Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 05.07.2013, 21:04:01
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
În jurnalul său, Dostoievski ne spune ce i s-a întâmplat când a fost condamnat la moarte. Aflându-se în așteptarea momentului execuției prin spânzurătoare, stătea și privea lumea din jurul lui. Cât de strălucitoare era lumina și cât de minunat era aerul pe care îl respira, cât de frumoasă lumea din jurul lui, cât de prețioasă fiecare clipă a vieții, acum când încă mai era în viață, dar se afla în prag de moarte. „O, spuse el în acel moment, dacă mi s-ar dărui viața, nici o clipă n-aș mai irosi-o în zadar." I se dăruise viața, și atât de mult risipise din ea.
(Mitropolitul Antonie al Surojului, Viața, boala, moartea, Editura Sf. Siluan, p. 79-81)
Nu vi s-a intimplat sa priviti lumea exact asa (cum descrie atat de precis si concis acest fragment), de obicei dupa ce va Impartasiti?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.07.2013, 21:17:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Nu vi s-a intimplat sa priviti lumea exact asa (cum descrie atat de precis si concis acest fragment), de obicei dupa ce va Impartasiti?
Nu stiu , dar dupa Sfanta Impartasanie lacrimez , plutesc , parca visez , uit de toate durerile fizice ce greu ma apasa in zilele obisnuite , este o stare aparte , unica , greu de descris in cuvinte . . . !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.08.2013, 20:37:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Nu vom mai avea alt timp în care să reparăm ce am stricat în ființa noastră

Tocmai conștiința despre scurtimea timpului ne poate ajuta să ne cunoaștem provizoratul nostru pe acest pământ și folosirea lui cu maximă intensitate
Credința creștină dă o valoare nemărginită timpului. Nu vom mai avea alt timp în care să reparăm ce am stricat în ființa noastră, în timpul de acum. Nu relativizăm importanța acestui timp ca în teoriile reîncarnaționiste. Dacă devalorizăm timpul acesta, în mod consecvent am devaloriza orice alt timp. Niciodată nu am ajunge la o seriozitate adevărată și la un bine absolut. Totul ar deveni o plictiseală veșnică. Dar devalorizarea unei temporalități veșnice înseamnă a nu pune preț niciodată pe luarea aminte la noi înșine, în veșnicie. Înseamnă a rămâne veșnic într-o neconcentrare în esența noastră și deci în neîntâlnirea prin ea cu Dumnezeu, esența supremă.
Dar noi pierdem adeseori timpul nefolosindu-l pentru a ne cunoaște și a ne desăvârși. Faptul că timpul nostru e scurt nu ne împiedică de a-i împlini acest rost. Tocmai conștiința despre scurtimea timpului ne poate ajuta să ne cunoaștem provizoratul nostru pe acest pământ și folosirea lui cu maximă intensitate. Tocmai scurtimea timpului cere o concentrată luare aminte la noi înșine.
Părintele Dumitru Stăniloae
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 31.08.2013, 21:37:09
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Inceputul noului an bisericesc - 1 Septembrie

Binecuvintează Stăpâne, cununa anului milostivirii Tale,
Și rânduiește-ne nouă pocăință lucrătoare întru răbdare,
Pentru rugăciunile Născătoarei de Dumnezeu dăruiește-ne mare milă,
Ca petrecându-ne vremea rămasă întru rugăciune să aflăm a minții lumină.
Am mai trecut de o treaptă a anilor, dar întâiul pas al pocăinței n-am făcut,
Nu m-am trezit din lenevirea cea cumplită, de patimi fiind cu totul răpus,
Dă-mi Hristoase, să pun început bun, Însuți aducând ca zestre a Ta milostivire,
Căci nelucrând eu până acum vreo faptă bună, nu am temelie pentru a mea îndrăznire.

Intrăm in Anul Nou Bisericesc !
La Multi Ani!
Doamne ajută si Mantuire, frati ortodocsi intru Hristos !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 31.08.2013 at 21:42:12.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 11.04.2014, 06:25:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Timpul este un dușman pentru cei care își pun speranța în această viață. Ei (se) plâng că odată cu trecerea timpului îmbătrânesc, se îmbolnăvesc, se urâțesc...părinții mor...pier bucuriile copilăriei, ale tinereții... falsele speranțe...

Dar dacă am ajuns, cumva, să credem în Dumnezeu, timpul nu are prea mare valoare... cred... ci hotărârea și lupta de a fi cu Domnul, de a lupta împotriva păcatelor...

Mi-a spus o prietenă, acum mulți ani, povestioara cu un om/ sfânt, care se ruga Domnului să-i mai dea o zi, pentru a se pocăi de păcatele sale... și în fiecare zi la fel.... ajungând să trăiască vreo 100 de ani...

Tâlharul cel bun a fost iertat, în ultimul moment dinaintea morții pe cruce...

Unul dintre cuvintele cele mai pline de nădejde din Patericul egiptean este al avvei Alonios: „Dacă omul vrea cu adevărat, din zori până seara ajunge după măsura dumnezeiască“ (Alonios 3).

Alte apoftegme:

„Dacă omul nu va spune mereu în inima sa: numai eu și Dumnezeu suntem pe lume, nu-și va găsi liniștea.“ (Alonios 1).

„Dacă nu aș fi dărâmat totul, nu aș fi putut să mă zidesc.“ (Alonios 2).
Reply With Quote
  #36  
Vechi 31.12.2014, 00:30:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile Timpul e numai o fază a vieții ( La multi ani , tuturor forumistilor ! )

„Dacă timpul ar fi singura formă de existență, învăluită din toate părțile de moarte, atunci n-ai putea spera nimic cu adevărat. Căci speranțele pentru scurte plăceri viitoare, care trec, nu merită acest titlu. „Nu spera și nu ai teamă” ar fi cel mai înțelept sfat ce s-ar putea da omului. Anticipează moartea de acum, fă-te apatic față de toate, dacă în curând nu ne așteaptă altceva decât nimicul! Sau îneacă-ți gândurile acestea neplăcute în zgomotul petrecerii, în uitarea amețelii alcoolice și în paroxismul simțurilor periferice dezlănțuite!
Dar nu, timpul nu e ultima realitate! Timpul e numai o fază a vieții. E fața exterioară, fața lumii căzute din regiunea trăirii spirituale. Omul capabil de viață spirituală simte mai puțin timpul. Fiecare știe din experiență că ceasurile fericite nu se observă când trec. Dimpotrivă, suferințele puternice se experiază ca timp foarte lung, mai lung decât timpul matematic. Timpul se măsoară cu două măsuri: cu trăirea internă și cu unitatea matematică, iar legătura dintre aceste două forme ale timpului este foarte laxă. O oră de timp matematic poate fi experiată uneori ca ceasuri întregi, iar alteori, ca un moment, sau pur și simplu nu se observă. Aceasta înseamnă că veșnicia străbate în timp, invadează în el și determină curgerea lui.”


(Fragment din: Pr. Dumitru Stăniloae, „Un an nou”, Telegraful Român, an LXXXIII, nr. 1, 1 ian. 1935, p.1)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 31.12.2014, 04:14:44
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

"Timpul este intervalul între chemarea lui Dumnezeu și răspunsul omului în dragoste."
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.07.2015, 22:13:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Părintele Nicodim prețuia foarte mult timpul și niciun minut nu-l risipea în zadar.
– Timpul, zicea el, este scump ca și sufletul. Ai pierdut timpul, ai pierdut sufletul! Că eu dacă n-aș fi economisit bine timpul și n-aș fi trăit cu program, nimic n-aș fi făcut în viață.
Bătrânul cerea ucenicilor lui să facă toate cu rugăciune și cu sfat; să-și facă dinainte canonul și rugăciunea pentru timpul cât lipsea din mănăstire.
Uneori învăța pe maici, zicând:
– Dacă plângi numai și nu pui început bun, nu te folosești. De aceea, să fim cu grijă, să nu ne găsească moartea dormind. Vai de noi, de ne va afla moartea dormind. Că în ce ne va găsi, în aceea ne va judeca (Romani 2, 6).
Zicea părintele Nicodim:
– Patru sunt felurile de viețuire în lume:
a. Viețuire diavolească, a celor ce se ridică împotriva lui Dumnezeu, a Bisericii și a oamenilor. Adică a celor ce hulesc împotriva Duhului Sfânt și fac rău binefăcătorilor lor.
b. Viețuire dobitocească, a celor ce se răzbună pe semenii lor, care răsplătesc rău pentru rău, care nu iartă și nu rabdă nedreptatea, precum și a celor ce trăiesc în beții și desfrânări.
c. Viețuire omenească, a celor ce răsplătesc cu bine pentru bine și iubesc pe cei ce îi iubesc; a celor ce cad și iarăși se ridică din păcate.
d. Viețuire duhovnicească, a celor ce se ostenesc a face bine vrăjmașilor lor. Adică a celor ce iartă, miluiesc și vorbesc de bine pe cei ce îi urăsc, precum și a celor ce pururea cugetă la legea Domnului.
Zicea iarăși:
– Creștinul are patru feluri de părinți:
a. părinți trupești, care ne-au născut după legile firii;
b. părinți sufletești, nașii de la botez, de la cununie sau călugărie;
c. părinți duhovnicești, adică preoții și duhovnicii, și
d. Tatăl nostru Cel ceresc, Care ne-a creat și ne poartă în toate de grijă.
Pe părinții noștri cei pământești se cuvine să-i cinstim și să-i ascultăm, iar pe Dumnezeu se cade neîncetat să-L slăvim și să-L lăudăm.
Zicea iarăși părintele Nicodim:
– Sunt patru feluri de împărtășiri:
a. prin săvârșirea a toată fapta bună, după cuvântul Domnului, Care zice: Cine face poruncile Mele acela Mă iubește pe Mine (Ioan 14, 21);
b. prin ascultarea cu atenție a cuvântului lui Dumnezeu, adică prin citirea sfintelor cărți, prin slujbe și cântări duhovnicești, după cuvântul care zice: Nu numai cu pâine va trăi omul, ci și cu tot cuvântul care iese din gura lui Dumnezeu (Matei 4, 4);
c. prin sfânta rugăciune făcută cu smerenie și luare-aminte, și
d. prin împărtășirea cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos; aceasta este împărtășirea cea mai înaltă, fără de care nimeni nu se poate mântui.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.08.2016, 01:13:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Expresia: "Nu am timp!" Este o blasfemie adusă la adresa lui Dumnezeu, căci timpul este creat de El. Timpul curge din izvorul vieții veșnice și se întoarce în izvorul vieții veșnice. Este ca un izvor de munte care curge în propria apa! Așa și Timpul, nu se măsoară în clipe, nu se măsoară în minute, ci se măsoară în rugăciuni, se măsoară în fapte bune și în realizări. Cum spune proverbul popular: Dacă nu ai făcut o casă, ai trăit degeaba, dacă nu ai făcut o fântână, dacă nu ai făcut un copil, o troiță.. așa spun românii, așa este credința noastră. Din când în când ne trezim că urâm, din când în când purtăm pizmă, din când în când ne aducem aminte că nu am mai fost demult la biserică și mai suferim o încercare. Să ne lăsăm în seama lui Dumnezeu! Să ne facem curat în suflet cu postul, să ne facem ordine în minte cu rugăciunea de seară sau cu cea de dimineață!
Timpul este distanța de la Poarta Raiului la inima omului credincios...Timpul este rugăciune, este fapta bună, este lucrare, timpul este credința vie lucrătoare nu doar ore, zile, luni ani și vârstă.Timpul înseamnă veșnicie.
https://www.youtube.com/watch?v=r7k8Ont2t9c
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.08.2016, 01:01:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
...Singura clipă in care putem folosi timpul in favoarea noastră este prezentul. Trecutul nu se mai poate schimba, indiferent de regretele noastre...
E drept ca acum, la timpul prezent, alegerile noastre devin fapte pentru care vom da socoteala daca au urmari nefericite; de aceea avem nevoie de ajutorul Duhului Sfant(painea noastra) la momentul deciziei, adica ACUM, astazi, asa cum ne invata Iisus Hristos in rugaciunea Tatal Nostru: 'Painea noastra cea spre fiinta, da-ne-O noua astazi..'

insa chiar si faptele pe care rau le-am chivernisit(pentru care oricum vom da seama) isi pot schimba urmarile, dar numai prin atitudinea noastra de cainta, pocainta, iertare si rascumparare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos Calea Vietii Noastre (caut aceasta carte) Kaiserslautern21 Intrebari utilizatori 0 11.12.2012 05:14:45
Intelegerile cu ingerul cazut pot fi desfacute in timpul vietii prin rugaciune spre_rasarit Generalitati 5 19.09.2011 08:10:36
Important! AlinNNN Generalitati 3 25.01.2010 16:45:15
important catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 20.05.2009 15:12:48
copilarie, floare pretioasa Carine Generalitati 14 21.10.2008 16:30:14