Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.06.2013, 23:16:21
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Detectivul ce zice?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.06.2013, 23:21:04
Albinutza303's Avatar
Albinutza303 Albinutza303 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.01.2011
Locație: Londra, Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Post

Fratele nu minte, intr-adevar in majoritatea cazurilor politia vine sa ia amprente si probe adn.
Poate mai puteti insista la acel spital sa va dea mai multe informatii.
__________________
Bucura-te, Sfinte Ioane, alesule marturisitor al lui Hristos !
Reply With Quote
  #23  
Vechi 18.06.2013, 23:23:59
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Amprente si ADN doar daca trebuie sa faca identificarea unui cadavru, desi ma indoiesc ca se obosesc atat de mult, mai ales analiza ADN este destul de costisitoare.

Daca e totusi musai, ADN -ul pentru identificare se poate recolta si de la frate, fara sa stie mama, iar cu amprentele, poate vorbi in prealabil cu politistii sa gaseasca un pretext, se pot duce niste obiecte personale la laborator, etc.

Si mie imi miroase parca a pretext.

Dar ce probleme de sanatate are mai exact?

Poate v-ati certat si vrea sa dispara o perioada? Sa mediteze? Sa vada ce faci?

Nu te mai agita degeaba ca nu poti schimba nimic, roaga-te pentru un deznodamant fericit si ca sa-ti gasesti linistea.
Era fff slabita in ultima perioada, fratele ei mi-a spus ca manca ff putin. Era era slaba de cand o stiu, dar slaba rau, gandti-va sa are grija de un om cu handicap, ea o spala, ea ii dadea sa manance, ea o punea la olita etc, intr-un cuvant facea f mult efort.

De certat nu m-am certat, este o fata extraordinara am invatat f multe de la ea, si este f inteleapta. Si oricum nu ar face asta sa dispara pur si simplu, nu a facut niciodata. O cunosc destul de bine cat sa stiu ca nu ar face asa ceva.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 18.06.2013, 23:25:51
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Detectivul ce zice?
Din cate mi-a spus fratele ei , cauta informatii de la spitalul de unde am gasit eu ca a fost, si tot ce stie este ca nu era atat de bolnava cat sa necesite internarea. Si investigheaza in continuare.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2013, 23:28:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Din cate mi-a spus fratele ei , cauta informatii de la spitalul de unde am gasit eu ca a fost, si tot ce stie este ca nu era atat de bolnava cat sa necesite internarea. Si investigheaza in continuare.
Cauta unde?
Pe culoarele spitalului?
Era deajuns un telefon, sa spuna cine este si sa-i spuna sub ce motiv a a ajuns acolo, ce diagnostic i s-a pus, eventual daca a spus unei asistente/doctor unde pleaca.

Daca nu sunt alte informatii dincolo de acest punct, nu prea mai au ce face.
Ce detectiv, astea sunt povesti.

Sa inteleg ca trebuia sa fie in drum spre casa de fapt, nu avea si alte planuri?

Daca da, trebuie sa o declare disparuta, nu sa astepte...ce si cat? pana sa faca asta.

Poate asa, mai sunt ceva ceva sanse..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2013, 23:39:59
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

@Geo_Geo
Oameni buni, apelati la politie, nu asteptati pana e prea tarziu, Doamne fereste. Ei au mijloacele necesare (GPS/GSM tracking) sa-i dea de urma dupa nr. de telefon, chiar si daca e descarcat.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 18.06.2013, 23:43:07
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am vorbit f putin azi cu fratele prietenei ( am avut probleme cu telefonul) probabil o mai fi facut si alte lucruri o sa-l mai sun maine.

Da era in drum spre casa.

Am spus cu o pagina sau doua in urma de ce nu poate sa o declare disparuta, daca el asa considera ca nu se poate, stie el ce stie. Nu stiu daca pot eu sa o declar disparuta fara sa mai implic familia, mama este deja cu moralul la pamant daca i-ar vedea pe politisti cum cauta amprente sau urme ADN, ar avea un soc, dupa ce ca este batrana, bolnava cu fata disparuta..... va dati seama. Eu am vorbit cu pr duhovnic si i-am povestit tot ce se intampla si a zis ca e bine ce face. ( adica ca nu o da disparuta asta implicand un soc din partea mamei).
Reply With Quote
  #28  
Vechi 18.06.2013, 23:55:28
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Reacția mamei este doar presupusă, nu poate fi anticipată cu precizie. În plus, ea se va alarma oricum văzând că fiica nu mai vine. Câte zile îi veți (va) mai putea ascunde lipsa?

După 24 de ore o persoană se poate da dispărută. Au trecut deja mai multe zile de când nu mai știți de ea (în ce zi a fost la Urgență?)

Fratele să vorbească la poliție și să explice care este situația cu mama, pentru a o menaja. Poate nu vor aplica procedura standard, respectiv cu vizita acasă. Pot căuta întâi să adune informații.
ADN-ul și amprentele sunt necesare pentru identificare, deci după ce persoana este găsită, și atunci în stare de inconștiență sau de tulburare psihică. Însă pentru a o găsi nu e nevoie de probele astea.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2013, 00:03:29
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Reacția mamei este doar presupusă, nu poate fi anticipată cu precizie. În plus, ea se va alarma oricum văzând că fiica nu mai vine. Câte zile îi veți (va) mai putea ascunde lipsa?

După 24 de ore o persoană se poate da dispărută. Au trecut deja mai multe zile de când nu mai știți de ea (în ce zi a fost la Urgență?)

Fratele să vorbească la poliție și să explice care este situația cu mama, pentru a o menaja. Poate nu vor aplica procedura standard, respectiv cu vizita acasă. Pot căuta întâi să adune informații.
ADN-ul și amprentele sunt necesare pentru identificare, deci după ce persoana este găsită, și atunci în stare de inconștiență sau de tulburare psihică. Însă pentru a o găsi nu e nevoie de probele astea.
Mama ei stie, ea era singura persoana care stia ca pleaca la spovedit, pe data de 14 (vineri) a plecat de acasa in jurul orei 9, a ajuns la spovedit, s-a spovedit , probabil la scurt timp i s-a facut rau a ajuns la spital nu stiu la ce ora. De aici s-a rupt firul. Mama ei este disperata, imi spunea fratele ca daca inainte abia isi tinea mana acum nu e in stare de nimic. O sa vorbesc cu el daca se poate sa anunte politia si sa ofere el anumite lucruri personale fara sa mai intre in casa, poate vor intelege ca situatia e delicata.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.06.2013, 00:04:12
Delalucaci Delalucaci is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
sunt disperata
Citat:
În prealabil postat de Geo_Geo79 Vezi mesajul
Sunt f ingrijorata

http://ro.netlog.com/geo_geo79
Reply With Quote
Răspunde