Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.10.2006, 22:09:54
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

euftalia mai citeste si mai uitate la documentare si dupa aia mai vb.
mai uitate la secvente reale filmate si mai vb.e mai mult mai complicat exorcismul credem noi.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.10.2006, 22:13:57
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

euftalia tu stii cat se lupta un preot pe plan spiritual sa izgoneasca demonu?am vazut cum un posedat cand i se dadea paine sfintita si vin se retragea demonu in pumn si asa de tare strangea pumnu ca nul puteai deschide nici cu....
aici nu e vorba numai de o rugaciune sau slujba e vorba de un conflict pur si simplu care il fac numai cei ce se simt in stare.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 17.10.2006, 17:49:48
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danky
euftalia tu stii cat se lupta un preot pe plan spiritual sa izgoneasca demonu?am vazut cum un posedat cand i se dadea paine sfintita si vin se retragea demonu in pumn si asa de tare strangea pumnu ca nul puteai deschide nici cu....
aici nu e vorba numai de o rugaciune sau slujba e vorba de un conflict pur si simplu care il fac numai cei ce se simt in stare.
Am vazut si eu reportaje cu asa zisi posedati. Stiu ca se zbat, ca tipa cand pune preotul crucea pe ei, v-ati pus problema ca acei oameni sunt bolnavi psihic si sunt victime ale fenomenului de autosugestie crezand ei insisi despre sine ca sunt posedati, atunci e lesne de inte;les de ce se zbat, eu in familie am avut trei cazuri de bolnavi psihici, numarandu-ma si eu printre ele si cam stiu acum cate ceva despre asta, tata s-a inbolnavit cand aveam eu 7 ani, acum am 30. Fratele meu insusi sustinea ca are un duh rau in el, acum s-a linistit. e periculos sa intretineti aceasta psihoza cu posedatii, multi se pot autosugestiona. In primul rand cum am mai spus in acest forum demonul nu intra in om, asa cum nici ingerul nu intra in el. Sunt persoane diferite. Ca boala nu este de la Dumnezeu, asta e adevarat, dar nu cunoastem noi exact cum este cu boala si moartea. In sfanta scriptura se vorbeste de posedati, stiu. Ganditi-va cate cunostinte medicale despre activitatea cerebrala aveau pe atunci oamenii? Iisus le vorbea pe intelesul lor. Inca unexemplu ca Iisus vorbea pe limba oamenilor este cand zice "Nu pot sa dau cainilor mancarea fiilor" citez din memorie, stim ca evreii numeau caini pe cei de alta religie.(Goimi, cum zic si astazi), ori Iisus nu cumva ca considera ca neevreii sunt caini, deci Mesia a vorbit pe intelesul oamenilor. El insusi mai zice "Daca voi nu intelegeti cele omenesti, cum va voi spune voua cele Dumnezeiesti". Deci terminati cu posedatii ca speriati lumea. Aceasta psihoza i-a cuprins si pe calugari. Vedeti cazul Tanacu. Este foarte periculos pentru natia noastra daca continuam cu aceste insinuari. Americanii au alta psihoza: cei bolnavi cred ca au fost rapiti de extraterestri. La ei ziarele de scandal fac caz de existenta extraterestrilor. Vedeti deci ca unui om bolnav daca ii cultivi o frica, psihicul lui fiind slab, este lesne sa se dezvolte un fenomen paranoid. Chemati binele, ignorati ideea de rau, nu are putere cum credeti. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.10.2006, 22:23:45
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

euftalia atat e de real exorcismu ca acum se fac cursuri la Vatican despre acest lucru.si crede-ma ca acolo sunt oameni mult mai pregatiti decat oricare dintre noi in ale textelor biblice.ce ai scris tu acolo sunt chestii cu care se amageste lumea.Mai marii bisericii stiu foarte bine ca exista exorcism si ca oamenii pot fi posedati.
deci eu am un coleg care a vazut cu ochii lui cand a ridicat preotu sfintele daruri a aruncat posedatul la pamant.deci nu a cazut, pur si simplu l-a aruncat.
sa ne amagim asa ca oamenii sunt bolnavi ca e coincidenta ca e autosugestie e foarte usor.sa fim seriosi e foarte serioasa treaba.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.10.2006, 21:50:12
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danky
euftalia atat e de real exorcismu ca acum se fac cursuri la Vatican despre acest lucru.si crede-ma ca acolo sunt oameni mult mai pregatiti decat oricare dintre noi in ale textelor biblice.ce ai scris tu acolo sunt chestii cu care se amageste lumea.Mai marii bisericii stiu foarte bine ca exista exorcism si ca oamenii pot fi posedati.
deci eu am un coleg care a vazut cu ochii lui cand a ridicat preotu sfintele daruri a aruncat posedatul la pamant.deci nu a cazut, pur si simplu l-a aruncat.
sa ne amagim asa ca oamenii sunt bolnavi ca e coincidenta ca e autosugestie e foarte usor.sa fim seriosi e foarte serioasa treaba.
Daca pui raul in fata veti vedea unde ajungem, de ce sa nu ne axam pe bine?
Daca crezi cu adevarat in Dumnezeu, nu te pot atinge asa zise farmece si alte tampenii.
Eu sustin totusi ca acele persoane daca sunt convinse ca sunt posedate, prin sugestie se arunca la pamant de frica convinse fiind ca diavolul ii impinge.Si eu am vazut o femeie care ridica mainile si tipa cand vedea sf. daruri, dar este clar ca era convinsa ca este posedata. Nu mai insist pentru ca vad ca esti obsedat de rau. Sa dea Dumnezeu sa iti iasa aceasta obsesie din minte. Nu te mai teme, eu am vazut un film fantastic in care o vrajitoare era invinsa cand toti uitau de ea, ce-ar fi sa nu mai insistam pe posedati? stii ca eu am avut halucinatii auditive cu vorde urate despre cele sfinte? Dar daca medicii si chiar preotii mi-au explicat ca este delir mistic si ca de ce mi-era frica aia auzeam uite ca de 4 ani nu mai am aceasta problema. ar fi insemnat sa ma sperii de diavoli, daca eram mai fanatica. tot un fanatism religios ma impinsese in aceasta manifestare schizoida. Stateam multe ore in biserica cu carticele de acatiste. Mintea mea fiind mai slaba, a aparut acest fenomen, si a disparut lasand-o mai moale cu rugaciunea. Nu zic ca molitvele lui Sf. Vasile nu sunt bune, Dar Iisus ne-a indemnat sa ne rugam in cuvinte putine, nu cine zice mie"Doamne,Doamne" se va mantui ci cine face voia Tatalui meu, si ne-a lasat rugaciunea "Tatal nostru" care este foarte cuprinzatoare. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.10.2006, 01:27:40
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

tu nu intelegi ca sunt practicate si invatate la vatican?nu sunt obsedat de chestia asta doar ca imi sustin tare punctu de vedere.si ce ai zis tu acolo ca din nou s-a aruncat la pamant din autosugestie deja ai exagerat.chiar nu vrei sa vezi.
mias dori sa vorbim mai mult pe tema asta si nu pe forum ca dureaza mult pana citesc mesaju.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.10.2006, 09:45:56
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Danky,este adevarat,demonul si raul exista asa cum deopotriva exista Dumnezeu invaluit de forta binelui,dar este totusi o comparatie necoraspunzatoare,pentru ca puterea raului este mult inferioara binelui,deci este doar un produs...mult in urma binelui deja existent.Stiu ca exista oameni posedati de vrajmasi,acestia din urma au chiar si caractere diferite,si-si manifesta actiunile prin trupul posedat,in mod diferit.Am vazut astfel de cazuri,am stat la capataiul lor,unele s-au vindecat in urma rugaciunilor prelungi,altele au afectat prea mult fizic,trupul si au creeat complicatii ducand in cele din urma la decesul persoanei(care s-a calugarit).Dar,dupa cum spunea Euftalia,sunt si cazuri care nu manifesta decat niste psihoze,fiindca,cu adevarat firea omului se dovedeste destul de fragila si astfel informatiile,ori trairile degenereaza intr-un mod negativ creaind dereglari la nivelul creierului.Tot ceea ce se-ntampla in lume a devenit atat de divers si atat de complex incat a inceput sa ne depaseasca si astfel apare cu usurinta confuzia,dar mai ales piere sensul sensul atator valori.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.10.2006, 23:45:11
danky danky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2006
Mesaje: 13
Implicit

ory ai dreptate.eu nu am negat niciodata ca se poate face confuzie sau ca exista si oameni din punct de vedere psihic bolnavi.doar ca nu putem nega in totalitate exorcismul.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2006, 00:21:37
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Eu raman la o obsesie personala: oare am ajuns sa ne luam fiecare ce vrem din Sfanta Scriptura? Oare Iisus s-a jucat de-a exorcizarea? Nu sunt atatea pericope evanghelice explicand aceasta actiune? Oare nu spune Hristos ca demonii se scot cu post si cu rugaciune? De unde atata indoiala, lucrurile acestea nu sunt scornite! Si eu am trait asa ceva, am vazut in timpul Sf Maslu o copila trantita la pamant din senin! Este incredibil, dar adevarat!

Sa ramanem totusi in adevarul evanghelic si sa nu incercam sa alegem doar ce ne place! Exista mult rau in lume si in unele cazuri ele se concretizeaza in astfel de situatii de posedare! E infricosator, insa e adevarat! Bineinteles, e nevoie de o stare duhovniceasca aleasa pentru a deosebi intre un posedat si un bolnav psihic, pt ca de multe ori posedarea se manifesta printr-o anomalie psihica!Insa nu orice manifestare psihica deviata nu este o posedare....
Reply With Quote
  #30  
Vechi 30.10.2006, 21:58:43
consuela consuela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2006
Mesaje: 295
Implicit

nu are nici o legatura bolala psihica cu posedarea.
Am vazut si auzit persoana posedata de mai multe entitati.
Vorbea pe 3 glasuri groase de barbat (cor) in acelasi timp. nici o persoana nu poate vorbi pe 3 voci simultan.
Ii spunea preotului greselile lui si pacatele lui pe care numai el le stia.
De fiecare data cand ii gonea spunea ranjind "nu vreau", "nu imi puteti face nimic" si "ea m-a chemat". Parea ca e lesinata si cum se apropiau cu cruce sau ceva sfant facea o privire de ura ca o fiara din padure si scuipa si ranjea oribil. Avea o putere (era o pustoaica slaba) incat 5 barbati solizi nu o puteau tine, asa ca scapa si se lovea singura in special la cap parca vroia sa isi plesneaca capul in bucati. Orice pers normala se teme sa isi nimiceaca capul singura chiar de ar fi nebuna tot o doare, dar sub posesie nu mai simti dureri, nimic asa ca era un adevarat chin sa o tina sa nu se sinucida, isi baga unghiile in gat, in ochi sa isi scoata ochii. Dupa ce au lasat-o preotii era normala deci un nebun nu se normalizeaza instant.
Pt mine nu e nici un dubiu posedat-nebun-nu au nimic in comun!. A...si desigur ca nu isi amintea absolut nimic , de ce are spume la gura, sange pe ea....vanatai, oboseala cronica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 20:31:13
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07