai mult.
Nu credeti ca ar fi bine sa purtam discutii prin care sa ne aratam respectul, unii fata de ceilalti? Ar fi mai crestineste.

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul

vă ofer și eu niște citate din poruncile Vechiului Testament de care voi adventiștii spuneți că sunteți atât de îndrăgostiți.


Cand sau unde au spus adventistii ca sunt indragostiti de legea veche? Tot ceea ce respecta adventistii veti gasi in invataturile si practicile Domnului Iisus Hristos si ale apostolilor Sai. Pe verificate.


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
Să vedem ce mai spunea legea veche:
Leviticul 19.37 "Să păziți TOATE legile Mele și TOATE rânduielile Mele și să le pliniți. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru".

Iesirea 31.13 "Spune fiilor lui Israel așa: Băgați de seamă să păziți zilele Mele de odihnă, căci acestea sunt semn între Mine și voi din neam în neam, ca să știți că Eu sunt Domnul, Cel ce vă sfințește"

Lev 16. 29-31 "Aceasta să fie pentru voi lege veșnică: în luna a șaptea, în ziua a zecea a lunii, să postiți și nici o muncă să nu faceți, nici băștinașul, nici străinul care s-a așezat la voi… Aceasta e cea mai mare zi de odihnă pentru voi și să smeriți sufletele voastre prin post. Aceasta este lege veșnică". [b][font=&quot]
Trebuie sa faceti distinctie intre sabatele ceremoniale (care se tineau cu anumite ocazii si aveau legatura cu panul de mantuire)) si sabartul zilei a saptea. Spre exemplu, in Levitic 16:29-31(postat de dvs.) se face referire la o sarbatoare foarte importanta (Ziua Ispasirii- care se tine si azi la evrei) care avea o simbolistica in planul de mantuire. Aceasta zi se tinea in ziua a zecea din luna a saptea si nu mai este necesara, odata cu jertfa Mantuitorului (daca va fi nevoie putem detalia despre simbolistica acestei zile).

Dar, ziua a saptea a fost sfintita si binecuvantata de Dumnezeu de la facerea lumii, cand inca nu intrase pacatul in lume si nu era nevoie de un plan de mantuire. Aceasta zi sfanta nu are nici o legatura cu vre-un testament sau legamant. A fost infiintata de la facerea lumii, a fost pazita in Vechiul Testament, a fost pazita de Domnul Iisus Hristos si de Sfintii Sai Apostoli si va fi pazita si pe noul pamant (vezi Isaia 66:22,23)

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
7. Caci daca (testamentul) cel dintai ar fi fost fara de prihana, nu s-ar mai fi cautat loc pentru al doilea;
8. Ci Dumnezeu ii mustra si le zice: "Iata vin zile, zice Domnul, cand voi face, cu casa lui Israel si cu casa lui Iuda, testament nou,
9. Nu ca testamentul pe care l-am facut cu parintii lor, in ziua cand i-am apucat de mana ca sa-i scot din pamantul Egiptului; caci ei n-au ramas in testamentul Meu, de aceea si Eu i-am parasit - zice Domnul. ...
13. Si zicand: "Nou", Domnul a invechit pe cel dintai. Iar ce se invecheste si imbatraneste, aproape este de pieire. Evrei 8,7-13


Cititi ce spune Sfanta Scriptura, fara sa adaugati sau sa inventati. In Evrei cap. 7 si 8 se vorbeste despre desfiintarea preotiei pamantesti, simbolice (din Vechiul Legamant) o data cu inceperea lucrarii Adevaratului Preot (Domnul Iisus Hristos). In mod asemanator, in Evrei cap. 10 se vorbeste despre desfiintarea jertfelor, odata cu jertfirea Adevaratului Miel.

In cartea Evrei gasiti cuvantul "desfiintat" de doua ori. O data in dreptul preotiei pamantesti (cap.7) si o data in dreptul jertfelor( cap. 10).

Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
10. Caci toti cati sunt din faptele Legii sub blestem sunt, ca scris este: "Blestemat este oricine nu staruie intru toate cele scrise in cartea Legii, ca sa le faca".
11. Iar acum ca, prin Lege, nu se indrepteaza nimeni inaintea lui Dumnezeu este lucru lamurit, deoarece "dreptul din credinta va fi viu"... Hristos ne-a rascumparat din blestemul Legii, facandu-Se pentru noi blestem; Gal. 3,10-11
1. Faceti referire la cartea legii (pusa langa chivotul legamantului) si nu la Pietrele Legii (cele 10 porunci, printre care si porunca pentru pazirea sambetei - puse in chivotul legamantului).
2. faceti referire la blesteme, care se gaseau in legea lui Moise nu in Legea lui Dumnezeu (cele 10 Porunci). Este o diferenta intre cele doua legi (desi ambele au fost inspirate de Dumnezeu). Sa va dau un exemplu din Sfanta Scriptura: "tot Israelul a calcat Legea Ta (Legea lui Dumnezeu), si s-a abatut astfel ca sa n-asculte glasul Tau. De aceea ne-au si lovit blestemurile si juramintele scrise in Legea lui Moise.(Daniel 9:11)


Citat:
În prealabil postat de Iustin32 Vezi mesajul
8. Caci daca Iosua le-ar fi adus odihna, Dumnezeu n-ar mai fi vorbit, dupa acestea, de o alta zi de odihna.
9. Drept aceea, s-a lasat alta sarbatoare de odihna poporului lui Dumnezeu.
Traducerea acestor versete este total gresita.

Evrei 4:8.
Traducerea corecta este :
Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, Dumnezeu nu ar mai vorbi, dupa aceea de o alta zi. Punct. Dvs. ati postat un fals in care apare adaugirea "de odihna". In acel verset, se vorbeste despre o alta zi cand vom intra in odihna lui Dumnezeu, deoarece poporul evreu (poporul ales), condus de Iosua, a ratat intrarea in odihna promisa de Dumnezeu, din cauza neascultarii. (Cititi cu atentie Evrei cap. 3:7 pana la 4:11)

Tot legat de acest verset, va supun atentiei originalul in limba greaca, plus alte traduceri. Veti constata ca doar traducerea dvs. adauga la sfarsit expresia "de odihna"

Evrei 4:8
Greaca.
Ει γὰρ αὐτοὺς ᾿Ιησοῦς κατέπαυσεν,Οὐκ αν περὶ άλλης ἐλάλει μετὰ ταῦταημέρας.
transliterat:
ei gar autous iēsous katepausen ouk an peri allēs elalei meta tauta ēmeras
Biblia Vulgata:
nam si eis Iesus requiem praestitisset numquam de alio loqueretur posthac die (Punct)
International Standard Version 2008:
For if Joshua had given them rest, he would not have spoken later about another day.(Punct)
King James Version:
For if Jesus had given them rest, then would he not afterward have spoken of another day. (Punct)
Darby Bible
Car si Josué leur avait donné le repos, il n'aurait pas parlé après cela d'un autre jour.(PUNCT)

Mentionez ca traducerile folosite apartin unor pazitori ai zilei intaia a saptamanii (nu ma refer la originalul grecesc sau varianta latina).

Evrei 4:9
"Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu."(traducerea vizibil gresita, postata de dvs).


Iata cum suna versetul in limba greaca si traducerea lui, cuvant cu cuvant:
"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]."

Adica:"Deci, ramane inca, sarbatoarea sabatului (sambetei), pentru poporul lui Dumnezeu"

Nu se vorbeste despre nici o schimbare. Nu stiu de unde a scos traducatorul expresia "alta", cand originalul grecesc spune "ramane".

Iata si traduceri vechi ortodoxe ale aceluiasi verset (Evrei 4:9):

"Iata dara au ramas serbarea sambetei narodului lui Dumnezeu." - Biblia de la Bucuresti, 1688.

"Deci dar ramane inca repaus de sambeta pentru poporul lui Dumnezeu." - Biblia Nitzulescu, 1905.
  #25  
Vechi 15.08.2009, 21:46:30
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

D-le Iustin, v-am recomandat un link in care gasiti referiri la Ellen White, criticii ei si unde sunt recunoscute si greselile ei. Si dvs. ati postat niste link-uri pentru studiu. Nu cred ca mai este nevoie sa postati articole intregi de pe acele link-uri. Ce ar fi daca facem toti la fel si incarcam forumul cu articole copiate.

Va redau link-ul in care se vorbeste despre Ellen White si greselile ei.

http://www.scribd.com/doc/12881576/A...ui-Ellen-White

Personal, cred ca autorul acestei lucrari nu se coboara la nivelul moral a lui DM Canright (preferatul dvs.). Puteti lua legatura cu autorul lucrarii, in direct, prin intermediul unui post de televiziune crestin (nu dau numele postului tv de teama sa nu supar- sunt sigur ca aveti alte surse sa aflati cum se numeste postul si emisiunea la care apare autorul lucrarii).

V-as raspunde cu placere daca ati posta niste concluzii personale. Doar purtam o discutie, nu ne intrecem in articole.
  #26  
Vechi 15.08.2009, 21:50:30
mititelu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mititelu Vezi mesajul
Va redau link-ul in care se vorbeste despre Ellen White si greselile ei.

http://www.scribd.com/doc/12881576/A...ui-Ellen-White
Pe acest link aveti si posibilitatea de a cauta expresii care va intereseaza.
  #27  
Vechi 16.08.2009, 14:39:34
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Citat:
Evrei 4:8.
Traducerea corecta este :
Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, Dumnezeu nu ar mai vorbi, dupa aceea de o alta zi. Punct. Dvs. ati postat un fals in care apare adaugirea "de odihna". In acel verset, se vorbeste despre o alta zi cand vom intra in odihna lui Dumnezeu, deoarece poporul evreu (poporul ales), condus de Iosua, a ratat intrarea in odihna promisa de Dumnezeu, din cauza neascultarii. (Cititi cu atentie Evrei cap. 3:7 pana la 4:11)

Tot legat de acest verset, va supun atentiei originalul in limba greaca, plus alte traduceri. Veti constata ca doar traducerea dvs. adauga la sfarsit expresia "de odihna"
Evrei 4:9
"Drept aceea, s-a lăsat altă sărbătoare de odihnă poporului lui Dumnezeu."(traducerea vizibil gresita, postata de dvs).


Iata cum suna versetul in limba greaca si traducerea lui, cuvant cu cuvant:
"Ara [ Deci ] apoleipetai [ ramane inca ] Sabatismos [ sarbatoarea Sabatului ] to lao [ poporului ] tu Theu [ lui Dumnezeu ]."

Adica:"Deci, ramane inca, sarbatoarea sabatului (sambetei), pentru poporul lui Dumnezeu"
Ceea ce sustiti tu e lipsit de logica. Care mai este rostul acestui capitol daca nu acela de a schimba ziua de odihna? Pentru ce mai vorbeste atata Sf Pavel evreilor de ascultare de Dumnezeu si sa nu-si invartoseze inima daca le zice ceva normal pentru ei: sa ramana tot in tinerea sabatului? Pentru ce a mai scris tot acest capitol, ca la urma sa le zica sa tina acelasi sabat? Care e rostul? Ca oricum evreii care nu L-au primit pe Hristos tin acelasi sabat.
Citat:
Traducerea corecta este :
Caci daca le-ar fi dat Iosua odihna, Dumnezeu nu ar mai vorbi, dupa aceea de o alta zi. Punct."Deci, ramane inca, sarbatoarea sabatului (sambetei), pentru poporul lui Dumnezeu"
Care mai e legatura intre aceste doua versete, cand ele, in traducerea truchiata a voastra vorbesc de doua lucruri diferite: primul de o vaga zi a intrarii in odihna a poporului lui Dumnezeu iar al doilea de ziua de sabat, fara nico legatura cu primul cu toate ca prin cuvantul ,,Deci,, ele trebuiau sa vorbeasca de acelasi lucru: schimbarea zilei de odihna in concordanta cu schimbarea Legii. Dar la voi orice e posibil, chiar si o aberatie vadita.
__________________
Om rational este cel ce ingaduie sa fie indreptat. Iar cel ce nu ingaduie sa fie indreptat e neom caci s-a pogorat pe sine in randul dobitoacelor. (Sf. Antonie cel Mare)
  #28  
Vechi 17.08.2009, 18:29:32
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

E interesantă încăpățânarea stupidă a lui Litanu/Vasinec/mititelu, de a relua mereu același verset, fără să spună niciodată ceea ce scrie în continuare. E clar că acolo sf. Pavel vorbește împotriva obligativității sâmbetei.
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
  #29  
Vechi 17.08.2009, 20:20:08
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s Vezi mesajul
E interesantă încăpățânarea stupidă a lui Litanu/Vasinec/mititelu, de a relua mereu același verset, fără să spună niciodată ceea ce scrie în continuare.
In continuare spune ca cine intra in odihna spirituala a lui Dumnezeu, se va odihni (va avea pace) si el asemenea lui Dumnezeu cand cu instituirea sambetei la Creatie [vers.10];
iar in finalul subiectului "odihna", face un apel sa intram si noi degraba in aceasta odihna spirituala pentru a nu experimenta nenorocirile de care au avut parte israelitii (e bine de stiut ca ei nu au ascultat de porunca lui Dumnezeu, au uitat sa pazeasca sambata si multe blesteme s-au abatut asupra lor din aceasta cauza)[vers.11]
  #30  
Vechi 17.08.2009, 23:49:29
Bautar's Avatar
Bautar Bautar is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Banat
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bautar
Implicit Nedumerire!

Dragi mei credinciosi ortodocsi,de ce li se permite unora sa ne calce religia noastra in picioare si sa le dati explicatii unora care interpreteaza Sfanta Scriptura dupa bunul lor plac.Cauta un infinit de motive sa ademeneasca,si problema este ca nu stiu nici macar sa iti etaleze Sfanta Scriptura asa cum este ea randuita de la Dumnezeu.
Trăim într-o epocă de adânc dezechilibru spiritual, epocă în care multi crestini ortodocsi sunt ca niste copii dusi de valuri, purtati încoace si încolo de orice vânt al învătăturii, prin înselăciunea oamenilor, prin viclesugul lor, spre uneltirea rătăcirii.
Nu are rost sa dati explicatii unora care daca le citesti istoria iti dai seama ca nu vor decat sa ademeneasca .
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CASATORIE ALBA nicoleta23 Stiri, actualitati, anunturi 79 05.07.2021 13:02:53
'CALUGARIA ALBA' Nosam Nunta 65 03.12.2020 14:32:51
Calugaria alba Angela Calugarul 169 06.01.2018 22:37:30
Casatoria alba Adriana_Crestina Nunta 7 11.08.2011 21:32:25