Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2011, 19:47:09
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit emanciparea femeii.realitate sau mit?

exista/poate fi o egalitate intre sexe?as cum se promoveaza mai nou?nu ar trebui, dar.....se intampla.mai este acea femeie autentica,mama cea care se ingrijeste de copil fara a munci de dimineata pana sera,nu neaparat pt ca nu ar avea de mancare?nu vb de conceptia caruia,femeia trebuie sa stea cu nasul numai in tigaie........rolul mamei intr-o familie ,este primordial....dar nu aceia care vine la 7-8 sera acasa....copilul stand doar cu bona....si repet,nu neaparat ca familia duce lipsa crunta de bani si trebuie sa munceasca de nevoie....pt ca nici asta nu este o scuza
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2011, 20:06:53
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Talking

Hmm....aici musai sa-ti dau dreptate...Femeia de azi nu mai e ce a fost...Munceste 8-12 ore pe zi, ades pe o nimica toata, vine acasa unde are 1-3,4...copii, trebuie sa se transforme in gospodina...apoi soseste sotul si trebuie sa fie ...sotia perfecta...Este extrem de greu...Copiii au nevoie de indrumarea si caldura mamei lor destul timp...Bine ar fi sa poata reveni o anume vreme , in care barbatul sa castige suficient, iar nevasta sa se limiteze la casa, copii...si o viata sociala alaturi de sotul ei...VISE....dar ar fi ok...
Egalitate intre sexe? Asta.....nu cred...Femeile sunt super destepte , firi puternice , insa exista multe locuri sau lucruri ce tin eminamente de apanajul masculului...Pana la urma tot barbatul este capul familiei(desi tot mai des, prin divort devine EA cap), dar femeia zic unii este gatul...Deci atentie la cap si gat...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2011, 20:31:48
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

hhhmmmm...calatorule...iti multumesc pentru increderea acordata.....tocmai de asta am si postat aceasta ideie.se degradeaza in primul rand.si daca se degradeaza familia,se degradeaza societatea.si reculul este pe termen destul de lung
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2011, 21:00:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Cele mai multe femei nu-si "pot permite"sa nu mearga la munca,unele chiar si-ar dori sa stea acasa cu copiii,nu sa-i lase prin straini,dar astea sunt vremurile si s-au adaptat,inca din generatiile trecute!Cine mai poate sa-si intretina familia numai dintr-un salariu??Nu oamenii obisnuiti in orice caz!

Vad ca ai o inclinatie deosebita pentru mituri...un thread pt mitul lui ceausescu,acum mitul femeii emancipate...dincolo de orice explicatie,este o realitate a vremurilor nostre,si su ne putem permite sa nu avem un job-nu vb despre cazurile extreme pe care le arunci tu in joc-femeile din reviste,cu bone,soferi,gradinari...vb despre femeia de rand,care este angajat,mama,sotie!

Stiu ca iar ai sa plangi la postarile mele,tocmai ca vreau sa te intaresc un pic si-ti scriu mai des,si poate te obisnuiesti!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2011, 21:15:23
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

cum sa ma supar pe tine?esti chiar simpatica.de data asta n-am mai plans pt ca mi-a ajuns.nu este vb despre un mit.ca am folosit aceleasi cuvinte la amandoua postari,asta e!fara interes.dar,inca o data spun(si nu vb de femeile de ziar si podiumuri),sunt femei care muncesc,DAR NU PT CA NU AU BANI,ci.....si chiar este o enigma pt mine.si sunt f multe exemple de felul acesta.si nici la celelalte nu este o scuza....sa muncesti ca bezmeticul 12 ore si sa-ti lasi copilul pe N maini.cine este mai important?job-ul sau copilul.bun,mai aud si urmatoare fraza:vreau sa am o viata decenta.....numai ca "decent"este prost inteles.muncesti ca sa-ti iei mercedes?si vila?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2011, 23:41:20
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul

Vad ca ai o inclinatie deosebita pentru mituri...un thread pt mitul lui ceausescu,acum mitul femeii emancipate...

Stiu ca iar ai sa plangi la postarile mele,tocmai ca vreau sa te intaresc un pic si-ti scriu mai des,si poate te obisnuiesti!
Draga mea, eu cred ca prin acest thread vrea sa ajunga din nou la celalalt : adica , era mai bine pe vremea COMUNISTILOR.
La faza cu plansul la postarile tale, m-ai facut sa rad de m-am inecat cu apa..(tocmai beam)
Esti o scumpa
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.02.2011, 03:08:43
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Draga mea, eu cred ca prin acest thread vrea sa ajunga din nou la celalalt : adica , era mai bine pe vremea COMUNISTILOR.
La faza cu plansul la postarile tale, m-ai facut sa rad de m-am inecat cu apa..(tocmai beam)
Esti o scumpa
Melissa,ti-am mai zis deja ca ma bucur ca inca exista oameni ca tine cu simtul umorului,aici pe forum,ca altfel ar fi fost o jale...:)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.02.2011, 13:05:38
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit Femeia emancipata a Vechiului Testament ;)

Din Pildele lui Solomon, capitolul 31:

"10. Cine poate gasi o femeie virtuoasa? Pretul ei intrece margeanul.
11. Intr-insa se increde inima sotului ei, iar castigul nu-i va lipsi niciodata.
12. Ea ii face bine si nu rau in tot timpul vietii sale:
13. Ea cauta lana si canepa si lucreaza voios cu mana sa.
14. Ea se aseamana cu corabia unui negutator care de departe aduce hrana ei.
15. Ea se scoala dis-de-dimineata si imparte hrana in casa ei si da porunci slujnicelor.
16. Gandeste sa cumpere o tarina si o dobandeste; din osteneala palmelor sale sadeste vie.
17. Ea isi incinge cu putere coapsele sale si isi intareste bratele sale.
18. Ea simte ca bun e castigul ei; sfesnicul ei nu se stinge nici noaptea.
19. Ea pune mana pe furca si cu degetele sale apuca fusul.
20. Ea intinde mana spre cel sarman si bratul ei spre cel necajit.
21. N-are teama pentru cei ai casei sale in vreme de iarna, caci toti din casa sunt imbracati in haine stacojii.
22. Ea isi face scoarte; hainele ei sunt de vison si de porfira.
23. Cinstit este barbatul ei la portile cetatii, cand sta la sfat cu batranii tarii.
24. Ea face camasi si le vinde, si braie da negutatorilor.
25. Tarie si farmec este haina ei si ea rade zilei de maine.
26. Gura si-o deschide cu intelepciune si sfaturi pline de dragoste sunt pe limba ei.
27. Ea vegheaza la propasirea casei sale si paine, fara sa lucreze; ea nu mananca.
28. Feciorii sai vin si o fericesc, iar sotul ei o lauda:
29. “Multe fete s-au dovedit harnice, dar tu le-ai intrecut pe toate!”
30. Inselator este farmecul si desarta este frumusetea; femeia care se teme de Domnul trebuie laudata!
31. Sa se bucure de rodul mainilor sale, si la portile cetatii harnicia ei sa fie data ca pilda!"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.02.2011, 20:40:12
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Adica o femeie, in teorie, nu ar trebui sa devina un medic, aviator, sa conduca o azienda doar pentru ca rolul ei primordial este cea de a fi mama?

Munca nu este doar pentru bani, ce stiu eu, poate fi un scop in viata, un vis. Si cred ca o mama este in grad sa lucreze si sa aiba grija de copii ca si un tata.
Sau barbatul nu a fost facut pentru a avea un rol patern?

Barbatul capul familiei? Ha! Hai c-am auzit-o si p-asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.02.2011, 21:14:43
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iulyaan Vezi mesajul
exista/poate fi o egalitate intre sexe?as cum se promoveaza mai nou?nu ar trebui, dar.....se intampla.mai este acea femeie autentica,mama cea care se ingrijeste de copil fara a munci de dimineata pana sera,nu neaparat pt ca nu ar avea de mancare?nu vb de conceptia caruia,femeia trebuie sa stea cu nasul numai in tigaie........rolul mamei intr-o familie ,este primordial....dar nu aceia care vine la 7-8 sera acasa....copilul stand doar cu bona....si repet,nu neaparat ca familia duce lipsa crunta de bani si trebuie sa munceasca de nevoie....pt ca nici asta nu este o scuza
Nu exista "egalitate" intre sexe.
Dar nu mi-as face probleme (ca "egalitatea nici nu te fericeste, nici nu te mantuieste).

Cred ca femeile trebuie sa-si regaseasca menirea si firescul. Cred ca femeia din ziua de azi (si barbatul, desigur), nu mai stie care este menirea ei in familie si in societate.
Sa nu stii ce esti este o mare sursa de nefericire atat pt tine cat si pt cei din jur. Daca nu mai stim pt ce traim, am putea sa privim catre modelele crestine pt a ne re-descoperi sensul vietii.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blesteme...mit sau realitate?!? ioana30 Generalitati 40 02.10.2012 17:47:06
Lilith,mit sau realitate? mihaitzaneicu Generalitati 8 18.01.2012 12:14:31
Destin...realitate sau mit?! ioana30 Generalitati 13 30.10.2010 13:11:08
Manastirea Frasinei, realitate. Cezareu Rugaciuni 2 01.03.2009 21:05:13