Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 09.03.2009, 12:08:23
MarinaAlca's Avatar
MarinaAlca MarinaAlca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2008
Locație: The Land from Down Under
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel ce iubeste ia chipul celui iubit. Asa ca mare atentie cui ne daruim inima. Ea a fost facuta sa primeasca, dar prin libera sa voie, omul poate aseza pe cine doreste aici: fie pe omul prin care se poate implini, fie pe cel prin care se poate pierde.
Foarte interesanta dar si dureros de adevarata aceasta alternativa





Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce pacat ca ne-am obisnuit atat de mult cu faptul ca oamenii se despart. Nu mai suntem cuprinsi de durere cand auzim asta. A devenit ceva firesc. Si oamenii au ajuns sa nu se mai casatoresca.
Cu aceasta situatie m-am confruntat adeseori, mai ales in ultimii ani... observ in jurul meu atata nepasare, oamenii vorbesc despre divort de parca ar citi din lista de legume ce trebuiesc cumparate de la aprozarul din coltz... detasare fatza de subiect desi sunt implicati direct.... nu iti vine a crede cum ei, cei care nu cu mult timp in urma se bateau cu pumnii in pieptul semet ptr iubirea ce zvacneste acolo, care ar fi mutat si stanca Raraului, ar fi infruntat si cei mai aprigi dusmani ptr iubita(iubit).. tot ei,in esenta aceiasi indivizi dar totusi atat de diferiti de asta data, se prezinta in fatza avocatului cu un cinism teribil,demn de scoala lui Socrate.
Si nu stiu cum se face, dar e din ce in ce mai la "moda" expresia: NIMENI NU E DE NEINLOCUIT! chiar si in materie de iubire!!!!!!! trist! f trist fratilor! traim niste vremuri!!!!!
Reply With Quote
  #122  
Vechi 09.03.2009, 12:50:30
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Foarte interesanta dar si dureros de adevarata aceasta alternativa







Cu aceasta situatie m-am confruntat adeseori, mai ales in ultimii ani... observ in jurul meu atata nepasare, oamenii vorbesc despre divort de parca ar citi din lista de legume ce trebuiesc cumparate de la aprozarul din coltz... detasare fatza de subiect desi sunt implicati direct.... nu iti vine a crede cum ei, cei care nu cu mult timp in urma se bateau cu pumnii in pieptul semet ptr iubirea ce zvacneste acolo, care ar fi mutat si stanca Raraului, ar fi infruntat si cei mai aprigi dusmani ptr iubita(iubit).. tot ei,in esenta aceiasi indivizi dar totusi atat de diferiti de asta data, se prezinta in fatza avocatului cu un cinism teribil,demn de scoala lui Socrate.
Si nu stiu cum se face, dar e din ce in ce mai la "moda" expresia: NIMENI NU E DE NEINLOCUIT! chiar si in materie de iubire!!!!!!! trist! f trist fratilor! traim niste vremuri!!!!!
Vremuri trecătoare Marina, precum și noi și toate cele din prejurul nostru !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #123  
Vechi 09.03.2009, 16:57:31
alx alx is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Mesaje: 221
Implicit

"Vesnic este Tatal Ceresc, si vesnica este iubirea Sa catre oameni. Tot ce trebuie sa facem noi pentru fericirea eterna din Rai, este sa ii dam iubirea noastra de muritori, si timpul nostru in slujba Sa. Acesta este negotul: viata noastra efemera, pentru vesnica fericire. Nu exista castig mai mare, decat acesta."
Reply With Quote
  #124  
Vechi 09.03.2009, 17:27:41
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit credinta,nadejdea si dragostea

“... credinta-eu o compar cu raza soarelui,nadejdea cu lumina soarelui iar dragostea cu discul soarelui.Toate acestea insa nu constituie la un loc decat o singura stralucire si o singura lumina.

Credinta poate sa faca si sa zideasca toate.
Speranta este mereu inconjurata de mila lui Dumnezeu,al carui sprijin avandu-L nu va putea fi niciodata rusinata.
Dragostea nu cade si nici nu se opreste in alergarea sa...

Sporirea temerii este inceputul dragostei.
Cand teama se infige in strafundurile sufletului,atunci ea are putinta de a curma si de a topi orice intinaciune.
Pe altii ii lumineaza si-i umple de bucurie,pana la a zice cu psalmistul:”Inima mea a nadajduit in Dumnezeu;El m-a ajutat si mi-a inflorit trupul”(Ps.17,10).
Bucurandu-se inima,infloreste si fata.Cand apoi omul se va amesteca oarecum cu dragostea lui Dumnezeu,atunci stralucirea se va arata si in afara de trup,ca intr-o oglinda oarecare,precum i s-a intamplat lui Moise cand a fost invrednicit sa-L vada pe Dumnezeu.

Taria dragostei este nadejdea,caci printr-insa asteptam rasplata dragostei.
Nadejdea este o bogatie a bogatiei celei nevazute.Nadejdea este o comoara sigura pe care si-o castiga sufletul in viata de aici,mai-nainte de a dobandi comoara nepieritoare din ceruri.Aceasta este odihnitoare a ostenelilor,usa a dragostei,nimicitoare a deznadejdii,icoana a bunurilor care nu sunt de fata.
Lipsa nadejdii se face nimicitoare a dragostei.Ea ne intareste in ostenelile noastre,ea ne sterge trudele,ea ne dobandeste mila lui Dumnezeu.

Mania risipeste nadejdea.

Dragostea este un adanc al iluminarii.
Dragostea este izvorul focului care,pe cat va tasni,tot pe atat va arde pe cel insetat.
Dragostea este o stare a ingerilor.
Dragostea este o sporire a veacurilor..."

(Sf.Ioan Scararul)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 09.03.2009, 17:52:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Vorbim despre iubire in cazul relatiei interpersonale- cand unul daruieste si celalat primeste. Darul nu este asemenea unui obiect care este stimat la o anumita valoare. Darul este expresia iubirii, iar valoarea sa este inestimabila.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 09.03.2009, 19:00:44
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de floarealbastra Vezi mesajul
Eu nu simt dorinta carnala sau daca uneori, nu in asta sta esenta a ceea ce eu simt.

Si e adevarat ce se zice: "ai grija ce iti doresti ca exista sanse mari sa si ai."

Asa tin minte ca in urma cu cativa ani ma rugam la Dumnezeu sa-mi dea o dragoste mare pentru ca simteam ca existenta mea se banalizeaza. Nu stiu daca am fost foarte serioasa cand am cerut asta dar acum exista si eu ma chinui. Si vreau sa scap de chinul asta, ca uneori ma vad neputincioasa si inrobita. Iar eu nu sunt asa si nu vreau sa fiu asa. E un sentiment strain de mine si ma face slaba si vulnerabila si ce-i mai groaznic e ca as putea oricand sa devin o plastilina. Si detest asta! Asta nu sunt eu si nu vreau sa fiu asa, la cheremul modelatorului. Eu m-am modelat pe mine insami, nimeni altcineva. Eu am fost si sunt un autodidact. Eu invat din greselile altora si din cele proprii si scopul meu in viata este evolutia spirituala si eliberarea de lantul destinului, de misiunea ce atarna pe umeri, daca vreti crestineste: de a obtine mantuirea si a face Voia Domnului. Eu imi doresc sa ating perfectiunea in tot si in toate desi stiu ca uneori dau cu batul in balta de neimaginat!

Dar ma ridic, ma autocritic si incerc sa devin mai buna. Eu asa am fost mereu si asa am ajuns sa fiu cea mai buna dintre cei mai buni pana la un moment dat cand ceva s-a intamplat: un scurtcircuit al sufletului meu si apoi am auzit-o chiar si pe mama zicand:"eu nu te mai recunosc! asta nu esti tu!" esti ca o curca plouata si mama mea nu se lasa impresionata de lacrimile mele niciodata, ce e ala care plange, e un luptator, e un smiorcalau, un las.

Si colac peste pupaza ma mai munceste zi si noapte, fara incetare si acest simtamant iar eu sunt foarte simtita, sa stiti asta!

Oare exista medicament impotriva la asa ceva?

Eu cand scriu randurile astea, nu glumesc, din contra. Sa stii ca sufar enorm din cauza asta. Si ca sa uit, vreau sa fiu cat mai ocupata desi stiu ca ma mint pe mine insami asa cum am facut-o si in legatura cu un alt aspect al vietii mele si stiu ca pana la urma totul rabufneste la suprafata.

Intelegi ce vreau sa spun?

Nadajduiesc ca da!


“Daca privim moralitatea ca pe o simpla conformare a omului fata de un cod de lege autoritativ sau conventional, atunci etica devine alibiul omului pentru problema lui existentiala”. Acea problema existentiala care ne atinge pe toti, priveste in ultima instanta mantuirea noastra vesnica mai degraba decat conformitatea cu un cod exterior care sa ne conduca actiunile. Scopul ultim al moralitatii crestine nu este supunerea, si nici macar “desavarsirea”, definita ca imitare fidela a atributelor divine ale bunatatii si iubirii. Adevaratul ei scop este viata: vesnica, binecuvantata si fericita in sanul Treimii."
(John Breck - “Darul sacru al vietii”)



http://74.125.77.132/search?q=cache:...lnk&cd=6&gl=ro
Reply With Quote
  #127  
Vechi 09.03.2009, 20:36:22
floarealbastra floarealbastra is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.03.2009
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MarinaAlca Vezi mesajul
Foarte interesanta dar si dureros de adevarata aceasta alternativa







Cu aceasta situatie m-am confruntat adeseori, mai ales in ultimii ani... observ in jurul meu atata nepasare, oamenii vorbesc despre divort de parca ar citi din lista de legume ce trebuiesc cumparate de la aprozarul din coltz... detasare fatza de subiect desi sunt implicati direct.... nu iti vine a crede cum ei, cei care nu cu mult timp in urma se bateau cu pumnii in pieptul semet ptr iubirea ce zvacneste acolo, care ar fi mutat si stanca Raraului, ar fi infruntat si cei mai aprigi dusmani ptr iubita(iubit).. tot ei,in esenta aceiasi indivizi dar totusi atat de diferiti de asta data, se prezinta in fatza avocatului cu un cinism teribil,demn de scoala lui Socrate.
Si nu stiu cum se face, dar e din ce in ce mai la "moda" expresia: NIMENI NU E DE NEINLOCUIT! chiar si in materie de iubire!!!!!!! trist! f trist fratilor! traim niste vremuri!!!!!
Bine v-am gasit, azi floricicaalbastra e tare, tare .... obosita!

Dar nu ma rabd sa nu zic: exista fiinte de neinlocuit si nu sunt de acord cu "nimeni nu e de neinlocuit!"

Desi ... daca stam bine sa ne gandim, "pentru Dumnezeu, nici o pierdere nu e de neinlocuit."
Reply With Quote
  #128  
Vechi 09.03.2009, 21:02:22
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Floarealbastra, floarealbastra, totusi este trist in lume...Stii, uneori ,,la inima ieste-un leac:cetera si omu drag''. Dar poate e mai bine sa iti traiesti framantarile si dorul fara sa cauti sa le alini in vreun fel, sa te apropii cu recunostinta asupra lor, socotindu-le un dat firesc al vietii...asa, iti va fi totul mai usor. Mai ales ca ne asteapta o primavara frumoasa totusi, in ciuda ploilor care ne mai zadarnicesc seninul fetei...Iti doresc sa te bucuri de ce traiesti. Spunea Haddaway: ,,What is love?"
Reply With Quote
  #129  
Vechi 09.03.2009, 21:17:07
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catad2008 Vezi mesajul
Spunea Haddaway: ,,What is love?"
...intrebarea este pusa GRESIT, trebuia pusa CINE este IUBIREA?
Iubirea ESTE, NU are definitii!!!
Reply With Quote
  #130  
Vechi 09.03.2009, 21:27:24
catad2008 catad2008 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2009
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Smile

Vroiam ca discutia sa capete un fagas relaxat, nu sa devina o poliloghie teologica; hai sa dialogam ca intre prieteni, nu ca intre dascali si elevi, se poate? Floarealbastra are o problema de care ne-am lovit toti, in vreun fel sau altul. Cum putem sa o inseninam daca incepem sa despicam firul in patru despre iubire care e aia, ba nu e, iubirea nu e ceva, ci e cineva, si altele...Hai sa nu mai fim asa de incrancenati in a vrea sa avem neaparat dreptate, ce ziceti?Multa sanatate, dnul Geo.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Iubirea de aproape-Iubirea de vrajmasi OvidiuO Pocainta 76 19.04.2013 20:51:24
Iubirea iosif Generalitati 127 30.03.2013 10:30:24
Iubirea caiusltd Rugaciuni 1 27.08.2010 16:01:07
Taina yulyus Rugaciuni 0 28.01.2010 22:45:07
Iubirea silverstar Generalitati 10 17.01.2007 12:37:35