Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.06.2012, 01:30:59
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Obiectia ta vizeaza afirmatia Sfantului Ioan Damaschin mi se pare cam indrazneata sau poate ca nu ai inteles afirmatia.
Recomand a se citi cu atentie paginile 180-181, din Teologie Dogmatica Vol III a parintelui Staniloae, editia aII-a, 1997.
Da,multumesc. Si tu citeste la pagina 1044 din istoria Burkinei Faso. Decat asa raspunsuri... Nu am cartea aceea,ce vrei sa fac?? Posibil sa nu fi inteles eu,insa asta e altceva. Ma asteptam sa dialogam,eu mi-am dat doar cu parerea,nu am facut nicidecum o afirmatie de care sa fiu sigur.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Caută această credință prin Sfînta Tradiție și arată-ne cine ar fi scris sau spus așa ceva. Știu că oamenii în general cred asta, dar părerea majorității nu este neapărat și adevărată.
La ce anume te referi mai exact?

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poți fi sigur că dacă demonii ar vrea, Dumnezeu i-ar primi înapoi aproape de El. Dar nu vor - asta e explicația! Nu le place ideea de iubire, de conviețuire în armonie, de smerenie șamd. Drept urmare au parte de o existență potrivită alegerii lor libere.
Stiu,dar cei care ajung in iad nu au aceasta optiune de alegere.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.06.2012, 03:12:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dovezile biblice (ca să mă limitez la ele) asupra cracterului veșnic al iadului sunt zdrobitoare.

Iau una, între altele: Matei 18 cu 8:
Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic.. Verbis Domini. Nu vă amăgiți !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.06.2012, 09:10:47
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Rugaciunile noastre si ale Bisericii pot face ca sufletul cuiva sa fie miscat si sa-si doreasca mantuirea. E o lucrare in chip minunat a lui Dumnezeu. Sunt multe cazurile cand un cuvant le-a adus unora dorinta unirii cu Hristos. Nu vad de ce acest lucru nu ar fi posibil si pentru cei trecuti la cele vesnice. Daca nu ar fi posibil, atunci nu mai vad sensul rugaciunilor noastre pentru ei.
ai dovezi biblice care sa sustina afirmatiile tale? Eu unul nu le-am gasit. Mai mult in Biblie scrie asta:
"Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi" (Luca 16:26)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.06.2012, 10:20:51
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Eu am gasit ca Iadul va fi aruncat in Iazul de foc, care este moartea a 2-a.

Apocalips 20:14 Apoi Moartea și Iadul au fost aruncate'n iezerul de foc. Aceasta e moartea cea de-a doua: iezerul de foc.

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=NT-Ap-20
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.06.2012, 13:04:20
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dovezile biblice (ca să mă limitez la ele) asupra cracterului veșnic al iadului sunt zdrobitoare.

Iau una, între altele: Matei 18 cu 8:
Iar dacă mâna ta sau piciorul tău te smintește, taie-l și aruncă-l de la tine, că este bine pentru tine să intri în viață ciung sau șchiop, decât, având amândouă mâinile sau amândouă picioarele, să fii aruncat în focul cel veșnic.. Verbis Domini. Nu vă amăgiți !
As dori sa fac urmatoarele observatii:
- in versetul indicat de dumneavoastra, nu se spune nimic despre suflet, ca ar arde in foc vesnic ci despre trupul fizic, trupul fizic fiind, in aceste versete, cel aruncat in focul vesnic

De asemenea,
as dori sa va arat in Scripturi doua pasaje in care expresia "foc vesnic" desemneaza o ardere care s-a terminat de mult :

Ieremia 17: 27Dar va fi că dacă nu Mă veți asculta să sfințiți Ziua-odihnei prin a nu ridica poveri și a nu le căra în Ziua-odihnei prin porțile Ierusalimului, atunci foc voi aprinde în porțile lui și el va mistui ulițele Ierusalimului și nu se va mai stinge“.

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=VT-Ir-17

si:

Iuda 7 așa cum Sodoma și Gomora și cetățile dimprejurul lor care'n același chip ca ele s'au dat la desfrânare și au umblat după trup nefiresc a, stau înainte ca pildă, suferind pedeapsa focului celui veșnic.

http://www.biblia-bartolomeu.ro/inde...?id=NT-Iuda-01

nici casele din Ierusalim, nici cetatile Sodoma si Gomora nu mai ard astazi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.06.2012, 18:13:24
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Da,multumesc. Si tu citeste la pagina 1044 din istoria Burkinei Faso. Decat asa raspunsuri... Nu am cartea aceea,ce vrei sa fac?? Posibil sa nu fi inteles eu,insa asta e altceva. Ma asteptam sa dialogam,eu mi-am dat doar cu parerea,nu am facut nicidecum o afirmatie de care sa fiu sigur.
Imi pare rau, dar obiectia mea nu a fost cu rautate. Exista volumul III si in format electronic. Daca nu ma insel cred ca si pe forum am gasit cateva linkuri de unde am descarcat cartea. Sigur ne va ajuta cineva sa gasim cartea si in format electronic si sa intri in posesia ei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.06.2012, 18:42:33
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sad story Vezi mesajul
As dori sa fac urmatoarele observatii:
- in versetul indicat de dumneavoastra, nu se spune nimic despre suflet, ca ar arde in foc vesnic ci despre trupul fizic, trupul fizic fiind, in aceste versete, cel aruncat in focul vesnic
...
Nici vorbă; trupul fizic e țărână.
În focul veșnic ard din pricina remușcărilor doar suflete.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.06.2012, 22:35:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
ai dovezi biblice care sa sustina afirmatiile tale? Eu unul nu le-am gasit. Mai mult in Biblie scrie asta:
"Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi" (Luca 16:26)
Sînul lui Avraam era un spațiu temporar al Iadului în care drepții dinainte de întruparea Lui Hristos Îi așeptau venirea. Adică aici se vorbește despre două tipuri de stări ale Iadului, nu despre Rai și Iad.

Arată unde scrie că nu poți să te mîntuiești de Iad, cu citate din Biblie sau din Sfînta Tradiție.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.06.2012, 11:39:40
sad story sad story is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2012
Mesaje: 265
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Nici vorbă; trupul fizic e țărână.
În focul veșnic ard din pricina remușcărilor doar suflete.
Ma referisem strict la acele versete aduse in discutie de domnul Dragomir.

Totusi, eu am gasit ca atat sufletul cat si trupul vor fi aruncate in Gheena (deci nu in Iad), Gheena fiind probabil Iezerul de foc, unde este aruncat si Iadul:

Matei 10: 28 Nu vă temeți de cei ce ucid trupul, dar sufletul nu pot să-l ucidă; ci mai degrabă temeți-vă de acela care poate ca și sufletul și trupul să le piardă în gheenă.

http://www.biblia-bartolomeu.ro/index-C.php?id=NT-Mt-10

Asta spune multe despre ce este "gheena".
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.06.2012, 16:29:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Caută această credință prin Sfînta Tradiție și arată-ne cine ar fi scris sau spus așa ceva. Știu că oamenii în general cred asta, dar părerea majorității nu este neapărat și adevărată.

Poți fi sigur că dacă demonii ar vrea, Dumnezeu i-ar primi înapoi aproape de El. Dar nu vor - asta e explicația! Nu le place ideea de iubire, de conviețuire în armonie, de smerenie șamd. Drept urmare au parte de o existență potrivită alegerii lor libere.
imi aduc aminte de o povestire.
se spune un calugar, nu mai stiu de unde, se afla cu ascultare la munca, undeva pe un camp, singur.
nu le avea deloc cu cantatul, dar fiind singur si din dragoste tot timpul inalta imnuri religioase catre Dumnezeu.
probabil canta tare urat, caci la un moment dat a aparut un diavol care a inceput sa faca misto de el.
"ce faci ba tu aici?"
"ba tu iti bati joc de Dumnezeu cu cantarile tale"
si vrand sa-l umileasca i-a spus: "uite cum se canta"
si a inceput diavolul sa cante in graiuri ingeresti, de ramasese calugarul mut.
si canta diavolul, mai mult, mai frumos.
si tot cantand a inceput sa-si aduca aminte de vremurile cand strabatea Raiul si tot vazduhul se bucura de cantarile lui.
a inceput sa-i fie dor si sa-i para rau. si canta tot mai frumos.
si deodata, a vazut calugarul cum diavolul incepe sa-si piarda din intunecime si sa se lumineze.
iar la sfarsit l-a vazut transformat in inger de lumina si a vazut cum s-a inaltat la cer.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Am fost in iad. Stiu cum este iadul costel Generalitati 18 28.07.2011 19:12:23
Unde este iadul? mihailt Despre Biserica Ortodoxa in general 50 25.01.2011 23:23:41
Unde este iadul!!!!!!!!! piedonee Generalitati 12 12.06.2010 00:05:16
Este IADUL condus de SATANA? bubulyna Generalitati 23 24.03.2010 10:29:52
Ce este iadul (was: Cum Il mai pot iubi?) BogdanF Generalitati 32 20.09.2009 21:26:40