Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 02.05.2009, 02:43:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Interesant, eu nu am mai auzit un asemenea nume mic sau de botez in viata mea...ma gindeam ca poate este aroman sau ceva sirb, albanez sau bulgar.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 02.05.2009, 02:46:40
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Nu, nu este.
Este 100% roman.

Tu ai auzit de preotul Juvenalie, mentionat in Acatistul Sfintei Nina?

Acest nume i-a fost conferit in timpul calugariei.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 02.05.2009, 02:59:25
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca aici chiar nu se potriveste divide et impera... conspiratia universala de a divide pe episcopul plimbaret Siluan de parintele Juvenalie( care sunt curios oare ce nationalitate o fi? )nu-si are locul aici... cum ai spus si tu este bataie mare pe parohii "la gata" mai ales in Italia care recent a ajuns la peste 1 000 000 de romani care muncesc pe bani!!!...deci trage si tu concluziile daca tot masonii sunt de vina sau este cu totul altceva la mijloc
Ei, nu as da vina chiar pe toti, Andrei... Mai restrange aria putin... E politica aici, nimic altceva. Si ecumenism.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.05.2009, 22:26:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

In sfarsit am notitie despre Parintele.
Dansul a hotarit sa se retraga si sa-si continue viata intr-un alt mod.
Nu a incetat insa a fii un model de ortodox.
A, sa ma rog mereu pentru dansul, asa cum si dansul a facut=o (si sint convinsa ca o face mereu) pentru mine.

Doamne ajuta!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 10.05.2009, 04:06:52
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Nici unul dintre preotii pe care-i cunosteam eu, cu duhul sfant, nu ami este pe lista...
Singurul ramas este Parintele Gheorghe Ionascu.[/quote]

Aceasta se datoreaza faptului ca Episcopul Siluan, vrednicul de denigrat si de injosit cum au facut jurnalistii cu arhiepiscopul Teodosie, referitor la luarea de mita... Ep. Siluan a cautat lucrul personal, cum de altfel cauta toti preotii actuali ai eparhiei sale, cum mai este unul la Milan...
Siluan nu a avut nevoie de preotii buni, ci de cei rai si slabi duhovniceste....cred eu, pentru a parea dansul mai bun decat altii.
Acum sa nu credeti ca am ceva cu omul, fereasca-ma Dumnezeu. Insa, ma doare inima ca a facut in asa fel sa-l determine pe Juvenalie sa... faca pasul de a parasi randuiala. Daca Siluan nu facea ce a facut, fiti siguri ca Italia era o a doua capitala a Ortodoxiei, dupa Romania. Dar, daca omul este facut din pamant, tot la cele alcatuite din pamant trage. Chiar daca mitra, omoforul, sacosul si cârja nu-s din pamant... spre ele ravnind, a dobandit cele de sub pamant!
Juvenalie Ionascu a fost si este si va fi unul dintre marii teologi ai Ortodoxiei romanesti, care nu ne-a facut de râs pe nicaieri in lume! Ca Siluan.... "tara-i plina"; dar ca Juvenalie, sunt putini. Sa zicem ca l-ar ajunge domnii Dan Puric, Danion Vasile, si altii ca ei; insa, al depasi pe Juvenalie, nu cred ca voi trai sa vad asa ceva. Cine la cunoscut stie despre ce este vorba.
Doamna Nina cand a aflat ca parintele Juvenalie Ionascu s-a retras definitiv, a ramas socata! Vestea ar fi coincis cu urmatorul exemplu: "S-a retras parintele Justin Parvu din Manastire si s-a casatorit". Ei bine, stim cu totii ca el nu ar mai face asa ceva, mai ales ca are 90 de ani. Insa, cam aceeasi uimire si tristete de a auzi acest lucru, au avut credinciosii sustinatori i parintelui Juvenalie Ionascu.
Subcontextul... doare si mai mult!


Veniamin Ilie
Reply With Quote
  #16  
Vechi 10.05.2009, 04:36:28
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Anca aici chiar nu se potriveste divide et impera... conspiratia universala de a divide pe episcopul plimbaret Siluan de parintele Juvenalie( care sunt curios oare ce nationalitate o fi? )nu-si are locul aici... cum ai spus si tu este bataie mare pe parohii "la gata" mai ales in Italia care recent a ajuns la peste 1 000 000 de romani care muncesc pe bani!!!...deci trage si tu concluziile daca tot masonii sunt de vina sau este cu totul altceva la mijloc
Ca tot pomeni-i numele de "masoni". Haideti sa va zic eu ceva: noi, ne ratacim unii pe altii, crezand ca masoneria ne rataceste! Masoneria nu-si are partea in orgoliile anumitor oameni slabi dezvoltati psihic si duhovniceste!

Daca am spune ca Episcopul Siluan este mason sau francmason, am face masoneria sau francmasoneria de râs!!! Mai aparuse undeva o stire cum ca Becali ar fi mason, ca Dan Diaconescu, Ion Iliescu, si altii, ar fi masoni! Ca Episcopul Casiaon de la Galati, ca Teodosie de la Constanta, ca Teofan de la iasi, ca Laurentiu Streza, ca Nicolaie Corneanu, ar fi masoni! Sa terminam cu tampeniile! Nu orice "intelectual" ca Siluan poate fi mason! Daca s-ar alege in masonerie oameni ca el, ar insemna ca masoneria nu ar fi mai ajutat Biserica prin faptul ca a daramat COMUNISMUL, si asa a respirat usurata Biserica!!!
Incetam o data cu acuzele la adresa aceasta??? Mai avem sa dam vina pe budhisti ca ei sunt de vina ca Nicolaie Corneanu s-a impartasit cu catolicii!!!!
Fratilor, nu are treaba nicio organizatie de acest gen si nici nu se implica in organizarea sufleteasca a ortodocsilor. Daca ei insisi nu se organizeaza.... zadarnic mai vorbesc!
Va spun ceva, asa intre patru ochi: Nasoneria a dat un mare Sfant Ierarh. Nu o sa va vina sa credeti, dar, direct de la izvor am luat aceasta apa si v-o dau sa o gustati si voi. Este vorba de Sfântul Ierarh Nicolaie Velimirovici. Daca cititi cu atentie "Catehismul Bisericii Ortodoxe" alcatuit de dansul, veti descoperi usor despre ce este vorba. Ma refer la chestiile cu "marele" "arhitectul" "Dumnezeu a gandit, iar Fiul l-a facut pe om", etc, etc.
Dar, unde vreau eu sa ajung, este ca: masoneria a dat un sfant in ultimul secol!!! Ei i-au omorat! Iata, Ioan Iacob de la Neamt, a plecat din tara ca il bateau mereu sa schimbe calendarul! Dimitrie Bejan, la fel, a fost izgonit din tara de catre falsii păstori, a fost bagat la inchisoare pentru ca i se parea celuilalt preot din sat ca la Dimitrie bajan se duc mai multi.... Deci, iata faptele ortodocsilor doar cu numele. Nu masoneria este de vina, ci NOI INSINE! Nu Biserica este dezbinata, ci oamenii!!!! Iar, daca ne aflam intr-o situatie ca aceasta... referitor la Episcopul Siluan.... apoi.... sa stiti ca mai de folos era sa nu ne fi nascut...
Cei care participa la Sinoadele locale facute de Episcopul Siluan, s-au cam obisnuit cu afirmatii de genu' "EU SUNT HRISTOSUL VOSTRU" "EU SUNT DUMNEZEUL VOSTRU AICI IN ITALIA". Aceste parole le scoate din fermecata si privighetoarea sa gura, Episcopul Siluan, atunci cand apar probleme financiare, sau de ordin materialnic (deci, toto de aceeasi natura... bănească). Acestea-s vorbe de crestin? Nicidecum! Si apăi, fratilor si surorilor, cum sa ne mai rabde Dumnezeu? Cum sa nu plece părinții buni ai Bisericii, daca vad ca patriarhia alege doar pe cei mai rai dintre cei mai nedrepti.... Intrebarea este: are cineva curajul sa iasa in față si sa spuna adevarul? are curajul cineva sa planga pentru chinul parintelui Juvenalie Ionascu? Nimeni!!! Pentru ca nu-i inima de crestin in ei!
Arhimandritul Juvenalie Ionascu a adus Ortodoxia Românească în Italia! A făcut mari milostiviri spre românii din Italia!!!! Ca apoi, altul sa vina si la culeaga de unde a semanat acest sarman părinte.
Sincer, îmi plânge inima-n mine, cand vad cum o haita de lupi rup o oaie si latra în gura mare: am prins lupul!!!!!!!!!!
Rușine va fi în ziua judecății de apoi! Focul iadului vine peste omul nedrept și peste cel viclean!


Cu tristețe și durere în suflet,

Veniamin Ilie,

cel mai necanonic, păcătos, hulitor, desfrânat și întinat preot de pe fața pământului. (Las să fie aceștia canonici, ca din cate vad eu... se țin cu dragoste de canoane, ca și câinele de lanț!)

Iertați-mă că am fost prea aspru!
Iertați-ma dragilor forumiști și iubiților cititori! Atitudinea aceasta dură s-a datorat lacrimilor părintelui Juvenalie Ionascu, si nu rabda inima mea sa vada atata ura asupra unui preot PREACUVIOS, PREADREPT SI PREAINVATAT, PREAPROPOVADUITOR, de către niște "inteligenți" licențiați cu diploma de meriti acreditată de adjectivul SCEMO!

Veniamin
Reply With Quote
  #17  
Vechi 10.05.2009, 06:35:34
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Multumesc parinte Veniamin pentru comfort si pentru informatii.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #18  
Vechi 10.05.2009, 12:06:41
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Doamna Nina, sincer sa fiu, azi-noapte, cand am citit pesajele dvs si mi-am amintit de cazul parintelui Juvenalie, m-am intristat foarte tare. Putin nu mai era si aveam lacrimi in ochi.
Cand am slujit noi la Viterbo, in toamna anului trecut, parintele Gheorghe Ionascu, la insistentele noastre, l-a invitat si pe parintele Juvenalie. Dar, atat de trist si dezorientat este, incat i-a fost teama sa vina. Sincer sa fiu, am insistat si la Mitropolie sa se faca Sinod si sa-l reabiliteza in cler, pentru ca este UN MARTIR! El s-a jertfit pentru Biserica, si-a dat tot ce avea, incepand de la sanatatea care este ce-a mai mare comoara, si pana la tineretile jertfite in stres, necazuri si suparari, pe care le intampina din pricina dragostei sale fata de Biserica.
Pentru mine, parintele Juvenalie Ionascu este un sfant marturisitor! (sper sa nu fie pe aici si sa citeasca acest lucru, ca sa nu-i fie spre dezmierdare...) Acum, sa fim seriosi... A facut atatea si atatea pentru neamul nostru din Italia; iar, Episcopul Siluan, cum de altfel a incercat pe peste tot pe unde a fost, să dea afara preotul din parohia cea mai mare si cea mai instarita si sa se instaleze el!!!
Ceea ce trebuie sa stim este faptul ca, la alegerile de Episcop pentru Italia, toti preotii l-au ales pe Arhimandritul Juvenalie Ionascu. Cu toate acestea, patriarhia nu a tinut cont de principiile canonice (cum nu ține de fel), si l-a instalat ca episcop pe acest Siluan Șpan**. Nici ca se putea mai jalnic... De pilda, sa va mai dau un caz:
La Manastirea Cernica era un staret, nu mai stiu cum il chema, care fusese ales sa fie episcop. Ce credeti ca i-au facut? I-au facut o inscenare in asa fel incat sa apara pe posturile de televiziune ca "acuzat de pedofilie, de catre doi elevi seminaristi". Ulterior, a fost mutat de la Cernica, PENTRU A NU-L MAI FACE EPISCOP, l-a dat pierdut de ochii lumii și l-au instalat ca Arhimandrit la Episcopul Galaction. Acum slujesc amandoi, cu toata eparhia, fara sa se mai stie cine este acel arhimandrit.... Ei bine, macar aici au avut bunul simt sa usureze durerea din inima omului, si l-a lasat sa slujeasca intr-o lata parte. In cazul parintelui Juvenalie, Episcopul Siluan a cautat cu orice pret sa-l dea deoparte, pentru ca era mai iubit de oameni, mai indragit de popor si mai teolog decat ei toti!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.05.2009, 20:05:51
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de venypad Vezi mesajul
Doamna Nina, sincer sa fiu, azi-noapte, cand am citit pesajele dvs si mi-am amintit de cazul parintelui Juvenalie, m-am intristat foarte tare. Putin nu mai era si aveam lacrimi in ochi.
Cand am slujit noi la Viterbo, in toamna anului trecut, parintele Gheorghe Ionascu, la insistentele noastre, l-a invitat si pe parintele Juvenalie. Dar, atat de trist si dezorientat este, incat i-a fost teama sa vina. Sincer sa fiu, am insistat si la Mitropolie sa se faca Sinod si sa-l reabiliteza in cler, pentru ca este UN MARTIR! El s-a jertfit pentru Biserica, si-a dat tot ce avea, incepand de la sanatatea care este ce-a mai mare comoara, si pana la tineretile jertfite in stres, necazuri si suparari, pe care le intampina din pricina dragostei sale fata de Biserica.
Pentru mine, parintele Juvenalie Ionascu este un sfant marturisitor! (sper sa nu fie pe aici si sa citeasca acest lucru, ca sa nu-i fie spre dezmierdare...) Acum, sa fim seriosi... A facut atatea si atatea pentru neamul nostru din Italia; iar, Episcopul Siluan, cum de altfel a incercat pe peste tot pe unde a fost, să dea afara preotul din parohia cea mai mare si cea mai instarita si sa se instaleze el!!!
Ceea ce trebuie sa stim este faptul ca, la alegerile de Episcop pentru Italia, toti preotii l-au ales pe Arhimandritul Juvenalie Ionascu. Cu toate acestea, patriarhia nu a tinut cont de principiile canonice (cum nu ține de fel), si l-a instalat ca episcop pe acest Siluan Șpan**. Nici ca se putea mai jalnic... De pilda, sa va mai dau un caz:
La Manastirea Cernica era un staret, nu mai stiu cum il chema, care fusese ales sa fie episcop. Ce credeti ca i-au facut? I-au facut o inscenare in asa fel incat sa apara pe posturile de televiziune ca "acuzat de pedofilie, de catre doi elevi seminaristi". Ulterior, a fost mutat de la Cernica, PENTRU A NU-L MAI FACE EPISCOP, l-a dat pierdut de ochii lumii și l-au instalat ca Arhimandrit la Episcopul Galaction. Acum slujesc amandoi, cu toata eparhia, fara sa se mai stie cine este acel arhimandrit.... Ei bine, macar aici au avut bunul simt sa usureze durerea din inima omului, si l-a lasat sa slujeasca intr-o lata parte. In cazul parintelui Juvenalie, Episcopul Siluan a cautat cu orice pret sa-l dea deoparte, pentru ca era mai iubit de oameni, mai indragit de popor si mai teolog decat ei toti!

La fel cu Parintele Sava de la Bucium...

Parintele Juvenalie - eu am fost la Roma cind a venit dansul si stiu foarte bine cit a luptat pentru biserica, si a reusit, desi statea la calugaritele catolice, care erau atit de rele, nu-i lasau d emancare etc, etc.
Dansul era firav si slabut, si manca aproape nimic.

La inceput sluba s-a oficiat intr-ul subsol pe care l-am amenajat noi al Bisericii Anglicane, in Piata del Popolo. Acolo venea atita lume ca nu incapeam in biserica.

Apoi a obtinut o biserica la Sfantul Petru si Pavel, unde se afla capul Sfantului Pavel.

Apoi Biserica Trei Fontane.
Aceasta i-a fost luata.
De aici a fost eliminat dansul.
In modul cel mai crud si cel mai urat, cu inscenari si cu acuze false.


Stiti, eu citind atitea cazuri acuma, zic ca diavolul a intrat in biserica deja.
Vremurile de pe urma s-au ajuns.
Si de acuma ne putem astepta la mai rau.
Cazul Parintelui Sava este asemanator.
Cazul preotului de la Manastirea Cernica, mentionat aici...este trist...banuiesc eu ca e doar inceputul de acuma.
Banuiesc ca acestea nu vor mai fii cazuri izolate.

Oricum, revenind la topicul nostru: Parintele Juvenalie este, a fost si va fii unul dintre cei care si-au sacrificat sanantatea, si studiile sale, si mai ales faptul ca avea (si are duh sfant) ceva de neintilnit, vorba putina, si multi credinciosi care s eroaga pentru dansul.

A fii nevoit sa renunte la tot, calugarie, preotie - banuiesc ca dansul care era si mic de statura si slabut( nu cred ca cantaterea mai mult de 43-44 kg pentru un barbat) este extrem de putin.

Ideea dansului era sa faca o mare credinta ortodoxa in inima acelei puternice catolice.
Cineva , nu vreau sa spun cine, a vandut tara si credinta!!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.05.2009, 00:06:15
venypad venypad is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Mesaje: 43
Implicit

Acest părinte s-a retras, nu mai slujește? Sau a pățit ca Pr. Juvenalie?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
parintele iustin si parintele proclu cosmin95 Generalitati 48 01.03.2010 17:25:58
Parintele Parintele Iustin Parvu ClauCioc1969 Intrebari utilizatori 2 10.02.2010 14:10:10
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26
Parintele Gavriil StoicaFlorina Stiri, actualitati, anunturi 2 26.08.2008 07:52:56
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 15:57:47