Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 10.12.2009, 07:55:56
calinbadea calinbadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2009
Mesaje: 5
Implicit AJUTOR ! Am numai 7 ani si am leucemie

Buna Ziua,

Ma numesc Sorina Dan, sunt profesor de limba engleza la Colegiul National de Informatica ” Traian Lalescu”, Hunedoara si am o mare rugaminte la dumneavoastra. Acum 2 saptamani am fost instiintati in consiliul profesoral ca avem o fetita de 7 ani in scoala, in clasa I, diagnosticata cu leucemie. Fetita se numeste Ioana Stanciu. Vestea a cazut ca un traznet asupra familiei, o familie cu venituri mai putin decat modeste. Acum se afla in tratament la o clinica in Cluj. Am fost foarte impresionata de drama acestei familii si foarte rapid am incercat sa vad eu personal, ajutata de cativa elevi, ce putem face pentru a o salva. Este nevoie de o suma foarte mare de bani – 18.000 euro, minim, pentru un transplant de celule stem. Am inceput rapid sa organizam un spectacol de caritate, desi stiam ca nu putem strange toata suma doar din acest spectacol. Spectacolul a avut loc in data de 3 decembrie la Sala Siderurgistul, Hunedoara. Am cerut ajutor de la toate scolile din Hunedoara si de la toate gradinitele. In seara spectacolului era adunata suma de 102 milioane lei vechi. foarte putin pentru fetita, dar era tot ce am putut face pana in acel moment. Avem nevoie de orice ajutor posibil pentru a strange suma necesara salvarii acestui copil. Va rog din suflet sa ne ajutati cum puteti pentru ca fara ajutor din cat mai multe directii nu reusim sa strangem banii necesari.

Va las si numarul meu de telefon (0726334400) in caz ca ne puteti ajuta. Va dau si numarul de telefon al invatatoarei fetitei, Geta Aldea (0726279432). Ea stie mult mai multe date despre fetita si despre evolutia bolii.

S-au deschis si doua conturi in care intra bani pentru fetita:

BCR – Cont in lei: RO40RNCB0162019894210004;

Cont in euro: RO13RNCB0162019894210005.

Inchei prin a va implora sa faceti ceva pentru a o ajuta pe aceasta fetita, Va multumesc ,

Prof. Sorina Dan


Am preluat acest articol de pe blogul lui Laurentiu Dumitru:
http://laurentiudumitru.ro/blog/2009...a-de-leucemie/
Sper sa nu se supere doamna Sorina Dan ca nu i-am cerut permisiunea de a posta articolul dumneai.
Attached Images
File Type: jpg Ioana.jpg (19,2 KB, 27 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2009, 08:38:39
ioanaz's Avatar
ioanaz ioanaz is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.06.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 78
Implicit

Conturi deschise pe numele cui? Pentru a putea face un ordin de plata trebuie sa stim numele posesorului de cont: este fetita, mama sau tata?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2009, 09:05:16
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb din ce am gasit pe internet prin legaturile oferite de dl. Badea

11:00:16 pm, Categorii: [COLOR=#0000ff]Crestinism[/COLOR]
Ma iertati, dar postez informatiile, dupa cum le primesc si eu, si traim cu speranta in Domnul, ca se vor gasi cat mai multi Oameni milostivi, ca sa puna macar o picatura fiecare, ca sa se adune suma de bani pentru Ioana, care face tratamentul in tara, si este mult mai mica, decat daca l-ar face in strainatate.

Codul IBAN:
in lei: RO40RNCB0162019894210004
in euro: RO13RNCB0162019894210005

BCR( Banca Comerciala Romana)
Hunedoara, Romania, B-dul George Enescu nr.22
cod SWIFT: RNCBROBU

Titularul conturilor: Stanciu Tatiana Maria( mama fetitei)
Postat de colaboratoarea orthoblog Ludmila Doina
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2009, 10:27:27
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute sa salvati aceasta fetita din acest necaj si putere multa sa va dea sa puteti trece de aceasta boala aveti credinta mare in Dumnezeu si rugativa mult caci Dumnezeu le randuieste pe toate dupa voia Lui Doamne ajuta si multa sanatate .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2009, 13:50:33
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Arrow Curaj!!! Sfintii ne ajuta GRABNIC!!!

Frati Crestini
Pana se strang atatia Bani pt operatie, hadeti sa alergam cu rugaciune la Preamilostivul Dumnezeu prin mijlocirea Maicii Domnului si a Sfintilor!
Sf.Nectarie este unul dintre sfintii „ascultatori” si GRABNIC ajutator! Nu trebuie sa facem altceva decat sa facem TOTI cate un acatist la Sf.Nectarie sau la un alt Sfant drag noua sau la Maica Domnului! Sf.Nectarie sau Sf.Nicolae!
Unde e unul nu-i putere! Unde-s doi puterea creste! Unde e unul sau doi adunati in numele Meu acolo voi fi si Eu!
Hadeti cu Rugaciunea sa facem ceva pt micuta bolnavioara!
Si ar fi bine ca Parintii Fetitei sa cheme macar un preot sa ii faca acasa Sf.Maslu si sa o Impartaseasca!

Dumnezeu sa o binecuvinteze si sa o insanatoseasca!!!
__________________
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2009, 14:12:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

poi sa se roage la Hristos shi Maica Domnului shi o va ajuta pe Ioana Stanciu shi va transforma cancerul shi leucemia in incununare jertfelnica shi va ajunge in Rai daca ii este sortit sa moara, deci va moshteni viatza veshnica... iar daca ii este dat sa traiasca atunci exista ceva tratamente cu inlocuirea sangelui sau au descoperit americanii ceva procedeu sau medicamente prin care anihileaza celulele canceroase deoarece fara alea sistemul imunitar le recunoashte ca sanatoase shi le lasa sa se inmultzeasca pana mori... deci trebuie reactivat cumva copierea fidela structurala a celulelor ce incearca sa se replice pentru inlocuirea unui organ bolnav... deci e o problema de replicare, organismul se replica mereu dar un virus sau o perturbatzie sau o vointza rea face ca replica sa fie greshita shi se intra in avalanshe, se replica greshit la infinit pana se intoxica sangele sau se umple de tumori organismul...

deci prima shansa o are prin rugaciuni la Dumnezeu... fie ca vrea sa ajunga in Ceruri fie ca mai vrea sa traiasca pe pamant...
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2009, 15:08:57
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Frati Crestini
Pana se strang atatia Bani pt operatie, hadeti sa alergam cu rugaciune la Preamilostivul Dumnezeu prin mijlocirea Maicii Domnului si a Sfintilor!
Sf.Nectarie este unul dintre sfintii „ascultatori” si GRABNIC ajutator! Nu trebuie sa facem altceva decat sa facem TOTI cate un acatist la Sf.Nectarie sau la un alt Sfant drag noua sau la Maica Domnului! Sf.Nectarie sau Sf.Nicolae!
Unde e unul nu-i putere! Unde-s doi puterea creste! Unde e unul sau doi adunati in numele Meu acolo voi fi si Eu!
Hadeti cu Rugaciunea sa facem ceva pt micuta bolnavioara!
Si ar fi bine ca Parintii Fetitei sa cheme macar un preot sa ii faca acasa Sf.Maslu si sa o Impartaseasca!

Dumnezeu sa o binecuvinteze si sa o insanatoseasca!!!
Sa fii binecuvantat, om al lui Dumnezeu! Toate mesajele tale dau putere!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2009, 16:26:44
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Daca colegii sau prietenii dumneavoastra care vor sa vireze bani in cont nu au incredere in acest mesaj, faceti ca mine, sunati la numarul de fix din pagina spitalului, cum am facut si eu iar asistenta de la etajul 5 va va confirma prezenta fetitei in spital.Colegii mei l-au luat ca pe un mesaj oarecare de pe un site si nu au fost increzatori sa vireze bani in cont asa ca am obtinut certitudinea.
http://www.spitcocluj.ro/galerie_foto.php
Copilul meu a fost in acest spital de multe ori si am observat ca la etajul 5 sunt copii bolnavi de aceste boli. Asa ca am banuit care e spitalul din Cluj si am cautat pe net.
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."

Last edited by metanoia2; 10.12.2009 at 16:28:53.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.12.2009, 06:11:27
calinbadea calinbadea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.06.2009
Mesaje: 5
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Daca colegii sau prietenii dumneavoastra care vor sa vireze bani in cont nu au incredere in acest mesaj, faceti ca mine, sunati la numarul de fix din pagina spitalului, cum am facut si eu iar asistenta de la etajul 5 va va confirma prezenta fetitei in spital.Colegii mei l-au luat ca pe un mesaj oarecare de pe un site si nu au fost increzatori sa vireze bani in cont asa ca am obtinut certitudinea.
http://www.spitcocluj.ro/galerie_foto.php
Copilul meu a fost in acest spital de multe ori si am observat ca la etajul 5 sunt copii bolnavi de aceste boli. Asa ca am banuit care e spitalul din Cluj si am cautat pe net.
Am vorbit la telefon cu Dna Sorina Dan, autoarea articolului, cu Dna Geta Aldea, invatatoarea Ioanei si cu Dna secretara de la "Traian Lalescu", imi pare rau dar nu ii stiu numele. Toate trei persoanele de mai sus au confirmat cazul Ioanei. Este un caz real, nu este nici o inselaciune. Daca doriti sa donati ceva banuti sunt convins ca o puteti face cu toata increderea.
Inca ceva: pentru cei care doresc sa trimita o suma nu prea mare de bani din Canada sau USA este mult mai ieftin daca folositi MoneyGram (https://www.moneygram.com) in loc de a vira banii prin banca intr-unul din conturile de mai sus. Nu aveti nevoie decat de numele mamei: Stanciu Tatiana Maria, mobil: 0763634201. Dupa efectuarea transferului de bani o puteti suna sa-i dati numarul tranzactiei de care o sa aibe nevoie pentru a ridica banii in Romania.
Dumnezeu si Maicuta Domnului sa o ocroteasca si sa o pazeasca pe Ioana.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.12.2009, 12:05:05
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

http://www.replicahd.ro/replica_db/i...&c=1&tb=1&pb=1
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Să ajutăm un copilaș bolnav de leucemie! laurastifter Umanitare 5 11.11.2011 23:09:17
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Copil de 11 luni bolnav de leucemie glykys Umanitare 0 26.03.2011 19:08:13
leucemie rusudanut2005 Umanitare 0 14.06.2009 13:05:54