Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.12.2010, 01:20:16
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit Daruieste o ora!

M-am gandit la urmatoarea treaba: sa fac un site despre centrele de plasament / orfelinate.
Ideia e asa: uneori as mai avea o ora, doua de daruit, o ciocolata, o jucarie. Dar nu stiu exact unde as putea merge. Uneori mai merg undeva dar este la 100km departare de casa, pentru ca acolo cunosc eu. As vrea sa merg undeva si mai aproape cand mai am ceva timp liber, dar nu prea cunosc.

Care ar fi scopul unui asemenea site:
- cineva care are o ora de oferit, poate gasi acolo care sunt copii care au nevoie de timp si atentie din partea noastra, poate gasi care sunt locatiile centrelor de plasament / orfelinate din apropierea zonei unde locuieste
- poate posta acolo impresii / detalii descrieri, poze.
- poate posta noi locatii cu descrieri, poze, etc.
- poate chiar si copiii sau parintii adoptivi pot intra si oferii informatii despre ei, ce au nevoie, etc.

De ce am postat aici?!
Poate nu e bine sa stie lumea. Poate e bine sa gasesti tu un loc sa te duci si sa nu spui la nimeni, sa faci un bine si sa nu stie stanga ce face dreapta.

Dar iata de ce:
- ma gandesc ca poate mai sunt si altii ca mine, care daca ar stii ca exista un loc in apropierea lor cu copii care au nevoie de atentie ar putea darui cate o ora. Poate in loc sa se plimbe singuri prin parc, pot scoate si 1-2 copii cu ei.
- poate e o ideie total aiurea, si centrele de plasament nu vor sa colaboreze / intalneasca / interactioneze cu alti straini
- sa vad daca exista oameni care ar fi dispusi ca publice astfel de informatii pe un astfel de site
- sa vad daca exista oameni doritori sa foloseasca astfel de informatii pentru a darui o ora din timpul lor sau altceva.
- poate exista persoane care pot contribui cu idei (ce ar trebui sa contina, ce functi ar trebui sa indeplineasca). Clar, un asemenea site ar fi nonprofit, nu ma astept la nimic si nici nu le pot oferi alte beneficii in schimb. Eu il pot crea, cumpara un domeniu si-i pot face hosting.
- poate chiar exista ceva deja realizat si nu stiu eu.

Astept comentarii / critici si poate chiar doritori care vor sa participe.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2010, 08:37:54
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Thumbs up Doamne ajuta!

Draga BMadalin,

Foarte bine te-ai gandit!~ mult spor la lucru si sa-ti dea Dumnezeu dupa inima ta!

Ma bucur sa mai aflu si romani cu initiativa, ca uite cineva de la noi de la biserica merge in Ukraina la niste orfelinate, si ne-a rugat sa dam ce putem, niste paturi, caciulite pentru copii si eventual o mica suma de bani care sa acopere cheltuielile cu bagajele extra (stiti ca acum nu prea mai poti sa iei nimic gratis, ca bagaj de avion, pentru ca este o limita de greutate f. mica).
Am dat cu draga inima, si am toata admiratia pentru persoana care a pus pe picioare acest proiect, dar in acelasi timp ma gandeam ca pana acum nu s-a gasit un roman sa aiba o initiativa similara. Ai nostri au doar proiecte marete, vor sa construiasca manastiri, unii chiar catedrale sau pur si simplu vor sa-si vada de treburile lor.

Inca o data, mult succes si nu uita sa lasi aici adresa site-ului tau.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2010, 10:28:54
darjidava darjidava is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Mesaje: 9
Implicit

Minunat ,sa vedem rezultate ,sa vedem cati se vor implica ,santem datori sa facem acest lucru da santem si comozi ,si apoi sa mai intampinam si greutati si scuza e gata !!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 10:57:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmadalin Vezi mesajul
M-am gandit la urmatoarea treaba: sa fac un site despre centrele de plasament / orfelinate.
Ideia e asa: uneori as mai avea o ora, doua de daruit, o ciocolata, o jucarie. Dar nu stiu exact unde as putea merge. Uneori mai merg undeva dar este la 100km departare de casa, pentru ca acolo cunosc eu. As vrea sa merg undeva si mai aproape cand mai am ceva timp liber, dar nu prea cunosc.

Care ar fi scopul unui asemenea site:
- cineva care are o ora de oferit, poate gasi acolo care sunt copii care au nevoie de timp si atentie din partea noastra, poate gasi care sunt locatiile centrelor de plasament / orfelinate din apropierea zonei unde locuieste
- poate posta acolo impresii / detalii descrieri, poze.
- poate posta noi locatii cu descrieri, poze, etc.
- poate chiar si copiii sau parintii adoptivi pot intra si oferii informatii despre ei, ce au nevoie, etc.

De ce am postat aici?!
Poate nu e bine sa stie lumea. Poate e bine sa gasesti tu un loc sa te duci si sa nu spui la nimeni, sa faci un bine si sa nu stie stanga ce face dreapta.

Dar iata de ce:
- ma gandesc ca poate mai sunt si altii ca mine, care daca ar stii ca exista un loc in apropierea lor cu copii care au nevoie de atentie ar putea darui cate o ora. Poate in loc sa se plimbe singuri prin parc, pot scoate si 1-2 copii cu ei.
- poate e o ideie total aiurea, si centrele de plasament nu vor sa colaboreze / intalneasca / interactioneze cu alti straini
- sa vad daca exista oameni care ar fi dispusi ca publice astfel de informatii pe un astfel de site
- sa vad daca exista oameni doritori sa foloseasca astfel de informatii pentru a darui o ora din timpul lor sau altceva.
- poate exista persoane care pot contribui cu idei (ce ar trebui sa contina, ce functi ar trebui sa indeplineasca). Clar, un asemenea site ar fi nonprofit, nu ma astept la nimic si nici nu le pot oferi alte beneficii in schimb. Eu il pot crea, cumpara un domeniu si-i pot face hosting.
- poate chiar exista ceva deja realizat si nu stiu eu.

Astept comentarii / critici si poate chiar doritori care vor sa participe.
Ideea este foarte bună. De multe ori am mici disponibilități (de bani, de lucruri, de timp) și nu știu unde să le folosesc.
Ca soluție provizorie de hosting, vă pot oferi subdomeniu pe unul din siturile mele unde am rezervă nefolosită: www.catehism.ro/subdomeniucunumeledorit, unde am cam 30 de mega nefolosit (arhisuficient, dacă nu doriți animație, muzică etc) sau www.doctordragomir.ro/subdomeniudorit, unde am cam tot asa. Faceți un mic sit și vi-l încarc imediat.

Domeniul meu catehism.ro este parcat și găzduit gratuit la ROMARG, doar că trebuie să vă cumpărați domeniu de la ei. Găzduirea nu costă bani, în limita a 100 de mega și un anumit plafon (generos) de trafic. Sunt foarte serioși, niciodată pagina nu a fost jos. În schimb, nu puteți pune baze de date (adică nu puteți face un forum, de exemplu). Eu paginile mi le-am făcut singur, deși meseria mea e cu totul alta. Nu e mare filozofie să faci o pagină normală. HTML și CSS sunt arhisuficiente și economisesc enorm spațiul necesar.

Tot găzduit moca e și blogul meu religios http://sfantacruce.ro/myblog/mihneadragomir/ , mi-a luat fix 30 de minute să-l construiesc.

Dacă aveți în vedere o inițiativă concretă, de exemplu după Crăciun, când copiii sunt cam uitați, sunt disponibil.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 11:12:34
ellyterra ellyterra is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit toate sunt cu putinta acolo unde exista DUMNEZEU numai sa se VREA

[quote=mirelat;
Ai nostri au doar proiecte marete, vor sa construiasca manastiri, unii chiar catedrale sau pur si simplu vor sa-si vada de treburile lor.
[/QUOTE]

Daca am putea face ceva!!!! Daca parerile noastre ar fi ascultate,propunerile noastre analizate...si in cele din urma realizate CE BINE AR FI!!!
Dupa exemplul Manastirii Banceni din Ucraina unde pe langa manastire s-a construit si un orfelinat pentru copii, oare nu am putea propune si noi acolo unde se va aproba construirea unei manastiri ,sau catredala....sau chiar biserica sa se construiasca in apropiere si un centru de plasament?? sau un azil de batrani??
...si atunci am avea unde sa mergem cu un pachetel, o jucarioara sau chiar un cuvant de alinare si o vitamina pentru un batran.....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 11:49:21
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Ideea cu site-ul este buna, mai ales partea cu opinii si mesaje din partea copiilor adoptati si a parintilor adoptatori, ca sa poata afla si altii care ar dori sa adopte, problematica, sentimentele.
Se pare ca multi copii adoptati ajunsi la maturitate condamna adoptia, sufera, condamna pe parintii naturali, etc.

Pe de alta parte (catre toti):
Daca vreti cu adevarat sa faceti ceva pentru copiii din orfelinate, adoptati-i! O ora si o o jucarie nu inseamna mult!
Dati-le o familie!
Si militati (acolo in tara) sa se dea drumul la adoptii, sa poata adopta toti care doresc si pot oferi o viata mai buna copiilor!
Copiii nu trebuie sa mai stea in camine si orfelinate.
Nici la manastiri si preoti. Ei au nevoie de familii adevarate si definitive.
Dupa 18 ani ajung pe strazi pe urma...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 13:01:53
mihele_m's Avatar
mihele_m mihele_m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 309
Post Daruieste o ora !

Doamne Ajuta! sa fie intr-un ceas bun sa poti sa realizezi acel sait despre care vorbesti si sunt convinsa ca o sa se gaseasca oameni de bine care sa de-a o mina de ajutor celor aflati in suferinta .
__________________
" Toate imi sunt slobode , dar nu toate imi sunt de folos (ICor. 10 ,23 ,) " Nelinistea noastra pe care o simtim neincetat in incercarea de a fi perfecti ascunde teama . Daca ne infruntam temerile si ne ingaduim sa fim "umani ", putem fi mai fericiti si mai bogati . " D. Burns
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2010, 23:36:39
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellyterra Vezi mesajul
Dupa exemplul Manastirii Banceni din Ucraina unde pe langa manastire s-a construit si un orfelinat pentru copii, oare nu am putea propune si noi acolo unde se va aproba construirea unei manastiri ,sau catredala....sau chiar biserica sa se construiasca in apropiere si un centru de plasament?? sau un azil de batrani??
...si atunci am avea unde sa mergem cu un pachetel, o jucarioara sau chiar un cuvant de alinare si o vitamina pentru un batran.....
Exista asa ceva si la noi, numai ca nu prea sunt mediatizate si aduse in lumea virtuala a internetului - care daca este manevrata cu dreapta socoteala poate face mult bine multora.

Eu stiu de pilda ca este un orfelinat pe langa Manastirea Bistrita de Valcea, si am gasit si niste date pe net:
http://www.sfant.ro/sfinti-romani/mo...-valcea-2.html

Apoi mai stiu de asezamantul de la Valea Plopului, organizat de parintele Nicolae Tanase. Apropo de dansul, am vazut ieri un video interesant, despre familie si post si care ar fi cauza pentru care noi romanii ne-am cam departat de Biserica:
http://video.crestinortodox.ro/oAnlL..._postului.html

Cred in continuare ca un site ca cel propus de BMadalin ar fi foarte folositor. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2010, 12:53:33
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ideea este foarte bună. De multe ori am mici disponibilități (de bani, de lucruri, de timp) și nu știu unde să le folosesc.
Ca soluție provizorie de hosting, vă pot oferi subdomeniu pe unul din siturile mele unde am rezervă nefolosită: www.catehism.ro/subdomeniucunumeledorit, unde am cam 30 de mega nefolosit (arhisuficient, dacă nu doriți animație, muzică etc) sau www.doctordragomir.ro/subdomeniudorit, unde am cam tot asa. Faceți un mic sit și vi-l încarc imediat.

Domeniul meu catehism.ro este parcat și găzduit gratuit la ROMARG, doar că trebuie să vă cumpărați domeniu de la ei. Găzduirea nu costă bani, în limita a 100 de mega și un anumit plafon (generos) de trafic. Sunt foarte serioși, niciodată pagina nu a fost jos. În schimb, nu puteți pune baze de date (adică nu puteți face un forum, de exemplu). Eu paginile mi le-am făcut singur, deși meseria mea e cu totul alta. Nu e mare filozofie să faci o pagină normală. HTML și CSS sunt arhisuficiente și economisesc enorm spațiul necesar.

Tot găzduit moca e și blogul meu religios http://sfantacruce.ro/myblog/mihneadragomir/ , mi-a luat fix 30 de minute să-l construiesc.

Dacă aveți în vedere o inițiativă concretă, de exemplu după Crăciun, când copiii sunt cam uitați, sunt disponibil.
Prin Directia de Protectia Copilului puteti afla adresa unui centru de plasament si in cadrul actiunilor de voluntariat puteti sa oferiti cele de care dispuneti- haine, alimente, dulciuri, jucarii. Nu este greu si copiii se bucura cand sunt vizitati.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2010, 18:33:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cred ca adevaratul scop al zilelor noastre e sa mai iesim de pe situri si din casa,si sa daruim o strangere de mana,o privire reala,o ciocolata macar,unui copil.
Sa nu cumva sa ne consumam acel surplus de energie a daruirii pe vreun site,si sa nu tanjim la adevarata noastra eliberare de lenea atotstapanitoare,si anume iesirea din cochilia noastra egoista.
Iar o sa apara cristi sa ma intrebe daca fac toate acestea cate le zic.Nu ,nu le fac.Dar spre acestea tind, si sprea acestea trebuie sa tindem : Spre o daruire reala catre batrani,orfani,saraci,de care e plina lumea ,de dincolo de usa metalica.
Mi-ar place ca aceasta forma de a face milostenie,sa fie cumva institutionalizata,si sa ne faciliteze crearea de punti,in aceasta lume in care ne sunt schilodite toate aspiratiile.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cautam Mos Craciun! Daruieste un cadou unui copil orfan petale Umanitare 1 02.12.2011 21:01:41
Patriarhul ecumenic daruieste un coran andrei_im Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 18 09.02.2010 12:21:12
Un crestin daruieste unui copil mara2008 Stiri, actualitati, anunturi 0 10.11.2009 20:11:26