Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 10.05.2022, 13:27:19
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Citat:
Hristos a inviat!
De unde deduci tu ca a doua venire va fi vizual spectaculoasa?
din Biblie!Uite aici:
"Când va veni Fiul Omului întru slava Sa, și toți sfinții îngeri cu El, atunci va ședea pe tronul slavei Sale" (Matei 25:31)
Ce spui tu nu inseamna spectaculos.

20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.(Lc17,20)

Acea Slava a Sa o vor vedea doar cei credinciosi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 10.05.2022 at 13:37:13.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 10.05.2022, 14:15:44
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Ea a spus ca se va intampla un eveniment in jurul lui 6 mai anul asta, legat de Republica Moldova....
Slavă Domnului nu s-a întâmplat nimic nici pe 6 mai, nici pe 9 mai (șase întors invers) că le tot place numerologia unora.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
A spus ca in jurul lui 6 iunie anul asta 2022, se va da cu ...
Sperăm că nu se întâmplă nimic nici pe data aceea în 2 Iunie e Înălțarea Domnului, pe 5 Iunie e Duminica, pe 12 e Pogorârea Sfântului Duh - Întemeierea Bisericii, pe 13 iunie e cu roșu Sfânta Treime, așadar o perioadă plină de încărcătură spirituală.

Cea mai mare provocare va fi la iarnă prețul la gaz/curent/benzină plus scumpirile, va fi un risc de a acumula datorii la întreținere pt foarte mulți, de aici se poate ajunge la pierderea imobilelor, mie asta mi se pare cel mai mare pericol pe termen mediu.

Dacă scapi de răzbel dar riști să ajungi în stradă sau să faci frigul iarna, mie mi se pare că ești afectat direct, cel mai mare rău e cel care te afectează nu potențiale proiecții și frici colective.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 10.05.2022 at 14:18:30.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 10.05.2022, 14:39:04
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Slavă Domnului nu s-a întâmplat nimic nici pe 6 mai, nici pe 9 mai (șase întors invers) că le tot place numerologia unora.


Sperăm că nu se întâmplă nimic nici pe data aceea în 2 Iunie e Înălțarea Domnului, pe 5 Iunie e Duminica, pe 12 e Pogorârea Sfântului Duh - Întemeierea Bisericii, pe 13 iunie e cu roșu Sfânta Treime, așadar o perioadă plină de încărcătură spirituală.

Cea mai mare provocare va fi la iarnă prețul la gaz/curent/benzină plus scumpirile, va fi un risc de a acumula datorii la întreținere pt foarte mulți, de aici se poate ajunge la pierderea imobilelor, mie asta mi se pare cel mai mare pericol pe termen mediu.

Dacă scapi de răzbel dar riști să ajungi în stradă sau să faci frigul iarna, mie mi se pare că ești afectat direct, cel mai mare rău e cel care te afectează nu potențiale proiecții și frici colective.
Slava Domnului, da! Cred ca doamna facea doar pentru a isi aduna urmaritori care sunt mai slabi in credinta si cred orice prezicere si orice superstitie omeneasca. Asta e... macar avem alte exemple de care sa ne ferim. Am vazut ca anunta ca isi inchide contul de tiktok, deci cel mai probabil o fi fost fake.

Asta este, da pretul la gaze/benzina/curent vor fi adevaratele provocari, da trecem si peste asta.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 10.05.2022, 17:06:07
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
...

Asta este, da pretul la gaze/benzina/curent vor fi adevaratele provocari, da trecem si peste asta.
Astea nu pot fi evitate si trebuie sa fie, dar adevarata provocare este tot timpul Iisus Hristos. E cel mai usor sa fie evitat pentru ca toata viata am crescut cu a obtine ce e mai usor, mai bine (pentru trup) si e deja in subconstient, dar e mare paguba.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 10.05.2022, 20:37:26
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Clarvrajitoare sunt peste tot...

mai mult vrajeli decat clar..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 10.05.2022, 21:47:11
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Astea nu pot fi evitate si trebuie sa fie, dar adevarata provocare este tot timpul Iisus Hristos. E cel mai usor sa fie evitat pentru ca toata viata am crescut cu a obtine ce e mai usor, mai bine (pentru trup) si e deja in subconstient, dar e mare paguba.
Frumos spus si adevarat.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Clarvrajitoare sunt peste tot...

mai mult vrajeli decat clar..
Din punctul nostru de vedere e clara situatia :)). Asa e.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #37  
Vechi 11.05.2022, 16:51:11
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce spui tu nu inseamna spectaculos.

20. Și fiind întrebat de farisei când va veni împărăția lui Dumnezeu, le-a răspuns și a zis: Împărăția lui Dumnezeu nu va veni în chip văzut.(Lc17,20)

Acea Slava a Sa o vor vedea doar cei credinciosi.
Daca nici sa vezi pe Fiinta suprema stand pe tronul Slavei Lui, nu este spectaculos, atunci chiar nu stiu ce ar mai putea sa fie?!
Slava lui Dumnezeu o vor vedea cu totii, pentru ca toti vom fi judecati de El. A venit pentru toti pe pamant, in special pentru cei pacatosi, asa cum bine a spus chiar El: "Dar, auzind, Iisus le-a zis: Nu cei sănătoși au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. N-am venit să chem pe cei drepți ci pe păcătoși la pocăință". (Marcu 2:17). Asa cum toti l-au vazut cand a venit prima oara pe pamant, cu totii il vom vedea si atunci cand v-a veni a doua oara intru Slava Lui
" Iar dacă Eu cu Duhul lui Dumnezeu scot pe demoni, iată a ajuns la voi împărăția lui Dumnezeu" (Matei 6:28). Asta ne arata ca Imparatia lui Dumnezeu era si este chiar Hristos, El fiind reprezentantul acelei imparatii.
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire

Last edited by stefan florin; 11.05.2022 at 16:55:51.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 11.05.2022, 17:47:26
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Bine, asa sa fie!
Nu pe mine ma contrazici, ci Scriptura.
Prima oara a venit in trup de om, nu in Slava(vizibila), adica oamenii nu L-au cunoscut, spre deosebire de Simeon si Ioan.
Chiar si:
33. Iar Iosif și mama Lui se mirau de ceea ce se vorbea despre Prunc.(Lc2,33)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.05.2022 at 17:57:49.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 13.05.2022, 19:54:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

E vorba de bani-bani, de multi bani, de sex intre suflete-pungi mari pentru beutura, mancare si bani mazgaliti cu trufia stiintei de a nu crede in Dumnezeu si a darama ca sa faci bani pentru victoria serpilor de arma si de arginti, adica asa o variatie energetica de curenti de inalta frecventa si de tensiuni mari, furioase, nemultumite pentru ca se pierd castigurile, banul ochiul dracului care te preschimba in sarpe lacom si crud vrand sa te razbuni pentru iubirea ta de arginti care e radacina tuturor pacatelor si relelor si e cea mai mare grija si preocupare lumeasca de lepadat si de evitat pentru ca-l scoate pe om din iubirea de Dumnezeu si-i umple tot timpul cu meritele si victoria banuilor ca sa semene cu Musk si cu mustele care te ia sa te ajute sa faci bani.

Un clarvazator nu poate sluji banilor caci banul iti intuneca si-ti amesteca cu lumea orice vedere pe baza de Credinta.

Dupa roade si dupa bani ii veti cunoaste. Cei preocupati de strangere si acumulare de bani si de orice bunuri, luxuri, privilegii, nu sunt cu Dumnezeu pentru ca nu mai au timp sa-L primeasca, sa-L cunoasca, sa-L creada si sa-L asculte. Banii le-a luat mintile si le-a preschimbat sufletul in sarpe ”clarvazator”, profitor, extorcator care-i tzepuieste dandu-le impresia ca au MERIT mare si mult. In mintea lor desarta li se pare ca ei inmsisi merita mereu orice merit si Dumnezeu cica nu le da pe cat merita ei merite asa ca se razbuna lepadand pe Iisus Cuvantul si strang bani si averi cu care-si cumpara placeri si pacate de la lume si multa stapanire si siguranta.

Daca vreti sa vi sa deschida ochii credintei ca sa fiti clarvazatori atunci lepadati banii, iubirea de argintii.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 13.05.2022 at 19:59:13.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 19.05.2022, 18:35:01
Nietzsche Nietzsche is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2021
Mesaje: 168
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Daca nici sa vezi pe Fiinta suprema stand pe tronul Slavei Lui, nu este spectaculos, atunci chiar nu stiu ce ar mai putea sa fie?!
Slava lui Dumnezeu o vor vedea cu totii, pentru ca toti vom fi judecati de El.
Cum adică vom vedea slava Lui? Ce înseamnă această slavă? Este o calitate spirituală sau fizică?
Și mai important este, de ce in viitor? De ce vom vedea și nu vedem? Dumnezeu e dintotdeauna și implicit și slava Sa la fel, nu?
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare