Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.11.2011, 18:45:43
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Ma gandesc uneori sa-mi dau demisia si nu stiu ce sa fac

Ma gandesc ca eu imi gasesc foarte greu de lucru si ar fi o greutate pentru familia mea sa stau fara servici o vreme.

Ma gandesc ca plecarea mea in momentul de fata ar afecta oarecum situatia de la servici - ar ingreuna-o - mai ales date fiind anumite conditii (care ma indeamna si pe mine sa plec), nu as vrea sa afecteze pe nimeni, sa pot pleca linistita.

Tot revine gandul asta de ceva vreme, tot il aman, n-am curaj. Unii zic ca e criza, cum sa te lasi de servici.

Nu sunt sufleteste impacata de ceea ce vad uneori la servici sau de ce trebuie sa fac.

Oare sunt prea pretentioasa?

Ar trebui sa am rabdare, sa mai aman?

Ar trebui sa pun nevoile familiei pe primul loc - ma gandesc aici la nevoile financiare?

Ar trebui sa-mi ascult sufletul care uneori imi spune sa fug mancand pamantul?

Nu sunt in stare sa iau o decizie!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.11.2011, 20:24:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cred_cu_adevarat Vezi mesajul
Ma gandesc ca eu imi gasesc foarte greu de lucru si ar fi o greutate pentru familia mea sa stau fara servici o vreme.

Ma gandesc ca plecarea mea in momentul de fata ar afecta oarecum situatia de la servici - ar ingreuna-o - mai ales date fiind anumite conditii (care ma indeamna si pe mine sa plec), nu as vrea sa afecteze pe nimeni, sa pot pleca linistita.

Tot revine gandul asta de ceva vreme, tot il aman, n-am curaj. Unii zic ca e criza, cum sa te lasi de servici.

Nu sunt sufleteste impacata de ceea ce vad uneori la servici sau de ce trebuie sa fac.

Oare sunt prea pretentioasa?

Ar trebui sa am rabdare, sa mai aman?
Se spune că "diavolul se ascunde în detalii" și am avut de multe ori prilejul să constat adevărul acestui aforism. O mică nuanță, o deosebire nesesizabilă de un necredincios, face uneori diferența enormă dintre "fapt moral neutru", "eroare materială", "participare materială la păcat" sau "păcat formal". În privința aceasta, noi înșine, deși ne cunoaștem învățătura morală, nu avem destulă acuitate, mai ales că suntem în chestiune, astfel încât ar trebui să vorbim despre aceste lucruri cu îndrumătorul nostru spiritual, care are mai multă pregătire specifică, experiență, detașare și neutraliate decât noi.

Fără discuție, la un serviciu care cere de la noi să fim autori sau co-autori la păcat ar trebui să renunțăm cât mai repede, chiar dacă acest lucru ar însemna să rămânem fără mijloace de trai, noi și cei față de care avem răspundere. Noi mai credem și în pronia dumnezeiască și știm bine că un lucru plăcut Domnului nu rămâne fără răsplată nu doar în lumea de dincolo, dar și în aceasta vizibilă. Să nu ne lăsăm, în acest caz, amăgiți și să ne închipuim că Dumnezeu, Care are grijă de păsările cerului și de crinii câmpului, nu ar avea grijă de noi, dacă ar fi să Îl urmăm în virtute.

Pe de altă parte, un serviciu care ne cere să participăm material la un păcat care nu este al nostru, deși este de ocolit, nu impune părăsirea lui neîntârziată. Să fim nu numai nevinovați ca porumbeii, dar și înțelepți ca șerpii. Ar fi lucru rău ca, cedând unei ispite de dreapta în asemenea caz, să lăsăm fără mijloace de subsizență pe cei care așteaptă cele materiale necesare de la noi și pe noi înșine. Sunt de ocolit asemenea joburi, dar, dacă deja ne-am angajat și de ele depindem noi și ai noștri, să le părăsim numai după ce găsim joburi curate.

Aici, exemplele sunt de cel mai mare ajutor. Să presupunem că sunteți asistentă medicală și medicul dv vă cere să injectați unei paciente medicamentul avortiv. În acest caz trebuie să refuzați: de acțiunea dv depinde viața unui copil. Injecția ar fi un păcat formal. Nu puteți invoca ascultarea, fiindcă de superiorii noștri nu trebuie să ascultăm dacă ne cer să facem păcate. În acest caz, cea mai bună conduită e aceea de a-i aduce la cunoștință că nu sunteți de acord să faceți asta și că nu o veți face. Îl lăsați pe el să își bată capul cu mijlocul legal de a vă da afară, nu depuneți dv demisia.

Acum, să presupunem că sunteți aceeași asistentă medicală, iar medicul dv vă cere să eliberați unei paciente un medicament despre care știți că este anticoncepțional. Este situația cea mai tipică de "participare materială la păcat". Păcatul contracepției nu se consumă când pacienta ia contraceptive, ci atunci când, știind acest lucru, are legătură trupească. Deci, dacă îi veți da contraceptive, nu înseamnă că păcatul s-a produs. Pe de altă parte, înseamnă că dv contribuiți la răspândirea unui rău în lume și că sunteți o rotiță în acest scandal al veacului, care e contracepția. Ar fi de dorit să nu ajungeți în asemenea situație, dar, dacă ați ajuns și de acest lucru depinde hrana dv și familiei dv, puteți, în bună conștiință, să-i eliberați femeii contraceptivul. Dar, deja căutați un altfel de serviciu, în care să existe congruență între fișa postului și convingerile dv.

Cu frățietate în Cristos,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 06.11.2011 at 20:52:07.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.11.2011, 20:53:53
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fără discuție, la un serviciu care cere de la noi să fim autori sau co-autori la păcat ar trebui să renunțăm cât mai repede, chiar dacă acest lucru ar însemna să rămânem fără mijloace de trai, noi și cei față de care avem răspundere.
Daca stam bine sa ne gandim, insusi faptul de a paticipa prin orice fel de munca la sustinerea sistemului economic actual este un pacat, deoarece banii ce provin din munca noastra, din ceea ce cumparam sunt folositi aproape integral impotriva noastra de catre sistem.

Banul din banca - folosit de sistem impotriva noastra.
Banul dat pe produse autorizate - folosit de sistem impotriva noastra.
Munca pe care o prestam - in majoritate munca folosita de sistem impotriva noastra.

Sistemul inghite initial probabil peste 80% din munca fiecaruia.

Practic in afara sistemului nu se poate trai, considerand ca acum a disparut definitiv si proprietatea. (Taxa obligatorie pe proprietate - si in special in unitatile de valori ale sistemului - face ca proprietatea sa fie cu adevarat/de fapt chirie)


Iar in interiorul sistemului suntem partasi la raul general cat timp facem parte din el.


Deci renuntarea totala la complicitate in pacat este practic imposibila in ceea ce percepem noi ca realitate fizica. Ce ne ramane de facut este minimizarea pe cat posibila a consecintelor negative ce provin din actiunile noastre.
__________________
Cu sinceritate, Pippo
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2011, 21:09:58
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Depinde de motivele care te fac sa gandesti astfel de solutii de"salvare".
Tu stii mai bine ce se intampla acolo,cum esti perceputa ca si angajat,care sunt recompensele si ce satisfactii ai lucrand acolo.
Poate ca sunt probleme pe care le poti solutiona in timp daca mai ai rabdare.

Este mai intelept sa-ti cauti alt job si cand il gasesti sa-l parasesti pe cel actual ,atfel fara nici un job ai putea sa cazi in depresie.

Chiar acum vreo doua saptamani am luat si eu o astfel de decizie,insa eu aveam 2 joburi.Nu intru in amanunte,unul dintre ele ma facea nefericita,dupa ce terminam programul acolo eram nervoasa,manioasa,frustata-o intreaga paleta de sentimente negative.Ma consuma foarte mult fara a-mi da mai nimic in schimb!Toate acestea din cauza unor oameni cu probleme de incredere care ma tratau necorespunzator.
Acum chiar daca bugetul lunar nu mai este asa impresionant,cel putin am scapat de migrene,de insomnie si de apasatoare sentimente negative.
Totusi simt ca am fost nedreptatita(tratata necorespunzator in raport cu serviciile aduse si experienta mea)si ma rog sa mi se faca dreptate!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.11.2011, 22:11:59
cred_cu_adevarat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.11.2011, 23:56:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Am o prietena care e angajata in regim part-time la o institutie de stat. I-a expirat contractul, i s-a promis ca va fi reinnoit si, avand incredere in conducere, nu s-a mai agitat sa vada si sa semneze noul contract, considerandu-l o simpla formalitate. Acelasi lucru s-aintamplat si cu niste colegi de ai ei, in aceeasi situatie. In fiecare luna, fata se ducea la contabilitate sa isi ia salariul, dar i se spunea ca nu sunt bani pentru ea, ca este angajata pe un contract de fonduri europene care nu au venit inca si sa astepte... treaba asta s-a intamplat timp de noua (!!!) luni. Ceilalti colegi isi lua banii la timp, numai lor li se spuneau ca fondurile din care trebuie sa fie platiti nu sunt. Seful le zicea sa stea sa munceasca, pentru ca banii vor veni candva, ca fondurile europene sunt blocate la minister etc etc. De fapt, dupa noua luni, in urma unor interventii mai urate, o contabila s-a indurat sa le spuna ca ei nu au, de fapt, contract (deci ca munceau la negru) si ca nu are pe ce sa le dea banii. Treaba s-a rezolvat apoi, in sensul ca li s-a facut cumva contract retroactiv si au primit banii datorati, ca seful a pretextat ca a fost o scapare, ca unii au si ramas la acel serviciu, pentru ca locurile de munca sunt cum sunt, vor sa lucreze in acel domeniu, dar timp de noua luni, nimeni din personalul de contabilitate nu s-a indurat sa le spuna unor bieti studenti muritori de foame ca nu au formele in regula si ca de aceea nu isi primesc si nici nu isi vor primi banii. Nici macar un indiciu, i-au dus toti cu zaharelul, de parca i-ar fi platit de la ei din buzunar si nu din banii statului;oricum, erau niste sume infime. Cand am auzit prima data, le-am condamnat foarte tare pe acele contabile, pentru ca nu au avut curajul sa le zica adevarul oamenilor. Apoi m-am gandit ca poate nu a fost doar rautate sau indiferenta fata de soarta celorlalti, ci si teama ca si-ar putea pierde locul de munca daca ar canta altfel decat li se spune. Dar sa fii complice la un un pacat strigator la cer (oprirea platii lucratorilor este, atentie, alaturi de ucidere, avort, pacate de felul Sodoma si Gomora, asuprirea vaduvelor si a orfanilor, batjocorirea si asuprirea parintilor un pacat strigator la cer) pentru a pune o paine pe masa familiei tale mi se pare forma cea mai josnica de robie sufleteasca. A, fireste ca si fara complicitatea sau refuzul personal se petrec lucruri abominabile in acest sistem, se spala bani, se delapideaza, se insala, dar fiecare trebuie sa isi faca datoria crestineasca in patratica lui, pentru Dumnezeu si aproape, nu doar sa le puna copiilor o paine pe masa, mort-copt.

Sper insa sa nu va aflati intr-o situatie similara celei descrise. Daca va macina asa tare, puteti cere sfatul duhovnicului. Fiti corecta, rugati-va, aveti credinta in Dumnezeu si daca bateti, sigur vi se va deschide! Ati auzit la pilda de azi ce i se spune femeii cu scurgere de sange: "Indrazneste, fiica!"
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2011, 14:55:23
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Depune niste bani la banca lui Dumnezeu care da inapoi insutit, pentru fiecare leu da cel putin 100. Nu atata incata sa te dezechilibrezi financiar. Un om a facut imprumut si l-a depus la banca lui Dumnezeu. A murit si inainte de moarte a visat ca un inger o sa vina sa-i ia sufletul din iad, probabil pentru efortul facut. A ajuns in iad pentru ca a trecut de la ortodoxie la protestantism. Gestul lui e mai puternic ca vaduva care a dat ultimul banut. El a dat banutul care nu il avea. Anyhow.

Banii vin inapoi si printr-un nou servici.

Rugaciunile ajuta. Cere lui Dumnezeu sa-ti ia soarta financiara in maini. Nu sta pasiva si roaga-te ca ceea ce nu-ti place sa se transforme in ceva placut lui Dumnezeu. Nu ai voia la rugaciuni negative ca vin peste tine ci la rugaciune de schimbare a oamenilor in bine, sa devina buni si sa treaca la rugaciune si a lucrurilor in bine. Banca lui Dumnezeu exista si eu nu am glumit. Incepe cu 20 de lei si tot ce vine peste cat castigi luna asta da jumatate lui Dumnezeu inapoi. Fa asta lunar si o sa ai venit foarte foarte foarte bun lunar. Nu promite nimic chair daca e bine caci te poti imbolnavi si nu mai poti face promisiunea si ti se poate pune pacat mare . Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute sa te descurci si financiar si sa-ti fie de folos si sa te ajute ca o parte din bani sa-i depui la banca lui Dumnezeu . cel mai bine e sa nu astepti rasplata dara daca astepti cere ca 40% sa fie pe pamant 40% in rai 10% pentru cei ce nu au nimic si nu o sa aiva nimic in lumea viitoare si 10% pentru restul oamenilor in lumea viitoare.

Last edited by spre_rasarit; 07.11.2011 at 15:18:31.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.11.2011, 15:28:13
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

da, cateodata asa iti vine....dar e blocata piata....mai bine stai unde esti....totul e blocat..
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nu stiu Mara2009 Nunta 27 07.12.2011 22:25:39
La ce se gandesc strainii cand aud "Romania"? Bast-et Generalitati 32 11.12.2010 03:41:12
Niciodata nu e prea tarziu...si totusi uneori este! Ana-Maria N Generalitati 8 28.10.2010 17:10:11
uneori adevarul doare alexa.oni Generalitati 33 28.09.2008 14:36:28