Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.06.2011, 09:33:45
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit cum vine asta?

N-am mai vrut sa scriu astazi pe forum ,dar am citit si pe alte siteuri si am o nelamurire:de ce slujesc dracii unor oameni si se lasa stapaniti de ei,indeplinindu-le poruncile?Inteleg ca sunt vrajitori si vrajitoare cu pricepere in magie,dar chiar atat de puternici sa fie incat sa controleze demoni?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.06.2011, 10:21:28
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este o iluzie...nu ei controleaza demonii,ci se lasa controlati de aceste entitati intunecate.Insa este si aceasta o alegere...
Existenta demonilor este permisa de Dumnezeu pentru ca noi sa fim incercati,insa aceste fiinte nu pot si nu vor sluji cu adevarat niciodata omului.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share

Last edited by heaven; 08.06.2011 at 10:23:40.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.06.2011, 10:41:21
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
N-am mai vrut sa scriu astazi pe forum ,dar am citit si pe alte siteuri si am o nelamurire:de ce slujesc dracii unor oameni si se lasa stapaniti de ei,indeplinindu-le poruncile?Inteleg ca sunt vrajitori si vrajitoare cu pricepere in magie,dar chiar atat de puternici sa fie incat sa controleze demoni?
stapanirea vrajitorilor asupra dracilor este o iluzie.
de ce crezi ca indeplinesc dracii poruncile vrajitorilor? vrajitorii sunt si ei oameni care au un suflet. Acesta este tinta dracilor. Mai e o problema: vrajitorii avand asa "puteri" ii amagesc si pe altii care la randul lor isi pierd sufletele. Dupa cum vezi, dracii joaca la doua capete.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.06.2011, 17:43:38
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
N-am mai vrut sa scriu astazi pe forum ,dar am citit si pe alte siteuri si am o nelamurire:de ce slujesc dracii unor oameni si se lasa stapaniti de ei,indeplinindu-le poruncile?Inteleg ca sunt vrajitori si vrajitoare cu pricepere in magie,dar chiar atat de puternici sa fie incat sa controleze demoni?
Tintesc sufletele vrajitorilor, ii indeparteaza total de Dumnezeu prin indeplinirea dorintelor lor. Oricum vrajitorii slujesc diavolului si isi pierd mantuirea daca nu renunta la aceste practici.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.06.2011, 00:16:34
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
N-am mai vrut sa scriu astazi pe forum ,dar am citit si pe alte siteuri si am o nelamurire:de ce slujesc dracii unor oameni si se lasa stapaniti de ei,indeplinindu-le poruncile?Inteleg ca sunt vrajitori si vrajitoare cu pricepere in magie,dar chiar atat de puternici sa fie incat sa controleze demoni?
As spune ca isi slujesc reciproc. Vrajitorii se inchina diavolilor pentru ca aceia sa se "plece" lor.
Se creeaza uneori falsa impresie ca vrajitorii ar fi un soi de imblanzitori de demoni. Dar diavolul e o fiara ce nu poate fi imblanzita.
Si el nu isi ofera "serviciile" in mod gratuit. Nu e generos, e lipsit de altruism, nu ajuta pe nimeni in mod dezinteresat. Cere ceva in schimb: sufletul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vine vine ioanhodean Postul 22 08.05.2013 12:50:17
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 23:56:32
vine vine ioanhodean Postul 124 02.08.2012 21:56:33
De la ce vine cuvantul Craciun ? roman2010 Generalitati 17 27.12.2010 02:07:47
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 19:01:00