Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2005, 12:48:23
ANDREEA1987 ANDREEA1987 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.12.2005
Mesaje: 3
Implicit

:)Exorcismul un pacat sau nu?Probabil da,probabil nu....dar daca BISERICA la acceptat eu cred ca nu!Si referitor la un mesaj anterior al unui membu al forum-ului,oameni posedati,nu sunt oameni bolnavi,si nu sunt oamneni care au nevoie de medici,sau de un sanatoriu,sunt oameni care au nevoie de ajutor religios,de ingrijire preoteasca pt ca asta nu e o boala,e doar o incercare de la Dumnezeu!!(daca ma insel va rog din suflet sa ma corecta-ti):)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.12.2005, 18:11:01
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu stiu ca in biserica noastra se citesc moliftele Sfantului Vasile cel Mare, pt. cei care ar fi posedati de diavol. Eu zic ca, in zilele noastre prea multi oameni alearga dupa senzational, asteapta minuni, dar cred ca tot ceea ce trebuie facut sta in puterea noastra. Noi ca ortodocsi, primim la botez pecetea Duhului Sfant si suntem protejati impotriva diavolului. Fiind copii, datoria de a face ca in inimile si sufletele noastre, Dumnezeu sa fie prezent, revine parintilor si nasilor. Dupa ce crestem si preotul are rolul sau in educarea si in cresterea noastra duhovniceasca, dar rolul cel mai important , ne revine. ideea este ca daca avem o viata crestineasca, nu cred ca putem ajunge posedati, iar pt. cei care totusi au aceasta problema, exista moliftele si rugaciunile preotilor, prin care Dumnezeu, doctorul sufletelor si trupurilor noastre, ne vindeca. Doamne ajuta.:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.01.2006, 13:22:00
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Cum sa fie exorcismul pacat ?
Un medic face rau cand scoate o tumoare, sau face o operatie ? Doar il raneste pe pacient, il taie !

Chiar si bolile trupesti au la baza tot cauze duhovnicesti, de aceea (mai ales) se face Maslul, pentru indepartarea acestor cauze. Apoi sa stiti ca o persoana delasata spiritual are si o viata defectuoasa, lipsita de vointa, si neglijeaza principiile unei vieti sanatoase.

Exorcismul se face atunci cand cauzele si efectele sint de natura covarsitor spirtuala, chiar daca in unele cazuri acestea pot fi diagnosticate medical ca afectiuni psihice, neurologice, metaboloce, etc. si chiar daca e insotit de indrumari incluzind postul si abtinerea de la unele lucruri, nu fac decat bine si nu au cum sa agreseze persoana.
Noi pentru toate trebuie sa ne rugam, iar biserica are rugaciunile potrivite pentru aceasta.
Cum putem ajunge posedati e greu de spus, dar asta e sigur: credinta si botezul ne protejeaza, doar ca noi iesim de multe ori de sub aceasta protectie prin pacate sau delasare, si aceasta ne duce uneori in locuri intunecoase unde sintem vulnerabili.
Pentru aceasta religia nu e ceva de facut din cand in cand, e insasi modul tau de viata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.03.2006, 11:08:35
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Nu poti fii posedat daca ai inima curata, caci intru cel cu inima curata Hristos Dumnezeul locuieste. Asadar nu cunosc pe cel posedat caci inima lui este murdara si intru inima sa Hristos nu isi are locul.
Nu va temeti ca veti fi posedati daca aveti inima curata caci daca iubiti pe Dumnezeu si Dumnezeu va iubeste pe voi!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2006, 19:23:51
indiranikos indiranikos is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Administratore, tu ce parere ai?
Eu stiu ca in biserica noastra se citesc moliftele Sfantului Vasile cel Mare, pt. cei care ar fi posedati de diavol. Eu zic ca, in zilele noastre prea multi oameni alearga dupa senzational, asteapta minuni, dar cred ca tot ceea ce trebuie facut sta in puterea noastra. Noi ca ortodocsi, primim la botez pecetea Duhului Sfant si suntem protejati impotriva diavolului. Fiind copii, datoria de a face ca in inimile si sufletele noastre, Dumnezeu sa fie prezent, revine parintilor si nasilor. Dupa ce crestem si preotul are rolul sau in educarea si in cresterea noastra duhovniceasca, dar rolul cel mai important , ne revine. ideea este ca daca avem o viata crestineasca, nu cred ca putem ajunge posedati, iar pt. cei care totusi au aceasta problema, exista moliftele si rugaciunile preotilor, prin care Dumnezeu, doctorul sufletelor si trupurilor noastre, ne vindeca. Doamne ajuta.:)
da sunt perfect de acord cu spusele lui mircea dar se intampla sa nu fie chiar atat de simplu a scapa de sub gheara netrebnicului diavol! Cati din preoti pe care ii cunoastem trec la exorcizari, sau macar la citirea Moliftelor SF. IOAN GURA DE AUR sau ale SF. VASILE CEL MARE? am auzit ce minuni pot face aceste molifte...am tinut cartile in mana...o propozitie am citit...si nu mai vreau sa le citesc vreodata. cunosc preot ce le a citit si le citeste, dar ceea ce s ar cade sa faca nu face, pregatirea sufleteasca si spirituala nu o are pentru a le putea rosti, dar le rosteste. stiu alt preot care a lesinat si era sa moara din cauza citirii lor. un om odata posedat cu greu se lupta pentru a putea fi scapat de demoni ce il chinuiesc. acei preoti putini care fac cu adevarat exorcizarii stiu cu cat de greu se castiga un suflet din mana necuratului. dar eu intreb altceva: oare cati posedati credeti ca exista in lume, sau macar in jurul tau frate? oare persistenta intr-un anume pacat (ex. pacatul curviei) si continua savarsire a lui nu aduce cu sine oare si posesia diavoleasca...?
cel mai bun lucru pe care am putea sa il facem e sa nu lasam pe nimeni sa ajunga intr un prag atat de crunt al disperari cum este cel al exorcizari! ci mai degraba sa fim veghetori atat asupra noastra cat mai ales asupra celor de langa noi. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2006, 22:19:26
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

Sunt destui morti care traiesc printre noi, desi trupurile lor se misca si ii vedem , sunt morti cu sufletul. Acestia au cazut in patima banului si a avutiei care se strica, acestia sunt cei mai expusi acestui pericol de posedare. Multi dintre ei se sinucid.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.07.2006, 17:25:13
floaredecolt floaredecolt is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2006
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
Sunt destui morti care traiesc printre noi, desi trupurile lor se misca si ii vedem , sunt morti cu sufletul. Acestia au cazut in patima banului si a avutiei care se strica, acestia sunt cei mai expusi acestui pericol de posedare. Multi dintre ei se sinucid.
Eu cred ca posesia e permisa de Dumnezeu , in cazul unor persoane pentru a se transmite mesaje clare in privinta existentei raului dintre noi ?
Romano-catolicismul destul de rar practica cu succes exorcismul , prin preoti bine pregatiti [ care postesc, se roaga si nu sunt casatoriti, sunt casti ] ?
Stiu ca nu sunteti de acord cu catolicismul, dar daca ei reusesc sa scoata raul din unii oameni cum se face ca la ortodocsi nu prea iese de tot ? Am vazut la televizor cum un preot ortodox calugar agita cu rugaciunile lui " raul " din cei bolnavi dar nu-i vindeca, facandu-le mai mult rau? Cum e posibil asa ceva ? Nu e de gluma cu sufletele oamenilor, exorcismul e foarte greu si nu poate fi practicat asa in "masa" ! Lupta e grea si istovitoare si e necesar ca pentru un posedat sa fie prezente mai multe persoane cu har care sa se roage si sa participe la exorcizare fiind foarte atenti la "sanatatea victimei"; si nu invers o masa de posedati si un singur preot care se roaga si arunca apa sfintita spre ei! [ nu mi se pare o practica sanatoasa nici pentru preot si nici pentru victimele raului ]- sa-mi fie cu iertare pentru indrazneala -
Reply With Quote
  #8  
Vechi 13.08.2006, 14:43:27
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pt Andreea
Cum poate fi pacat "exorcismul" care este o ierurgie ???
Exorcismele sau Moliftele Sf.Vasile cel Mare sunt acelasi lucru ...si sunt rugaciuni care se citesc in general dupa Sf.Maslu(una din cele 7 Sf.Taine)cu scopul de indepartare a fortelor malefice din sau din preajma cuiva anume sau in general din jurul nostru.Acest tip de slujba este incadrata in randul ierurgiilor (pt cine nu stie si doreste informare sa citeasca in Liturgica ce sunt ierurgiile).
Cu alte cuvinte ,inainte sa postati si sa puneti intrebari aiurea mai cititi ,mai documentati-va...si apoi veniti cu idei mature pt a infiinta un top.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.08.2006, 22:45:13
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

poate ca nu are de unde sa se documenteze si de aceea intra pe forum sa afle pareri? cred ca putin calm cu cei nestiutori nu ar strica nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.08.2006, 22:58:19
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de spinu
poate ca nu are de unde sa se documenteze si de aceea intra pe forum sa afle pareri? cred ca putin calm cu cei nestiutori nu ar strica nu?
Ai perfecta dreptate...imi cer iertare...probabil ca atunci cand am scris la acest subiect nu eram intr-un moment bun...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
exorcismul se mai practica? indiranikos Exorcismul 19 27.10.2010 22:29:23
Exorcismul Tudor Exorcismul 49 09.10.2010 20:31:13
De ce e pacat? silverstar Generalitati 28 25.02.2010 18:30:42
pacat sau nu? pisi Generalitati 34 18.06.2008 23:11:07