Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 18.12.2010, 00:23:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Fetita noastra se numeste Ecaterina. A fost preferinta sotiei mele, o iubeste mult pe Sfanta Ecaterina. Daca ne va da Dumnezeu si un baietel, am vrea sa-l numim Maxim, sa-l aiba ocrotitor pe marele Maxim Marturisitorul.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 06.01.2011, 17:35:38
flpmihai flpmihai is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.01.2011
Mesaje: 1
Implicit Rares - nume ortodox?

Buna tuturor. Imi puteti spune va rog daca numele Rares este un nume crestijn ortodox. Din pacate nu l-am gasit in calendarul crestin ortodox, si mi-ar place sa-mi numesc baietelul asa.

Multumesc.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 06.01.2011, 23:04:41
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flpmihai Vezi mesajul
Buna tuturor. Imi puteti spune va rog daca numele Rares este un nume crestijn ortodox. Din pacate nu l-am gasit in calendarul crestin ortodox, si mi-ar place sa-mi numesc baietelul asa.

Multumesc.
Buna seara,
eu am cautat numele Rares in Sinaxarul ortodox general si dictionar aghiografic si nu am gasit acest nume.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #64  
Vechi 10.02.2011, 16:57:22
flavia31 flavia31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Mesaje: 14
Implicit

Pe fetita noastra...trebuia sa o cheme Alessia...si pe langa Alessia, Maria...ALESSIA MARIA TREBUIA SA FIE NUMELE EI...
Alessia inseamna ajutor, protector al oamenilor... iar Maria... este nume de sfant...
Reply With Quote
  #65  
Vechi 10.02.2011, 18:49:15
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar ce ziceti de cei care isi boteaza copii Dacia, Hitler, Q7, Seif etc.?
Reply With Quote
  #66  
Vechi 10.02.2011, 18:59:08
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Dar ce ziceti de cei care isi boteaza copii Dacia, Hitler, Q7, Seif etc.?
Și unde-s? Aș vrea să știu să-mi ... întregesc cultura generală, dacă nu e cu supărare.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 10.02.2011, 19:52:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul
Și unde-s? Aș vrea să știu să-mi ... întregesc cultura generală, dacă nu e cu supărare.
Aveti unii un stil de a va indoi... Pai frate draga,crezi ca am scris degeaba acel mesaj? Crezi ca nu aveam ceva mai bun de facut si am zis sa rad de voi,sa ma apuc de glume? Of of... In fine,uita-te si te lamureste (minuneaza!):

http://cocalari.com/2011/01/emanuel-q7/#comments


Deci pe unu il scheama Emanuel Q7
Reply With Quote
  #68  
Vechi 10.02.2011, 20:09:11
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Aveti unii un stil de a va indoi... Pai frate draga,crezi ca am scris degeaba acel mesaj? Crezi ca nu aveam ceva mai bun de facut si am zis sa rad de voi,sa ma apuc de glume? Of of... In fine,uita-te si te lamureste (minuneaza!):

http://cocalari.com/2011/01/emanuel-q7/#comments


Deci pe unu il scheama Emanuel Q7
Scuză-mă, n-am știut... Ce să mai zic?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 04.03.2011, 18:14:51
Mirela0110 Mirela0110 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 295
Implicit

eu am asa o fetita pe care o cheama Maria Cristina. Maria de la Sfanta Fecioara Maria si Cristina de la Domnul nostru Iisus Hristos. si numele i l-am ales iniainte de a alege nasii, si coincidenta, pe o nasa o cheama Maria si pe celalta nasa o cheama Cristina. dar motivul deci nu a fost nasele, asta a fost doar o coincidenta, ci doar am vrut sa poarte numele Fecioarei Maria si un derivat de la numele Hristos. si fata mea s-a nascut si pe 1 octombrie, de Acoperamantul Maicii Domnului.

acum, pe al doilea copil, care e baiat si care urmeaza sa se nasca cam de Pasti ii vom pune numele de Ioan Cristian. Ioan, pentru ca Apostolul Ioan a fost cel mai iubit apostol de catre Iisus si plus ca pe cruce, Iisus i l-a incredintat Fecioarei Maria in grija, in lipsa fiului pierdut. si Cristian pentru ca .. si pe fata o chema Cristina si sa fie amandoi la fel. daca era tot fata, nu stiu ce nume i-as fi pus... oricum tot ceva cu Ioana sigur...
Reply With Quote
  #70  
Vechi 04.03.2011, 18:29:00
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Pentru baieti: Teodor si Luca
Pentru fete: Ioana, Rebeca
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 14:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 19:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 21:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 15:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 04.06.2008 00:04:02