Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2019, 01:16:19
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Lightbulb Mulțumiri tuturor!

Bucurie la toată lumea! N-am mai postat pe acest forum de ani buni. Pot spune că aici mi-am început „cariera” în Biserică. Nu știu dacă unii își mai amintesc de postările mele destul de supărătoare și iritante uneori, controversate și de multe ori neortodoxe, scrise pe baza întrebărilor filosofico-religioase și curiozităților existențiale pe care le aveam în perioada adolescenței. Mă și amuz când le recitesc...Postam despre tot și despre toate. De la tema existenței extratereștrilor, anacronisme vetero-testamentare, muzică rock, icoane, divinități și zei, controverse științifice, problema Adevărului în marile religii etc etc etc.

Am deschis acest topic pentru că mi-am amintit că pe acest forum am dezbătut împreună cu voi multe dintre curiozitățile mele care s-au ivit atunci când am pus mâna pe Sfânta Scriptură, adică în clasa a9a. Singura oră de religie pe săptămână din liceu nu-mi stingea setea. Voiam mai mult.

Vreau să vă împărtășesc faptul că sunt absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași. Acum urmez cursurile unui master în cadrul aceleiași facultăți. În viitor îmi doresc să predau Teologia și să slujesc lui Hristos ca preot de mir.


Mulțumesc tututor celor ce m-au ajutat prin răspunsurile lor să înțeleg pe ici pe colo câte un aspect din tot ce înseamnă creștinismul ortodox. Realizez că întrebările pe care le formulam în urmă cu 7, 8 ani pe acest forum, împreună cu răspunsurile primite, (uneori foarte usturătoare dar și amuzante, încurajatoare sau mai puțin încurajatoare, binevoitoare sau mai puțin înțelegătoare) toate m-au ajutat să reflectez și mai mult asupra adevărurilor teologice și astfel să mă îndrept spre Teologie cu seriozitate și entuziasm.

Ce vă pot spune este că data viitoare când întâlniți un tânăr, atât în viața reală cât și prin postările acestui forum, ce la prima vedere nu se încadrează în standardele dumneavoastră și care vă șochează cu întrebări neortodoxe, uneori hilare, copilărești și bizare despre extratereștri, Iisus Hristos, Dumnezeu, univers și viață, îngăduiți-l, rogu-vă, pentru că acel tânăr poate are căutări sincere. Iar voi, prin sfaturile și răspunsurile voastre înțelegătoare îl puteți apropia de Hristos și de Biserică sau din contră, prin atitudinea și răspunsurile pripite îl puteți îndepărta și sminti...Hristos Își cheamă slujitorii dintre cei la care lumea se așteaptă cel mai puțin. Poate așa a fost și cazul meu.

Nu uitați, primiți cu dragoste frățească pe tinerii curioși de Dumnezeu, chiar dacă nu merg la Biserică, chiar dacă au curiozități „eretice”, chiar dacă inițial habar nu au ce-i aia Sfânta Euharistie, chiar dacă tot ce știu din Sfânta Scriptură e Corinteni 13, chiar dacă sunt îmbrăcați ca membrii trupei Metallica și par „sataniști”, chiar dacă nu au părinți religioși, chiar dacă uneori atacă Biserica din cauza căderilor slujitorilor ei, chiar dacă vă asaltează cu întrebări iscoditoare și ilogice din punct de vedere teologic. Îndrumați-i, călăuziți-i, ajutați-i prin bunăvoință și înțelegere să ajungă la Hristos.

Nu uitați, un astfel de tânăr peste ani poate deveni preotul prin care Hristos vă dezleagă păcatele. Bucurie și pace tuturor în Hristos!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.01.2019, 03:38:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Îmi cer scuze pentru asprime și îndrăzneală, chiar dacă nu sunt un user vechi, trebuie să fac niște observații care pot durea.
Fiind vorba despre preoție, nu despre o meserie, sau o banală ocupație e permisă o ștachetă destul de ridicată a așteptărilor.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau să vă împărtășesc faptul că sunt absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași. Acum urmez cursurile unui master în cadrul aceleiași facultăți. În viitor îmi doresc să predau Teologia și să slujesc lui Hristos ca preot de mir.
Nu mă impresionează cu nimic vă spun sincer, studiile preoțești sunt destul de ușor de păcălit, se umblă cu plocoane, cu pile, cu lingușeala pe lângă profesori sau chiar cu pâra/turnătoria altora, se învață de pe rezumate xeroxate nu din tratatele originale care ajung și la sute de pagini, nu se pune accent și pe viața morală.

Studiile nu pot verifica neapărat credința/necredința aspirantului la preoție, sau trăirea lui, sunt niște cunoștințe intelectuale care pot fi accesate prin rațiune și memorare de aproape oricine se apleacă serios spre lectură.

Am văzut oameni dezechilibrați în viața personală care au absolvit teologia, unul chiar aici pe forum (nu e vorba despre tine).

Sunteți sigur că materia studiată la facultate nu e îmbibată de ecumenisme și tâlcuiri eretice și că nu plecați din start pe o direcție care nu e chiar calea ortodoxă ?
V-ați gândit să vă analizați cunoștințele în domeniu și citind diferiți preoți poate chiar din Grecia de calibrul lui Teodoros Zisis ?

Iar apoi ucenicia pentru preoție ați făcut-o lângă vreun preot sporit sau lămurit în lupta duhovnicească ?

Dacă ai/ați avea oameni la fel de inteligenți precum tine sau cu studii mai mari ca ale tale v-ar fi greu în pastorație în lipsă de trăire sau de pregătire.


Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mulțumesc tututor celor ce m-au ajutat prin răspunsurile lor să înțeleg pe ici pe colo câte un aspect din tot ce înseamnă creștinismul ortodox. Realizez că întrebările pe care le formulam în urmă cu 7, 8 ani pe acest forum, împreună cu răspunsurile primite, (uneori foarte usturătoare dar și amuzante, încurajatoare sau mai puțin încurajatoare, binevoitoare sau mai puțin înțelegătoare) toate m-au ajutat să reflectez și mai mult asupra adevărurilor teologice și astfel să mă îndrept spre Teologie cu seriozitate și entuziasm.
Sper ca și mesajele mele să fie luate exact așa cum sunt, un îndemn pentru reflecție și introspecție adresabil nu neapărat inițiatorului direct al threadului.

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Ce vă pot spune este că data viitoare când întâlniți un tânăr, atât în viața reală cât și prin postările acestui forum, ce la prima vedere nu se încadrează în standardele dumneavoastră și care vă șochează cu întrebări neortodoxe, uneori hilare, copilărești și bizare despre extratereștri, Iisus Hristos, Dumnezeu, univers și viață, îngăduiți-l, rogu-vă, pentru că acel tânăr poate are căutări sincere. Iar voi, prin sfaturile și răspunsurile voastre înțelegătoare îl puteți apropia de Hristos și de Biserică sau din contră, prin atitudinea și răspunsurile pripite îl puteți îndepărta și sminti...Hristos Își cheamă slujitorii dintre cei la care lumea se așteaptă cel mai puțin. Poate așa a fost și cazul meu.
Domnule vorbești despre cazul tău de parcă deja slujești.
Ciudată chestie sunt mulți care dau examen de capacitate preoțească fără să știe dacă vor fi admiși cu prima notă la data când depun dosarul.

Dvs. deja vorbiți ca și cum ați ști deja rezultatul, în timp ce alții își rup cârca să facă față la parohii de țară și să capete vechime de 5 ani pentru a se putea înscrie doar la un concurs pentru parohii de gradul I, dvs vorbiți de carieră didactică (a preda Teologia), la oraș, cum așa ?


Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Nu uitați, primiți cu dragoste frățească pe tinerii curioși de Dumnezeu, chiar dacă nu merg la Biserică, chiar dacă au curiozități „eretice”, chiar dacă inițial habar nu au ce-i aia Sfânta Euharistie, chiar dacă tot ce știu din Sfânta Scriptură e Corinteni 13, chiar dacă sunt îmbrăcați ca membrii trupei Metallica și par „sataniști”, chiar dacă nu au părinți religioși, chiar dacă uneori atacă Biserica din cauza căderilor slujitorilor ei, chiar dacă vă asaltează cu întrebări iscoditoare și ilogice din punct de vedere teologic. Îndrumați-i, călăuziți-i, ajutați-i prin bunăvoință și înțelegere să ajungă la Hristos.
Domnule veți avea ocazia chiar dvs. să deslușiți din postura preotului dilemele tinerilor, asta dacă vă veți face treaba și veți coborî printre oameni.

N-ar fi tocmai corect să vă facă mirenii treaba și să fie scuipați pentru mărturisire de suflete ostile credinței iar preotul să se transforme într-un simplu ... „taxator de mercurial bisericesc.

Vă urez succes dacă ați abordat corect preoția, dacă nu ați făcut nimic specific libertinajului care ar fi incompatibil cu slujirea preoțească în perioada de rătăcire și dacă ați/veți fi jucat corect la concursul pentru postul de preot.

Dacă veți intra prin forțarea canoanelor în preoție să știți că din partea mea nu sunteți vrednic și nu mă impresionați cu nimic, episcopul nu vă poate dezlega de Biblie și de ceea ce Dumnezeu a statornicit prin Sfintele Canoane.

De altfel, „preoția prin efracție” aduce numai greutăți celui care o accesează.

Eu nu am nimic cu dvs. nu vă cunosc, nu vă acuz, am pus condiționalul optativ dacă, mă adresez ipotetic și vorbesc strict din perspectiva omului sătul de scamatoriile popești prin care se sare rândul în față și sătul de ideea că - în general preotul e șmecher și poate face orice, iar mireanul e prea prost ca să-l vadă/ să-l înțeleagă.

A cam trecut secolul mirenilor naivi, veți fi preot la generații bine pregătite, nu pot fi toți prostiți.

Iertare pentru îndrăzneală, luați-o ca pe o scrisoare deschisă și altor aspiranți la preoție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 23.01.2019 at 04:01:04.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.01.2019, 08:47:55
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Încă o minte deschisă,zăvorâtă în ceața umbroasă a doctrinei....Dar se pare ca asumată treaba.Daca crezi că acesta este raspunsul la întrebările tale si soluția la problemele ivite...Sau dacă modul acesta de viața te satisface....Mie mi se pare ipocrit si efectiv un refugiu in care te complaci si te lasi cumpărat de un sistem care nu e nici pe departe ceea ce pretinde...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.01.2019, 09:36:38
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Îmi cer scuze pentru asprime și îndrăzneală, chiar dacă nu sunt un user vechi, trebuie să fac niște observații care pot durea.
Fiind vorba despre preoție, nu despre o meserie, sau o banală ocupație e permisă o ștachetă destul de ridicată a așteptărilor.



Nu mă impresionează cu nimic vă spun sincer, studiile preoțești sunt destul de ușor de păcălit, se umblă cu plocoane, cu pile, cu lingușeala pe lângă profesori sau chiar cu pâra/turnătoria altora, se învață de pe rezumate xeroxate nu din tratatele originale care ajung și la sute de pagini, nu se pune accent și pe viața morală.

Studiile nu pot verifica neapărat credința/necredința aspirantului la preoție, sau trăirea lui, sunt niște cunoștințe intelectuale care pot fi accesate prin rațiune și memorare de aproape oricine se apleacă serios spre lectură.

Am văzut oameni dezechilibrați în viața personală care au absolvit teologia, unul chiar aici pe forum (nu e vorba despre tine).

Sunteți sigur că materia studiată la facultate nu e îmbibată de ecumenisme și tâlcuiri eretice și că nu plecați din start pe o direcție care nu e chiar calea ortodoxă ?
V-ați gândit să vă analizați cunoștințele în domeniu și citind diferiți preoți poate chiar din Grecia de calibrul lui Teodoros Zisis ?

Iar apoi ucenicia pentru preoție ați făcut-o lângă vreun preot sporit sau lămurit în lupta duhovnicească ?

Dacă ai/ați avea oameni la fel de inteligenți precum tine sau cu studii mai mari ca ale tale v-ar fi greu în pastorație în lipsă de trăire sau de pregătire.




Sper ca și mesajele mele să fie luate exact așa cum sunt, un îndemn pentru reflecție și introspecție adresabil nu neapărat inițiatorului direct al threadului.



Domnule vorbești despre cazul tău de parcă deja slujești.
Ciudată chestie sunt mulți care dau examen de capacitate preoțească fără să știe dacă vor fi admiși cu prima notă la data când depun dosarul.

Dvs. deja vorbiți ca și cum ați ști deja rezultatul, în timp ce alții își rup cârca să facă față la parohii de țară și să capete vechime de 5 ani pentru a se putea înscrie doar la un concurs pentru parohii de gradul I, dvs vorbiți de carieră didactică (a preda Teologia), la oraș, cum așa ?




Domnule veți avea ocazia chiar dvs. să deslușiți din postura preotului dilemele tinerilor, asta dacă vă veți face treaba și veți coborî printre oameni.

N-ar fi tocmai corect să vă facă mirenii treaba și să fie scuipați pentru mărturisire de suflete ostile credinței iar preotul să se transforme într-un simplu ... „taxator de mercurial bisericesc.

Vă urez succes dacă ați abordat corect preoția, dacă nu ați făcut nimic specific libertinajului care ar fi incompatibil cu slujirea preoțească în perioada de rătăcire și dacă ați/veți fi jucat corect la concursul pentru postul de preot.

Dacă veți intra prin forțarea canoanelor în preoție să știți că din partea mea nu sunteți vrednic și nu mă impresionați cu nimic, episcopul nu vă poate dezlega de Biblie și de ceea ce Dumnezeu a statornicit prin Sfintele Canoane.

De altfel, „preoția prin efracție” aduce numai greutăți celui care o accesează.

Eu nu am nimic cu dvs. nu vă cunosc, nu vă acuz, am pus condiționalul optativ dacă, mă adresez ipotetic și vorbesc strict din perspectiva omului sătul de scamatoriile popești prin care se sare rândul în față și sătul de ideea că - în general preotul e șmecher și poate face orice, iar mireanul e prea prost ca să-l vadă/ să-l înțeleagă.

A cam trecut secolul mirenilor naivi, veți fi preot la generații bine pregătite, nu pot fi toți prostiți.

Iertare pentru îndrăzneală, luați-o ca pe o scrisoare deschisă și altor aspiranți la preoție.

Vă mulțumesc mult pentru sfaturi! Le văd foarte întemeiate și vă înțeleg nemulțumirile cu privire la clerici odată ce observ și eu realitățile din Biserică, unele mai bune, altele mai puțin bune. Poate v-a contrariat cuvântul de început: „carieră”. L-am folosit în paranteze după cum bine vedeți, în sensul că datorită forumului acestuia am aflat multe răspunzuri bune la întrebările mele pe care le aveam când eram mai tânăr.

Vă înțeleg foarte bine: Biserica are nevoie azi mai mult ca niciodată de preoți pregătiți NU doar intelectual ci și cu o viață duhovnicească autentică. Cât despre studiile de teologie, eu inițial am optat pentru această facultate de pentru a cunoaște teologia Bisericii și nu pentru a deveni neapărat preot. Dorința de a opta pentru preoție s-a înfiripat în mine de ceva vreme, adică după absolvire, datorită unor contacte cu oameni duhovnicești care m-au încurajat să-mi asum preoția cu tot ce înseamnă ea. Și totuși, dacă societatea are nevoie de preoți pregătiți, acestă pregătire se face și prin studiu teologic sistematic teoretic dar și experiențial. Aveți dreptate, studiile teologice și notele nu reflectă starea interioară, curăția inimii unui viitor preot, dar au și ele rostul lor odată ce lumea de azi cere are așteptări tot mai mari de la un preot.
Poate ați avut experiențe și neplăceri față de unii clerici care v-au făcut să abordați problema așa și vă înțeleg perfect pentru că și eu sunt conștient de lucrurile mai puțin bune din învățământul teologic și din Biserică în general, pe care le-ați enumerat, dar mergem în continuare spre Hristos fără a ne clătina și a ne abate de la drumul nostru.

Pace și bucurie duhovnicească vă doresc!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.01.2019, 09:38:02
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Încă o minte deschisă,zăvorâtă în ceața umbroasă a doctrinei....Dar se pare ca asumată treaba.Daca crezi că acesta este raspunsul la întrebările tale si soluția la problemele ivite...Sau dacă modul acesta de viața te satisface....Mie mi se pare ipocrit si efectiv un refugiu in care te complaci si te lasi cumpărat de un sistem care nu e nici pe departe ceea ce pretinde...
Vă mulțumesc pentru sfat! Bucurii!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.01.2019, 20:04:09
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vă mulțumesc mult pentru sfaturi! Le văd foarte întemeiate și vă înțeleg nemulțumirile cu privire la clerici odată ce observ și eu realitățile din Biserică, unele mai bune, altele mai puțin bune. Poate v-a contrariat cuvântul de început: „carieră”.
Nu cuvântul carieră, ci pasajul:

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
În viitor îmi doresc să predau Teologia și să slujesc lui Hristos ca preot de mir.
De aici am dedus că vreți să fiți asistent universitar sau profesor la seminar, că n-ați scris profesor de religie, iar de la catedră - direct preot de oraș, fără vechime 5 ani minim la sat, așa se și poate ocoli vechimea necesară pentru parohie grad I, printr-un doctorat *necesar cadrului didactic de facultate, sau merite didactice deosebite.

Sunt puține seminarii și facultăți de teologie și majoritatea localizate în municipii, deci numai la oraș ați putea fi și preot și profesor :).

Trag totuși nădejdea de la generația care urmează la preoție să o cam taie cu politicul în Biserică, cu preotul agent electoral pentru tot felul de dubioși sau cu cântatul „vrednic este!” unui baron local îmbogățit din tranziție.

Tocmai din cauza asocierii politice în trecuta campanie prezidențială pentru „candidatul ortodox”, (care nu era decât ortodox formal), preoții și-au pierdut credibilitatea în fața oamenilor la referendumul pentru familie, unde nu era campanie uninominală pentru un om sau partid, ci chiar informare misionară privind apărarea familiei - care derivă din învățătura Bisericii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 24.01.2019 at 02:56:39.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.01.2019, 02:27:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Ma bucur, Cavalere Templier, sa aud vesti bune despre cresterea dumitale. Si, daca va fi sa iti faci intrarea in ordinul sacru, ai grija sa onorezi haina preotiei si, in cadrul pregatirii pentru hirotonie, sa (re)citesti "Infernul" lui Dante, spre a vedea cine ocupa straturile cele mai de jos ale imparatiei lui Intunecila. Spre a vedea si spre a te teme, fiindca scris este: celor carora mult li s-a dat, mult li se va cere.

Curaj si veghere !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.02.2019, 00:45:29
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Bucurie la toată lumea! N-am mai postat pe acest forum de ani buni. Pot spune că aici mi-am început „cariera” în Biserică. Nu știu dacă unii își mai amintesc de postările mele destul de supărătoare și iritante uneori, controversate și de multe ori neortodoxe
Eu imi aduc aminte cu placere de incapatanarea din postarile tale, nu era nimic iritant ci dimpotriva, ravaseala tineretii si aplombul cu care discutai erau chiar atragatoare. Fii pe pace. Ma bucur impreuna cu tine ca ai ales sa-L slujesti pe Dumnezeu si Biserica Lui. Mult spor in tot ce faci!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
„absolvent de teologie, nostalgii, postări copilărești

Thread Tools
Moduri de afișare