Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 13.06.2011, 16:57:54
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

foarte frumos.
poti sa imi spui daca are ceva carti publicate?
vreau sa zic.. IPS Slatineanu..
__________________
ESTE
Reply With Quote
  #22  
Vechi 13.06.2011, 17:01:07
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
speculațiilor*

Referințe extra-biblice care vorbesc despre Iisus ca om istoric găsești la Tacitus, scriitor roman din primul secol. Sau la Flavius Iosefus în "Antichitățile". Există un pasaj controversat în lucrarea sa (18:3), care vorbește despre omul Iisus, "dacă am putea să-l numim om" (citat direct). Plinius cel Tânăr, în Scrisorile 10:96, a surprins practicile de închinare ale primilor creștini, inclusiv faptul că ei se închinau lui Iisus ca Dumnezeu și erau persoane cu o etică înaltă.
Apoi avem toate scrierile gnosticilor (Evanghelia adevărului, Apocrifa lui Ioan, Evanghelia lui Toma, Tratat asupra Învierii etc.), toate acestea avându-L în centrul atenției pe Iisus.
Draga Lilith23, poti te rog, sa-mi spui in ce an s-au nascut oamenii pe care i-ai amintit?
Referintele extra-biblice sunt firave, prea firave pentru un asa om ca Iisus care se presupune ca a infaptuit miracole(ceva de luat in considerare zic eu), si cel putin controversate.
Istoricii au nevoie de marturii cat mai apropiate de eveniment, daca se poate chiar din timpul evenimentului de martori oculari(numai ca situatile astea sunt rare din pacate), iar faptul ca nu exista nici macar o mentiune extra-biblica conteporana a unui om care a facut fapte atat de marete mi se pare cel putin ciudat, toate mentiunile extra-biblice sunt facute la cateva decade dupa asa-zisul eveniment. Nu cumva mentiunile oamenilor aia erau din auzite? asa cum sunt si evagheliile?
Acum, daca tu imi aduci scrieri gnostice ca argument in favoarea ideii ca Iisus e fiul lui Dumnezeu, atunci eu nu pot decat sa ma amuz...
Reply With Quote
  #23  
Vechi 13.06.2011, 17:04:42
Raziel Raziel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Mesaje: 201
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Ba da, analogia era total neinspirată și cel puțin stupidă. Nu o spun asta ca persoană credincioasă, ci vorbesc foarte obiectiv.
Cum nu esti credincioasa din moment ce consideri ca Iisus este fiul lui Dumnezeu?
Argumenteaza putin de ce analogia este stupida...
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.06.2011, 17:09:21
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
Așa este când vrei să scrii ceva în grabă de pe mobil și mai trebuie să tot verifici autocorectia si când stergi cât ștergi... oricum nu cred că ști despre ce vb.

EDIT: Părerea mea este că esti supără, pe faptul, că ai crezut în Moș Crăciun în copilărie și pe urmă ai aflat adevărul și îți este teamă să nu se repete...

Am înțeles de prima dată ce voiai să spui, doar că am ales să te ignor. Dacă ții neapărat însă, am să-ți răspund: nu e vorba de nicio teamă. Eu sunt agnostică, nu m-am declarat niciodată credincioasă. Însă am ales să nu împroșc cu noroi în credința altora, indiferent cât de pro sau contra religie sunt și am fost. Întrebările pertinente, care îndeamnă la gândire și meditație sunt una. Întrebările stupide și raționamentele de clasa a IV-a sunt altceva. Știi cum se spune? "Un nerod pune mai multe întrebări decât poate răspunde un înțelept".
Reply With Quote
  #25  
Vechi 13.06.2011, 17:15:14
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Draga Lilith23, poti te rog, sa-mi spui in ce an s-au nascut oamenii pe care i-ai amintit?
Referintele extra-biblice sunt firave, prea firave pentru un asa om ca Iisus care se presupune ca a infaptuit miracole(ceva de luat in considerare zic eu), si cel putin controversate.
Istoricii au nevoie de marturii cat mai apropiate de eveniment, daca se poate chiar din timpul evenimentului de martori oculari(numai ca situatile astea sunt rare din pacate), iar faptul ca nu exista nici macar o mentiune extra-biblica conteporana a unui om care a facut fapte atat de marete mi se pare cel putin ciudat, toate mentiunile extra-biblice sunt facute la cateva decade dupa asa-zisul eveniment. Nu cumva mentiunile oamenilor aia erau din auzite? asa cum sunt si evagheliile?
Acum, daca tu imi aduci scrieri gnostice ca argument in favoarea ideii ca Iisus e fiul lui Dumnezeu, atunci eu nu pot decat sa ma amuz...
E adevărat, oamenii despre care am vorbit au trăit la aproximativ 100-200 de ani după Iisus. Dovezile de care zici tu, cele contemporane cu Iisus și martori oculari... Nu știu dacă mai există azi, dar știu că prin anul 70 d.Hr., romanii au invadat și au cucerit Ierusalimul, e foarte probabil ca eventualele astfel de dovezi să se fi pierdut atunci.

Nu ai de ce să te amuzi. Ar fi culmea ca dovezile în favoarea faptului că Iisus e fiul lui Dumnezeu să fie agnostice. Pentru că dacă un agnostic ar găsi astfel de dovezi, probabil ar începe să creadă și atunci n-ar mai fi agnostic. Nu ți se pare logic? :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 13.06.2011, 17:16:22
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
Cum nu esti credincioasa din moment ce consideri ca Iisus este fiul lui Dumnezeu?
Argumenteaza putin de ce analogia este stupida...
Unde am afirmat că eu cred că Iisus e fiul lui Dumnezeu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.06.2011, 17:19:07
Prior of ORI's Avatar
Prior of ORI Prior of ORI is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.06.2011
Mesaje: 42
Post

Citat:
În prealabil postat de Lilith23 Vezi mesajul
Știi cum se spune? "Un nerod pune mai multe întrebări decât poate răspunde un înțelept".
In întelept care nu face fatã la in nerod nu este întelept.
__________________
HALLOWED ARE THE ORI
Reply With Quote
  #28  
Vechi 13.06.2011, 17:20:59
Kronos's Avatar
Kronos Kronos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.06.2011
Mesaje: 226
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raziel Vezi mesajul
iar faptul ca nu exista nici macar o mentiune extra-biblica conteporana a unui om care a facut fapte atat de marete mi se pare cel putin ciudat, toate mentiunile extra-biblice sunt facute la cateva decade dupa asa-zisul eveniment.
Nici eu, de când am început să-mi pun întrebări, n-am găsit răspunsul la întrebarea asta. De ce, cu toate că a înviat morții, nu l-a luat în seamă nimeni? Cum se poate să învii morții și, cu toate astea, să ai întregul cler împotriva ta? De câte ori a mai asistat cineva la o înviere până atunci, că din Vechiul Testament nu-mi amintesc niciuna. Ori preoții de-atunci o priveau cu mare suspiciune (înfăptuită cu ajutorul diavolior) ca și când asemenea evenimente erau la ordinea zilei în Israel.
Unde s-a înălțat Iisus? Pe vremea aceea nu se știa de atmosferă, de vid și cineva putea foarte bine să afirme despre o persoană, o dată ce-a dispărut, că s-a înălțat la cer. Bun... și acum plutește pe-un norișor și veghează asupra credincioșilor? Oare înălțarea la cer nu este o alegorie pentru moarte?

Sunt câteva dintre întrebările la care încă n-am găsit răspuns și de care m-am temut, că dacă le voi găsi, nu-mi vor plăcea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.06.2011, 17:21:39
Lilith23
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prior of ORI Vezi mesajul
In întelept care nu face fatã la in nerod nu este întelept.
Presupun că ai auzit de arhicunoscuta vorbă care spune că cel mai deștept cedează. De aceea nerozii sunt ignorați de înțelepți. Pe cât se poate, că se bagă și ei ca spinii-n talpă.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.06.2011, 17:24:47
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Iadul reprezinta mustrarea constiintei,lipsa comuniunii cu Dumnezeu si semenii si suferinta.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tatal nostru varianta noua AnggeLos STC Muzica Bisericeasca 21 23.01.2015 22:55:55
O alimentatie corecta ovidiu b. Generalitati 469 26.07.2013 19:03:38
Septuaginta este cea corecta Ioana-Andreea Secte si culte 14 18.02.2011 03:45:08
Cu ce criterii se determina care este credinta corecta si ceea falsa? Bast-et Generalitati 14 30.09.2010 16:26:07
Biblia ortodoxa - Varianta de buzunar IT Despre Sfanta Scriptura 10 27.02.2010 00:55:06