Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 07.09.2006, 09:18:18
primus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

nu cred ca se poate vorbi despre exorcism in termeni "pacat sau nu". ceea ce ma deranjeaza este parerea unora ca "daca biserica spune asa, inseamna ca asa e". chiar nu se poate formula o parere proprie? adica: parerea mea e asta, eu cred ca...

nu puteti sa formulati singuri o judecata de valoare? daca la fiecare intrebare se raspunde cu citate din biblie, n-am rezolvat nimic. e ca si cum ai fi la un test grila si fiecare reproduce cit mai fidel ceea ce scrie in teorie.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.09.2006, 12:26:37
crina crina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.09.2006
Mesaje: 5
Implicit

O zi buna tuturor! As vrea sa gasesc raspunsul la o intrebare care ma framanta. Am sufletul curat, cred in Dumnezeu si cu toate acestea am motive sa cred ca, pentru scurt timp, am fost posedata. Pentru cateva minute devenisem hotarata sa ma sinucid ; nu sunt nici nebuna, si am o fire in general optimista. Ceva s-a intamplat si mi-am revenit. Am incercat sa lupt si sa ma rog in continuu. Toate acestea s-au intamplat intr-un loc unde am aflat mai tarziu ca s-au mai sinucis doi oameni.
Va rog sa ma luminati: de ce mi s-a intamplat mie? am stat in acel loc impreuna cu mai multi oameni carora nu li s-a intamplat acest lucru. Ma sperie faptul ca numai mie mi s-a intamplat. Ma stiu cu sufletul curat, generoasa, ma las mereu pe ultimul loc pentru binele si fericirea altora. Va rog sa-mi spuneti care este punctul meu slab prin care necuratul a intrat in mine si a incercat sa ma atraga in lumea lui.

Astept cu nerabdare un raspuns, pentru linistea mea
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2006, 23:26:12
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

oameni buni exorcismul e real si nu poti sa afirmi daca este pacat sau nu.nu se poate afirma.e un ritual facut de anumiti preoti.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 11.10.2006, 23:36:41
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

crina...imi pare rau pt ce ti sa intamplat dar nu ne putem da seama care e punctu tau slab pt care a intrat un demon in tine, pt ca nu avem pregatirea si intelegerea so facem.daca e adevarat ce spui e atunci e cat se poate de plauzibil pt ca demonii sunt reali prin faptu ca sunt creati din molecule faorte fine.ei practic chiar se misca au maini picioare cu exceptia ca sunt foarte hidosi si asta nu o zic eu ci tot pe acest site am citit de la un anumit parinte.deci ei se misca in spatiu sunt cat se poate de reali.ceea ce pot sa te sfatuiesc e sa te rogi si niciodata sa nu te indoiesti de puterea Lui.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.10.2006, 19:32:40
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

draga Crina,asi vrea sa-ti spn si eu doua cuvinte daca-mi permiti :
Te-ai speriat pentru ca ti s-a intimplat ceva deosebit,neplacut .Dece tie pentru ca erau multi acolo.? Eu zic asa : sa nu-ti ramana gindul la cel rau , ca el si asta vrea.Intorce-l la Dumnezeu si gindeste-te:"nimic nu e posibil fara ingaduinta Ta Doamne ." Eu asa asi gindi.Si atunci ma intreb de ce mie ,de ce acum ? Vezi ca poate te cauta Dumnezeu .Cerceteaza-ti un pic viata si vezi ce e de indreptat,Nu stiu cum traiesti .Nu trebuie neaparat sa fii o exceptie .Pe fiecare il chiama Domnul la timpul potrivit, cind vrea el . A spune ca sint in ordine si ma dau mereu la o parte pentru altii ,nu e in regula .Iti recomand sa citesti ceva despre smerenie .gasesti multe in internet .Niciodata n-am facut destul ,indiferent ce facem .Intareste-te in credinta ,asta vrea Dumnezeu .Cerceteaza scripturile ,si ai sa te "sperii" cind ai sa descoperi cite sint de indreptat.Nu vorbesc numai de tine ,si eu sint o lenesa vai de capul meu.
Deci curaj , te cauta Domnul ,cauta-l si tu....mai mult !
Fii binecuvintata !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.10.2006, 22:02:22
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Sunt destui morti care traiesc printre noi, desi trupurile lor se misca si ii vedem , sunt morti cu sufletul. Acestia au cazut in patima banului si a avutiei care se strica, acestia sunt cei mai expusi acestui pericol de posedare. Multi dintre ei se sinucid.
Ai auzit de boli psihice? Zi Doamne fereste mai bine. nu vreau sa fiu dura dar nu suport ideea de posedare, mai ales dupa cazul de la Tanacu, unde era un fenomen paranoid in masa.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.10.2006, 22:08:52
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floaredecolt
Citat:
În prealabil postat de spinu
Sunt destui morti care traiesc printre noi, desi trupurile lor se misca si ii vedem , sunt morti cu sufletul. Acestia au cazut in patima banului si a avutiei care se strica, acestia sunt cei mai expusi acestui pericol de posedare. Multi dintre ei se sinucid.
Eu cred ca posesia e permisa de Dumnezeu , in cazul unor persoane pentru a se transmite mesaje clare in privinta existentei raului dintre noi ?
Romano-catolicismul destul de rar practica cu succes exorcismul , prin preoti bine pregatiti [ care postesc, se roaga si nu sunt casatoriti, sunt casti ] ?
Stiu ca nu sunteti de acord cu catolicismul, dar daca ei reusesc sa scoata raul din unii oameni cum se face ca la ortodocsi nu prea iese de tot ? Am vazut la televizor cum un preot ortodox calugar agita cu rugaciunile lui " raul " din cei bolnavi dar nu-i vindeca, facandu-le mai mult rau? Cum e posibil asa ceva ? Nu e de gluma cu sufletele oamenilor, exorcismul e foarte greu si nu poate fi practicat asa in "masa" ! Lupta e grea si istovitoare si e necesar ca pentru un posedat sa fie prezente mai multe persoane cu har care sa se roage si sa participe la exorcizare fiind foarte atenti la "sanatatea victimei"; si nu invers o masa de posedati si un singur preot care se roaga si arunca apa sfintita spre ei! [ nu mi se pare o practica sanatoasa nici pentru preot si nici pentru victimele raului ]- sa-mi fie cu iertare pentru indrazneala -
sa stiti ca in cazul bolilor psihice oamenii se pot si sugestiona ca sunt posedati, este suficient sa asisti la o exorcizare, ca tie insuti sa ti se para ca iti este frica de cele sfinte. Eu una nu cred ca Dumnezeu ingaduie ca un om sa fie posedat. Despre cei din biblie care se zice ca aveau demoni eu cred fie ca erau epileptici, fie ca erau bolnavi in general iar atunci nu erau notiuni de medicina si cum bine stiti Iisus le vorbea pe inteles ca in atatea randuri,spunand ca scoate demonii, in fapt ii vindeca. .
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.10.2006, 10:06:10
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Nici o rugaciune nu-i in plus,dar va spun, nu ajunge citirea unor molifte, masluri etc.
Daca tu nu-ti schimbi viata ta, nu te duci la Sf. Liturghie , nu te spovedesti , nu te impartasesti ,nu te rogi, duhul rau vine inapoi si iar te chinuie pentru ca tu nu ai aparare , nu ai rugaciune . Daca esti bolnav macar sa se roage altii pentru tine .Fara rugaciune (paza continua ) nu-i posibil nimic . La fel si cu vrajile .Nu se leaga de ce-i care se roaga .
Doamne ajuta.! (sfaturile astea le-am auzit de la un episcop)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.10.2006, 18:02:39
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

cei care afirma ca posedatii ar putea fi epileptici sau bolnavi psihic nu au dreptate.
stam sa ne gandim cum un om care nu stie nici o limba straina vorbeste deodata latina fluent sau alte incantatii, reactioneaza intrun fel sau altul in fata obiectelor sfinte.de ce nu este epileptic si in afara bisericii?
afirmatia ca ar putea fi bolnavi e o scuza usoara fara argumente, fara radacini bine infipte.am vazut ca aghiasma fierbe pe pielea posedatilor, isi contorsioneaza oasele si tendoanele cum n-ar putea de unul singur facand semne demonice.oare din cauza ca sunt epileptici sau bolnavi? mai ganditiva putin asupra acestui lucru...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.10.2006, 20:15:04
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danky
cei care afirma ca posedatii ar putea fi epileptici sau bolnavi psihic nu au dreptate.
stam sa ne gandim cum un om care nu stie nici o limba straina vorbeste deodata latina fluent sau alte incantatii, reactioneaza intrun fel sau altul in fata obiectelor sfinte.de ce nu este epileptic si in afara bisericii?
afirmatia ca ar putea fi bolnavi e o scuza usoara fara argumente, fara radacini bine infipte.am vazut ca aghiasma fierbe pe pielea posedatilor, isi contorsioneaza oasele si tendoanele cum n-ar putea de unul singur facand semne demonice.oare din cauza ca sunt epileptici sau bolnavi? mai ganditiva putin asupra acestui lucru...
Unde ai vazut tu aghiasma sa fiarba pe pielea robilor lui Dumnezeu? Parca ai descrie un scenariu de film horor. Aveti grija ca in stilul acesta ramanem inapoiati rau ca natie, nu ma face sa spun ca catolicii sunt mai descuiati la minte, eu raman ortodoxa dar vad ca practicantii lasa mult de dorit in ce priveste puterea de intelegere a fenomenului religios.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 23:29:23
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 21:31:13
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 19:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 19.06.2008 00:11:07