Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 25.05.2010, 23:55:41
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de voxdei55 Vezi mesajul
Intreg ritualul de cununie e caraghios si starneste mereu zambete printre altii de la alte confesiuni.Incepand cu ridicolul.."robul si roaba";total anacronic si cu topaitul in jurul mesii impreuna cu preotul..totul e ridicol.Desi sant ortodox..mi se pare mult mai ceremonios si interesant cununia la catolici.Oricum..alta cununie nu mai fac..dar pe copii ii las sa-si aleaga cum doresc sa se cunune.
E frumos mai, mie mi-a placut, si e foarte frumos si cantecul care se canta cand mirii inconjoara masa:

Isaie dantuieste.MP3

:)
Si n-au treaba altii de alte confesiuni daca nu le place n-au decat sa nu asiste.
Iar "robul" e un cuvant foarte utilizat in ortodoxie si n-are nimic jignitor, ca mai bine sa fii robul sau roaba Domnului decat imparatul oricui altcuiva.
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)

Last edited by Jane Says; 25.05.2010 at 23:57:49.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.05.2010, 00:34:37
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Nici eu n-am mai auzit sa se arunce bomboane in timpul Cununiei. DAR, la bunica in sat, DUPA Cununie, mireasa iesind din biserica, arunca bomboane si banuti copiiilor. Era momentul meu preferat, chiar daca nu apucam sa strang mare lucru ca toti erau mai rapizi ca mine. Dar ce amintiri frumoase am... :)
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.05.2010, 00:35:55
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este un obicei la romani, si nu mi se pare deplasat. Sa vezi ce de copii se inghesuie sa le adune. De obicei sunt invelite in staniol sau celofan.
Dar de ce in timpul liturghiei totusi?
In fine, nu mi se pare chiar asa de grav, daca o fi asa important pentru unii.. Nu este vreo superstitie, si daca nu deranjeaza pre atare slujba apoi da, poate nu merita facut caz.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.05.2010, 01:02:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar de ce in timpul liturghiei totusi?
In fine, nu mi se pare chiar asa de grav, daca o fi asa important pentru unii.. Nu este vreo superstitie, si daca nu deranjeaza pre atare slujba apoi da, poate nu merita facut caz.
Ca prof. de religie trebuia să fi mai explicită pentru luminarea noastră !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.05.2010, 01:17:01
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Dar de ce in timpul liturghiei totusi?
In fine, nu mi se pare chiar asa de grav, daca o fi asa important pentru unii.. Nu este vreo superstitie, si daca nu deranjeaza pre atare slujba apoi da, poate nu merita facut caz.
Nu e in timpul liturghiei. In Romania cununiile nu se fac aproape niciodata in timpul liturghiei.

Este un obicei -- practic simbol pentru bucuria ca s-a nascut o noua familie. Pe de o parte se canta Isaie dantuieste, si se inconjoara masa (nu, nu am vazut niciodata miri si preoti topaind la momentul asta , dar mai stii...) Nu mi se pare chiar asa de absurd, numai daca se face in limita decentei, In general devine pretext pentru alergatura prin biserica pentru copii.

Mai nou am vazut ca nu se mai arunca bomboane, ca dupa aia trebuie facut curat, etc, plus treaba cu alergatura printre picioarele audientei, si se servesc bomboane de ciocolata celor din biserica.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.05.2010, 01:29:02
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
De curand am fost la Cununia unui prieten. In timp ce se canta "Isaia dantuieste" am vazut ca se aruncau bomboane. Spre uimirea mea preotul zambea, iar la final nu a criticat deloc acest obicei.

In primul rand trebuie sa afirm ca acest obicei nu apartine slujbei. In Moltifelnic nu gasim nicio marturie in acest sens. Mai mult, te face sa nu mai fi atent la cantari si sa ocolesti cu greu masa pe care este pusa Sfanta Evanghelie.

Iar in al doilea rand, trebuie sa retinem pentru totdeauna ca nu bomboanele aruncate asupra mirilor sunt aducatoare de duh, ci rugaciunile si cantarile din cadrul slujbei.
Am citit threadul si am sa scriu citeva vorbe dar mai inainte de acestea vreau sa precizez ca doresc sa pastram aceleasi raporturi si pareri rezervate unul fata de celalat si ca ale mele cuvinte nu vin din dorinta de a te emotiona pozitiv sau a ,,ma pune bine cu tine" . Nu sunt genul pt. asa ceva , nu apreciez falsitatea si mai ales minciuna . Deci sa raminem pe aceleasi pozitii ca si pina acum ... este doar propunerea mea !
Deci , sunt perfect de acord cu observatia ta , o consider corecta si mai consider ca este o datorie a fiecarui mirean ortodox sa nu dea curs si sa nu accepte sau sa cultive inovatiile de orice fel in cultul public . Defapt, cultul divin public sesizeaza el insusi aiurelile introduse artificial (ca aiureala introdusa natural nu cred sa existe !) si le evidentiaza imediat ca nefiind de acolo, ca pe ceva strain !
De asemenea nu sunt adeptul celor care invata , sfatuiesc sau gasesc potrivit ca trebuie sa ne purtam cu menajamente cu lumea atunci cind dorim sa taiem un obicei gresit ca nu cumva chipurile sa nu se supere si ca nu mai vine la biserica . Pai la biserica nu merge cu supararea si cu spiritul revendicativ si cu luarea galetusei si plecarea in alta parte . Ce, nu s-a inteles sau nu se stie asta pina acum ? Pai daca nu, este destul de grav sau cel putin penibil ! Sa amintim aici de sfintul Lavrentie al Cernigovului privind scurtarea, adaugarea si alte introduceri in slujbe neprevazute de tipic si ce soarta au cei ce fac acestea ? Ori sa amintim de categoricismul parintilor Arsenie Boca si Papacioc, sa nu mai vorbim de mult laudatul gheron Cleopa care spunea in cartile sale :,,...mai , decit sa fim o suta de neispraviti la o slujba si sa necinstim cu purtarea noastra sfinta slujire mai bine suntem doar zece dar care ne rugam in duh si adevar fiind siguri astfel ca acolo este si Hristos in mijlocul nostru !" Raul se taie din radacina ! Cine se supara si are mofturi sau sunt grozav de sensibili la observatii atunci sa se duca acolo unde li se tolereaza orice ... si poate aduc si inovatii la cult, la canoane sau chiar la dogme , asa, ceva asemanator cu forumul nostru !

Dar am facut aceasta postare dintr-un motiv mult mai simplu si-anume pt. a-ti pune o intrebare aproape retorica : vezi ce neplacut este cind pui in discutie o atitudine clar gresita , aiurea , straina de practica bisericii lui Hristos , situatie pe care ai inteles-o si o sti corect cum trebuie sa fie si la care te astepti sa gasesti pareri similare ori apropiate cu ale tale si cind colo apar useri cu pretentii care culmea , tocmai pe dos iti posteaza si , si mai culmea incearca sa te lamureasca ca defapt exagerezi sau chiar gresesti .
Adica sa ti se afiseze o atitudine neplacuta ... exact asa cum si tu faci de multe ori din vanitate, ori din graba, ori din superficialitate ori cine stie, poate din prea multa dragoste fata de aproapele! Este potrivit si bine de luat aminte pt. viitor la asemenea intimplari, in masura in care si doresti si nevointa ta este trainica !

Am vrut sa spun , sa emit, sa comunic , sa informez , sa atrag atentia si nu sa dau o lectie . Depinde ce intelegi si mai ales ce crezi din toate acestea ! As prefera sa pastram aceiasi tacerea , ca si pina acum !

Last edited by zaharia_2009; 26.05.2010 at 01:43:56.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.05.2010, 12:14:04
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ca prof. de religie trebuia să fi mai explicită pentru luminarea noastră !
De ce ma tot tachinezi, Cristi, hm? Nici ca prof de religie nu le stie omul pe toate. Uite ca mai invatat si pe forum obiceiuri neaose din tara de bastina. Habar n-aveam de chestia cu bomboanele.

Fi sigur ca atunci cand tin un curs despre cununie sunt muuuuult mai multe lucruri importante de spus decat de atentionat elevii sa nu arunce cu bomboane cand s-or marita sau insura (in caz ca sunt romani).
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.05.2010, 13:35:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
De ce ma tot tachinezi, Cristi, hm? Nici ca prof de religie nu le stie omul pe toate. Uite ca mai invatat si pe forum obiceiuri neaose din tara de bastina. Habar n-aveam de chestia cu bomboanele.

Fi sigur ca atunci cand tin un curs despre cununie sunt muuuuult mai multe lucruri importante de spus decat de atentionat elevii sa nu arunce cu bomboane cand s-or marita sau insura (in caz ca sunt romani).
Te-ai prins ! E o tachinare , dar din multă simpatie , doar ști vorba francezului . . . Cele mai bune gânduri și iertare de te-am mâhnit într un fel sau altul ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.05.2010, 15:07:45
camivero19 camivero19 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Noi i-am dat bomboanele mamei mele, care habar n-avea ce rol au, asa ca le-a tinut. Dupa ce s-a cantat Isaie dantuieste parintele s-a oprit si a spus ca responsabilul cu bomboanele a ratat momentul. Pe mine nu m-au deranjat atat de mult obiceiurile care au farmecul lor, mai ales daca ne le dai o importanta exagerata, ci "obligatia" in Biserica de a poza... ca na... eram mireasa, trebuia sa dau bine pe aparat. Dar cu acordul mirelui meu mai mult am ignorat fotograful si am ascultat minunatie de slujba ... era prima data cand participam la Taina Cununiei de cand m-am nascut iar in Biserica Ortodoxa. Ce rugaciuni frumoase!!! Ce frumos ar fi sa fie si ascultate, sa se ia aminte la minunea care se intampla acolo! Ca e o minune... face Doamne din doi unul, se pogoara Duhul Sfant si ii transforma pe cei doi in sot si sotie, in acelasi trup! Si ii astepta, tot asa, de manuta, in Imparatia Lui, sa isi reia cununile. Prea frumos!
Poate de asta au si aparut aceste obiceiuri, din lipsa de intelegere a slujbei, din dorinta de a adauga ceva sa nu se plictiseasca... la ce sa mai arunci cu bomboane orice or fi inchipuid ele cand preotul Il cheama pe Insusi Dumnezeu sa binecuvanteze familia??? Mda... pentru cine e plictisit de "Doamne miluieste" o intrerupere de genul e asteptata si binevenita...
__________________
Doamne, miluieste pe cei ce mi-au facut si imi fac rau, pe cei ce m-au facut si ma fac sa sufar si ii binecuvateaza pe ei!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.05.2010, 17:08:58
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te-ai prins ! E o tachinare , dar din multă simpatie , doar ști vorba francezului . . . Cele mai bune gânduri și iertare de te-am mâhnit într un fel sau altul ! ! !
Nu m-ai suparat, fii pe pace.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
cununie



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cununie si adoptie nicoletaL Nunta 4 31.08.2011 15:47:39
cununie lmihaela Nunta 2 07.02.2011 12:10:42
De ce aruncam Crucea in apa la Boboteaza? windorin Diverse Sarbatori 12 05.01.2011 21:43:37
cununie luminitab Nunta 0 06.11.2007 04:39:45
nas de cununie... anaandreea Generalitati 9 29.08.2007 20:20:57