Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.03.2011, 14:37:08
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate nu ai observat pana acum, pe forumuri e o situatie diferita fata de viata reala. In viata reala vezi cu cine vorbesti si nu te injuri cu el, dar pe forum e mai mare liberate din cauza ca nu vezi omul. Deci e ceva total diferit.
Da, am observat si ai mare dreptate.

Cred ca omu`strange frustari la serviciu fiindca seful e adventist si nu-i poate zice nimic..Si vine apoi pe forum si cand prinde un adventist ii da ce-i a lui si pentru sefu`...:-)))

Apoi chiar m-am gandit mai demult , cand imi venea sa ies la vanatoare de sectari( acum incerc sa iubesc omul cu tot cu pacate:-)).. ) ca eu avand o functie publica, eram in contact cu oameni pe care evident ca nu-i intrebam ce orientare religioasa au.Si numai Dumnezeu stie pe cati sectari i-am ajutat fara sa stiu ca sunt sectari si la cati oameni le-am zambit fara sa stiu ce hram poarta..fiind amabila si binevoitoare cu toata lumea..

Acum incerc sa iubesc omul, nu religia pe care o are..si in viata de zi cu zi si pe forum..:-)
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.03.2011, 16:40:41
georgeta florica's Avatar
georgeta florica georgeta florica is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Smile Doamne ,ma ingrozesc

De ce sa fie oare asa mare pacat daca ma opresc si intru intr.o biserica catolica ,eu fiind ortodoxa ?Probabil in romania gandeam si eu la fel ,n.as fi intrat pentru ca erau destule ortodoxe .Dar cand e mai aproape de mine una catolica, intru si nu cred ca e ceva rau ca ma asez pe o banca, in liniste si ma rog.
__________________
Averile comune pot fi furate, dar bogatiile adevarate nu. In sufletul fiecaruia se afla lucruri pretioase care nu pot fi luate.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.03.2011, 17:15:23
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeta florica Vezi mesajul
De ce sa fie oare asa mare pacat daca ma opresc si intru intr.o biserica catolica ,eu fiind ortodoxa ?Probabil in romania gandeam si eu la fel ,n.as fi intrat pentru ca erau destule ortodoxe .Dar cand e mai aproape de mine una catolica, intru si nu cred ca e ceva rau ca ma asez pe o banca, in liniste si ma rog.
Este oprit de canoane astfel de lucruri, deci e păcat. Pentru că e și o prostie, că se promovează mult ecumenistmul acesta, în lume. De parcă Dumnezeu ar fi la fel cu dumnezeul sectanților, până la Allah, și mai știu eu ce zei...


Citește Singur Ortodoxia de Arsenie Papacioc, Călăuză în credința ortodoxă de Cleopa. Aceștia îți vor spune și de ce, mai pe larg și mai bine decât cineva de pe forumuri.



Da, chiar dacă te miri, e păcat. Eu așa zic. Oricât la neîndemână e o biserică ortodoxă, aceea e bine de căutat, oricâte biserici catolice ar fi la îndemână. Mult mai mult va primi și va prețui Dumnezeu dacă te vei ruga în biserica ortodoxă decât în cea catolică, oricât ar semăna de bine. Iar dacă nu ai la îndemână biserică ortodoxă, liniștește-te și te roagă acasă. Nu pățești nimic dacă nu mergi la biserica ce este catolică.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 15.03.2011, 18:02:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de xanixade Vezi mesajul
Iar dacă nu ai la îndemână biserică ortodoxă, liniștește-te și te roagă acasă. Nu pățești nimic dacă nu mergi la biserica ce este catolică.
Nu cred ca suntem noi in masura sa spunem cuiva sa ramana acasa sa se roage. Daca trairea lui este mai aprinsa in biserica romano catolica decat acasa, oare nu vom da seama pentru astfel de sfaturi?

Nu s-a pus in discutie trecerea la catolici, ci doar intrarea intr-o biserica romano catolica pentru a se ruga, in lipsa bisericilor ortodoxe.

Nu cred ca daca omul se duce cu gandul sa se roage, chiar si intr-o astfel de biserica, Dumnezeu nu-l va asculta. Dar cred ca de va ramane acasa doar ca sa se indreptateasca pe sine ca este superior celorlalti, nu va ajunge placut lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.03.2011, 18:22:00
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca suntem noi in masura sa spunem cuiva sa ramana acasa sa se roage. Daca trairea lui este mai aprinsa in biserica romano catolica decat acasa, oare nu vom da seama pentru astfel de sfaturi?

Nu s-a pus in discutie trecerea la catolici, ci doar intrarea intr-o biserica romano catolica pentru a se ruga, in lipsa bisericilor ortodoxe.

Nu cred ca daca omul se duce cu gandul sa se roage, chiar si intr-o astfel de biserica, Dumnezeu nu-l va asculta. Dar cred ca de va ramane acasa doar ca sa se indreptateasca pe sine ca este superior celorlalti, nu va ajunge placut lui Dumnezeu.
mai Costel, tu gandesti din perpectiva lui Dumnezeu, pe care nu il intereseaza in ce cladire i se roaga credinciosii.
pe El nu il intereseaza cat de lunga ai barba sau cu ce haine te imbraci. pe El il intereseaza inima ta, fapta ta.
dar pentru oameni conteaza carei grupari ii apartii.
mai bine stai acasa decat sa te rogi intr-o biserica catolica?!
asta este o afirmatie ce tine de politica, nu de religie. asa ar trebui.
cine spune asta, o spune din frica sa iti placa prea mult acolo.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.03.2011, 19:40:10
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Nu cred ca suntem noi in masura sa spunem cuiva sa ramana acasa sa se roage. Daca trairea lui este mai aprinsa in biserica romano catolica decat acasa, oare nu vom da seama pentru astfel de sfaturi?

Nu s-a pus in discutie trecerea la catolici, ci doar intrarea intr-o biserica romano catolica pentru a se ruga, in lipsa bisericilor ortodoxe.

Nu cred ca daca omul se duce cu gandul sa se roage, chiar si intr-o astfel de biserica, Dumnezeu nu-l va asculta. Dar cred ca de va ramane acasa doar ca sa se indreptateasca pe sine ca este superior celorlalti, nu va ajunge placut lui Dumnezeu.
Nu e chiar așa. Pentru că există diferențe între trăiri. Iar cea mai binecuvântată pentru un ortodox este cea ortodoxă.
Eu cu mare drag aș da seama pentru astfel de sfat. Pentru că nu spun decât să cinstești biserica că este ortodoxă. Plus că spun asta și după sfinți părinți care spun asemenea.
Atunci când cineva va începe să creadă că are trăiri mai mari decât în ortodoxie, eu zic că este înșelat.
Și eu tot așa am pus problema de la început. Catolicii au tăiat din credința ortodoxă, susțin credința lor, care e plină de diferențe. Iar liturghia nu înseamnă decât reprezentarea credinței, mărturisirea ei, și pentru noi și pentru ei, la fel ca și bisericile lor, altfel ar fi o singură biserică.
Dacă noi de exemplu avem adevărul, atunci nu e bine să mergi la catolici, în bisericile lor, să asculți liturghia lor, ci păcat, că ei susțin altceva. Oricare ar fi situația.La fel și cu cei care sunt pe moarte.

Omul când începe să se roage, dacă e ortodox, e ascultat de Dumnezeu. Dar și rugăciunea nu e așa simplă că spui și gata. Ci e grea- apar tot felul de gânduri, care ne conturbă, iar rugăciunea noastră nu mai e așa de plăcută lui Dumnezeu. Ci se apropie de păcat. Iar dacă se duce acolo unde efectiv învățăturile despre Hristos, despre care noi credem că sunt drepte și desăvârșite, adică întregi, sunt tăiate și cizelate, șlefuite după alții, atunci facem păcat, rugăciunea noastră nu e plăcută deloc de Dumnezeu.

Mai ales dacă nu ai biserici ortodoxe, nu ai mijloacele și putința să mergi la o bisercă ortodoxă atunci ești îndreptățit să rămâi acasă și să te rogi lui Dumnezeu, și să te smerești că nu ai fost vrednic de intrarea în vreo biserică ortodoxă. Pentru că, dacă ești ortodox, tu cunoști pe Dumnezeu, pe când ceilalți nu știu decât după învățăturile lor, care nu sunt bune. După ortodoxie, tot cel ortodox e îndreptățit că crede lui Dumnezeu, dar asta în smerenie.
Deci nu se va mândri nimeni că e ortodox și e superior celorlalți că așa va greși lui Dumnezeu.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.03.2011, 20:16:05
allisa's Avatar
allisa allisa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Wink Îndrumare duhovniceasca

În momentul actual,chiar daca relatiile între biserici s-a mai îmbunatatit,nu înseamna, ca, catolicii s-au întors la Ortodoxie deci, exista o diferenta si nu putem avea cu ei împartasire. Eu stiam ca daca un crestin ortodox primeste o taina de la un preot catolic,acel credincios este esclus imediat din Biserica Ortodoxa si nu este pericol mai mare ptr un crestin ortodox ca acesta.Chiar a accepta numai ideea ca catolicismul,protestantismul si Ortodoxia sunt acelasi lucru,înseamna nerecunoasterea credintei stramosesti, a credintei ortodoxe. Trebuie sa fim atenti si la preotii greco-catolici care pot jura ca sunt cu adevarat ortodoxi; ei sunt cu adevarat preoti catolici îmbracati ca preotii ortodoxi. Nu are importanta daca slujesc ca noi,sau în limba noastra, ci Liturghia este importanta,sa fie ortodoxa si preotul care o slujeste sa apartina Bisericii Ortodoxe, nu a cuiva care o imita.Se-ntampla ca sunt prezenti la întruniri si preoti catolici, si preoti ortodoxi dar asta nu înseamna ca unirea s-a facut ci doar se studiaza, se confrunta ideile fiecaruia.
Eu zic sa va cautati o Biserica Ortodoxa. Daca ai s-o gasesti, vei simti ca esti acasa la tine. Daca este departe...mergeti macar de 2 ori pe luna.E GREU sa traiesti în o tara care nu este ortodoxa dar trebuie sa ne aducem aminte ca osteneala si jertfa noastra în a tine drumul cel adevarat are mare valoare în fata lui Dumnezeu. Exista f multi lupi rapitori,fiti atent!
Daca nu se poate si nu se poate....cautati cel putin o carte de rugaciuni Ceaslov, Psaltirea si Sfanta Scriptura sau carti ale Bisericii noastre ortodoxe si la ora cand stiti ca este Sfanta Liturghie rugati-va acasa în fata Sfintelor icoane daca aveti, e mai corect. Bineînteles ca pe orice altar sta Bunul nostru IIsus dar....sa ne mentinem dreapta credinta, credinta noastra ORTODOXA.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.03.2011, 20:46:45
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
mai Costel, tu gandesti din perpectiva lui Dumnezeu, pe care nu il intereseaza in ce cladire i se roaga credinciosii.
pe El nu il intereseaza cat de lunga ai barba sau cu ce haine te imbraci. pe El il intereseaza inima ta, fapta ta.
dar pentru oameni conteaza carei grupari ii apartii.
mai bine stai acasa decat sa te rogi intr-o biserica catolica?!
asta este o afirmatie ce tine de politica, nu de religie. asa ar trebui.
cine spune asta, o spune din frica sa iti placa prea mult acolo.
Pe Dumnezeu tocmai că îl interesează în ce clădire se roagă credincioșii. De aia sunt tot felul de mărturii, predanii, tradiții șamd., de aia Biblia e scrisă într-un anumit fel. Tot așa îl interesează și cărei grupări aparții. Oare la judecata Sa cea sfântă îi va judeca pe oameni la fel? Cei drepți vor fi la fel cu cei nedrepți? Cei necredincioși cu cei credincioși?
Da, dacă ești ortodox, e bine să îți vezi de ortodoxie, să nu îți nedreptățești dragostea către Dumnezeu, mărturisită în ortodoxie, care e o politică dumnezeiască.
Pe care am spus-o nu din frica de a plăcea mai mult într-o parte decât în alta, ci de neștirbire a credinței ortodoxe.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.03.2011, 21:16:02
xanixade's Avatar
xanixade xanixade is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.01.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru xanixade
Implicit

Citat:
În prealabil postat de allisa Vezi mesajul
Bineînteles ca pe orice altar sta Bunul nostru IIsus
Poate în bisericile ortodoxe.
La fel cum susținem că e un singur botez, noi, ortodocșii.
__________________
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul lui Dumnezeu, pentru Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.03.2011, 21:18:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Cei din strainatate care vor sa vada Trinitas Tv il pot gasi aici gratis: http://www.pbxtelecom.ro/
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pierdut intr-o lume mare .... Sniper Intamplari adevarate 12 24.08.2016 15:56:50
Religie catolica in scoala pentru un ortodox elcipo Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 16 26.09.2012 14:05:10
Un baiat ortodox si o fata catolica... leloup Generalitati 51 13.02.2012 17:24:15
Casatorie intre viitor preot ortodox si catolica? TNTman Nunta 34 25.02.2010 21:08:01