Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 30.01.2010, 14:29:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@NihilSineDeo - eu as spune ca si in acest caz este greu si este durere.
Si la recrutarea pentru armata exista acest criteriu, din cate stiu eu - nu au voie sa ia in armata fii unici la parinti, considerati capul si intretinatorul familiei.
In general, asa din cate am auzit eu, monahii provin din familii mai numeroase si cu greutati materiale. Copii de oraseni mai bogati si singuri la parinti nu prea se duc la manastire... Au alte ispite mai mari.

In general, ceea ce am uitat sa spun mai sus, eu cred asa: credinta adevarata (cea mai mare) este aceea de a fi bun crestin acolo unde te afli, pe drumul pe care te indreapta Dumnezeu, fie acela familie, profesie, sau manastire.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 30.01.2010, 15:25:35
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bodo1222 Vezi mesajul
Cata dragoste de Dumnezeu ai in inima draga iustin10....esti printre singurii care au dat un raspuns simplu....felicitari...iara Lareine,deasemenea a inteles measjul...Costel... e cu semnul intrebarii la sfarsitul subiectului acestui thread...deci nu a venit nimeni si nici nu o sa vina sa zica ca si-a lasat familia pantru manastire...si nu mi se pare o mandrie...ci putini cred ca ar face lucrul acestsa...putini au asemenea dragoste pentru Dumnezeu...Calyo are dreptate...nu exista cerinte la intrarea in manastire...sophia,esti dezinformata:
1.nu se merge pe 2 cai,alegi ori continui ca satorit,ori manastirea...e o singura cale
2.''am fost casatorit si am trait lumeste si brusc am duhul monahiei in mine.''...cine a zis ca brusc?citeste intrebarea inca o data
3.''Nici o femeie nu ar putea accepta asa ceva (fara suferinta). Sa ramana singura si abandonata.''-sunt perfect de acord cu tine..dar nu a spus nimeni ca sa lase familia la un colt de strada si sa plece la manastire...ar insemna sa nu ai suflet...si oricum intram in contradictie cu '''cine nu lasa pe mama/....''
4.''Nici casnicia alba (deci fara sex) nu este ceva normal si chiar am citit ca este interzis asa ceva (s-o faci in mod voit''...probabil ai citit vreun document de pe vremea comunistilor(ateilor)....binecuvantata este casatoria alba...si cred ca tre sa ai multa credinta sa poti face asta...

Doamne ajuta la toti!
Dar totusi asa cum am spus si eu...si se vede si din formularea intrebarii, cumva ca ceea ce tot incerci tu sa afirmi este pur si simplu mandrie si incerci sa subliniezi faptul ca cei casatoriti nu au/simt asa o dragoste...cel putin in masura pe care o ai tu!!!

Tu de unde stii ce au in suflet oamenii totusi, si cum poti crede macar ca ceea ce ai decis tu e ceva recomandabil???

Poti sa explici ce vrei sa spui prin " Putini ar face aceasta...putini au aceasta dragoste pentru Dumnezeu"!!!???????????????


P.S. Incearca sa constientizezi ca deciziile tale si ale familiei tale sunt ale voastre si atat, iar comparatiile si supozitiile nu prea isi au locul.

Calea spre mantuire o afla fiecare in locul in care este, si nu trebuie sa schimbi banda neaparat...unii au ales de la inceput si bine, si poate cu aceeasi dragoste pe care tu ai aflat-o doar intr-un anumit punct al vietii tale!!!!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 30.01.2010, 16:18:56
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Question

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@NihilSineDeo - eu as spune ca si in acest caz este greu si este durere.
...
In general, asa din cate am auzit eu, monahii provin din familii mai numeroase si cu greutati materiale.

asa sa fie ??
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #64  
Vechi 30.01.2010, 16:57:36
bodo1222's Avatar
bodo1222 bodo1222 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2010
Locație: Husi
Religia: Ortodox
Mesaje: 80
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Dar totusi asa cum am spus si eu...si se vede si din formularea intrebarii, cumva ca ceea ce tot incerci tu sa afirmi este pur si simplu mandrie si incerci sa subliniezi faptul ca cei casatoriti nu au/simt asa o dragoste...cel putin in masura pe care o ai tu!!!

Tu de unde stii ce au in suflet oamenii totusi, si cum poti crede macar ca ceea ce ai decis tu e ceva recomandabil???

Poti sa explici ce vrei sa spui prin " Putini ar face aceasta...putini au aceasta dragoste pentru Dumnezeu"!!!???????????????


P.S. Incearca sa constientizezi ca deciziile tale si ale familiei tale sunt ale voastre si atat, iar comparatiile si supozitiile nu prea isi au locul.

Calea spre mantuire o afla fiecare in locul in care este, si nu trebuie sa schimbi banda neaparat...unii au ales de la inceput si bine, si poate cu aceeasi dragoste pe care tu ai aflat-o doar intr-un anumit punct al vietii tale!!!!
Nu esti lamurit(a) ..nu e vb de mine..eu nu cred ca am atat dragoste de Dumnezeu incat sa-mi pot lasa familia...nu inca...de fapt...eu am doar frica de Dumnezeu deocamdata...daca as avea dragoste poate as avea curajul sa fac asta...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 30.01.2010, 17:53:42
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Smile

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
in cazul celor singuri la parinti, care vor sa se calugareasca, credeti ca ar trebui sa reprezinte un impediment durerea parintilor de a-si "pierde" unicul copil ??
Nu, nu e un impediment - aceasta se vede din vietile sfintilor.Cititi la Sf Xenia (24 ianuarie), Sf Alexie, Sf Ioan Colibasul, etc..As adauga si SF Parascheva dar ea mai avea un frate.. Oricum plata acestor parinti e mult mai mare ca acelora care au mai multi copii, caci ei ii aduc lui Dumnezeu jertfa ca Avraam singurul lui fiu - Isaac....Fericit este pintecele care a nascut un monah care se mintuieste!
Legat de ce spune Sofia ca monahii provin din medii sarace - nimic mai neadevarat!! SUnt multi monahi fosti directori de firme, medici, ingineri, etc - unii chiar f titrati si din familii instarite - un exemplu sunt chiar cei trei Sfinti Ierarhi de azi - Vasile, Grigorie si Ioan - care proveneau din familii f bogate si erau f invatati

Uitati insa un lucru - monahismul nu e numai alta cale, este prin excelenta o cale de pocainta..de aceea oricine poate deveni monah, chiar si cel mai mare tilhar, cum a fost Sf Moise Arapul. Calugarul care nu se duce la manastire pentru pocainta, sa-si plinga pacatele, acela nu se mintuieste...de aceea la incputul monahismului, cel ce vroia sa se faca monah, se ducea cu hainele pregatite la un parinte imbunatatit din pustie care-l imbraca si-l trimetea apoi sa se nevoiasca..
Reply With Quote
  #66  
Vechi 30.01.2010, 18:12:41
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
Nu, nu e un impediment .. Oricum plata acestor parinti e mult mai mare ca acelora care au mai multi copii, caci ei ii aduc lui Dumnezeu jertfa ca Avraam singurul lui fiu - Isaac....Fericit este pintecele care a nascut un monah care se mintuieste!
aici apare problema care consta in felul in care parintii, ramasi fara unicul copil, privesc intrarea acestuia in monahism. cei lipsiti de credinta puternica vor privi acest act ca pe o parasire si chiar pot acuza Divinitatea de "tragicul" eveniment - ' de ce Doamne mi l-ai luat ? pentru el traiesc '
.. e un pic riscant, desi rugaciunea, stim bine..face minuni!
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #67  
Vechi 30.01.2010, 18:18:41
vali99 vali99 is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 8NihilSineDeo9 Vezi mesajul
aici apare problema care consta in felul in care parintii, ramasi fara unicul copil, privesc intrarea acestuia in monahism. cei lipsiti de credinta puternica vor privi acest act ca pe o parasire si chiar pot acuza Divinitatea de "tragicul" eveniment - ' de ce Doamne mi l-ai luat ? pentru el traiesc '
.. e un pic riscant, desi rugaciunea, stim bine..face minuni!
Da, asta e prima lor reactie dar majoritatea in timp se mai schimba, majoritatea se apropie si ei de biserica si minastire. Am intilnit parinti de monahi care ziceau "acum fiul meu posteste, si eu sa maninc de dulce? el se scoala noaptea sa se roage si eu sa dorm?" - frumos zicea p iustin "durerea mamei si nevointa monahului se impletesc si formeaza impreuna o coloana a infinitului care urca pina la cer"
Reply With Quote
  #68  
Vechi 30.01.2010, 18:27:22
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Smile

Citat:
În prealabil postat de vali99 Vezi mesajul
frumos zicea p iustin "durerea mamei si nevointa monahului se impletesc si formeaza impreuna o coloana a infinitului care urca pina la cer"
frumos, frumos .. multumesc Vali
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote
  #69  
Vechi 30.01.2010, 19:00:59
lareine's Avatar
lareine lareine is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.12.2009
Locație: Altundeva
Religia: Ortodox
Mesaje: 220
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru lareine
Implicit

pe de alta parte, un calugar curat, iubit de Dumnezeu, isi poate mantui, pentru dragostea aceasta, neamul intreg.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 12.02.2010, 10:44:29
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

cunosc un caz recent in care dintr o familie credincioasa cu 3 copii,sotul foarte credincios de 2 anii nu mai stie nimic de el,i a zis ca pleaca la manastire si dus a fost,desi copii sunt mici si ea nu are servici el era singurul cu servici.....,e destul de greu sa te descurci singura cu 3 copii si nu stii nimic de sotul tau...se zvoneste ca ar fii in sf munte,dar am si eu o intrebare in sf munte te primeste daca ai nevasta si copii mici???daca cineva dintre voi are vreo cunostinta in sf munte si ar putea ajuta confirmandui ca e acolo,pt ca sunt doar niste zvonuri dar in realitate nu stie nimic de el dar nimic atat ca e dus la manastire.....!daca sunt printre voi care merg la sf munte sa mi scrie pe privat asta daca doreste sa ajute cu o vorba,caci isi doreste macar sa stie ca e in locul respectiv si ca e bine......
eu cred ca daca ai apucat sa te insori iti cresti copii cat de cat si dupaia pleci ,mi se pare destul de greu sa lasi in carca femei toata responsabilitatea si sa pleci,normal ca Dumnezeu o ajuta prin credinta ei dar sa nu uitam ca suntem oamenii si uni au pisicul mai tare trec peste orice si alti mai slab si trebuie sa fii tare in credinta pt a trece peste un impas ,dar acesta credinta uneori iti este pusa la incercare.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calugarie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Viața copilului pusă pe cântar: site-ul care lasă cititorii să voteze pentru o viață colaps Generalitati 24 23.11.2010 22:27:05
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 38 15.11.2010 09:57:27
Rugaciunea sotului pentru sotia sa Intrebari utilizatori 0 07.07.2010 16:07:09
Ajutor pentru a ma lasa de fumat bluekobra28 Generalitati 33 16.06.2010 13:33:02
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07