Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.06.2007, 22:07:37
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Salutari,prbabil mare parte dinrtre voi ati auzit de povestea care ia din ce in ce mai mare amploare(mai ales dupa filmul lui mel gibson),anume despre2012,an in care dupa calendarul maya,ar fi un an crucial,unii zic ca ar putea fi chiar sfarsitul lumii,altii ca doar o schimbare totala a lumii.personal agreez a doua varianta,stiu ce scrie in biblie-ca nimeni nu va cunoaste data sfarsitului,totusi ar merita discutat putin,deoarece nu doar mayasii au date despre anul respectiv,ci si alte religii:budhisti,hindusi,am citit si articole in care se spune ca unii crestini deasemenea cred ca ceva se va intampla atunci.mai mult,majoritatea oamenilor de stiinta spun ca atunci s-ar putea inversa polii magnetici ai pamantului,insa nu o sa mai intru in detalii,scriu un link:http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/inversarea-polilor-magnetici-ai-pamantului_1650.html#more-1650 -pur stiintific-,si inca unul:http://www.esoterism.ro/anul-2012.php ,cu diverse interpretari.ideea e k pe o gramada de site-uri romanesti si internationale e vehiculata ideea asta,sa nu mai vb de forumuri,de aia intreb.repet,personal cred eventual-in cel mai bun caz-intr-o schimbare,fiindca stiu ce zice biblia-ca nimeni nu va sti sfarsitul exact-insa ceva poate se intampla,semne ale vremurilor de pe urma ar fi(nu ca nu ar putea sa mai intarzie apoclipsa sute de ani de acum),personal prefer varianta cu schimbarea pamenior.toate bune.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.06.2007, 22:09:06
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

scuze,cred ca nu am inserat corect primul link,scriu iar: http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/inversarea-polilor-magnetici-ai-pamantului_1650.html#more-1650
Reply With Quote
  #3  
Vechi 21.06.2007, 22:15:56
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

oricum,nu dati click pe link ca vad ca nu merge,dati eventual un copy-paste in browser.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.06.2007, 13:30:19
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelSmile
Salutari,prbabil mare parte dinrtre voi ati auzit de povestea care ia din ce in ce mai mare amploare(mai ales dupa filmul lui mel gibson),anume despre2012,an in care dupa calendarul maya,ar fi un an crucial,unii zic ca ar putea fi chiar sfarsitul lumii,altii ca doar o schimbare totala a lumii.personal agreez a doua varianta,stiu ce scrie in biblie-ca nimeni nu va cunoaste data sfarsitului,totusi ar merita discutat putin,deoarece nu doar mayasii au date despre anul respectiv,ci si alte religii:budhisti,hindusi,am citit si articole in care se spune ca unii crestini deasemenea cred ca ceva se va intampla atunci.mai mult,majoritatea oamenilor de stiinta spun ca atunci s-ar putea inversa polii magnetici ai pamantului,insa nu o sa mai intru in detalii,scriu un link:http://ro.altermedia.info/stiintatehnologie/inversarea-polilor-magnetici-ai-pamantului_1650.html#more-1650 -pur stiintific-,si inca unul:http://www.esoterism.ro/anul-2012.php ,cu diverse interpretari.ideea e k pe o gramada de site-uri romanesti si internationale e vehiculata ideea asta,sa nu mai vb de forumuri,de aia intreb.repet,personal cred eventual-in cel mai bun caz-intr-o schimbare,fiindca stiu ce zice biblia-ca nimeni nu va sti sfarsitul exact-insa ceva poate se intampla,semne ale vremurilor de pe urma ar fi(nu ca nu ar putea sa mai intarzie apoclipsa sute de ani de acum),personal prefer varianta cu schimbarea pamenior.toate bune.
Si ce crezi? Biblia sau informatiile unor secte obscure. Am auzit multi indivizi si grupuri sectare care s-au sinucis in grup in urma unei date aleasa de secta a sfarsitului lumii...si ce au rezolvat?
Pentru ce te stresezi? sfarsitul lumii va veni cu siguranta nu iti fie teama si nu iti face griji ca Hristos este alaturi de noi. De ce il cauti cu lumararea?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.06.2007, 14:31:49
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Chiar am precizat ca nu cred ca va fi sfarsitul lumii:mai exact nu pot sa stiu asa ceva,dar o schimbare s-ar putea sa fie,da un copy-paste de curiozitate si uita-te sa vezi parerea asrtronomilor-NU A ASTROLOGILOR-,a fizicienilor si a altor oameni de stiinta.maya nu a fost o secta,a fost o civilizatie din care a ramas putin dupa colonizarea americii care aveau cunostinte astronomice vaste,unele mai exacte ca cele de azi.alte religii(nicedecum secte)care le-am precizat au unele evenimente prevazute atunci.eu clar-sunte crestin si iubesc invataturile bibliei,dar am vazut documentare etc.pe tema asta si unele profetii din biblie,dupa interperetarea unora,coincid cu alte profetii ale altor civilizatii...in fine...m-a mirat ce amploare ia toata povestea asta.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.06.2007, 14:58:33
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

O sa ploua maine? O sa ninga pe 22 dec?

Si daca se schimba polii ce? Nu exista nici o experienta pe tema asta de cateva milioane de ani. Dar s`au tot schimbat in timp. Si atat.

Maine bate vantul din sud sau din vest?

Apropo! Crezi ca apuci 2012?
Spune maya si ziua evenimentului? Ca astronomii au prezis bine ora eclipsei de soare din Romania si am putut sa`mi iau ochelari de soare speciali.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 23.06.2007, 18:47:13
dillema dillema is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.12.2006
Mesaje: 385
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AngelSmile
Chiar am precizat ca nu cred ca va fi sfarsitul lumii:mai exact nu pot sa stiu asa ceva,dar o schimbare s-ar putea sa fie,da un copy-paste de curiozitate si uita-te sa vezi parerea asrtronomilor-NU A ASTROLOGILOR-,a fizicienilor si a altor oameni de stiinta.maya nu a fost o secta,a fost o civilizatie din care a ramas putin dupa colonizarea americii care aveau cunostinte astronomice vaste,unele mai exacte ca cele de azi.alte religii(nicedecum secte)care le-am precizat au unele evenimente prevazute atunci.eu clar-sunte crestin si iubesc invataturile bibliei,dar am vazut documentare etc.pe tema asta si unele profetii din biblie,dupa interperetarea unora,coincid cu alte profetii ale altor civilizatii...in fine...m-a mirat ce amploare ia toata povestea asta.
tu in ce crezi ? in Biblie sau maya? Si coranul zice ca detine informatii stiintifice..dar daca il citesti te apuca rasul. Tot asa cum ziceau ca in 2000 va fi sfarsitul lumii:)))) Si daca aceasta civilizatie detina asa importante informatii de ce nu ne-a ajutat cu nimic pana acum?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 23.06.2007, 19:32:30
jakye26 jakye26 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 6
Implicit

Dupa mine nu ar trebui sa amestecam religia cu stiinta, intradevar in biblie spune ca vor fi semne..dar nu cred ca oamenii de stiinta sau oricine altcineva poate sti asta in afara de Dumnezeu. "Vegheati si va rugati" asta este indemnul dat noua de Dumnezeu. Semne sunt la tot pasul lumea e tot mai rea,crime,boli,seceta,cutremure,razboaie, dar ceasul venirii Domnului nu-l stie decat EL. Tot ce putem face este sa ne rugam sa fim mantuiti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.06.2007, 20:22:48
AngelSmile AngelSmile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.06.2007
Mesaje: 25
Implicit

Ei...gata...:cool: ..daca nu sunteti de acord cu intrebarea...close topic...era primul meu post cand mi-am facut cont pe forum si tocmai vazusem iar pe un site faza...adevarul e ca e mediatizata din ce in ce mai tare...si nu e vb de maya...de la ei si de la altii am citit ca si unii crestini cred ca ar putea avea loc in schimbare...eu am cerut pareri...nu am sustinut ideea asta...nici nu o sustin...doar ca e f vehiculata...in fine...ce mi-ati voi de Dumnezeu si de sfarsitul lumii stiu si ma bucur ca suntem in asentiment.numai bine.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.06.2007, 20:24:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.575
Implicit

Daca aveti posibilitatea vizionati filmuletul "Magnetic Storm(Furtuna magnetica)" este pe DivX. Mi s-a parut foarte bine realizat, cu multe dovezi demonstrate stiintific "pe teren" si in conditii de laborator.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
mayasii, sfarsitul lumii



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
21 decembrie 2012 Florin-Ionut Vrajitoria 118 08.02.2011 09:48:38
Apocalipsa in 2012? alinnasser2010 Generalitati 3 21.03.2010 18:59:08
Filmul 2012 dumitrucelmare2000 Resurse ortodoxe on-line 11 14.01.2010 12:17:00