Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.11.2009, 20:04:16
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
hmmm, mda, in sfirsit inteleg de unde ti se trage felul prapastios, fundamentalist-habotnic in care abordezi problemele legate de crestinism.
Stilul sau apocaliptic, de groaza, amenintari si pedepsire, in general de a prezenta problemele legate de credinta sunt foarte asemanatoare felului in care ne vorbeste si Par Arsenie Boca. De aceea eu am incetat sa-l mai citesc. La mine acestia doi au un efect contrar.
Eu inteleg ca invatatura crestina subliniaza tragismul conditiei umane pe pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=lgxyz...eature=related
"Tine mintea ta in iad si nu desnadajdui."

http://www.youtube.com/watch?v=EIitR...eature=related
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.11.2009, 20:13:33
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Razvan_Mihai Vezi mesajul
Buna ziua. Ma numesc Razvan si desi sunt crestin ortodox am avut si alte "religii" . Prima a fost una "diabolica" sa o numesc asa. Am fost o persoana negativa.Nu l-am negat niciodata pe Dumnezeu. Am crezut mereu intr-o "Fiinta Suprema" insa l-am respins pe Iisus ca divinitate si nu am trait dupa principiile crestine. Urmatoarea religie pe care am intentionat sa o imbratisez a fost Kabbalah. Am citit Kabbalah. Unele invataturi mi s-au parut foarte "rationale" , in raport cu unele ganduri si idei ale mele despre Dumnezeu, insa per total nu. Am contemplat si am ajuns la concluzia ca nu este pentru mine. Nu cred ca este f buna pentru umanitate in general. Nu am "simtit-o" si intr-un final am renuntat. Dupa o perioada de timp, interactionand cu oameni convertiti la Islam si interesandu-ma foarte mult despre aceasta religie am hotarat sa citesc Coranul. Am fost putin sceptic la inceput pentru ca inca aveam "esenta" de crestin in mine dar dupa un timp a inceput sa capete un sens. Am inceput sa il neg pe Iisus ca divinitate. Imi spuneam "a fost doar un om. un om bun care s-a sacrificat pentru ceea ce iubea" desi inca il iubeam pe acest "om" .Am si trait dupa anumite idei si principii musulmane. A venit o perioada in care am avut o inclinatie spre "stiinta" . Am inceput sa citesc multa filozofie. Egoismul meu luase proportii. Mi se parea prea "comuna" religia. Vroiam sa fiu "deosebit".Am fost atras de misticism. Nu dupa f mult timp, din diferite motive, am suferit o depresie. Nu sunt adeptul medicilor, anti-depresivelor etc. Am cautat alt "leac". Si am inceput sa citesc invataturile lui Buddha. Pot sa spun ca au avut sens pentru mine, insa nu mi s-au parut ceva "Divin" . Doar o chestie psihologica. Cred ca a fost mai mult ca o auto-sugestie. Dupa toate aceste "aventuri" am revenit la prima "religie". Negativismul. Acum am un sentiment de vinovatie. Nu sunt in pace cu mine insumi. M-am gandit f mult la asta si am constientizat ca am gresit f mult. In acelasi timp ma gandesc ca a fost ca un "test" si ma simt bine pentru ca in sinea mea stiu ca pana la urma nu am fost niciodata o "persoana rea", nu am avut intentii rele, si poate toate acestea s-au intamplat cu un motiv. Si asta mi se intampla in fiecare zi. Lupta asta permanenta. Cateodata simt ca innebunesc. E mai mult decat "un sentiment de vina". S-a tranformat in ceva f urat. Ganduri negative, diabolice, neliniste, stare de nervozitate, insomnie, ganduri de suicid... Probabil nu acesta e singurul motiv. E si stilul meu de viata, mediul in care traiesc. Dar joaca un rol f important.
A mai trecut cineva prin asa ceva? Daca imi poate explica cineva....
Si in primul rand... ce spune Iisus si Biblia... dspre aceste lucruri...
Multumesc.
Am sa-ti spun lucruri dure, dar sunt spre binele tau.
Ti-ai siluit constiinta prin egoism. Ea e cea care se zbate acum
ca sa se elibereze din chingile egoismului si egocentrismului tau.
Pana n-o vei elibera nu-ti va da pace. Cum o poti elibera? Lasa
lacrimile sa curga, roaga-te si reciteste Biblia (Noul Testament
in special), dar nu cu ochii ratiunii, ci cu ochii inimii. Si nu lasa
nici mersul la un duhovnic si discutia cu el.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.11.2009, 20:18:52
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Razvan Mihai,iti recomand si eu sa citesti "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"de Dyonysios Farasiotis.O experienta asemanatoare traieste si autorul.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.11.2009, 20:30:20
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Razvan Mihai,iti recomand si eu sa citesti "Marii initiati ai Indiei si Parintele Paisie"de Dyonysios Farasiotis.O experienta asemanatoare traieste si autorul.
Da, este o carte foarte buna! Si eu ti-o recomand, Razvan :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.11.2009, 20:58:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Eu inteleg ca invatatura crestina subliniaza tragismul conditiei umane pe pamant.
http://www.youtube.com/watch?v=lgxyz...eature=related
"Tine mintea ta in iad si nu desnadajdui."

http://www.youtube.com/watch?v=EIitR...eature=related
Imi pare rau pentru tine...(( si pentru cei carora le impartasesti aceasta stare negativa ERONATA DESPRE CRESTINISM

Ia uite sa vedem care este starea Sfintului Apostol Pavel in legatura cu "tragismul" conditiei omenesti!

"8. Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. "

Ia uite fato ce zice sfintu', ca SURPRINZATOR viata nu este asa de tragica cum o vede prin prisma problemelor lui personale Par Serafim Rose sau Par Boca

hmmm, oare putea sa se insele Sf Pavel?...nu prea cred!

LA ACESTEA SA VA FIE GINDUL.!!!!!!! nu la prostii prapastioase! asa-ti mentii dragostea in suflet si nu cazi in deznadejde!... scrie-o Anno deasupra oglinzii de la intrare

Filipeni 4:8

deci auzi?...CITE SUNT!............ deci nenumarate!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.11.2009, 21:24:11
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Mai Cristina, cum sa se spovedeasca la preot un om care il respinge pe Iisus, care nu crede ca este Dumnezeu? Uite ca in schimb o face in public, sa se mai descarce de povara...

Razvan, cautarea e buna si Insusi Hristos o recomanda; si eu am citit scripturile orientale si nu m-au impresionat cu nimic. Cauta in mod sincer si vei gasi! Numai ca trebuie sa te grabesti, ca viata-i scurta si nu prindem neaparat batranetile. :)
Dupa cum vad eu tu esti un lup imbracat in haine de miel.Daca cumva esti crestin-ortodox sa stii ca te apropii cu pasi repezi de sectari.Asculta omule,primul lucru care trebuie sa-l faca baiatul asta este sa caute un preot bun si sa se spovedeasca,prin preot va primi si iertarea de pacatul savarsit,va primi si indrumarile necesare pentru aiesi din situatia asta.Rog si pe ceilalti forumisti sa nu mai recomande tot felul de carti,duhovnicul stie mai bine ce sa-i recomande.Trebuie sa-ti faci curaj frate Razvan si sa cauti un duhovnic ,cu siguranta vei iesi din impasul asta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.11.2009, 21:31:42
ghemis ghemis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2009
Mesaje: 229
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Imi pare rau pentru tine...(( si pentru cei carora le impartasesti aceasta stare negativa ERONATA DESPRE CRESTINISM

Ia uite sa vedem care este starea Sfintului Apostol Pavel in legatura cu "tragismul" conditiei omenesti!

"8. Mai departe, fraților, câte sunt adevărate, câte sunt de cinste, câte sunt drepte, câte sunt curate, câte sunt vrednice de iubit, câte sunt cu nume bun, orice virtute și orice laudă, la acestea să vă fie gândul. "

Ia uite fato ce zice sfintu', ca SURPRINZATOR viata nu este asa de tragica cum o vede prin prisma problemelor lui personale Par Serafim Rose sau Par Boca

hmmm, oare putea sa se insele Sf Pavel?...nu prea cred!

LA ACESTEA SA VA FIE GINDUL.!!!!!!! nu la prostii prapastioase! asa-ti mentii dragostea in suflet si nu cazi in deznadejde!... scrie-o Anno deasupra oglinzii de la intrare

Filipeni 4:8

deci auzi?...CITE SUNT!............ deci nenumarate!
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" ia zis Mantuitorul Sf.Siluan Atonitul,Tot sfintii parinti ne indeamna sa avem gandul la iad ca sa nu cadem in lenevire si sa ne pazim de pacat.Anulandu-i pe acesti traitori ai ortodoxiei putem spune ca usor, usor ne apropiem de sectari.Trebuie sa dam mai multa crezare sf.parinti domnu andrei ca ei au fost,sunt si vor fi mereu mai aproape de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.11.2009, 21:46:38
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
Dupa cum vad eu tu esti un lup imbracat in haine de miel.Daca cumva esti crestin-ortodox sa stii ca te apropii cu pasi repezi de sectari.Asculta omule,primul lucru care trebuie sa-l faca baiatul asta este sa caute un preot bun si sa se spovedeasca,prin preot va primi si iertarea de pacatul savarsit,va primi si indrumarile necesare pentru aiesi din situatia asta.Rog si pe ceilalti forumisti sa nu mai recomande tot felul de carti,duhovnicul stie mai bine ce sa-i recomande.Trebuie sa-ti faci curaj frate Razvan si sa cauti un duhovnic ,cu siguranta vei iesi din impasul asta.
Da, Ghemis, duhovnicul ii va da cel mai bun sfat.
Dar asta daca ajunge acolo.. sfaturile au fost date aici de altii care au cautat si ei, la randul lor, in alte religii pana s-au lamurit ca doar ortodoxia este viata.
El nu a spus L-am respins pe Hristos, ci "am respins crestinismul", ceea ce inseamna ca are cunostinte minimale despre ortodoxie.
Poate ma insel, dar greu ajunge la duhovnic cineva care nu are credinta..
Cunosc si eu pe cineva care sufera si, exact ca si Razvan, spunea "simt ca innebunesc".. Dar nu ar merge la biserica deoarece se gandeste: "eu am 24 ani de studii, am facut aia si aia si am demostrat ca sunt cineva. Cum sa accept sfaturi de la cineva mai putin scolit decat mine?" Uite asa gandeste! Si-l doare rau, dar mandria nu-l lasa deloc! (Ca nu poate intelege omul lumesc ca Hristos ii vorbeste prin duhovnic.)
Asa ca si cartile pot fi bune..
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.11.2009, 21:48:29
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghemis Vezi mesajul
"Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui" ia zis Mantuitorul Sf.Siluan Atonitul,Tot sfintii parinti ne indeamna sa avem gandul la iad ca sa nu cadem in lenevire si sa ne pazim de pacat.Anulandu-i pe acesti traitori ai ortodoxiei putem spune ca usor, usor ne apropiem de sectari.Trebuie sa dam mai multa crezare sf.parinti domnu andrei ca ei au fost,sunt si vor fi mereu mai aproape de Dumnezeu.
Inteleg foarte bine ce spui insa eu respingind pe cei doi prapastiosi nu fac altceva decit sa ramin cu Sfintii Parinti blinzi si linistiti si echilibrati, care sunt foarte multi, ...zeci de traitori
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.11.2009, 21:49:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Inteleg foarte bine ce spui insa eu respingind pe cei doi prapastiosi nu fac altceva decit sa ramin cu Sfintii Parinti blinzi si linistiti si echilibrati, care sunt foarte multi, ...zeci de traitori
Dar numeste-i.. care sunt cei care te linistesc si echilibreaza, nevorbind despre iad?
Macar un nume.

(aa, eu am postat un video cu parintele Cleopa, nu Arsenie Boca.. )

Sau, in fine, mai bine tine astfel de invatatura pt tine.

Last edited by anna21; 09.11.2009 at 21:55:22.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
crestinism, pacat, stiinta

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Curtea constitutionala a respins legea cainilor vagabonzi !!! guardian knight Generalitati 192 01.08.2013 18:08:53
Crestinismul Guru inc. Generalitati 257 04.07.2011 20:30:33
Crestinismul lui Eminescu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 29 30.01.2010 16:38:33
Irlanda a respins tratatul de la Lisabona Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 14 21.06.2008 15:14:45
Crestinismul si animalele cod_gabriel Generalitati 6 01.10.2007 01:26:09