Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2012, 22:38:05
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit De ce sa fie asa?

Hristos a înviat!
Așa cum știm, joia aceasta (adică peste două zile), confrații noștri creștini romano-catolici vor sărbători Înălțarea Domnului Iisus Hristos, în timp ce noi suntem încă în perioada pascală, urmând să ne bucurăm de acest praznic împărătesc săptămâna viitoare, pe data de 24 mai.
Acest fapt mi-a readus în minte următoarea întrebare (evident, retorică): de ce trebuie să ne bucurăm în zile diferite de prăznuirea principalelor evenimente ale istoriei mântuirii (mă refer în special la Învierea Domnului...)? Chiar nu s-ar putea găsi o soluție pentru ca toți creștinii să prăznuiască măcar Sfintele Paști (cea mai mare sărbătoare a creștinătății) la aceeași dată, să-și poată spune "Hristos a înviat" începând din aceeași zi? Ce mărturie dăm noi în fața necredincioșilor, păstrând această atitudine în relațiile dintre noi?
Știu, mi se vor oferi explicații legate de diferențele calendaristice... dar aceste detalii le știu și eu de la cursurile de Liturgică. Totuși... dacă diferențele dogmatice sunt mult mai dificil de depășit (pentru că fiecare creștin păstrează în suflet convingerea că aparține adevăratei Biserici a lui Hristos, iar relativizarea învățăturii de credință ar fi inacceptabilă), fixarea unei sărbători la aceeași dată ar fi, în opinia mea, un demers destul de simplu, având în vedere faptul că, din fericire, conținutul teologic al acesteia este comun pentru ambele confesiuni.
Ce credeți? V-ați bucura ca toți creștinii să stabilească toate sărbătorile (în special Sfintele Paști) la date comune? Eu cred că aceasta ar fi o realizare istorică!

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 15.05.2012 at 23:15:50.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2012, 22:45:25
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
(...)Ce credeți? V-ați bucura ca toți creștinii să stabilească toate sărbătorile (în special Sfintele Paști) la date comune? Eu cred că aceasta ar fi o realizare istorică!
Da, eu unul m-as bucura. Nu sunt catolic nici ortodox dar m-a bucura sa ii vad pe toti una in Hristos.

"Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." (Ioan.17:21)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2012, 22:48:33
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Hristos a înviat!
Adevarat a inviat!

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
V-ați bucura ca toți creștinii să stabilească toate sărbătorile (în special Sfintele Paști) la date comune?
Nu!

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Eu cred că aceasta ar fi o realizare istorică!
Eu cred ca ar fi un prim pas spre ecumenism! Si ce este acesta? Este uraciunea pustiirii,dupa talcuirile sfintilor parinti.

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Doamne ajută!
Doamne ajuta, si multa pace sufleteasca Laura.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2012, 22:57:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Așa cum știm, joia aceasta (adică peste două zile), confrații noștri creștini catolici vor sărbători Înălțarea Domnului Iisus Hristos,
Dv vă referiți la catolicii aparținând unei Biserici Particulare: Biserica Romano-Catolică. În ceea ce-i privește pe catolicii care aparțin altor Biserici Particulare, spre exemplu greco-catolicii, ei sărbătoresc Înălțarea după o săptămână, conform propriei tradiții. Desigur, fiind vorba de o tradiție cu "t" mic și nu de Sf Tradiție, care este aceeași pentru toți catolicii din lume, lucrurile s-ar putea reglementa, iar reglementarea lor ține de Sf Sinod al Bisericii Române Unite, care are competență în materie. Personal, m-ar bucura mult să sărbătoresc Înălțarea la aceeași dată cu toți catolicii din lume. Altfel, apar probleme: când merg la biserica parohiei mele este Duminica X după Paști, iar când merg la Catedrală este Duminica X-1 după Paști. Nu sunt mari problemele astea, dar parcă sună ciudat când spun "Cristos a înviat" să mi se răspundă "Adevărat s-a înălțat". Să sperăm că cel care va succede PF card Lucian, care trebuie să iasă la pensie anul acesta, se va ocupa de această veche problemă cu o energie mai tinerească.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2012, 23:03:00
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Rețin că m-a impresionat profund un episod din istoria Bisericii primare, mai precis din vremea Sfinților Părinți apostolici. În sec. al II-lea, între creștini începuse o polemică în privința stabilirii datei Sfintelor Paști (nu mai intru în detalii... Foarte pe scurt, fiecare dintre cele două părți își revendica practica de la Sfinții Apostoli). Atunci, Sfântul Martir Policarp, episcopul Smirnei, a călătorit până la Roma (în vremea aceea, cu mijloacele de transport de atunci...), cu scopul de a discuta cu Papa Anicet despre această problemă ivită în cadrul Bisericii.
Nereușind să ajungă la un acord, cei doi ierarhi (Sf. Policarp și episcopul Anicet al Romei) au decis să-și păstreze fiecare tradiția proprie, rămânând în comuniune euharistică între ei. Mai mult decât atât, înainte ca Sfântul Policarp să se întoarcă în cetatea sa, la ultima Liturghie oficiată împreună cu Anicet, episcopul Romei, Papa, i-a dat lui întâietatea în slujire, în semn de respect și dragoste creștină.
În această atitudine a celor doi ierarhi ai Bisericii primare, nu se poate identifica nici măcar o urmă de mândrie, dorință de autoritate sau autosuficiență! Nefiind în discuție adevărul revelat, ci doar o practică liturgică, cei doi episcopi au păstrat comuniunea și buna înțelegere între comunitățile pentru a căror călăuzire spirituală erau responsabili! Nu s-au excomunicat reciproc, nu s-au acuzat unul pe celălalt, ci au împlinit, prin atitudinea lor înțeleaptă și profund creștină, cuvintele Mântuitorului Hristos: "Întru aceasta vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea iubire unii față de alții".Oare noi, creștinii de astăzi, putem urma aceeastă pildă reală din istoria creștinismului? Cu siguranță, da! Tocmai de aceea Hristos ne-a cerut desăvârșirea (Matei5, 48), fiindcă știe că, ajutați fiind de harul Său, putem aspira și tinde către ea!

Doamne ajută-ne și fii cu noi!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2012, 23:11:17
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Da, eu unul m-as bucura. Nu sunt catolic nici ortodox dar m-a bucura sa ii vad pe toti una in Hristos.

"Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." (Ioan.17:21)
Nu sunteți catolic sau ortodox, dar vă numărați printre credincioșii lui Hristos, sunteți creștin! :)

P. S. Nu-mi mai dau seama... Dvs când sărbătoriți Sf. Paști? Parcă împreună cu ortodocșii și greco-catolicii? Am reținut corect?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2012, 23:28:51
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Rețin că m-a impresionat profund un episod din istoria Bisericii primare, mai precis din vremea Sfinților Părinți apostolici. În sec. al II-lea, între creștini începuse o polemică în privința stabilirii datei Sfintelor Paști (nu mai intru în detalii... Foarte pe scurt, fiecare dintre cele două părți își revendica practica de la Sfinții Apostoli). Atunci, Sfântul Martir Policarp, episcopul Smirnei, a călătorit până la Roma (în vremea aceea, cu mijloacele de transport de atunci...), cu scopul de a discuta cu Papa Anicet despre această problemă ivită în cadrul Bisericii.
Nereușind să ajungă la un acord, cei doi ierarhi (Sf. Policarp și episcopul Anicet al Romei) au decis să-și păstreze fiecare tradiția proprie, rămânând în comuniune euharistică între ei. Mai mult decât atât, înainte ca Sfântul Policarp să se întoarcă în cetatea sa, la ultima Liturghie oficiată împreună cu Anicet, episcopul Romei, Papa, i-a dat lui întâietatea în slujire, în semn de respect și dragoste creștină.
În această atitudine a celor doi ierarhi ai Bisericii primare, nu se poate identifica nici măcar o urmă de mândrie, dorință de autoritate sau autosuficiență! Nefiind în discuție adevărul revelat, ci doar o practică liturgică, cei doi episcopi au păstrat comuniunea și buna înțelegere între comunitățile pentru a căror călăuzire spirituală erau responsabili! Nu s-au excomunicat reciproc, nu s-au acuzat unul pe celălalt, ci au împlinit, prin atitudinea lor înțeleaptă și profund creștină, cuvintele Mântuitorului Hristos: "Întru aceasta vor cunoaște că sunteți ucenicii Mei, dacă veți avea iubire unii față de alții".Oare noi, creștinii de astăzi, putem urma aceeastă pildă reală din istoria creștinismului? Cu siguranță, da! Tocmai de aceea Hristos ne-a cerut desăvârșirea (Matei5, 48), fiindcă știe că, ajutați fiind de harul Său, putem aspira și tinde către ea!

Doamne ajută-ne și fii cu noi!
Episodul acesta ne mai arata si inca doua lucruri:
1. O eventuala schimbare a datelor trebuie sa vina de sus, de la cel mai inalt nivel al ierarhilor.

2. Nu e cazul sa fim mai catolici decat papa Anicet sau mai ortodocsi decat Sf. Policarp. Daca nici ei nu s-au putut intelege asupra datelor, cum se vor intelege cei de acum?...

Nu stiam ca aceasta diferenta de date exista chiar din secolul II...
Si de s-ar hotari sa se sarbatoreasca Pastile in aceeasi zi, fiecare ar sarbatori in biserica lui, nu ne-am amesteca, nu ne-am ruga impreuna. Anul acesta nu m-a deranjat sa spun "Hristos a inviat" unui catolic, chiar daca eu ma aflam in Saptamana Patimilor, nu am simtit nicio contradictie. E o greseala daca asociem Invierea numai unei anumite zile din an sau unei anumite perioade.

Dar ma rog, asta e perspectiva cuiva care nu are rude catolice...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2012, 23:33:24
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Nu sunteți catolic sau ortodox, dar vă numărați printre credincioșii lui Hristos, sunteți creștin! :)

P. S. Nu-mi mai dau seama... Dvs când sărbătoriți Sf. Paști? Parcă împreună cu ortodocșii și greco-catolicii? Am reținut corect?
Da, insa mult m-as bucura ca sa fim cu totii una, macar in sarbatoare.

Stiti cand au fost cu totii una? Catolici, ortodocsi, evanghelici? In inchisoare. Am citit marturiile lui Richard Wurmbrand din perioada vietii lui petrecuta in inchisorile comuniste. Acolo, alaturi de ceilalti frati crestini se bucurau nespus ca pot lua Sf.Impartasanie (sau Cina Domnului) cu totii impreuna.

Cat de indaratnici putem fi noi daca numai necazul, razboiul sau carcera ne uneste?

Cat de bine ne cunoaste Domnul Iisus daca se roaga Tatalui pentru noi ca sa fim una in El...
"Ma rog ca toti sa fie una, cum Tu, Tata, esti in Mine, si Eu in Tine; ca si ei sa fie una in Noi, pentru ca lumea sa creada ca Tu M-ai trimis." (Ioan.17:21)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2012, 00:10:28
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Raoul: "Adevarat a inviat!


Nu!


Eu cred ca ar fi un prim pas spre ecumenism! Si ce este acesta? Este uraciunea pustiirii,dupa talcuirile sfintilor parinti."

Raoul, dacă ecumenismul va duce la relativism, atunci, într-adevăr, este "urâciunea pustirii"!
În schimb, dacă mișcarea ecumenică va consolida comuniunea, solidaritatea, iubirea autentică și necondiționată dintre creștinii aparținând diverselor confesiuni, atunci ar putea fi considerată ca autentic creștină, ca o reparație istorică, pentru că noi, oamenii, suntem cei care am dezbinat Biserica în 3 confesiuni și acestea subîmpărțite în...
Dacă ecumenismul va conduce la sincretism, la relativizarea dogmelor/adevărurilor de credință revelate, atunci ar trebui dezaprobat cu toată convingerea de către orice creștin consecvent confesiunii din care a ales în mod liber să facă parte. Dacă, în schimb, mișcarea ecumenică are drept scop apropierea creștinilor unii față de alții și crearea unui climat favorabil pentru dezvoltarea unui dialog teologic sincer, atunci înseamnă că această mișcare este profund creștină.
Și care este realitatea despre ecumenism?
Știu că scopul mișcării ecumenice este unirea tuturor confesiunilor creștine - o aspirație legitimă a oricărui creștin, care știe că Dumnezeul său este iubire. Totuși, pentru că scopul nu scuză mijloacele... se cuvine să ne întrebăm și să cercetăm cu mare atenție CUM se urmărește, în mișcarea ecumenică, realizarea unității atât de mult dorite.
Eu acum nu am răspunsul la această întrebare și, de aceea, evit să-mi dau cu părerea în necunoștință de cauză. Voi putea afirma clar dacă ader sau nu la mișcarea ecumenică, atunci când, după ani întregi de studiu teologic, după diverse experiențe pe care le voi acumula în timp, îmi voi putea forma o imagine clară, complexă asupra acestei realități.
Acum pot avea doar aceste certitudini în privința mișcării ecumenice:
1. există preoți duhovnici de o moralitate ireproșabilă, care mărturisesc Ortodoxia în cadrul dialogurilor ecumenice și chiar reușesc să-i pună serios pe gânduri pe confrații de alte confesiuni (cunosc personal un astfel de părinte, nu creez personaje fictive);
2. comuniunea dintre creștini (nu mă refer la comuniunea euharistică) este, cu siguranță, dorită și chiar poruncită de către Domnul nostru Iisus Hristos, pe Care toți Îl mărturisim și-L iubim;
3. buna înțelegere, solidaritatea dintre creștini rămâne scop în sine, dar este dezirabilă și pentru că iubirea este, potrivit cuvintelor Mântuitorului, semnul distinctiv alcreștinilor între cei de alte credințe și astfel, pentru misiunea noastră de a-L mărturisi pe Hristos între atei și persoane de alte religii, avem datoria de a fi uniți, de a da o mărturie comună;
4. relativismul religios, în orice situație și sub orice pretext, este inacceptabil pentru un creștin sincer și consecvent.

Mai departe, Raoul... cred că viitorul mișcării ecumenice depinde de cei care vor participa la ea, de intențiile celor care vor purta mai departe misiunea dificilă și atât de necesară de a menține vie dragostea dintre creștini, fără a știrbi în vreun fel adevărul de credință.
"Nu se ascunde adevărul credinței de dragul păcii" - a afirmat, cu prețul vieții sale, Sfântul Maxim Mărturisitorul, atunci când, sub pretextul "păcii" dintre creștini, era pus în pericol adevărul și, în mod foarte camuflat (dar real) era renegat Hristos.

Ucenic, colegul nostru de forum, a fost impresionat în mod pozitiv de o afirmație de-a mea de pe un alt topic. Spuneam atunci că nici dragostea nu trebuie sacrificată pentru adevăr și nici adevărul nu poate fi trădat sub pretextul iubirii. M-am bucurat din tot sufletul că Dumnezeu m-a ajutat să ajung la această concluzie și reacția ucenicului (pe care-l consider drept o persoană credincioasă, cu un mod de înțelegere profund al credinței) m-a încurajat mult.
Dacă noi Îl vom iubi din toată inima pe Mântuitorul și Dumnezeul nostru, ferindu-ne în aceeași măsură de relativism și de intoleranță, cred că vom fi pe drumul dreptei socoteli... Nu spun că vom fi și dobândit această virtute considerată ca esențială de către Sfântul Antonie cel Mare, dar nici nu vom fi prea departe de ea. :)

Creștinii de alte confesiuni cred în Hristos ca și noi și, cu siguranță, nu ni se va întâmpla nicio tragedie duhovnicească, dacă vom încerca să ne deschidem față de ei, să le acordăm încredere, să-i înțelegem și, nu în ultimul rând, să le povestim despre frumusețea Ortodoxiei noastre, despre modul nostru de a trăi comuniunea cu Dumnezeu prin dreapta slăvire a Sa. Este minunată și unică Ortodoxia! Și cred că întreaga Ortodoxie, deși infinit de complexă, poate fi rezumată în două cuvinte: adevăr și iubire - care nu pot fi separate una de cealaltă, căci Izvorul lor comun este Dumnezeu Cel unic și întreit în Persoane.




"Doamne ajuta, si multa pace sufleteasca Laura."
Și ție la fel, Raoul, Doamne ajută și multă pace sufletească și bucurie întru Hristos, Domnul nostru!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 16.05.2012 at 00:18:10.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2012, 00:30:11
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dv vă referiți la catolicii aparținând unei Biserici Particulare: Biserica Romano-Catolică. În ceea ce-i privește pe catolicii care aparțin altor Biserici Particulare, spre exemplu greco-catolicii, ei sărbătoresc Înălțarea după o săptămână, conform propriei tradiții. Desigur, fiind vorba de o tradiție cu "t" mic și nu de Sf Tradiție, care este aceeași pentru toți catolicii din lume, lucrurile s-ar putea reglementa, iar reglementarea lor ține de Sf Sinod al Bisericii Române Unite, care are competență în materie. Personal, m-ar bucura mult să sărbătoresc Înălțarea la aceeași dată cu toți catolicii din lume. Altfel, apar probleme: când merg la biserica parohiei mele este Duminica X după Paști, iar când merg la Catedrală este Duminica X-1 după Paști. Nu sunt mari problemele astea, dar parcă sună ciudat când spun "Cristos a înviat" să mi se răspundă "Adevărat s-a înălțat". Să sperăm că cel care va succede PF card Lucian, care trebuie să iasă la pensie anul acesta, se va ocupa de această veche problemă cu o energie mai tinerească.
Da, așa este. Am modificat mesajul și am scris "romano-catolici" în loc de "catolici". :)
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
Răspunde