Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.05.2016, 00:58:52
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Schimbarea brusca de paradigma

Am patit situatii, cand mi-am schimbat felul de a vedea un anumit lucru, sau o problema, in urma unei anumite situatii de viata,sau citirii anumitor povestioare etc.
Ex."Mergeam cartind ca nu am ce incalta,cand... am intalnit un om care nu avea picioare."
Povestea de mai sus arata printre altele, ca nu stim sa ne numaram binecuvantarile.

O alta situatie.
Era in urma cu vreo douazeci si ceva de ani.I se lua un interviu unei persoane care fusese cu un spital de campanie(era asistenta parca) in Somalia intrr-o perioada a razboiului civil sau dupa, nu mai retin exact.
Este intrebata la un moment dat ,care este cel mai mare castig al ei, dupa perioada asta de vreun an sau doi ?
O intreaba daca banii ? Cei care mergeau erau platiti in dolari,dar ea spune fara ezitare, ca nu banii, ci faptul ca a plecat, din ceea ce ea zicea ca e ca un Iad( cand a plecat din Romania asa credea ea) si s-a intors intr-un Rai( cand a vazut ce era in Somalia si s-a intors inapoi).
In sensul ca a realizat ca ceea ce se plangea, inainte de a pleca de aici, erau nimicuri,a vazut nenumarati copii si oameni, care principala problema era sa manance macar odata in zi.Sau cum se punea problema suprravietuirii acolo.
La fel povestioara de mai sus, arata la fel, ca nu stim sa apreciem ce avem si asta datorita faptului ca nu avem ceva sau cineva, cu care sa ne comparam.

As dori mult sa imi spune-ti si voi, situatii cand v-ati schimbat brusc modul de a gandi, sau de a vedea o anumita problema.Un mod de a gandi pozitiv ptr voi, si util ptr suflet.As dori sa aud parerea voasstra, atat a celor de mult la credinta, cat si a celor veniti de curand.Traiesc cu parerea ca voi auzi lucruri deosebite si foarte utile.
Slavit sa fie Domnul!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.05.2016, 21:38:54
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Inainte sa citesc despre budism credeam ca religia crestina inseamna sa ma salvez prin jertfa Lui Hristos. Ca este o oferta minunata care nu se refuza.

Dupa aceea insa am inteles ca de fapt crestinismul nu inseamna doar salvarea proprie ci salvarea tuturora, ca inseamna sa-L imitam in jertfa pe Hristos, sa iubim fara granite, sa ne punem chezasi pentru toata faptura, in fiecare gand si actiune.
__________________

Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.05.2016, 23:43:19
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Ai mare grija prietene,"sa nu ne punem chezasi in graba", spune sfantul Apostol Pavel, ptr nimeni:
Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5.22."Nu-ți pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaș la păcatele altora. Păstrează-te curat."
Si sfatul asta era dat catre un preot, la vremea aia.Vezi deaia e bine sa citim Biblia caci
cunoscand Cuvantul, Intelepciunea ne va face cu adevarat liberi.
Caci pleci entuziast si te pui chezas ptr altul, dar daca nu ai intelepciunea suficienta , in loc sa il tragi tu pe el in sus ,te trage el pe tine in jos!

E clar ca Dumnezeu pune problema salvari tuturor oamenilor, dar ce nu inteleg eu ???Daca cautand aur, as ajunge la filonul principal, de ce m-as departa la periferie?
Cum ti-am spus dupa Biblie e bine sa citim Proloagele ,Patericul,Vietile sfintilor ,Sfintii
Parinti etc.Deci e mult de citit, pana sa ajungi sa mai citesti din scrieri de alta confesiune.
Dar ajungand sa le citesti, o vei rari cu alte scrieri, ca nu te va mai interesa sau vei vedea totul prin prisma Cuvantului.
Doamne ajuta Florine!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2016, 00:37:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Inainte sa citesc despre budism credeam ca religia crestina inseamna sa ma salvez prin jertfa Lui Hristos. Ca este o oferta minunata care nu se refuza.

Dupa aceea insa am inteles ca de fapt crestinismul nu inseamna doar salvarea proprie ci salvarea tuturora, ca inseamna sa-L imitam in jertfa pe Hristos, sa iubim fara granite,
Ca sa vezi, culmea (auto)ironiei, ignoranta in materie de crestinism, a fost doftoricita cu o doza de budhism.

Citat:
sa ne punem chezasi pentru toata faptura, in fiecare gand si actiune.
Asta in imaginarul tau pseudo-duhovnicesc.
Pentru ca la sfarsitul zilei daca numeri pe degete pentru cate fapturi efectiv "te-ai pus chezas" efectiv, o singura mana poate e deja prea mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2016, 12:40:02
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Ai mare grija prietene,"sa nu ne punem chezasi in graba", spune sfantul Apostol Pavel, ptr nimeni:
Epistola întâia către Timotei a Sfântului Apostol Pavel
Capitolul 5.22."Nu-ți pune mâinile degrabă pe nimeni, nici nu te face părtaș la păcatele altora. Păstrează-te curat."
Si sfatul asta era dat catre un preot, la vremea aia.Vezi deaia e bine sa citim Biblia caci
cunoscand Cuvantul, Intelepciunea ne va face cu adevarat liberi.
Caci pleci entuziast si te pui chezas ptr altul, dar daca nu ai intelepciunea suficienta , in loc sa il tragi tu pe el in sus ,te trage el pe tine in jos!

E clar ca Dumnezeu pune problema salvari tuturor oamenilor, dar ce nu inteleg eu ???Daca cautand aur, as ajunge la filonul principal, de ce m-as departa la periferie?
Cum ti-am spus dupa Biblie e bine sa citim Proloagele ,Patericul,Vietile sfintilor ,Sfintii
Parinti etc.Deci e mult de citit, pana sa ajungi sa mai citesti din scrieri de alta confesiune.
Dar ajungand sa le citesti, o vei rari cu alte scrieri, ca nu te va mai interesa sau vei vedea totul prin prisma Cuvantului.
Doamne ajuta Florine!
Chezas aici are sensul de a simti o responsabilitate fata de starea fiecarei fapturi, in virtutea unei iubiri care imbratiseaza totul. O responsabilitate care se extinde pana la asumarea raspunderii morale pentru faptele fiecarei fiinte in fata Lui Dumnezeu. Sa fim constienti ca orice actiune personala, cat de mica, are ecou in toata realitatea.

Asa cum un parinte se simte raspunzator de faptele propriilor copii.

Apostolul se refera la cu totul altceva:
- sa nu ne oferim ca si garantie in fata oamenilor pentru diverse aspecte lumesti, ca cineva va actiona intr-un anumit mod sau se va intampla ceva anume.
- sa ne pastram tot timpul curatenia in gand si fapta.

Doamne ajuta Johnny!
__________________

Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2016, 21:30:22
tundc8 tundc8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Inainte sa citesc despre budism credeam ca religia crestina inseamna sa ma salvez prin jertfa Lui Hristos. Ca este o oferta minunata care nu se refuza.

Dupa aceea insa am inteles ca de fapt crestinismul nu inseamna doar salvarea proprie ci salvarea tuturora, ca inseamna sa-L imitam in jertfa pe Hristos, sa iubim fara granite, sa ne punem chezasi pentru toata faptura, in fiecare gand si actiune.
Scopul asta ar fi, sa iubim toata faptura, desi multi nu se iubesc nici pe sine, sau se iubesc prea mult, cautand mantuirea proprie si uitand complet sa iubeasca pe cei din jur!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2016, 21:32:26
tundc8 tundc8 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.05.2016
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jonnyw2013 Vezi mesajul
Am patit situatii, cand mi-am schimbat felul de a vedea un anumit lucru, sau o problema, in urma unei anumite situatii de viata,sau citirii anumitor povestioare etc.
Ex."Mergeam cartind ca nu am ce incalta,cand... am intalnit un om care nu avea picioare."
Povestea de mai sus arata printre altele, ca nu stim sa ne numaram binecuvantarile.

O alta situatie.
Era in urma cu vreo douazeci si ceva de ani.I se lua un interviu unei persoane care fusese cu un spital de campanie(era asistenta parca) in Somalia intrr-o perioada a razboiului civil sau dupa, nu mai retin exact.
Este intrebata la un moment dat ,care este cel mai mare castig al ei, dupa perioada asta de vreun an sau doi ?
O intreaba daca banii ? Cei care mergeau erau platiti in dolari,dar ea spune fara ezitare, ca nu banii, ci faptul ca a plecat, din ceea ce ea zicea ca e ca un Iad( cand a plecat din Romania asa credea ea) si s-a intors intr-un Rai( cand a vazut ce era in Somalia si s-a intors inapoi).
In sensul ca a realizat ca ceea ce se plangea, inainte de a pleca de aici, erau nimicuri,a vazut nenumarati copii si oameni, care principala problema era sa manance macar odata in zi.Sau cum se punea problema suprravietuirii acolo.
La fel povestioara de mai sus, arata la fel, ca nu stim sa apreciem ce avem si asta datorita faptului ca nu avem ceva sau cineva, cu care sa ne comparam.

As dori mult sa imi spune-ti si voi, situatii cand v-ati schimbat brusc modul de a gandi, sau de a vedea o anumita problema.Un mod de a gandi pozitiv ptr voi, si util ptr suflet.As dori sa aud parerea voasstra, atat a celor de mult la credinta, cat si a celor veniti de curand.Traiesc cu parerea ca voi auzi lucruri deosebite si foarte utile.
Slavit sa fie Domnul!
Putini sunt multumiti in ziua de azi cu ce au, toti aspira la mai mult, lacomia e mare, competitia la fel.

Adevarul e si ca noi trebuie sa ne comparam intotdeauna cu cei mai sus decat noi, pentru a putea sa progresam, altfel, daca ne comparam cu cei de mai de jos, ramanem pe loc sau regresam chiar.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2016, 23:35:37
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Ce zice duhovnicul tau de amestecul asta de credinte?

Florin.Oltean75@
Ce zice duhovnicul tau, despre treaba asta, despre amestecatura asta intre crestinim si budism?Dar poate trebuia mai intai sa te intreb daca te spovedesti?
Adica Alin are dreptate, eu dupa 28 de ani de credinta din care 18 mai apropiat oarecum de credinta ,inca ma vad adeseori ca un ignorant.Adica nu imi ajunge timpul sa citesc cartile care as vrea.
Ex.Sfantul Ioan Gura de Aur, am citit mult mai putin decat mi-as fi dorit.
Te rog raspunde-ne la prima intrebare sau daca nu la a doua.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.05.2016, 00:08:49
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tundc8 Vezi mesajul
Putini sunt multumiti in ziua de azi cu ce au, toti aspira la mai mult, lacomia e mare, competitia la fel.

Adevarul e si ca noi trebuie sa ne comparam intotdeauna cu cei mai sus decat noi, pentru a putea sa progresam, altfel, daca ne comparam cu cei de mai de jos, ramanem pe loc sau regresam chiar.
Poti linistit sa te uiti in jurul tau, si comparand ,e bine ca sa inveti sa iti numeri
binecuvantarile.
Nu regresam de loc, daca uitandu-ne in "jos" la altii, nu ne uitam cu
rautate, ci rugandu-ne seara vom spune," Doamne ti-am multumit prea putin ptr tot ceea ce mi-ai dat,am fost un nerecunoscator, ca si cand toate le-am meritat.Ai grija Doamne si de familiile acelea din Somalia,etc"

Regres mai mare e cand ne tot vaitam, ba ca nu avem una, ba ca nu avem alta.Un mare castig este cand stii binecuvantarile ce le-ai primit in viata.
Domane ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.05.2016, 00:20:13
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit Un caz de schimbare instantanee de paradigma!

Un caz dinasta in care omul isi schimba instantaneu modul de a-si vedea propria viata:

Roger era cu moralul la pamant asa ca s-a dus sa-I ceara un sfat preotului.
"in viata mea nimic nu merge cum trebuie!, a spus el.N-am de ce sa fiu bucuros."
Preotul s-a gandit o clipa si a zis :"Foarte bine hai sa facem un mic exercitiu."

A luat un carnetel si a desenat o linie exact pe mijlocul unei pagini."in partea stg, vom face o lista cu toate lucrurile bune sau care merg bine in viata ta, iar in cealalalta parte, o lista cu toate problemele si aspectele care te supara."
Roger a ras neincrezator si a spus:"Bine, dar nu voi avea ce sa trec in partea cu lucrurile bune."
Preotul a zis:"Nu-I nimic, hai doar sa facem acest experiment."
Roger a plecat capul.
Preotul a spus:"Condoleante ptr sotia care a plecat dintre noi."
Auzind aceasta, Robert a reactionat brusc :"Doamne fereste !" a spus."Sotia mea n-a decedat.Este vie si sanatoasa."
"Serios?", Iar preotul a scris in stanga listei :"Are o sotie vie si sanatoasa."Apoi a spus

"Regret ca ti-a ars casa."
"Poftim?", a strigat Roger."Casa mea e intacta si frumoasa."
"Serios?", a intrebat preotul in timp ce scria din nou in partea stg :"are o casa frumoasa."Apoi a zis:"Imi pare rau.Am auzit ca ai ramas fara serviciu.Ca te-au concediat."

"Ce inseamna toate prostiile astea?", a intrebat Roger."Am un job minunat."
"Serios?", a spus preotul, ridicand din spranceana si scriind:"are un job minunat."
Si Robert s-a prins de miza jocului.A spus:"Dati-mi lista!"Preotul i-a intins lui Roger
carnetelul care apoi a, a mai insirat alte nenumarate lucruri bune din viata sa.La sfarsit era un cu totul alt om.Imprejurarile nu se schimbasera deloc, dar perspectiva pe care o avea inainte asupra vietii se modificase radical.

Este foarte usor sa te concentrezi asupra aspectelor rele din viata si sa crezi ca tot ceea ce este bun in viata ta ti se cuvenea. Cand te concentrezi asupra lucrurilor bune, devii mai entuziast.Daca te straduiesti sa iti traiesti viata cu entuziasm, trebuie sa faaci si tu o lista cu lucrurile ptr care trebuie sa fi recunoscator.Pune pe foaie toate lucrurile cu care te-a binecuvantat Dumnezeu.Daca esti sanatos scrie:"Sunt sanatos."Daca vezi bine scrie:"Pot sa vad."Daca arati bine scrie:"Arat bine"™"Daca ai unde sa lucrezi scrie:"Am un loc de munca o familie.Am multi prieteni apropiati.Am niste copii minunati."Intocmeste aceasta lista si in fiecare zi, inainte sa iesi din casa, citeste-o de doua trei ori.Este important sa ai ganduri bune, caci asa iti va fi si viata.
Da tonul zilei inca de la inceputul ei.Daca esti optimist si recunoscator, nu numai ca te vei
simti mult mai bine, dar vei primi si lucruri bune de la Dumnezeu.Ai grija ce iti doresti ca s-ar putea sa se indeplineasca.
Cum sa ai o viata mai bune-de Joel Osteen-Pag 374

Citisem undeva ca cineva tinea un "Jurnal al binecuvantarilor" si de cand il tinea, a lasat-o mai moale cu depresia.
Doamne ajuta!
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare