Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 21.03.2011, 02:55:46
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Ca de obicei, nu ne-am pus de acord cu notiunile ..Pentru tine doar am deschis topicul cu "Dictionar FORUM", plecand de la notiunea de SFANT si de la cea de A CONTEMPLA,pe care le intelegi/folosesti diferit de restu` lumii:-))...
Nu folosesc "a contempla" diferit de sensul lumii crestine. Contemplatia in conceptia crestina este gandirea pura rationala (mintea liberata de prejudecati - mai exact spus, iesirea din gandirea dualista). Tot in conceptia crestina se poate asocia general vorbind "suflet = minte" (conceptul de "minte" nefiind limitat la creierul fizic, care este doar un instrument al mintii), dupa cum un sfant crestin face direct asocierea asta.

Din crestinism rezulta ca mintea cu ratiunea este nucleul Omului Sfant. Mintea include intr-un anumit sens inima, dar doar metaforic vorbind, referindu-se la sentimente. Dar in nici un caz inima (sentimentele) nu au precedenta sau sunt in vreun fel independente de ratiune. Cele doua (ratiunea si sentimentele) se intrepatrund, ratiunea fiind cea coordonatoare, lucru evident din viata de zi cu zi in care atunci cand sentimentele sunt lasate libere, necoordonate de ratiune, toate lucrurile sfarsesc prost. Ratiunea este capul, sentimentul il urmeaza si se armonizeaza cu ea.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #12  
Vechi 21.03.2011, 03:01:19
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pippo_ Vezi mesajul
Dar poate ne descurcam si fara duhovnic daca intelegem corect lucrurile.
Poftim ce mi-a picat in mana din "intamplare": (vezi la jumatate, confirmarea ca se pot realiza lucrurile astea si fara duhovnic, intrebare la care Arsenie Papacioc raspunde "absolut!")

Pr. Arsenie Papacioc - Ce este rugaciunea ?
http://www.youtube.com/watch?v=2mTQzZp7g9k
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #13  
Vechi 21.03.2011, 05:20:38
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=Pippo_;349162]
Dar poate ne descurcam si fara duhovnic daca intelegem corect lucrurile. Sunt convins ca se poate ajunge foarte departe chiar fara indrumare speciala. Oricum, cineva cu intelegere duhovniceasca, imi pare a fi Adrian Lacatus...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 21.03.2011, 05:35:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Scuze pentru balbaiala de mai sus, am incurcat tastele...
Vroiam sa iti multumesc, Pippo, pentru recomandarea unui duhovnic. Din cate vad in poza, are un metanier lungut, lung tare... Asta imi aminteste o vorba a Parintelui Paisie Aghioritul care spunea (in replica elina la latinescul Filosofum non facit barba) sa nu cautam la marimea barbii calugarului... Poate pentru ca nici Domnul nu cauta la fata omului (zic si eu...)
Ma bucur ca ai fost saritor si mi-ai raspuns prompt la nevoia mea. Iti multumesc!
Cat despre faptul ca ne putem descurca singuri si fara ajutorul unui duhovnic, cred ca pana la un punct e desigur valabil, dar in toate cartile pe care le-am citit in legatura cu rugaciunea inimii se recomanda staruitor sa avem un duhovnic povatuitor incercat. Fara o ascultare serioasa, stiu eu pe unde pot sa ma ratacesc...
In chestiunile lumesti sa zicem, de acord, ma risc pe cont propriu, explorez, indraznesc (desi nu strica sa mai intreb din cand in cand). Dar in cele duhovnicesti cred ca e dincolo de orice indoiala ca trebuie sa ai parinte duhovnic.
Modelul Fiului care da pilda de ascultare desavarsita catre Tatal, Iubirea Treimica, comuniunea din Sfanta Biserica - toate vorbesc despre impreuna-lucrare si ascultare, nu de aventuri pe cont propriu. Eu asa gasesc, sa ma ierti daca iti pare ca am deviat.
Cu recunostinta, Pippo! Numai de bine!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Grigorie Palama si energiile necreate cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 20 11.07.2014 21:37:00
Sfantul Grigorie Palama- teologul harului dumnezeiesc georgeval Generalitati 12 14.11.2013 16:37:45
Cuvant de duminica... heaven Generalitati 14 11.07.2011 00:18:20
Duminica Floriilor - Sfantul Grigorie Palama Baciu Ciprian Intrebari utilizatori 1 28.03.2010 15:32:59
Dumnezeu nu a creat moartea! de la Sfantul Grigorie Palama mihailt Generalitati 3 12.02.2010 21:37:07