Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.11.2008, 23:47:40
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Cerere pentru rugaciune si ajutor

Va rog sa va rugati cu mine si pentru mine in acest post.
Buna ziua si Doamne ajuta!
Eu sint noua pe acest forum si nu prea cunosc regulile, doar ce am citit in graba.
M-am bucurat enorm sa gasesc un astfel de forum, ceea ce este de admirat, pentru ca este un loc de invatatura, rugaciune si intelepciune duhovniceasca.

Am nevoie de o rugaciune si poate citeva sfaturi.

Motivele pentru cerere de rugaciuni:
1. in anul 2007 in luna noiembrie, 20 am pierdut locul de munca
2. dupa postul Craciunului cineva mi-a spart casa, pagube imense
3. in anul 2008 in luna noiembrie, 20 am pierdut din nou locul de munca
4. imediat dupa peirderea locului de munca cineva mi-a taiat cauciucurile noi- singura masina cu cauciucurile taiate in parcare era a mea

M-am gindit in toate felurile si tot nu inteleg ce mi se intimpla si de ce.
Imediat dupa inceprea postului patesc ceva grav. Data de 20 noiembrie este si coincidenta cu ziua de nastere a sotului meu care este foarte bolnav, dar are si patima bauturii si pentru care ma rog mereu.
M-as bucura daca cineva mi-ar indica o rugaciune speciala, sau daca cineva s-ar putea ruga cu mine.
Numele meu este Nina.Va multumesc din suflet tutturor care incerca sa ma ajute sa descifrez cele intimplate si tuturor celor care se roaga pentru mine.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.11.2008, 23:10:50
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit 20 noimbrie / zi de hram la Manastirea Bistrita

Draga Nina, in primul rand, bine ai venit pe forum !
Sincer, imi pare rau de toate necazurile prin care ai trecut.
Pentru mine ziua de 20 noimbrie este o zi binecuvantata. De cativa ani in aceasta zi sunt prezenta la hramul Sfantului Grigorie Decapolitul, de care nu stiam nimic, pana nu am ajuns sa ma asez sub racla Sfantului, sa plang si sa ma rog.
Ti-as da un sfat prietenesc: oricat ai fi de departe de Manastirea Bistrita Valceana, da fuga pana acolo si roaga-l pe Sfantul Grigorie sa-ti vina-n ajutor. Am convingerea ca vei fi ajutata!
Daca ai preot duhovnic, ar fi bine sa-i ceri binecuvantarea pentru a pleca pe acest drum.
Acatistul si Paraclisul Sfantului Grigorie sunt rugaciuni care n-ar trebui ocolite, pe langa cele catre Maica Domnului si chiar si spre alti sfinti, care abia asteapta sa-i rugam a ne acorda ajutorul, dar noi, nu stim sa-l cerem.

Mare ajutor la necaz am primit si de la Sfantul Nicolae, de la Sfantul Fanurie, de la Sfantul Iosif cel Nou de la Partos, de la Sfantul Ioan Iacob Hozevitul si nu numai...

La mormantul parintelui Cleopa si al parintelui Arsenie Boca cand m-am rugat din tot sufletul, am avut parte de multe impliniri duhovnicesti.
Trebuie sa credem ca vom fi ajutati de cei carora le cerem ajutorul.

Suntem in Postul Craciunului, e bine sa te spovedesti, sa tii post si sa vorbesti cu parintele duhovnic ( daca ai ), daca nu, mergi la orice biserica din orasul tau si cere sfatul vreunui preot. Lupta e mare dar cu incredere in bunul Dumnezeu, toate ispitele incet, incet se vor risipi. Sa te gandesti ca aceste ispite le-ai primit, pentru a te apropia mai mult de Dumnezeu, ca sa gasesti calea spre mantuire.

La final as vrea sa-ti scriu un mesaj pe care l-am primit si eu, ceva mai in urma: Iata calea scurta si usoara spre mantuire:

- fii ascultator, infranat, nu osandi, pazeste-ti mintea si inima de gandurile rele si gandeste-te ca toti oamenii sant buni si Domnul ii iubeste.

Pentru acest gand smerit, Harul Duhului Sfant va via intru tine si vei zice : " Milostiv este Domnul ".
Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.12.2008, 04:50:38
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rabdare, rabdare, rabdare

Draga Nina, am citit la sectiunea "Sf. Maslu" ca esti credinciosa. Atunci nu trebuie sa te miri de certarea lui Dumnezeu, caci El ii cearta pe cei pe care ii iubeste. Dandu-ne incercari, Dumnezeu ne intareste rabdarea. Ai si un sot care bea; e tot spre a invata rabdarea. In a Doua Epistola A Sf. Apostol Petru scrie:
"Pentru aceasta, puneti si din partea voastra toata sarguinta si adaugati la credinta voastra: FAPTA BUNA, iar la fapta buna: CUNOSTINTA. La cunostinta INFRANAREA; la infranare RABDAREA; la rabdare: EVLAVIA; La evlavie: IUBIREA FRATEASCA; iar la iubirea frateasca: DRAGOSTEA."

Iata deci ca toate au un sens si un scop. Sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne descopere cele ce sunt acoperite, pentru a intelege, si a nu intreba "De ce eu?" Caci ne intrebam "De ce eu?" atunci cand ne da o lectie prin Judecata, dar nu atunci cand ne da o bucurie. Atunci nu ne intrebam "De ce eu?", desi poate nu meritam tot binele pe care ni-L da.

Iata o rugaciune la Icoana facatoare de minuni a Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu numita "Potirul nesecat" (Praznuirea pe 18 mai ) (Izbavitoare de betie)

"O, Prea milostiva Stapana! Pentru a dobandi apararea Ta cadem acum la Tine. Cauta spre rugaciunile noastre, auzi-ne cu milostivire pe noi, sotiile, copiii, maicile celor impatimiti de boala cea grea a betiei, fratii si surorile noastre, care din aceasta pricina sunt cazuti de la Maica noastra, Biserica lui Hristos, si deci de la mantuire, si-i tamaduieste pe acestia!
O, milostiva Maica a lui Dumnezeu, atinge-Te de inimile lor si scoate-i degrab din caderile in pacate, asu-i la infranarea cea mantuitoare. Roaga-L pe Fiul Tau, Hristos Dumnezeul nostru, sa ne ierte gresalele, sa nu-si intoarca milostivirea de la zidirea Sa si sa ne intareasca in trezvie si intelepciune. Primeste, Prea Sfanta NAscatoare de Dumnezeu, rugaciunile maicilor ce revarsa paraie de lacrimi pentru copiii lor; ale sotiilor ce plang pentru sotii lor, ale copiilor, orfanilor si neputinciosilor parinti ai ale tuturor celor ce cadem la icoana Ta, pentru ca sa ajunga, prin rugaciunile Tale, acest strigat al nostru la Tronul Celui Prea Inalt.
Acopera-ne si ne pazeste ca sa nu fim robiti ce cel viclean si de toate cursele vrajmasilor; ajuta-ne in ceasul cel cumplit al mortii, ca, prin rugaciunile Tale, sa trecem vamile vazduhului. Izbaveste-ne de osanda cea vesnica si mijloceste ca milostivirea lui Dumnezeu sa ne acopere in vecii vecilor cei nesfarsiti.
Propovaduind minunile Tale, Nascatoare de Dumnezeu, venite prin icoana Ta, numita "Potirul nesecat" ne rugam Tie, cu lacrimi: Prea Curata izbaveste-ne pe toti de patima betiei si de caderea in pacat. Invata-ne infranarea, invrednicidu-ne sa strigam lui Dumnezeu :ALILUIA +"

Timpul ni se pare nesfarsit pana vedem primele semne de indreptare; dar ele vin fara indoiala. Atunci ne vom minuna iar si iar ca Domnul ne-a auzit rugaciunea.
Slava Tie, Dumnezul nostru slava Tie!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.12.2008, 05:20:23
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Multumire si lamurire

Citat:
În prealabil postat de icamilin Vezi mesajul
Draga Nina, in primul rand, bine ai venit pe forum !
Sincer, imi pare rau de toate necazurile prin care ai trecut.
Pentru mine ziua de 20 noimbrie este o zi binecuvantata. De cativa ani in aceasta zi sunt prezenta la hramul Sfantului Grigorie Decapolitul, de care nu stiam nimic, pana nu am ajuns sa ma asez sub racla Sfantului, sa plang si sa ma rog.
Ti-as da un sfat prietenesc: oricat ai fi de departe de Manastirea Bistrita Valceana, da fuga pana acolo si roaga-l pe Sfantul Grigorie sa-ti vina-n ajutor. Am convingerea ca vei fi ajutata!
Daca ai preot duhovnic, ar fi bine sa-i ceri binecuvantarea pentru a pleca pe acest drum.
Acatistul si Paraclisul Sfantului Grigorie sunt rugaciuni care n-ar trebui ocolite, pe langa cele catre Maica Domnului si chiar si spre alti sfinti, care abia asteapta sa-i rugam a ne acorda ajutorul, dar noi, nu stim sa-l cerem.

Mare ajutor la necaz am primit si de la Sfantul Nicolae, de la Sfantul Fanurie, de la Sfantul Iosif cel Nou de la Partos, de la Sfantul Ioan Iacob Hozevitul si nu numai...

La mormantul parintelui Cleopa si al parintelui Arsenie Boca cand m-am rugat din tot sufletul, am avut parte de multe impliniri duhovnicesti.
Trebuie sa credem ca vom fi ajutati de cei carora le cerem ajutorul.

Suntem in Postul Craciunului, e bine sa te spovedesti, sa tii post si sa vorbesti cu parintele duhovnic ( daca ai ), daca nu, mergi la orice biserica din orasul tau si cere sfatul vreunui preot. Lupta e mare dar cu incredere in bunul Dumnezeu, toate ispitele incet, incet se vor risipi. Sa te gandesti ca aceste ispite le-ai primit, pentru a te apropia mai mult de Dumnezeu, ca sa gasesti calea spre mantuire.

La final as vrea sa-ti scriu un mesaj pe care l-am primit si eu, ceva mai in urma: Iata calea scurta si usoara spre mantuire:

- fii ascultator, infranat, nu osandi, pazeste-ti mintea si inima de gandurile rele si gandeste-te ca toti oamenii sant buni si Domnul ii iubeste.

Pentru acest gand smerit, Harul Duhului Sfant va via intru tine si vei zice : " Milostiv este Domnul ".
Doamne ajuta! cu mult drag, icamilin
Iti multumesc din suflet pentru lamuririle pe cre mi le-ai adus in suflet.
Cind ai probleme, cel putin eu, te rogi, postesti si sta fac si eu de ani de zile. Cum n-as vrea sa merg la aceasta manastire? Insa sint pe un alt continent, departe, n-am reusit sa ajung in tara de ani de zile, aici nu e usor, desi unora le pare ca e simplu... din experienta mea personala, pot spune ca o situatie trebuie traita ca sa fie inteleasa.

Tare de mult, peste 15 ani in urma am avut o operatie grea; era sa mor, insa eu ma rugam Tatal Nostru si Nascatoarea si apoi cadeam in lesina din nou insa cind ma trezem stiam unde am ramas-nu se stie cum- si continuam rugaciunea inceputa. Mi-era tare frica sa nu mor in alta tara unde nu aveam pe nimeni si atunci am vazut pe Mantuitorul pe un nor si mi-a zis:"trezeste-te ca nu a venit ora ta. Vei trai inca multi ani" si eu atunci am promis, am facut un legamint ca voi tine posturile de peste an si mai ales Vinerile. Asa am facut pina in ziua de azi si sper ca Domnul ma va intari ca orice ispita sau greutate va veni eu sa nu ma opresc.

Asta este explicatia.

Cred ca daca orice ar merge la una din Manastiri si doar va rosti numele meu, eu voi fii scapata de intimplari rele.

Uneori nu intelegem de ce ne vin greutatile, simtim nevoia sa vorbim cu cineva, asa si eu... departe de toti, cu o biserica singura si multi romani, e greu.

Sper ca saptamina asta parintele sa poata sa vina sa-mi sfinteasca si mie casa, insa cum am spus noi sintem multi, preot unul singur si nu ne poate ajuta pe toti din pacate.
Am nevoie de o slujba de dezlegare de pacate si orice rau si de Taina Sf. Maslu.

Asta simt ca imi trebuie mie.

Cele ce mi-ai spus, mi-au deschis si mie ochii, asa este, ai dreptate, tre as dori sa ajung acolo... la manastire, insa din pacate nu am cum.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.12.2008, 05:37:47
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Potirul Nesecat

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Draga Nina, am citit la sectiunea "Sf. Maslu" ca esti credinciosa. Atunci nu trebuie sa te miri de certarea lui Dumnezeu, caci El ii cearta pe cei pe care ii iubeste. Dandu-ne incercari, Dumnezeu ne intareste rabdarea. Ai si un sot care bea; e tot spre a invata rabdarea. In a Doua Epistola A Sf. Apostol Petru scrie:
"Pentru aceasta, puneti si din partea voastra toata sarguinta si adaugati la credinta voastra: FAPTA BUNA, iar la fapta buna: CUNOSTINTA. La cunostinta INFRANAREA; la infranare RABDAREA; la rabdare: EVLAVIA; La evlavie: IUBIREA FRATEASCA; iar la iubirea frateasca: DRAGOSTEA."

Iata deci ca toate au un sens si un scop. Sa-L rugam pe Dumnezeu sa ne descopere cele ce sunt acoperite, pentru a intelege, si a nu intreba "De ce eu?" Caci ne intrebam "De ce eu?" atunci cand ne da o lectie prin Judecata, dar nu atunci cand ne da o bucurie. Atunci nu ne intrebam "De ce eu?", desi poate nu meritam tot binele pe care ni-L da.

Iata o rugaciune la Icoana facatoare de minuni a Prea Sfintei Nascatoare de Dumnezeu numita "Potirul nesecat" (Praznuirea pe 18 mai ) (Izbavitoare de betie)

"O, Prea milostiva Stapana! Pentru a dobandi apararea Ta cadem acum la Tine. Cauta spre rugaciunile noastre, auzi-ne cu milostivire pe noi, sotiile, copiii, maicile celor impatimiti de boala cea grea a betiei, fratii si surorile noastre, care din aceasta pricina sunt cazuti de la Maica noastra, Biserica lui Hristos, si deci de la mantuire, si-i tamaduieste pe acestia!
O, milostiva Maica a lui Dumnezeu, atinge-Te de inimile lor si scoate-i degrab din caderile in pacate, asu-i la infranarea cea mantuitoare. Roaga-L pe Fiul Tau, Hristos Dumnezeul nostru, sa ne ierte gresalele, sa nu-si intoarca milostivirea de la zidirea Sa si sa ne intareasca in trezvie si intelepciune. Primeste, Prea Sfanta NAscatoare de Dumnezeu, rugaciunile maicilor ce revarsa paraie de lacrimi pentru copiii lor; ale sotiilor ce plang pentru sotii lor, ale copiilor, orfanilor si neputinciosilor parinti ai ale tuturor celor ce cadem la icoana Ta, pentru ca sa ajunga, prin rugaciunile Tale, acest strigat al nostru la Tronul Celui Prea Inalt.
Acopera-ne si ne pazeste ca sa nu fim robiti ce cel viclean si de toate cursele vrajmasilor; ajuta-ne in ceasul cel cumplit al mortii, ca, prin rugaciunile Tale, sa trecem vamile vazduhului. Izbaveste-ne de osanda cea vesnica si mijloceste ca milostivirea lui Dumnezeu sa ne acopere in vecii vecilor cei nesfarsiti.
Propovaduind minunile Tale, Nascatoare de Dumnezeu, venite prin icoana Ta, numita "Potirul nesecat" ne rugam Tie, cu lacrimi: Prea Curata izbaveste-ne pe toti de patima betiei si de caderea in pacat. Invata-ne infranarea, invrednicidu-ne sa strigam lui Dumnezeu :ALILUIA +"

Timpul ni se pare nesfarsit pana vedem primele semne de indreptare; dar ele vin fara indoiala. Atunci ne vom minuna iar si iar ca Domnul ne-a auzit rugaciunea.
Slava Tie, Dumnezul nostru slava Tie!
Vorbele tale au ajuns la sufletul meu si Doamne ce bine e sa ai cu cine sa vorbesti uneori.
Potirul Nesecat este o rugaciune tradusa din limba rusa, citiva ani in urma si pe care am primit-o prin corespondenta de la o manastire din tara.

Eu am tradus in schimb slujba ramoneasca din romana in italiana. Cineva avea nevoie mare. Am primit aceasta minunata rugaciune care este intr-adevar pentru oamneii czuti in patima betiei, dar si pentru oameni grav bolnavi.

Sint multe rugaciuni, ca si Rugul Aprins care este foarte folositoare, si multi sfinti la care daca ne rugam de dau multe binefaceri.

Problema este lupta dintre bine si rau care este prezenta cind o persoana bea in casa: unul se roaga si altul blesteama. Asta este grav, forte grav.

El nu poate scapa de patima betiei, deoarece uneori noi platim pentru faptele stramosilor nostri, iar in cazul lui este lipsa de spovedanie la toate femeile din familie si luarea impartasaniei. Cumva imi explic eu ca el are un suflet bun, insa e uneori posedat. El are momentele lui cind se roaga si cere ajutor, apoi cade in betie din nou si blestema mult de tot.
Acum este foarte bolnav, si totusi bea, desi daca contiunua asa, nu cred ca o mai duce inca un an.

Nu se pote opri.
Imi amintesc ca odata el l-a vazut pe cel rau, cu coarne si cu o mantie rosie si el i-a spus sa se duca de la el si i-a aruncat cu un papuc si ala s-a dus, insa eu zic ca-i sta mult prin preajma.

Lupta asta din pacate o duc si eu, pentru ca eu ceea ce pot face este sa ma rog, sa postesc, apoi Domnul sa-mi aline necazurile.

20 Noiembrie este ziua lui de nastere.

El are o lupt nemaipomenita, deoarece e singurul din familia lui care totusi se roaga si cere ajutor. Pretuieste foarte mult Sf. Mir in Biserica si sfintirea casei.

La fel Sf. Maslu.

Parintii lui au murit, insa amindoi au venit in vis la mine sa ceara slujba de Parastas si pomelnice. Imi mintesc socrul meu a cerut mancare fara carne la Parastasul pentru el. m facut si s-a aprins coliva..... la fel cu soacra mea care, Dumnezeu s-o ierte, mi-a facut mult rau in viata, s-a aprins si la ea.

Sotul meu imi zice uneori in gluma, ca Doamne Fereste, insa la el va fii la fel....

Cam asta este situtia in citeva cuvinte.

Multumesc din suflet, multa mangaiere am aflat citit aceste rinduri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.08.2011, 20:30:17
minainamina minainamina is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2011
Mesaje: 4
Implicit Doamne ajuta!

Pot sa va rog sa spuneti o rugaciune si pentru mine.
Am foarte mare nevoie de ajuturul Bunului Dumnezeu.Sunt foarte trista si nu am pe nimeni.
Ma rog Bunului Dumnezeu si eu pentru toti de aici si va rog sa nu uitati de mine.Imi doresc liniste sufleteasca,bucurie duhovniceasca si sa aiba grija cum stie EL mai bine de mine si de copilul meu!
Va multumesc frumos si Bunul Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.08.2011, 20:44:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de minainamina Vezi mesajul
Pot sa va rog sa spuneti o rugaciune si pentru mine.
Am foarte mare nevoie de ajuturul Bunului Dumnezeu.Sunt foarte trista si nu am pe nimeni.
Ma rog Bunului Dumnezeu si eu pentru toti de aici si va rog sa nu uitati de mine.Imi doresc liniste sufleteasca,bucurie duhovniceasca si sa aiba grija cum stie EL mai bine de mine si de copilul meu!
Va multumesc frumos si Bunul Dumnezeu sa va binecuvinteze!
Numele tau ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.08.2011, 10:53:38
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Iar eu vin si va rog pe voi si pe Cristiboss, sa rostiti o rugaciune pentru doua suflete care vor sa se casatoreasca curand, ca sa le ajute Domnul sa fie bine !

Ionut si Nicoleta

va multumesc !
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciune pentru ajutor in casnicie ioana.ctin Rugaciuni 22 07.11.2011 14:48:10
Ajutor la Rugaciune t_a_pirvu Umanitare 89 19.08.2011 10:07:39
Model cerere botez sorinescu Botezul 5 01.02.2011 12:55:05
Ajutor in rugaciune. Laurentiu Rugaciuni 9 31.03.2008 15:29:51