Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2271  
Vechi 22.08.2011, 20:15:53
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Neaguu Vezi mesajul
Nu e nevoie de nici o schimbare! In momentul cand biserica a predat prost ea inseamna ca nu a predicat adevarul si este un fals facut de oameni! E ca si cum biserica ortodoxa (sau catolica)s-ar razgandi in privinta ca Iisus este Dumnezeu! In acel moment daca nu ar exista o ruptura in biserica ea ar deveni un fals!
femeia aceasta s-a dat la inceput ortodoxa (chiar daca ea zicea ca nu stie unde a scris asa ceva) acum e Crestin din turma Bunului Pastor... Cine stie ce noua secta vrea sa formeze sau deja e formata dar se vede clar ca e rau intentionata! Eu am intrebat-o daca e ortodoxa si ea spunea ca da! dar in alt sens! In sensul de ortodoxa dupa un anumit crez in afara bisericii ortodoxe! Cum as zice eu :sunt ortodox dar nu cred in icoane etc etc
Si cand preda prost Biserica: cand cerea un examen de constiinta inaintea Euharistiei (Ap. Pavel), cand cerea Spovedanie colectiva (secolul II spunea cineva mai inainte) sau cand cere Spovedanie individuala la preot? Cand a invatat gresit Biserica?

Si Domnule Neagu, nu mai mintiti, eu am zis ca nu stiu unde ati scris dvs. acum juma' de an ca epistolele ar fi fost scrise in acelasi an. Am spus de n ori ca am fost, sunt si voi fi ortodoxa. Ba chiar am explicat in unele postari de ce, dupa discutii cu oameni ca tine, am preferat sa pun ceea ce se vede. Cine da marturie falsa despre semenii pe care ii vede, cum ar putea da una adevarata despre Cel pe care nu il vede?...

Iar Crezul este exact cel ortodox formulat in 381 la Constantinopol, ca va place, ca nu va place.

Last edited by Adriana3; 22.08.2011 at 20:51:07.
  #2272  
Vechi 22.08.2011, 21:06:34
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Si cand preda prost Biserica: cand cerea un examen de constiinta inaintea Euharistiei (Ap. Pavel), cand cerea Spovedanie colectiva (secolul II spunea cineva mai inainte) sau cand cere Spovedanie individuala la preot? Cand a invatat gresit Biserica?
Niciodată. Tu nu înțelegi că e vorba de practică și nu de dogmă? Tu nu poți face diferența între cele două noțiuni?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #2273  
Vechi 22.08.2011, 21:39:30
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Niciodată. Tu nu înțelegi că e vorba de practică și nu de dogmă? Tu nu poți face diferența între cele două noțiuni?
Deci faptul ca doar barbatii sunt preoti nu este practica ci dogma?

Si daca toate cele 3 moduri de a practica Spovedania este bun, de ce Spovedania la preot este obligatorie pentru a lua Euharistia? Cand invata Biserica prost, atunci sau acum?

Si interzicerile legate de ciclul femeii este practica sau dogma? Cand invata prost biserica, in Romania sau in Grecia?

Last edited by Adriana3; 22.08.2011 at 21:43:55.
  #2274  
Vechi 22.08.2011, 21:44:46
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar cine în afară de tine a pomenit de preoție?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #2275  
Vechi 23.08.2011, 00:27:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
B

BC nu s-a unit cu biserica anglicana! Unii anglicani, vazand adevarul fiind propovaduit de BC inclusiv in privinta femei preoti si episcopi, adica asa ceva nu este posibil. Au devenit catolici. Dar BC nu s-a unit cu biserica anglicana, dar cred ca stii asta.
Da, intr-adevar. Anglicanii, care nu accepta femeile-preot si nici clericii homosexuali, au trecut la BC:
http://www.ziuaveche.ro/internationa...ica-16984.html
  #2276  
Vechi 23.08.2011, 04:16:48
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar cine în afară de tine a pomenit de preoție?
Schimba cu ceva raspunsul? Este dogma sau practica?
  #2277  
Vechi 23.08.2011, 04:26:55
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Da, intr-adevar. Anglicanii, care nu accepta femeile-preot si nici clericii homosexuali, au trecut la BC:
http://www.ziuaveche.ro/internationa...ica-16984.html
Atata timp cat BC nu-i reboteaza pe anglicani ci dimpotriva, le accepta unele traditii, inseamna ca recunosc implicit validitatea Bisericii. Foarte bine, cu miscarile astea interconfesionale dintr-o parte in alta, o sa-si dea seama in timp ca de fapt se recunosc reciproc. Cu atat mai mult cu cat tin slujbe ecumenice impreuna. La cea la care am participat, erau vreo 5-6 preoti si pastori barbati care au celebrat cu femeia preot anglicana, printre care si preot ortodox. Si nu am auzit pe nimeni ca s-ar fi plans apoi.
  #2278  
Vechi 23.08.2011, 04:46:20
Adriana3 Adriana3 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.01.2010
Locație: Turma Bunului Pastor
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.776
Implicit

Uitati ce tocmai am primit prin e-mail de la un grup de rugaciune de catolici de aici, pentru cei ce stiu franceza:
http://www.enrouteensemble.com/

O asociatie care are ca si scop unirea bisericilor crestine de diferite denominatiuni pentru a evangheliza orasele Frantei prin intermediul a Barbecue gigante. Fiecare membru a Comisiei apartine unei Biserici catolice sau protestante.

Si spun ei ca recunosc ca in ciuda diferentelor dintre bisericile lor, tin toti foarte mult sa ii vada pe oameni atinsi de iubirea lui Hristos, iar lumea este atinsa cand lucreaza impreuna pentru a arata aceasta iubire.

Este si concluzia la care ajung mereu, acolo unde exista iubire intre oameni, cel propovaduit este cu adevarat Hristos si astfel, diferentele inter-confesionale trec pe locul 2.

Iar printre regulile asociatiei vad respectul convingerilor ecleziale ale celuilalt, a nu supra-estima propria experienta spirituala si a nu minimiza experienta celorlalti...

Last edited by Adriana3; 23.08.2011 at 05:08:59.
  #2279  
Vechi 23.08.2011, 06:05:51
Karine Karine is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 76
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Catalin,
Acum inteleg viziunea ta. Insa este pentru prima oara ca aud si varianta asta :) (cum ca disputa ar fi pe marginea momentului in care se produce transformarea). Pentru ca ei au un mic clopotel cu care suna inainte de momentul cheie, deci este usor de verificat cand anume cred ei ca se face prefacerea :) Iar la Ortodocsi n-am stiut ca momentul ar fi atat de precis :) Deci "a binecuvantat" echivaleaza cu invocarea Duhului Sfant?

Insa momentul exact in care are loc prefacerea nu cred ca are importanta asa cum zici si tu. Important este sa se prefaca. Tu zici ca nu se preface pentru ca nu ar avea Har. Eu zic ca se preface si la anglicani, nu numai la catolici. Avem puncte de vedere diferite asupra acestui subiect iar parerile BO sunt divizate pro- si contra, deci nu are sens sa reluam.
Adriana si Catalin,

1) Din ce imi aduc aminte, momentul epiclezei era marcat de " pe Tine Te laudam" (cnf. N. Cabasila... cum e? nu ca are imp. cat timp sa preface dar vedeti si voi vorba cu bordeiele se tot aplica..
http://www.scribd.com/doc/23826409/S...stii-Liturghii

2) prefacerea are loc asadar daca nu are har cine?? preotul? Ce inseamna sa aiba har?
Daca se preface fara har, inseamna ca.. si ca...
__________________
ESTE
  #2280  
Vechi 23.08.2011, 07:20:14
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana3 Vezi mesajul
Schimba cu ceva raspunsul? Este dogma sau practica?
Ca să-ți dau un răspuns în stilul topicului: e o dogmă practică.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 19:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 23:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 10:23:38