Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 17.04.2016, 23:39:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Mai bine la pocaiti, macar acolo sunt dati afara din biserica pe motive de nereguli cu banii, de comportament, divort, bautura etc, comunitarea ii exclude, pe cand la ortodocsi nimeni nu face nimic, ii lasa sa isi faca mendrele si sunt salvati de mai marii de la Bucuresti cand fac nereguli cu banii.
M-am indepartat de biserica cand le-am vazut comportamentul lacom.
Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #52  
Vechi 18.04.2016, 00:05:40
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Aiurea, daca e un sarantoc oarecare probabil este exclus, daca e un contribuabil de baza este tolerat pana in panzele albe.
De acord, tot aluia cu banul gros i se iarta orice.
  #53  
Vechi 18.04.2016, 00:23:15
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Vorbesti serios? Da-mi un exemplu practic, cum poti sa te imprietenesti cu unul care il furi atat de mult incat ala sa te considere prieten si nu un hot.
Il furi fara sa-si dea seama, sau cum?



Pe calea asta nu-ti faci prieteni, ci doar cumperi oameni.
Care iti vor intoarce spatele cu prima ocazie cand isi vor da seama ca nu mai ai ce sa le oferi.

Eu cred ca perspectiva este alta: daca esti pus sa administrezi o avere castigata pe nedrept, poti face anumite fapte bune cu ea, ca prin ele sa castigi atentia celor care i-ai ajutat.
Daca tu insuti i-ai furat, nici o sansa sa le castigi favorurile.

Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”
  #54  
Vechi 18.04.2016, 09:55:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.216
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Eu as rezolva problema asta a mitei destul de simplu, doar a zis Hristos cuvant pentru asta: da Cezarului ce este al Cezarului.
Așa interpretează mulți cuvîntul ăsta, justificându-și duplicitățile. Dar el e un răspuns la întrebarea cu privire la plata impozitului – ce-i drept, către ocupant. În zilele noastre ar răspunde la întrebarea dacă să-mi plătesc impozitul către stat, pe care îl consider mai curînd dușman. Sau: Dați tributul datorat lumii acesteia și nu uitați ce-i datorați lui Dumnezeu. Dar tribut nu înseamnă mită.
Citat:
Daca oamenii inteleg sa functioneze doar cu mita, este pacatul lor, problema lor de constiinta. Dai, mergi mai departe iti vezi de viata. Asta e viata.
Tu ai mainile si constiinta curata. Nu ai nevoie de altceva mai mult. Nu se poate altfel, mergi mai departe, faci tot posibilul pe curat.
Ce mai rămîne curat dacă tu dai mită? Cel care dă e nevinovat, spui tu?
Să zicem că sunt proaspăt absolvent de teologie; toată viața mi-am dorit să fiu preot; unul bun. Am învățat din greu, profesorii spun că am calitățile necesare. Mă înscriu într-un concurs pentru ocuparea unei parohii „bune”, în inima tîrgului. În afară de mine, încă un candidat, prieten de-al meu, foarte bun și el. Un om cu sufletul curat.
Aflu că, dacă vreau să iau parohia, nu e atît de important concursul în sine, cît să mă pun bine cu protopopul și cu episcopul locului. Să le fac o vizită particulară, mă-nțelegi.
Fac așa, obțin parohia. Celălalt va ajunge ulterior la o parohie săracă, undeva la periferia unui oraș sau într-un sat.
Care dintre noi a făcut voia lui Dumnezeu și care pe a sa proprie? Am rămas ambii cu mîinile și cu inimle la fel de curate?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
  #55  
Vechi 18.04.2016, 10:09:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
La voi la multinațională va angajează după multitudinea de i-uri puse aiurea?
:))))
Destul de nostima asta !!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #56  
Vechi 18.04.2016, 10:32:19
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de delia31 Vezi mesajul
Am scris deja doua postari, marginalii la Parabola iconomului nedrept (Luca 16).
Da' tu cum intelegi cuvintele lui Hristos din finalul parabolei?: ”Căci fiii veacului acestuia sunt mai înțelepți în neamul lor decât fiii luminii. Și Eu zic vouă: Faceți-vă prieteni cu bogăția nedreaptă, ca atunci, când veți părăsi viața, să vă primească ei în corturile cele veșnice.”

Chiar sunt extrem de curioasa cum se interpreteaza corect aceasta parabola.
Eu nu am reusit s-o inteleg (de deplin).
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #57  
Vechi 18.04.2016, 10:45:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
:))))
Destul de nostima asta !!!
Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #58  
Vechi 18.04.2016, 11:00:35
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Daca multinationalele dau faliment inseamna mai putini bani pt pensionari si
ceilalti salariati de la stat.Inseamna crestere impozitelor si taxelor pt celelalte
firme ca sa ocupere gaura din buget=> fie scaderi de salarii sau concedieri ai altor angajati care n-au
nici o treaba cu business corporate si asta pt ca in Romania 80 % din bugetul de taxe si impozite este
format de banul multinationalelor.

Pai statul nu-si permite salariile din acest domeniu.
Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
  #59  
Vechi 18.04.2016, 11:10:46
Valkorion Valkorion is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.03.2016
Locație: Eternal Throne, The Spire, Zakuul
Religia: Ortodox
Mesaje: 178
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Aiurea-n tramvai!

Vezi Doamne de asta supravietuim noi ca natie,ca ne arunca firimiturile multinationalele...
Din contra,seamana mai degraba cu un compromis si tare mi-ar place ca intr-o buna zi cei care au subminat Romania sa fie judecati la sange!
Exact! Nu suport sa mai vad zilnic inca o dovada ca tot ce conteaza in sistemul asta este banul. Sper sa se prabuseasca nu doar in Ro, ci la scara globala, asa cum s-a extins la scara globala. Capitalismul si comunismul sint orinduirile diavolului.
  #60  
Vechi 18.04.2016, 11:49:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit d'ale romanilor!

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar trist că sunt oameni, cu pretenții și much pe piept care n-au habar să scrie corect românește.
Romaneste nu mai vorbesc decat taranii si incultii...astia cu studii isi permit acum sa vorbeasca numai in limbi straine ,in conversatiile de zi cu zi...
Ce naiba,nu mai putem fi atat de demodati incat sa mai vorbim romaneste,sa mai sarbatorim romaneste sau sa traim romaneste

Nu stiu daca ati observat,ca multor romani plecati pe afara le este rusine ca sunt romani,ar fi vrut sa fie altceva italieni,francezi,americani ,congolezi numai romani nu!

Am si eu o doamna romanca,la biserica care vb cu mine numai in engleza,ceea ce este foarte bizar pt doua romance get-beget! Cand i-am atras atentia mi-a spus cu oarece ingrijorare ca nu doreste sa-si faca copiii "de ras"printre americani,caci copiii de altfel sunt nascuti acolo,americani deja... am simtit instictiv ca-mi vine sa vars!
Ca sa vedeti,chiar in mijlocul amestecaturii de rase si nationalitati,in USA niste romani se simt rusinati sa vb limba lor,sa nu care cumva sa se faca de ras ca ar fi emigranti...
La polul opus,mexicanii care traiesc in USA de vreo 30-40 ani nu invata nici o boaba engleza sau o invata la modul superficial,doar cateva fraze conversationale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare