Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.12.2010, 16:58:52
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Defectele romanilor

Care este adevăratul caracter al românilor și adevărata noastră capacitate? Suntem noi așa buni și inteligenți cum ne place să credem?

După cum vedem, totul merge aiurea în țară datorită individualismului, necinstei, lipsei de responsabilitatea civică, lipsei de cunoștințe și experiență.

Cred că suntem la fel de primitivi și proști ca și bulgarii sau albanezii dar îi întrecem la aroganță, pizmă și hoție. Dacă pierzi ceva de valoare șansele să fie returnat de găsitor sunt sub 10% când în țările civilizate proporția este inversă. Numai țiganii ne întrec în Europa la urâțenia de caracter.


Faptul că avem niște conducători nenorociți nu e o întâmplare. Ei reprezintă caracterul majorității, care sunt la fel de hoți, mincinoși și proști inclusiv prin aceea că îi votează mereu pe aceiași bandiți.


Ne-a dat Dumnezeu una din cele mai frumoase țări și am ajuns s-o ruinăm în așa măsură încât suntem de departe pe ultimul loc în Europa la protecția mediului:


http://en.wikipedia.org/wiki/Environ...formance_Index



Suntem, cred, pe primul loc la nepolitețe, kitsch, murdărie (din nou, cu excepția țiganilor), lucru făcut de mântuială.

Desigur, există diferențe zonale, în zonele aflate sub influența germano-maghiară lucrurile merg mai bine fiindcă acolo există conștiința modelului vestic.



Este cazul să luăm exemplul vestului, să adoptăm spiritul lor de respect față de binele comun, experiența lui în diversele domenii sociale, tehnologice și culturale. Dacă nu vom accepta că am eșuat, că alții sunt mai buni ca noi și trebuie să fim critici față de noi înșine nu vom reuși să depășim nenorocirea în care ne zbatem.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.12.2010, 17:13:04
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Eu cred in Romania profunda,cred in romanii care incep sa se trezeasca,si nu as lua exemplul din vest pentru noi.Sa ia ei exemplu de la evlavia noastra fata de credinta si Biserica pe care ei nu o mai au.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.12.2010, 17:24:10
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu cred in Romania profunda,cred in romanii care incep sa se trezeasca,si nu as lua exemplul din vest pentru noi.Sa ia ei exemplu de la evlavia noastra fata de credinta si Biserica pe care ei nu o mai au.

România profundă e un mit născut din orgoliul nostru. Suntem mărunți sub toate aspectele.

Cât despre credință, ea este la cei mai mulți la nivel de superstiție. Ei cred nu pentru că și-au pus probleme existențiale și au găsit răspunsul în religia ortodoxă ci din inerție, fiindcă așa i-a învățat familia. De aceea în viitorul apropiat mulți vor cădea în ateism, care este altă față a ignoranței.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.12.2010, 17:27:45
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Dragul meu gresesti.Insuti tu,daca crezi ca ai o atitudine buna fata de religie,asta se datoreaza faptului ca esti roman.Credinta ta deriva din romanism.Romania are 2000 de ani de ortodoxie,ceea ce nu e putin lucru.Si din acesti 2000 de ani ti s-a transmis si tie ceva.Daca erai acum englez,sa spunem,poate nu erai ortodox.Deci datorezi ceva Romaniei.Asa ca lasa denigrarile deoparte,caci pe tine insuti te denigrezi astfel....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.12.2010, 19:02:47
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Sunteti siguri ca doriti sa urmati modelul vestic ? A ? Trezirea, tocmai modelul vestic/estic ne-a adus unde suntem. Daca, avem defecte ? Da, avem, suntem oameni. Trebuie sa scapam se meteahna asta de a copia toti neavenitii, trebuie sa fim NOI INSINE, punct.
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...

Last edited by eodor nastasa; 05.12.2010 at 19:05:38.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.12.2010, 19:59:34
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

perfect de acord cu eodor nastasa. credeti ca in vest curge cu lapte si miere.
"protectia mediului?" - cum ramane cu intentia statelor vest-europene de a "importa" deseuri radioactive (cu toate ca este ilegal conform legislatiei actuale) si de a construi depozite in tarisoara noastra ?
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.12.2010, 20:15:57
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cred mult in umanitatea poporului roman, in sanatatea familiei si in rusinea fata de pacatele cu care modernitatea se mandreste.
Romanii sunt inca un popor ales de Dumnezeu, ce a dat multi sfinti si credinciosi lumii.
Monahismul romanesc este deosebit de puternic, fata de aproape mai toate tarile crestine.

Recunosc insa, cu intristare, ca romanii sunt din ce in ce mai nesimtiti si mai prost crescuti.
Bascalia, trandavia si prostia mandra se strecoara din ce in ce mai mult... in toate domeniile.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.12.2010, 20:19:10
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Cred mult in umanitatea poporului roman, in sanatatea familiei si in rusinea fata de pacatele cu care modernitatea se mandreste.
Romanii sunt inca un popor ales de Dumnezeu, ce a dat multi sfinti si credinciosi lumii.
Monahismul romanesc este deosebit de puternic, fata de aproape mai toate tarile crestine.

Recunosc insa, cu intristare, ca romanii sunt din ce in ce mai nesimtiti si mai prost crescuti.
Bascalia, trandavia si prostia mandra se strecoara din ce in ce mai mult... in toate domeniile.
Dan Puric a dat un raspuns la aceasta problema.De ce e romanul asa acum? Din cauza sechelelor lasate de comunism.Acum trebuie usor usor sa ne revenim,sa revenim la valorile autentice.Cum ? Prin redescoperirea credintei si a trecutului nostru,chiar trecutul recent al martirilor din inchisorile comuniste.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.12.2010, 20:23:32
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Defectul romanilor este ca nu stiu sa se iubeasca si sa se respecte pe ei insisi...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.12.2010, 20:25:00
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

România e o țară minunată, însă prea smerită, nu știe să-și aprecieze valorile naționale.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Istoria Romanilor!!!:) AndruscaCIM Generalitati 2 15.05.2012 23:18:38
Comunicatul BOR referitor la protestele romanilor maria32 Generalitati 7 23.01.2012 01:52:10
Sfantul Andrei - Apostolul romanilor Dumitru calin Intrebari utilizatori 0 01.12.2010 00:12:15
re-alfabetizarea romanilor jefferson Generalitati 6 17.05.2010 15:25:47
Cinism si sfidare la adresa romanilor : Iustin32 Generalitati 17 30.08.2008 19:06:07