Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 20.09.2011, 14:58:41
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Si eu am auzit de ginecologi credinciosi ... care nu fac IVS- uri martea si vinerea.
Ce religie ai? Ca in ortodoxie se tine post miercurea, nu martea!!!

Si da, exista ginecologi care nu fac intreruperi voluntare de sarcina, din cauza convingerilor lor religioase ortodoxe, asa cum ti-a confirmat si Lore. Ca nu ii cunosti tu e alta treaba (sau crezi ca ii cunosti tu pe toti?). Nu inseamna ca nu exista. Desigur ca atunci cand cineva merge cu intentia de a face o intrerupere voluntara de sarcina la ginecolog, merge cu intentia de a face un pacat, o sa ii caute si gaseasca exact pe cei la fel de necredinciosi si dispusi la pacate. Dar asta nu inseamna ca nu exista altii cu constiinta si credinciosi. Oricum, cat timp este ceva LEGAL, nu poti avea pretentia ca un om sa nu faca ceva ce este legal permis, decat din infranarea provenita din constiinta si crediinta proprie. Dar daca noi ne consideram crestini de frecventam acest forum, asemenea afirmatii ironice si acuzatoare, denigratoare, care injosesc aproapele, ca aceasta afirmatie a ta, nu prea au ce cauta printre crestini. Nu asta este atitudinea crestina.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 20.09.2011 at 15:03:57.
Reply With Quote
  #52  
Vechi 20.09.2011, 15:10:07
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Dorina, sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei tale sa se faca bine si sa va ajute pe amandoua in toate cele bune!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 20.09.2011, 15:25:30
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Dorina, sa-i dea Dumnezeu sanatate mamei tale sa se faca bine si sa va ajute pe amandoua in toate cele bune!
Mulțumesc. Să te audă bunul și milostivul Dumnezeu. Am dus-o la spital, am chemat preotul spitalui și a spovedint-o, a împărtășit-o înainte de operație. Am dat-o în grija lui Dumnezeu și a medicilor.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 20.09.2011, 15:50:15
Adanna Adanna is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.08.2011
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ce religie ai? Ca in ortodoxie se tine post miercurea, nu martea!!!
Mea culpa. Miercuri vroiam sa scriu. Post-ul nu-l mai pot edita. Nu.. ginecologii de care vorbeam sunt ortodocsi ( cel putin cu numele ).
Reply With Quote
  #55  
Vechi 20.09.2011, 15:53:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adanna Vezi mesajul
Mea culpa. Miercuri vroiam sa scriu. Post-ul nu-l mai Nu.. ginecologii de care vorbeam sunt ortodocsi ( cel putin cu numele ).pot edita.
Ba da, poți! Apasă pe "42"-le ăla din dreapta, de lângă "!".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #56  
Vechi 22.09.2011, 02:16:02
Arielle Arielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2011
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Ai dreptate.

In romania veterinarii isi trateaza mult mai bine pacientii decat medicii de oameni.

In Romania veterinarii isi trateaza pacientii mai bine decat isi trateaza pacientii medicii umani.Sunt exceptii, bineinteles, dar la modul general vorbind...

cand dai de un medic cu suflet parca dai de-un sfant, asta-i adevarul.
Te-ai gandit cumva ca la veterinar platesti cash? Cu alte cuvinte "asta e tratamentul, atat costa, nu ai bani, ne pare rau".
Cum ar putea un sistem in care sunt 5 milioane de contribuabili (de fapt numai vreo 2 mil practic -cei privati) sa sustina 18 mil de pesoane este imposibil.
Sunt convinsa ca exista medici care conditioneaza actul medical de bani. Din punctul meu de vedere astia trebuie starpiti. Sunt o rusine. Si desigur, ca in orice meserie, exista si medici prosti.
Dar sunt mult mai multi cei care ne straduim sa ne facem treaba bine, in ciuda faptului ca, de multe ori, trebuie sa facem din rahat bici si sa si pocneasca. Si da, primim bani. NU ii CEREM, ii PRIMIM. Pentru ca trebuie sa traim. Uluitor, nu traim cu aer. Si lasand la o parte mundanele detalii ale hranei, transportului, utilitatilor, gradinitei copilului, mai avem si alte cheltuieli. Aveti idee cat costa un tratat de medicina? Un abonament la o revista serioasa? Nu mai vorbim de congrese.
Ca sa poti practica medicina in Romania fara sa iei bani trebuie ori sa nu ai nevoi materiale (deci sa fii un fel de sfant, ei se multumeau cu 3 curmale si o gura de apa) ori sa ai parinti/ partener care sa iti asigure traiul ori sa ai o avere proprie - ca sa iti permiti sa practici medicina ca hobby.
Poate de asta randurile cadrelor medicale se raresc pe zi ce trece. Ciudat ca toti cauta tari in care spaga e absolut interzisa dar salariile medicilor depasesc cu mult media salriala.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 22.09.2011, 09:33:10
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Inteleg f bine ce vrei sa spui, si respect medicii. Insa problema cu spaga nu se pune doar la medici. De ex, la mine la facultate se cumpara examenele in prostie. Iar la o materie (nu mentionez care) profesorul este f exigent (din acest motiv mai mult de 2/3 dintre studenti nu pot trece examenul), si studentii sunt nevoiti sa plateasca... 400 euro. Da, 400 euro pt 1 examen la o facultate la care taxa e (in anul meu) 900 euro. Vi se pare normal? Catedra acestei discipline scoate cel putin 80000 euro pe sesiune, adica 160000 euro pe an, din care cel putin jumatate revine profesorului. Si nu putem sa spunem ca are salariu micut, odata ce surse interioare mi-au spus ca ia vreo 60-70 mil lei vechi pe luna. Deci spaga se ia peste tot, si chiar daca poate in unele locuri e oarecum justificata, exista alte domenii in care e pur si simplu nesimtire.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 22.09.2011, 09:44:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

<offtopic>
Dacă 1/3 iau totuși examenul fără să plătească, înseamnă că se poate și fără șpagă la profesor.
Știi tu: prostia și domnia se plătesc!
</offtopic>
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #59  
Vechi 22.09.2011, 09:56:03
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Sunt de acord cu tine, insa 340 de studenti formeaza un grup eterogen. Daca toti nu am plati, ce ne-ar putea face? Ne-ar pica odata, de doua ori, de trei ori, dar pana la urma am trece. Numai ca multi prefera sa plateasca pt a se scuti sa-si rupa creierii cu invatatul. In acelasi timp ma gandesc ca exista si o catedra la care daca te duci cu bani te alegi cu suturi in fund si te face cu ou si cu otet incat o sa regreti ca ai indraznit sa faci asta. De ce nu ar fi toate catedrele la fel?
Reply With Quote
  #60  
Vechi 22.09.2011, 10:06:47
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Implicit

Spaga este o boala nationala, impotriva caruia nu se poate face nimic daca nu se o atitudine colectiva, dar din pacate ne complacem in aceasta stare si nu facem nimic pentru a scapa de acest flagel
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciunea - necesitate sau dorinta? alecsandra_ldc Intrebari utilizatori 28 19.02.2013 22:36:53
spaga in spitale :obicei "crestinesc" roxanapopa70 Reguli generale de utilizare a forumului 88 02.04.2012 23:25:10
greseala sau necesitate? newlifeinyou Generalitati 11 08.08.2011 05:15:16
Botezul in caz de necesitate Mihnea Dragomir Botezul 39 09.06.2011 15:44:12
Economia romaneasca atanasia Generalitati 3 18.11.2008 07:10:47