Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 06.02.2011, 23:09:38
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

"Suferintele Mamei Blondina, o martira a Siberiei"
Ce chinuri a putut indura aceasta femeie, fiind dusa in Siberia pe nedrept si cum si-a pastrat credinta in Dumnezeu.
Cea mai frumoasa parte mi s-a parut cea in care, simtea ca se pierde cu firea si i-a aparut Iisus Hristos cu coroana de spini pe cap de unde curgea sange, si cu cat si-L misca mai tare capul, cu atat curgea mai mult sange si i-a zis ceva de genul: vezi cat sufar Eu pentru pacatele altora. Aceasta aparitia i-a dat putere sa mearga mai departe si a ajuns sa fie eliberata.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 07.02.2011, 07:18:20
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile May God give us wisdom...

"May God Give You Wisdom!" - the letters of Fr. John Krestiankin

Letters to laypeople...
"One of the most important and necessary gifts from God is the gift of discernment. We need it in everyday matters, and even more so in spiritual life.
Thank God for His mercy, that you have found faith; but even before this, dear T., though we lived in sin, we were not without God. You received an education; wouldn't it be a sin to forget about this?
Well what would happen if everyone took up floor rags and began to peacefully save themselves through the unaccountable washing of floors?
No, this should not be.
You will not be held accountable as a simple aunty with little understanding, but as a person to whom much was given."

"In the not so distant past, when your mind and heart had not yet come into contact with God's Truth, your reaction to your surroundings was the truth of your life. You did not act against your conscience.
It is quite another matter for a believing person to use such methods of protest - it would be a LIE against his faith.
God's Providence is always right. If He allows us to experience the bitterness of modern life, then with an undoubting trust in God, this is the only saving path for us. What do these words of the Holy Fathers mean: <<The last will be greater than the first?>> The last, who are weak spiritually and physically, impoverished in mind and heart, suddenly surpass in God's eyes those who labored in His fields for their salvation from childhood? But this is God's voice spoken through the saints.
During these terrible times when the spirit of Orthodoxy has become scarce in the world, the path of God's Truth means preserving faith and trust in God, not wavering or murmuring, preserving love for those who have gone astray, and pitying our enemies. This is how our salvation is wrought.
That is all."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 07.02.2011, 07:34:57
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit o carte pe care o rasfoiesc adesea in drum spre casa

"De la poezie la rugaciune", de Dorina Stoica

Euharistia
Cred Doamne, aduc marturie
Cand te primesc dar ceresc,
Cred Doamne, ma impartaseste!
Si astazi cu paine si vin
Care prin har se preface
In Trup si Sange divin.
In sufletul gol e intuneric,
Mi-e frica si incep a ma ruga,
Ma rog si chem sfintii din Pateric
S-aprinda faclia din inima mea.
Nimic bun Doamne nu am lucrat
Le arde acuma pe toate
Nu ma lasa in pacat !
Nu vin la tine cu fala
Ci vin ca un om ticalos !
Ma iarta Doamne, ma spala
Si fa-ma din nou sanatos.

Dupa chipul si asemanarea Sa
Scotocind prin ganduri
Tot de Tine dau.
Cautand un sprijin
Tu esti primul Dar.
Indraznind incerc cu teama
Sa Te aflu tot pe Tine
Si privind in jur, la semeni,
Vad figura Ta din nou.

Gandurile sunt epave,
Ce din larg, la maluri trag.
Tu esti Painea si esti Vinul
Pentru noi, Parinte drag !
Peste ochi cad pleope grele.
Se inchid. Tu esti liman.
Obosita si flamanda,
Cu zdrente de vise
Fluturand a ajutor,
Iar si iar ma-ntorc la Tine,
Ducand Crucea Ta sa mor.

PS: am citat fara drept de copyright. Dorina, ma ierti.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 07.02.2011, 11:39:00
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Jurnal Duhovnicesc

O carte aparuta la Editura Bizantina,sunt insemnarile unei femei din Bucuresti,perioada comunista,care la o varsta inaintata a inceput sa practice Rugaciunea lui Iisus!

Viata ei s-a schimbat fundamental de atunci...
Reply With Quote
  #25  
Vechi 08.02.2011, 20:14:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

"Thus God's servants who have had the highest and most exalted inspirations have been the gentlest and most peaceable men in all world. Such were Abraham, Isaac and Jacob. Moses was called "a man exceedingly meek above all men." David is praised for his mildness.

On the contrary, the evil spirit is turbulent, bitter, and restless. Those who follow his hellish suggestions in the belief that they are heavenly inspirations can usually be recognized because they are unsettled, headstrong, haughty, and ready to undertake or meddle in affairs. Under the pretext of zeal, they subvert everything, criticize everyone, rebuke everyone, and find fault in everything. They are men without self-control and without considerations, who put up with nothing. In the name of zeal for God's honor, they indulge in he passions of self-love." (Francis de Sales -- "Treatise on the Love of God")
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.02.2011, 11:00:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o nestiutoare_ Vezi mesajul
Am citit-o:).
"Splendida cetate a celor o mie de sori".Ambele povesti sunt triste...
Da, dar au si un mesaj pozitiv si se termina bine pentru unele personaje.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.02.2011, 12:06:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Va recomand cartile ce cuprind cuvintele ramase de la Parintele Emilian Simonopetritul.
Talcuiri la Filocalie (Avva Isaia, Avva Isihie) si Cateheze (alte 2 carti).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2011, 13:31:03
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Stiinta si razboiul sfarsitului lumii" de Virgiliu Gheorghe.
Stiu ca v-am plictisit deja cu cat am laudat aceasta carte pe diverse threaduri..
Dar gasesc ca este extraordinara.
Mi-a schimbat perceptia asupra realitatii, m-a facut sa-mi reordonez prioritatile etc..

Partea buna e ca nu este nevoie sa o cumparati pt a o citi, exista in format audio pe internet (eu o ascult de pe situl radio unison - atentie, nu e ortodox - cand merg la sala, cand gatesc etc..).

Unele idei din aceasta carte le-am gasirt vehiculate/aplicate in unele filme mind bending, cum ar fi Inception sau The imaginarium of dr. parnassus sau The box.. (filme care exploateaza ideea ca imaginarul este mai "real" decat realitatea).


Recomand carrtea aceasta.. este f utila.
Exista si in format text (de carte elmectronica)? M-ar interesa si nu prea ma impac cu cartile audio.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.02.2011, 21:58:32
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Exista si in format text (de carte elmectronica)? M-ar interesa si nu prea ma impac cu cartile audio.
Am cautat si nu am gasit-o in format electronic.
Nici de vanzare pe situri straine (cate cunosc eu)..

Articole de Virgiliu Gheorghe exista multe pe crestin ortodox, dar sunt mai mult din cartile lui mai vechi, nu din aceasta.

(PS. eu prefer carti audio ca nu pot sa citesc cu copil mic in casa - vrea el cartea, o mazgaleste, se simte ignorat etc.. In general pot citi abia dupa ora 10 pm si prefer tot carti electronice, ca ai mei copii au un "senzor" care semnaleaza ca s-a aprins o lumina in casa si se intampla ceva si e cazul sa se trezeasca si ei sa verifice ce citeste mama.. Ma intreb cum faci tu)

Last edited by anna21; 09.02.2011 at 22:03:45.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 16.02.2011, 17:45:36
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Doar ce am terminat de citit "Marturisiri din mlastina disperarii" de Dumitru Bordeianu, o carte despre partea nevazuta a comunismului, pe care noi, cei care am trait in libertate nu am cunoscut-o, si anume viata in inchisori a detinutilor politici. Viclenie si bestialitate. Mintea omului obisnuit nu poate concepe atata tortura, frig, foame, dezumanizare la care au fost supusi niste oameni pe care regimul nu ii agreea. Unii au murit, iar altii s-au sfintit.
Dumitru Bordeianu a trait pe pielea lui toate acesta.
O carte care ne da de gandit!
Editura SCARA 2001
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ati citit... timeea89 Generalitati 11 23.01.2015 12:36:59
Ne-a citit la morti! bitaionela Vrajitoria 21 20.06.2011 22:24:41
Merită citit ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 20 26.04.2010 11:07:36
Ce carti de misiologie-sectologie ati citit? Mirean Secte si culte 22 14.04.2009 13:56:42
Daca a citit cineva truthtostone Generalitati 0 22.11.2008 14:23:27